onderwijzers zullen geleidelijk in het genot Tan dit maximum worden gesteld. Met 1 Sept. is yoorloopig, bijwijze Tan proef, een cnrsns tot opleiding Tan gymnastiek-onderwijzers Terbonden aan de Rijkskweekscholen te DeTenter en te Groningen. Voor toelagen aan de onderwijzers by dezen cursus is f 2000 uitgetrokken, terwijl f 3000 is behouden om desgeraden aan dit onder wijs in don loop van het volgende jaar eene uit breiding te geren. Een bedrag van f 50,000 is uitgetrokken voor vermeerdering en uitbreiding der Rijksnormaallessen en het instellen van voorbereidende klassen. Eindelijk is f 5000 subsidie voorgesteld voor de regelingscommissie van het 6de Internationale Con gres der Oriëntalisten in 1883 te Leiden te houden. Gemengd Nieuws. Leiden, de stad, welke op het gebied van kunsten en wetenschappen sedert eeuwen zooveel licht verspreidde, verkeerde gisteravond zoo niet geheel, dan toch bijna in een Egyptische duis ternis. Ten gevolge van het uit elkaar springen van een voor de gasfabricage benoodigden toestel, hetgeen met een geweldigen slag gepaard ging, maar waardoor men gelukkig geen persoonlijke onheilen te betreuren heeft, kon er sedert een paar dagen geen nieuwe voorraad gemaakt en moest de nog voorhanden hoeveelheid lichtstof met do noodige zuinigheid verbruikt worden, wilde men niet opeens geheel zonder gas zijn. Gelukkig dat de maneschijn het niet noodig maakte dat ook de straatlantaarns moesten worden ontstoken. Toch zag men zich in menig huisgezin genoodzaakt naast de gaspit, nog de reeds sedert lang op zij gezette petroleumlamp weder te ontsteken. Enkele fabrie ken staakten zolfs het werk. Het ongerief schijnt hedenavond nog niet geheel hersteld te zijn. Yrijdag-middag te twee uren hoeft een brutale diefstal plaats gehad op den stal van den heer G. Dozert, te Nieuwer-Amstel. Door eonige personen zijn de wagen en het paard uit den stal gehaald; vervolgens is in den aardappelenkelder ingebroken en van den aanwezigen voorraad meege nomen. Het paard en de kar werden door hen in de buurt van Leiden voor f 70 verkocht. Door de nasporingen der rijks- en gemeente-politie van Nieu- wer-Amstel zijn de daders, bij wie de f 70 nog ge vonden werden, spoedig gevat en aan de justitie te Amsterdam overgeleverd. Uit Maastricht wordt gemeld dat ten gevolge van den val van het water alle gevaar voor overstrooming is geweken. Volgens bericht uit Den Bosch was gisteren de weg Den Bosch Pettelaar—Gestel overstroomd en op twee plaat sen doorgebroken, ter breedte van 10 a 15 meter. De sohade te Herwijnen en in de Bommelerwaard is groot door het te loor gaan van gras en eonige landproducten, alsmede doordat vele werkzaam heden gestaakt moeten worden. De "Waal was nog sterk wassende. Te Hengeloo is een jeugdig meisje,dat ter gelegenheid der kermis overmatig bad gedanst, ineengezakt en oogenblikkelijk overleden. Een treurig ongeval had dezer dagen plaats in de weverij van Giorelli Bruno te Alba, in Italië. Twaalf jonge meisjes, die te zamen in één vertrek sliepen, werden den volgenden morgen gestikt in haar bod gevondon. Bij onderzook bleek, dat waarschijnlijk een der meisjes, vóór het naar bed gaan, een mandje met eenigo zware voorwer pen aan de gaspijp had opgehangen. Deze was daardoor langzamerhand gezakt, totdat het gas van boven uitdrong en de arme slaapsters vergiftigde. De leeuwentemmer uit den circus Sanger is verleden Dinsdag-avond te Orange (Vau- cluse), toen hij de kooi, waarin vijf leeuwen waren, wilde binnengaan, gevallen. De vijf dieren wierpen zioh op hem en verscheurden hem ten aanschouwe van het publiek. Tevergeefs trachtten de bewakers hen hun slachtoffer te doen loslaten. Eindelijk kon de man nog opstaan en de deur bereiken, maar hij is spoedig aan zijne vreeselijke wonden overleden. Zoo men zegt, was de man dronken toen hij de kooi binnenging. Het „Journal des D b a t s" de e 11 d e volgende bijzonderheden mede betreffende een vree- selijken moord, waarvan eene Fransche familie te Cayasta, in de Boliviaansche provincie Santa-Fé, het slachtoffer is geweest. De heer De Tessières, de zoon van den stichter der kolonie Cayasta, woonde aldaar sedert jaren te zamen met eene familie Cas- paud, bestaande uit een vader met zeven dochters en twee zoons. Onlangs kwamen er veekoopers bij den heer De Tessières, die hen op zijne gewone gastvrije wijze ontving. Na den maaltijd alleen met hem gebleven, vielen de zoogenaamde veekoopers den heer De Tessières aan en brachten hem met dolksteken om. Daarop begaven zij zich naar het vertrek, waar de familie Gaspaud zich bevond, braken de deur open en vielen de meisjes en jon gens met hunne messen aan. Toen zij dezen, naar zij meenden, allen hadden omgebracht, plunderden zij het huis en kozen met hun buit het hazenpad. Yier der dochters van den heer Gaspaud waren vermoord, de drie andere zwaar gekwetst; de jon gens hadden zich gelukkig weten te verschuilen. Bij Esseg in Kroatië heoft een spoor wegongeluk plaats gehad; een der peilers van de houten brug over de Drau brak terwijl de trein passeerde; de machine en vier goederenwagens stort ten in de sterk gezwollen rivier; in twee van die wagens waren verlofgangers uit Bosnië, 25 huzaren vonden den dood in de golven; 17 werden, meest licht gewond, gered; de machinist redde zich met zwemmen. De brug was bekend als zwak, zoodat een nieuwe ijzeren reeds in aanbouw wasden dag te voren was de brug nog onderzocht en bruikbaar bevonden. Voor het hof van assises van Pas de Calais heeft een meisje terechtgestaan, Juli Com- piegne, die op last van hare moeder en medebe schuldigde arsenicum had geworpen in de soep, die bij een bezoek, dat zij haar 70-jarigen ongehuwden erf-oudoom bracht, voor hem op het vuur stond. Daar zij uitsluitend op last harer moeder had ge handeld, werd het meisje vrijgesproken, hare moe der echter tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De oud-oom is niet gestorven. Een „Zonnedans", dit wilde ceremo nieel, dat de Sioux-krijgers eenmaal 'sjaars vieren, ten einde van den Grooten Geest eene vruchtbare jacht te verkrijgen, heeft den 12don Augustus bij de rivier Cheyenne in Dakota plaats gehad. De Sioux, inboorlingen van Noord-Amerika, verdeeld in onderscheidene volksstammen, zijn de talrijkste en wildste onder degenen die hunne onafhanke lijkheid hobben behouden. De volgende beschrijving van den afschuwelijken „zonnedans" wordt uit fort Bennet (Dakoto) aan den „Chicago Times"gericht: Het jaarlijksche feest der Sioux is met grooten laister gevierd aan de boorden van de Cheyenne. Het is hot zonderlingste schouwspel dat men zich kan denken. Het kamp der Indiaansche krijgers bevatte 5000 man. Des nachts aankomende, be vonden wij ons tegenover de bivouac-vuren der wilden, die allerhande kreten en gehuil deden hoo- ren. De majoor Walsh van het Amerikaansche fort, vergunning verkregen hebbende om binnen te komen, werden de blanken voorgesteld aan de hoofden, zooals: Klinkende rib, Donderwolk en Mooi weer, vervolgens in het strijdperk binnengeleid, dat omstreeks een acre groot en omringd i3 van palen, bedekt met huiden enz. Iu het midden stond een 30 voet hooge boom, van do 6chors ontdaan en waaraan men slechts een kroontje van eenige tak ken had gelaten. Deze boom was met geneesmid delen versierd. Yan bovon tot beneden hing een ris van geheiligde planten naast tallooze zonderlinge ornamenten. Wij waren ternauwernood het perk binnenge komen of een troep van twintig wilden begon do trom te roeren en gebeden te zingen onder het ge juich der menigte; twee jeugdige strijders, naakt tot aan het middel, beschilderd en met vederen op het hoofd getooid en in de hand een twaalftal bee- nen fluitjes, mede met arendsvederen versierd, be gonnen daarop te dansen, de oogen gevestigd hou dende op de maan. Twee aan twee namen andere Sioux aan den dans deel, totdat zij zich ten getale van vijftig in het perk bevonden terwijl de trommen en fluiten haar geweldig geraas slechts van kwartier tot kwar tier even staakten, om de dansers gelegenheid te geven hunne fluiten te verwisselen. Dat eerste deel van de plechtigheid is de „maandans", een aanroe ping der goden, die tot het aanbreken van den dag duurt. Op ongeveer 100 meter afstand van hel perk wees men ons een groote tent van ossenhuiden ver vaardigd, waarin zich acht jonge Sioux bevonden, die men voor de plechtigheid en de marteling voor bereidde. Ondanks de verschrikkelijke hitte van het seizoen werd het vuur binnen de tent onder houden. Men wierp kokend water op de rots en op de strijders. Bij het aanbreken van den dag wer den deze laatsten geroepen. Zij waren gedurendo 48 uren onderworpen geweest aan eene tempera tuur van 100 graden en hadden al dien tijd g$-| voedsel gehad. Aan de deur van de omhein» ruimte komende, traden zij er binnen, onder schelle kreten van de vergaderde menigte. Midd« Ier wijl do ceremoniemeester den dans regelde, vel maakten zich de jonge Sioux met op hunne hand« gloeiende kolen te dragen. Thans kwam het afschuwelijkste deel van M feest aan de beurt. Een groote halfnaakte wild-iH allerleelijkst beschilderd, trad voorwaarts, gewapJ met een lang blinkend mes, en sneed mot desn» heid van den bliksem het vel open van de borB der jonge strijders, dat hij daarbij oplichtte; te:l zelfder tijd maakten zes andere wilden riemen veil aan de lappen vleeach en vol, die men uit Lm lichamen der ongelukkigen had gesneden. De ï\M men waren twintig voet lang en het uiteinde vn stevig vastgemaakt aan den boom, in het middel van het perk geplant. Gedurende deze barbaarsche operatie viel een del jeugdige Sioux in zwijm en stervende. Men braclil hem buiten de omheining, te midden van het g&l huil en het fluiten der menigte. De anderen hiell den zich staande op hunne bevende ledematen, d:l handen gevouwen boven het hoofd en de oogon gel richt naar do opkomende zou. Gp een gegeven oogen-l blik werden de trommen geroerd en klonken d-:l zangen. De dansers bewogen zich krampachtig vail bovon naar beneden, eerst langzaam, vervolgens a!| harder en harder. Zij trokkon met geweld aan hunncl riemen, jankende van smart en van razende opgei wondonheid, aangemoedigd door de kroten en del ruwe aanhitsingen der toeschouwers van dit afgrijl selijk tooneel, dat geene pon kan beschrijven. Na verloop van het eerste uur hadden twee derl dansers zich losgemaakt, waren door hunne vrien-l den medegenomen en door de menigte toegejuicht! Na verloop van het tweede uur snelden do vrien-l den van een anderen jongen held toe en namesI hem mede buiten het perk, geheel met bloed bel dekt. Men raadde ons toon aan ons te verwijderen, want als de „zonnedans" ten einde loopt, kunnen de Sioux in die oogenblikken van waaDzin, plotse ling door woede aangegrepen, zich op een blanke werpen en hem met één slag van hunnen tomahawk het hoofd klieven. Het was tien uren 's morgens toen wij het kamp verlieten. Men deelde ons toen mede dat de jeugdige krijger, die in zwijm was gevalloD, aan zijne wonden was overleden. Het vorige jaar hadden de Sioux eveneens een „zonnedans" gehouden bij de rivier Poplar (Mon tana) en daarbij dezelfde verachting van smart aan den dag gelegd, door zich stukken vleesch uit de armen en uit den rug te laten snijden of zich in het lichaam te boren met de hoorns van een wilden os. BUITENLAND. JDuitseliland. Alle bladen herdachten den 20sten verjaardag van het optreden des heeren Von Bismarck aan het bewind. De dagbladen der oppositie voegen hunne loftuitingen bij die der conservatieve organen en ofschoon zij de binnenlandsche politiek van den Rijkskanselier laken, wijzen zij tevens op de dien sten, welke do groote staatsman, stichter van het Duitscho keizerrijk, aan de Duitsche natie bewezen heeft. Keizer Wilhelm heeft aan Yon Bismarck een brief geschreven, waarin hij hem gelukwenscht met don twintigsten verjaardag van zijn optreden als minister. De grijze souverein uit den wensch dat de kanselier tot het einde zijner dagen moge voort gaan met de kroon te dienen in de hooge betrek king welke hij vervult en dat hij zijn ambt nog moge waarnemen onder de regeering van den kroon prins, wanneer hij (keizer Wilhelm) ten grave zal zijn gedaald. Bij de najaars-manoeuvres zijn verschillende proeven genomen met nieuwe bakovens en optische seinen bij nacht, welke laatsten door den kapitein Buchholz waren uitgevonden en, naar het schijnt, met goeden uitslag. Met bedoelde ovens konden b. v. op één dag 1000 brooden geleverd worden. Volgens de „Montagsrevue" keert Von Bis marck eerst tegen Kerstmis naar Berlijn terug en verlaat Lothar Bucher de volgende week den staatsdienst. Groot-Britannië. Op het congres der Trades-Unions te Manchester werd Vrijdag eene motie aangenomen ten gunste van hot verkrijgen en steunen van vertegenwoor digers in het Parlement uit do klasse dor werk lieden, die van des staat, terwijl ?ij in het Parle-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2