LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6935. Maandag 25 September. A0. 1882. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van PRIJS DER ADVERTENTIENi 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. Onlangs is melding gemaakt van een tweede huwelijk, dat de erfprins van Monaco stond aan te gaan, naar men beweert tegen den zin van den regeerenden vorst. Met het oog hierop verdient een besluit van dezen de aandacht, dezer dagen in het regeeringsblad van genoemd vorstendom afgekon digd en waarin o. a. bepaald wordt, dat geen lid van zijn geslacht zonder machtiging van den regee renden vorst mag huwen, op straffe van verbeurte van alle rechten op de troonsopvolging. Het staat nu vast dat de Fransche Kamers niet v<5ór 8 November zullen bijeenkomen. Het Fransch eskader der Middellandsche Zee vertrok gisteren van Marseille naar Palavas. Omstreeks 400 Russische Joden zijn zich in de Parijsche wijk Montmartre komen vestigen en wekken er eene nieuwsgierigheid, welke juist niet van den vriendelijksten aard schijnt te zijn. De werk lieden beweren dat hnnne verdienste gevaar loopt en de huren dreigen op te slaan. Duitsdiland. Heden is het twintig jaar geleden sinds de ko ning van Pruisen den heer Yon Bismarck aan het hoofd van het ministerie stelde. De half-officiëele -Provinzial-Correspondenz" maakt van deze gele genheid gebruik om de groote verdiensten van dien staatsman jegens Dnitschland en Pruisen te verheerlijken en te doen uitkomen, hoe thans, evenals toen hij het eerst het bewind aanvaardde, zekere ontstemming en oppositiegeest tegen hem heerscht en evenzeer ten onrechte. - Hiertegen wordt van liberale zijde ingebracht, dat van 1863 tot 1866 de minister zich voornamelijk op het terrein der buiten - landsche politiek bewoog, d. i. op zijn eigenaardig gebied, waar niemand hem evenaart; in den laat- sten tijd daarentegen zich bij voorkeur met belas ting en douanezaken en sociale politiek ingelaten heeft, een veld, waar hij weinig tehuis is en in het onzekere verkeert, gelijk uit de snelle wisseling zijner zienswijze blijkt. De keizer was voornemens bij deze gelegenheid een zeer buitengewone onderscheiding aan den grooten kanselier te geven, doch het was nog on bekend waaruit die bestaan zou. De Duitsche kolonie in Odessa bood den kan selier een prachtigen punchkom met lepel en zes bekers aan, in ouden Rnssischen stijl van den tijd van czaar Alexi Machailovitch. Op den punchkom is gegraveerd: „O. B. 23 Sept. 1862 - 23 Sept. 1882." Gri'oot-Bx'itannie. Blijkens officiëele opgaven telde Sehotland in April 11. eene bevolking van 3,753,573 inwoners. Sedert 1871 was die toegenomen met 11 pet. In het begin van deze eeuw was het cijfer 1,600,000. De bevolking der steden bedroeg in 1871 58 en thans 62 pet. der geheele bevolking. In 1811 was de ver houding van de vrouwen 118.5 tegen 100 mannen, thans 107.6 tegen 100. Op het Congres van de Trades-Unions te Man chester werd Dinsdag 11. door den voorzitter, den heer Austin, de openingsrede uitgesproken. Hij deed o. a. uitkomen dat op het tweede Congres der Tra des-Unions, dat in 1869 te Birmingham gehouden was, 44 afgevaardigden, 150,000 werklieden vertegen woordigende, aanwezig waren. Thans waren er 150, vertegenwoordigende meer dan 500,000 werklieden. Hij wees op veel, dat reeds verkregen was, en sprak voorts over de noodzakelijkheid der herziening van de in 1880 ingevoerde wet op de schadeloosstelling, te geven door de patroons aan werklieden, die, met hun bedrijf bezig zijnde, een ongeluk krijgen. Dit punt is een der voornaamste, waarover het Congres beraadslagen zal. Voorts zullen o. a. ook behandeld worden de wenschelijkheid van vermeerdering van het aantal inspecteurs van fabrieken. De president was van oordeel dat werklieden en ook vrouwen als sub-inspecteurs wenschelijk waren. Nog zal ter sprake komen eene betere vertegenwoordiging der werklieden in het Parlement. De aartsbisschop van York heeft namens den steeds ernstig kranken aartsbisschop van Canter bury de bisschoppen uitgenoodigd tot het houden van een algemeenen dankdag op aanstaanden Zon dag, wegens den voorspoed der Engelsche wapenen in Egypte. Dr. Pusey, het hoofd der Heyh Chnrch, is eergisternamiddag begraven. De heer Gladstone droeg de slippen van het kleed. Lord Tenterden, vast vice-minister van buiten- landsche zaken, is gisterochtend overleden. Oorlogvoeren is altijd duur, maar vooral als het op zekeren afstand moet geschieden. De Indische expeditie die naar Egypte kwam, telt ongeveer 5000 man, en hare kosten van transport en van onderhoud gedurende drie maanden werden geschat op f 21,600,000, of op 48 daags voor iederen soldaat. Oostenr.-Hong.-Monarclüe. De keizer van Oostenrijk heeft uit Miramare een eigenhandig schrijven tot den stedehouder van Triëst gericht, om zijne innige tevredenheid te uiten over de hartelijke ontvangst, welke hem bij zijn bezoek van Triest, Görz, Gradiska en Istrië is te beurt gevallen. „Triëst", zegt hij, „heeft zich gedurende de verloopen vijf eeuwen de „allergetrouwste" stad van het keizerlijk huis getoond, en de schoone fees ten, welke ik, de keizerin, de kroonprins en kroon prinses aldaar medegevierd hebben, strekken tot bewijs dat deze welverdiende benaming, aan Triëst gegeven, zich ook voortaan glansrijk zal handha ven." De keizer gewaagt daarop van de tentoon stelling en ziet in den gnnstigen staat van den han del te Triëst een waarborg voor den voortdnrenden bloei dier stad ook in de toekomst. Hij draagt ten slotte den stedehouder op, aan alle inwoners zijn hartelijksten dank te betuigen. Egypte. Een der Parijsche correspondenten van de „Köln. Zeit." beweert dat, door tusschenkomst van eenige hooggeplaatste personen uit de finantiëele kringen, thans te Londen onderhandelingen gevoerd worden tot vestiging in Egypte van eene internationale commissie, welke uit gedelegeerden der verschillende takken van bestuur, benevens uit den Engelschen en den Franschen controleur, zou bestaan en het toezicht zou hebben over het Egyptische budget, waaraan slechts met hare goedkeuring uitvoering zou gegeven worden. Volgens dit plan zou een Engelschman minister van financiën in Egypte wor den. Dit voorstel, zegt de berichtgever, zou van Fransche zijde gedaan worden, om de Fransch- Engelsche finantiëele controle, onverschillig onder welken vorm, te behouden. De „Times" deelt mede dat Arabi beschikt over 2,400,000 gulden, die te Caïro in de schatkist waren. Van dit geld is in het ministerie van oorlog 216,000 gulden teruggevonden. Abdel-al-pacha, verre van gedood te zijn, blijft weerstand bieden. Damiette is een groote stad van 30,000 inwoners, gelegen tussohen een tak van de Nijl en het groote moeras, hier en daar met water bedekt, dat meer Menzaleh heet. De stad ligt vijf Engelsche mijlen van de zee, zoodat de gepantserde vloot niets zou vermogen en enkel kleine kanon- neerbooten generaal Wood's aanval zouden kunnen ondersteunen. De correspondent van de „Daily News" te Alexandrië heeft eene reis naar Caïro gemaakt en zegt dat de indruk, dien hij van al wat hij onder weg gezien en gehoord heeft, is, dat de bevolking over het algemeen vijandig jegens de Europeanen gestemd is. De ambtenaren betoonen zich overal onderworpen genoeg en pogen den indruk van hun gedrag door die houding weg te nemen. Maar de ontslagen soldaten en de lagere klassen in de groote steden en dorpen verkeeren nog in een min of meer opgewonden toestand en zijn onder den invloed van de nlema's. Dat zal zoo blijven, meent de bericht gever, totdat de geest van opstand door eene vaste hand onderdrukt wordt. Uit Alexandrië wordt geseind dat de inhech tenisnemingen aldaar nog voortduren. Onder de laat ste gearresteerden behoort ook Said Bey Gundeel, die den llden Juni 11., tijdens het uitbreken van den opstand, prefect van politie te Alexandrië was. Hij is in keteoen geslagen. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Augustus. (Vervolg). De resident van Djokdjokarta telegrapheerde op den 8sten dezer, dat de werkzaamheden op alle suiker fabrieken geheel hervat en de diensten en loonen door het inlandsche bestuur in overleg met beheer ders en klagers voorloopig geregeld waren. Daar die gewestelijke bestuurder het wenschelijk achtte voor al de fabrieken eene zooveel mogelijk gelijk vormige regeling te treffen, waren door hem een acht tal landhuurders uitgenoodigd om zich in commissie te stellen ten einde hem ter zake voor te lichten. Luidens een van den resident der Zuider- en Oos- terafdeeling van Borneo ontvangen schnjven, gedag- teekend 1 dezer, waren sedert diens terugkomst van Moeara-Teweh op den 18den Juli jl., geene belang rijke tijdingen uit de Boven-Doeson ontvangen. Bij den controleur waren wel is waar verschillende berichten ingekomen omtrent plannen van de opstan delingen; feitelijkheden hadden echter niet plaats Westerafdeeling van Borneo. - De Dajaksche hoofden in het Monjoekeische (Landak), welke streek vroeger het toevluchtsoord was van boosdoeners, hadden zich met hunne onderhoorigen, te zamen 300 man, in het dorp Kampit, volgens den adat op plechtige wijze verbonden om voortaan alle mis dadigers, die zich daar zouden ophouden, onverwijld op te vatten en aan het bestuur over te leveren. Zeer waarschijnlijk was dit een gevolg van het krachtig optreden van het bestuur in zake de arresteering van drie Dajaks, beschuldigd van het plegen van moord op een Chinees. Uit Sintang werd het bericht ontvangen, dat een ons welgezind en invloedrijk hoofd der Tibidah Da jaks en zijne vrouw, terwijl zij bezig waren in hot bosch hout te kappen, door een troep onbekende Dajaks van de Boven Kapoeas gesneld en hunne twee kinderen weggevoerd waren. Maatregelen wor den genomen om de schuldigen op te sporen en de geroofde kinderen terug te voeren. Uit Bandjermasin schrijft men aan het Soer. Hbl. dd. 19 Juli: Van daag circuleeren hier berichten van Kendangan, waar het niet pluis zou zijn. Een der soldaten, die daar in garnizoen zijn, zou door mandouwhouwen allerleelijkst gekorven en aan het hoofd gewond zijn. Een onderzoek zal nu moeten doen blijken, of we hier te doen hebben met eene wraakneming of de gevolgen van een standje, dan wel of het feit eenige politieke beteekenis heeft. Over een paar dagen denkt de „Boni" naar boven te gaan. De vorige maal schreef ik u, dat men de „Barouw" had beschoten. Dit heeft zich bevestigd. Zij kreeg kogels in de radorkasten. Van de opgeraapte geweerkogels waren velen gemerkt met de letters V. R. (Victoria Rogina) en dus afkomstig van Britsch-Indië.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1