LEIDSCH ft0. G93a. Blaasidag £3 September. A0. 1882. Eerste Bind. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Dit. uommer bestaat nit DRIE DEADEN, Belangrijke verklaringen.'. Omstreeks de helft der maand Augustus 11. liad te VGravcnhage de algemeene vergadering plaats der Yereeuiging ter bes-ordering van Fabrieks- en Handwerksuijverheid, waarin op alles behalve vloi- ende wijze werd gesproken over de aanstaande internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling als een gewaagde en roekeloozo onderno ming van mystieken en avontuurlijken aard, waarbij de Nedeilandscho nijverheid best deed zich van deelneming te onthouden. Die horde, in het openbaar uitgesproken be schuldigingen werden oprecht betreurd door allen, die, nu do grootsche zaak eenmaal op liet getouw was gezet, baar ter wille van den goeden naam der Nederlaodscho nijverheid, ja van de eer van geheel het vaderland, den gunstigst mogelijkon afloop toe- wenschten. Maar toon die woorden eenmaal als in hot openbaar waren geuit on door de onafhankelijke en onpartijdige pers verbreid, waren juist zij, die 't hot best mot de zaak meendeD, ook de eersten om meer licht te vragen, in do hoop dat dit van gunstigen aard zou blijken te zijn, maar tevens van meening dat in het tegenovergestelde geval vol ledige kennis dor naakte waarheid hoogst gewoDscht zou wezen, omdat alsdan juist ter wille van de oor des lands onthouding bijwijze van protest aanbeve lenswaardig scheen. Dat licht ia thans opgegaan, dank zij de verkla ringen, afgologd in de vergadering van het uitvoerend comité met afgevaardigden van do verschillende ge westelijke en plaatselijke comruissiën, den löden dezer to Amsterdam gehouden, ten einde de belan gen der tentoonstelling te bespreken on maatregelen te beramen om de Nederlandsche afdeeling zoo goed mogelijk te doen slagen. En wij verheagen ons van harte er te kunnen bijvoegen, dat dit licht oen zeer gunstigen indruk heeft gemaakt, alleszins geschikt mag worden ge acht om menig tot dusver bestaand misverstand uit den weg te ruimen en zeker veel zal bijdragen om de deelneming onzer nijveren, welke tot dusver nog veel te wenschen overlaat - immers slechts voor V5 der voor hen beschikbare ruimte werd tot dusverre aanvraag gedaan, - in bolangrijke mate to doen toenemen. Slechts ééa zaak valt te bejammeren, nl. dat dit zoo dringend verlangde licht niet vroeger werd ont stoken dan toch zou de ongunstige meeniog, welke omtrent de grootsche onderneming ia vele kringen had post gevat, reeds vroeger zjjn weggenomen en zou er zeker op heel wat meer blijken van toe treding zijn te wijzen, dan op het oogenblik nog het geval is, doch die, naar wjj ons vleien, thans niet zullen uitblijven. Yan do bevredigende verklaringen, door den voorzitter van het uitvoerend eomité in meerge melde vergadering afgelegd, achten wij het eeniger- mato onzen plicht een kort overzicht te geven, daar ook wij indertijd met zoovele anderen op meer licht aandrongen. Vooreerst dan werd er door den voor zitter aan herinnerd dat het plan tot de tentoon stelling, reeds véór het einde van 1880 opgevat, schipbreuk dreigde te lijden, toen het aanbod van de heeren Tasson en "Washer te Brussel om op eig6n finan tiëele risico een tentoonstellingsgebouw te stich ten volgons plannor, goed te keuren door en onder leiding van een uitvoerend comité van elf personen, waarvan zoven Nederlanders, in verband met de gunstigo beschikking der stad Amsterdam tot kos- teloozen afstand van het benoodigdo terrein, de uit voering mogelijk kwam makeD. De Koning aan vaardde het beschermheerschap, de minister van Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. koloniëo het eerevoorzitterschap - is dat op den tegenwoordigon minister overgegaan? - door de commissarissen des Konings in do provinciën wer den allerwege commission in het leven geroepen, de uitnoodigingen, tot de buitenlandsehe regeerin gen gericht, geschiedden door de Nederlandsche regeering. Ziedaar ah hans een duidelijke verklaring van de vrij duistere zinsneden, voorkomende in een vroeger van het uitvooringscomité uitgegaan stuk en aldus luidende: „De Nederlandsche regeeriüg heeft het belang der tentoonstelling ingezien en zal, zooveel het in baar macht is, do onderneming bevorderen." Wij weten nu, dat de binnenlandscho commissiëa ofReiëel in het leven geroepen, de bui tenlandsehe regceringen officiëol uitgeüoodigd zijn; maar wij weten tevens, dat juist met hot oog op die gowaardeerde medewerking on tusscbenkomst van regeering8wege do internationale tentoonstel ling niet meer louter een onderneming van parti culieren aard is, maar een zaak, met wier welslagen in zekere mate onze nationale eer gemoeid is, en die overweging leidt tevens tot do gegronde ver wachting dat het wetsontwerp van den minister van waterstaat tot toekenning van een subsidie van f 150,000 door de Wetgevende Macht zal worden aangenomen. Dat subsidio zal moeten strekken tot reductio met 40 pet. van het bedrag van f 25 per vierk. M., dat onze inlandscho industrie anders vol gens reglement zou moeten betalen voor plaatsruimte iu het hoofdgebouw en do machinongalorjj, tot oen oppervlakte van respectievelijk 4800 vierk.M. en 1000 viork. M. van do ondernemers gehuurd door het uitvoerend comité, dat bovendien voor zijn rekening een afzonderlijk gebouw ter grootte van 4000 viork. M. ten behoeve der koloniale afdeeliDg deed boawen. Door die mededee'ingen van het uitvoerend co mité verklaarde men zich op meergemelde verga dering ook van zijdeD, waarvan vroeger juist de hevigste oppositie was uitgegaan, volkomen gerust gesteld. Wel zijn er nog verschillende quaestiën in het roïno te brengen, o. a. wat betreft de samen stelling der jury, maar bij do zucht lot welwillend heid en samenwerking, waarvan thans is geblekeü, zuilen ook deze ongetwijfeld in bevredigenden zin worden opgelost. Het is dan ook thans te verwach ten en to hopen, dat de aanvraag om plaatsruimte vanwege onze inlandscheindustriëelen in belangrijke mate zal toenemen: dat is een nationaal bolang. Maar tevens is het te wenschen, dat ook de bui tenlandsehe *uzonde/3 in allo mogelijke opzichten reden var, ^V.dönheid over hun doelnoming mogen hebben. ihoodigingen, tot do buitenlandsehe regeeringeu^ öjricht, door de Nederlandsche regee riüg geschiedden, is ook dat eeu nationaal belang geworden. LUIDEN, 23 September. Op herhaald verzoek van het bestuur der af- deeling Leidon en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, mede naar aanleiding van den wensch, meermalen door sommige leden, ook door dezer dames, te kennen gegeven, heeft de heer Witte zich geheel belange loos beroid verklaard, in don aanstaanden winter voordrachten te houden voor de loden der afdee- ling en hnnne dames. Die voordrachten zullen eoo cursus vorraeo over populaire botanio. Het zal, wel licht oenigszins gewijzigd, dezelfde reeks zijn, die eonige jaren geleden te Botterdam in hot Natuur kundig Genootschap zooveel bijval vond, dat zo later, met niet minder succes, door een andere serie moest gevolgd worden. Zij zullen do verschillende orga- non der plant tot onderwerp hebben, nl.lo. ele mentaire organen; 2o. den wortel; 3o. den stengel; 4o. het blad; 5o. de bloem; 6o. vruchten en zaden. Elke voor<?-«nht zal zoo veel mogelijk een afgerond PRUS D£U ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocaseee- reo buiten de stad wordt 9.10 berekend. geheel zijn, hetwelk echtor niet wegneemt dat zo aaa elk&ar zullen passen, zoodat het geregeld bij wonen er van voor een goed begrip wenschelijk is. Trouwens, opwekking hiertoe acht men overbodig. De voordrachten zullen gehouden worden in het gewone lokaal der winterbijeenkorasten, nl. in de Zaal der „Loge", aan het Stoenschuur; ze zullen aan vangen op Dinsdag 17 October, en verder geregeld eiken dorden Dinsdag-avond der maanden Novem ber, December, Januari, Februari en Maart, des avonds te halfacht. Ze zullen alléén voor de leden met hunne dames toegankelijk zijn. Het Rjjks Ethnographisch Museum alhier werd in de laatste weken wederom met aanzienlijke schen kingen verrijkt. Van den heer A. De Bloemo, hoofdagent der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap te Banana aan den Congo, werd namens den heer W. Depuy, koopvaardij-kapitein aldaar, door tusscbenkomst van heeren directeuren der gemelde Handelsvennootschap te Rotterdam ontvangen een zeer merkwaardig graf monument van zandsteen, uit de binnenlanden van West-Afrika ter hoogte van Ambrizette afkomstig, voorstellende eene vroaw met zoogend kind; het haar in tressen gevlochten, zooals het door de vrou wen aldaar gedragen wordt; getatoeëerd op de wijze, die bij do stammen in Magamba, benoorden den CoDgo, gebruikelijk is. Yan den heer Jobs. Besselaar, proenratiehouder der bovengenoemde Handelsvennootschap, to Rotter dam, twee van koord geknoopte mutsen van dorps hoofden ter Westkust van Afrika. Yan don kapitein Friedr. Rohlfs te Hamburg, onder medewerking van zijn broeder den heer J. Rohlfs, te Kiel, voor zoover diens rechten op dezu voorwerpen betreft, eeüo ethnographischo verzame ling, door eerstgenoemden schenker op vorschillende oilandon-troepen dor Stille Zuidzee bjj een gebracht; in het geheel 157 nnmmers, de dubbelen niet gerekend. Aan do omstandigheid dat kapitein Rohlfs ze zelf ter plaatse heeft verzameld, is het te danken dat eene onmisbare, nauwkeurige en volkomen be trouwbare herkomstopgave de zending vergezelde. Dit is geen geringe verdienste, die helaas zoo dikwijla bij ethnographisohe verzamelingen gemist wordt. De voorwerpen bevinden zich alle in een uit- stokendon toestand en zijn wat hun gebruik betreft, eveneons mot juistheid omschreven. Het is een heuglijk feit dat ook in het buitenland het Rjjka Ethnographisch Museum zooveel waardeering en steun begint te genieten. De schenkingen, waarmode het Museum in difc jaar werd verrijkt, zullen binnenkort voor het publiek- worden tentoongesteld in het Rijksgebouw aan het Rapenburg Nd. 69. Door het provinciaal kerkbestuur van Zee land is de heer Cornelis Woutman, candidaat in de godgeleerdheid aan de universiteit te Leiden, na afgelegd examen, toegelaten tot de Evangelie bediening in de Nederlandsche Hervormde kerk. Gedurende deze week zijn dagelijks in hel Werkhuis alhier opgenomen van 4566 volwassen personen en van 510 kinderen. Voor het beroep naar BakkeveeM is door de- Denier Yan der Gon te Zoeterwoude bedankt. Voor do akte als onderwijzer is toegelaten de heer A. Van Rooyen, van Wadding9vee«. Do Koningin, vergezeld van eene hofdame, maakte gisternamiddag een rijtoer naar ScheveningetL De nieuw benoemde boogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan ile Rijks-uni versiteit te Utrecht, dr. J. H. Gallée, aanvaardde gisteren zijn ambt met het houden eener oratie in de Nederlandsche taal in het Groot Auditorium over „de studie van het Oud-Gormaansch en Sanskriet". Het Vad. meldt het overlijden van jhr- S. Speelman.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1