LEIDSCÏÏ |f|| DAGBLAD. N°. 6933. Vrijdag September. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. I.ËIDE.V, 21 September. Onze universiteit wordt met een groot verlies be dreigd. Met 32 van de 33 stemmen heeft de Am- Bterdamsche gemeenteraad uit de voordracht van curatoren en Dag. Bestuur aldaar voor de benoeming van eon clinisch professor, waarop ook voorkwam dr. P. K. Pel, lector aldaar, gekozen dr. S. S. Roson3tein, hoogleeraar alhier. Niet tevreden dat haar Athenaeum reeds door de Volksvertegenwoordi ging tot stedelijke universiteit met geljjke rechten als die van het Rijk werd verheven, wil de hoofdstad OD8 thans nog de beste krachton gaan ontnemen. Wij vertrouwen dat onze stadgenoot, die mede zoo veel heeft bijgedragen om de Loidsche Hoogeschool de eerste in ons land te doen blijven - ook al werd zij officiëel bij de nieuwe wet als zóódanig van de lijst geschrapt - deze poging zal doen mislukken. En ten laatste blijft ons nog de hoop over, dat de koninklijke goedkeuring, welke noodig is, ook aan déze benoeming zal worden onthouden, evenals dit indertijd met oen dergelijke van dr. P. J. Cosijn ge schiedde. Men leGft niet meer onder do oude wet, toen overplaatsingen geoorloofd waren. Het zou bovendien inderdaad al te mal zijn als hot Rijk zich Wïtens en willens de kaas van het brood liet eten! Thans is men ook op den Vinkwog begonnen met het leggen der rails, ten dienste van den stoom tram van hier naar Den Haag. Van het rollend materieel is reeds een locomotief te Voorschoten aangevoerd. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail do Indische bladen van 14 en 15 Augustus. Bij een te Wageningen gehouden nationalen schietwedstrijd werd de vierde prijs behaald, op 200 pas, door den heer W. C. Van Roijen te Leiden, met 52 punten. Bij de herstemming voor oen lid van den ge meenteraad van Haarlemmormeor waren van de 613 kiezers 376 stombriefjes ingekomen, waarvan or nog 1 ongeldig werd verklaard. Het aantal gel dige stemmen bedroeg dus 375 en de volstrekte meerderhöid 188. Gekozen werd de heer A. Snid- geost met 189 stemmen. De heer Voordendag be kwam er 185. Hoden begaf zich de lord-mayor van Londen met de sheriffs en de dames naar Amsterdam, waar mr. Van Tienhovon, burgemeester, de hooge reizigers een diner zou aanbieden. Morgen bezoeken de aan zienlijke vreemdelingen Haarlem en Leiden en ver trekken des avonds naar Vlissingen, waar hun door de directie van de Exploitatie-Maatschappij, vóór hun vertrek, een souper wordt aangeboden. Volgens de „Francais", heeft de Prins van Oranje wegen3 den slechten staat zijner gezondheid zich op raad zijner geneesheeren over Parijs naar het zuiden van Frankrijk begeven. Prinses Hendrik heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vorstelijke personen die te Am sterdam in het Amstel-Hotel verblijf houden. Heden wordt aldaar verwacht de aartshertog Karei van Oostenrijk, broeder van de koningin van Spaüje. Betreffende den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Schaepman, wordt o. a. gemeld dat hij der kerkelijke kunst een warm hart toedroeg. Al do kerken, gedurende zijn beheer in zijn bisdom ge bouwd, waren op zijn initiatief in den Gothischon stijl verrezen. Hij was stichter van het Bisschop pelijk Museum te Utrecht en der uitgave van het Gilde-Boek, terwijl hij beide steeds door zijn invloed en medewerking bleef steunen. Groot voorstander van het Gregoriaansch kerkgezang, deed hij al wat hij vermocht om de beoefening er van te bevorderen. Aan zijne humaniteit dankt Utrecht zijn R.-K. hos pitaal, waarin echter ook lijders van andere ge- zindton worden opgenomen. Zoo was de ontslapene Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. in verschillonde richting, doch altijd in den geest en ten nutte van het geloof, dat hem dierbaar was, werkzaam, onvermoeid, met liefde en lost, totdat de krachton hom begaven. Z. D. H. was in waar heid bemind bij geestelijken en geloovigeD, welke zijDo nagedachtenis als die van een rijkbegaafd voor ganger en edel mensch in eero zullen houden. Ook bij andersdenkenden was bij door zijno verdraag zaamheid zeer gezien. Hedenavond zal in de kathedraal het lijk van wijlen den aartsbisschop, den heer Schaepman, wor den geëxposeerd, en worden de Getijden van den overledene in de kathedraal gezongen. Morgenoch tend to negen uren zal, mede in de kathedraal, do plechtige pontificale uitvaart worden gehouden, waar schijnlijk door een der aüdere bisschoppon. Naden uitvaardienst heeft de begrafenis van uit de kathe draal plaats op hot kerkhof aan de Biltstraat. Do overledene heeft vóór zijn afsterven alle pries ters en geloovigon van zijn aartsbisdom gezegend. Zoo spoedig mogelijk wordt in elke parochiekerk ceno Missa de Requieum gelezen of gezongen, ter wijl gedurende eene week vóór elke Mis voor den overledene gebeden zullen worden opgezonden. Bij de commissie te Rotterdam, tot ondersteu ning der hulpbehoevende Israëlieten in Rusland, is in hot geheel ingekomen een bedrag van 14,200, en voor do nagelaten betrekkingen der omgekomenen bij het vergaan van de „Adder" is aldaar in totaal bijeengebracht de som van 8000. In- de residentie i3 overleden, in ruim 79-jarigen ouderdom, mr. E. G. Lagemans, tot vóór weinige maanden hoofdredacteur dor Naderlandsche Staats courant. Sedert 1827 was hij onafgebroken aan dat blad werkzaam, hetwelk zich in vroegere jaren, toon daarin nog nieuwstijdingen werden opgoncmeD, door de zorg, waarmede deze werden geredigeerd, gunstig onderscheidde. Ook op ander gebied gaf Lagemans bewijs van kunde en ijver. Men heeft aan hem een „Recueil do Traites" to dankeD, waarvan nog onlangs een deel het licht zag. Hij behoorde tot de oprichters van do Maatschappij tot Bovordering dor Toonkunst en wijdde levenslang zijne vrije uren aau de beoefe ning dier kunst. (Vad) In do gistermiddag te Amsterdam gehouden bnitonge wonealgomcene vergadering dor Maatschappij „Zeeland" werd de overeenkomst met de erfgena men van wijlen Prins Hendrik en ook het voorstel tot kapitaalsverandering aangenomen. Vertegenwoor digd waren 458 aandeden, recht gevende op 296 stommen. De nienw benoemde hoogleeraar in de zoölogie, do vergelijkende anatomie en de physiologic aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, dr. A. A. W. Hubrecht, aanvaardde gisteren zijn ambt met eene redevoe ring in het groot auditorium over „de hypothese der versnelde ontwikkeling door eerstgeboorte en hare plaats in de revolutieleer." De vrees, dat er, ten gevolge van het thans voor het eerst afgenomon eindexamen der Gymnasia, zeer weinig studenten zich zouden laten inschrijven, heeft zich te Groningen niet bewaarheid. Den eersten dag der inschrijving bij het studentencorps hebben zich daar alleen reeds 21 nieuwelingen aangemeld. De officiëele sleur en do angstvalligheid, waar mede in onze ministeiiëelo bureaux wordt vastge houden aan woorden en vormen, heeft tot eene curieuze absurditeit aanleiding gegeven. Het ministerie vroeg ontslag. De Koning achtte het in 's lands belang dat ont slag niet te verloenen. En nu vangt het koninklijk besluit, waarbij die weigering wordt medegedeeld, aan met de woorden „Den raad van ministers gehoord en op voor dracht van onzen minister van financiën." Derhalve, toen do ministers ontslag vroegen, heeft de Koning zich tot diezelfde ministers gewend PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- rea- builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. met de vraag wat ze er wel van dachten en dezen, in plaats van to antwoorden dat het hun volkomen ernst was, kwamen overeen dat het beter zon zijn dat hot door hon gevraagd ontslag niet werd verleend, waarna de ontslag-vragende minister van financiën aan den Koning voorstelde hot door hom en zijne collega's gevraagd ontslag te weigeren. 't Staat er in ernst, maar 't heeft veel van een grap! (R. N.) De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft mot ingang van 1 Oct. a. s. aan den gewezen adjunct-commies bij de Topographische Inrichting L. G. Kierdorff Sr., pensioen verleend ten laste van den Staat, tot een bedrag van 974 'sjaars; - aan den luit. ter zee der 2de kl. G. J. Buys, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Oct. a. 8., toegekend één jaar verlof, onder stilstand van nou-activiteitstraktemont en zonder op klimming in de ranglijst; - aan dr. GustaveGoet- seels, geboren te Aerschot, in België, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Neder- landscbe zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtreut de uitoefening der geneeskunst in Nederland stïptolijk nakome. Gemengd Niouwö. Hedennamiddag om 2 uren geraakte een jongetje, dat zich met spelen op een schuit vermaakte, in de Langegracht te water, welk on geval werd opgemerkt door twee mannen, die er ia slaagdon don jeugdigen knaap behouden op het droge te brengen, waarna hjj huiswaarts werd gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeer Sedert 11 dezer zijn alhier van de haringvisscherij zeven schuiten aangekomen, to zamen met 1215 kantjes pekel- en 162,000 stuks 6teurharing en 60 in tonnen. Er word besteed voor pekelharing ƒ16' a 17 por ton; voor volle steurharing 17 a 20^ ijle 8tenrharing 12 a 13J per 1000. De laatste week was de aanvoer zeer gering. Door het twoedo kantongerecht toRot- terdam zijn twee hoofdonderwijzers aldaar, die in hunne scholen hadden toegelaten oen jongen, ten wiens huizen do pokken hcersehten, veroordeeld ieder tot eene boete van 5 gulden of gevangenis straf van 1 dag. Tot dezelfde straf werd veroor deeld een vader, dio zijne twee zoons naar de scho len had gezonden, niettegenstaande céo zijner andere kinderen aan de pokkon leed. Nader vernoemt de N. R. C. dat de offi cier van administratie bij de marine H., die($ooal» herhaaldelijk gemeld is) beschuldigd wordt van on zedelijke handelingen, voor den zeekrijgsraad zal terechtstaan. In do vorige week werd door den directeur en commandant der marine te Willems oord rechtsingang tegen hem verleend en eergisteren zijn de verbooren begonnen. Te Zevenhuizen waren twee kleinekin- deren van den landbouwer B. L. aangesteld om op de koeion te passen. Zij waren daarmede reed» geruimen tijd bezig geweest, toen de moeder een» naar hen ging kijken. Yan de kinderen wasechter geen spoor to ontdekken. Na lang zoeken vond me» eindelijk hot kleinste kind levenloos drijvende in heb hoofddiep. Een goed eind verder werd kort daarna het andere wicht uit het water opgehaald. Tegen gooden raad in zette zich een polderwerker in het hoofd, om het Noordzeekanaal bij IJmuiden over te zwemmen; hij ontkleeddezicb en kwam behouden over, doch terngkeerende zonlc hij plotseling in de diepte weg; hulp kwam te laat, do ongelukkige vordronk; zijn lijk werd gisterna middag opgevischt.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1