De havens van Egypte, Cyprus en Malta worden door haar verdacht van denzelfden datum met die ziekte besmet te zijn. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mej. M. A. E. F. BoeleD, te Keppel, gemoento Hummeloo en Keppel, tot weder- opzegging, vergunning verleend om zonder gelde lijke belooning aan drie kindoren uit twee gezinnen lager onderwijs te geven; - aan P. Zeper Dz., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Leeuwarden- aan mr. C. J. W. N. Van Hengst, op zijn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit de betrekking van lid van het hof van justitie in de kolonie Sarinarne; - benoemd tot ver tegenwoordiger voor den Suyspolder, prov. Zuid- Holland, A. Van Vugt; - den kapt. J. C. Palier, van het 5de rog. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1560 'sjaars; - den majoor E. L. H. Van Lanschot Hubrecht, van het lste regiment hnzaren, op zijn aanvrage op pen sioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald op f ÏCOO 'sjaars; - benoemd tot notaris bin nen het arr. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Veen, rar. A. Van Mens, candidaat-notaris te Sliedrecht; - met ingang van 15 October a. s., G. Do Mooy, telegrafist der lste kl. bij de Rijks telegraaf, benoemd tot directeur van een der Rijks telegraafkantoren- benoemd tot 6nrnumerair in da administratie dor directe belastingen en van het ka daster J. J. Goetzeo en T. Draijer. Gemengd Niou \v s. Hedcnnamiddag omstreeks twee uren voeren een vijftal heeren met een giek door den "Witten Singel, waarna zij den Vliet wilden ingaan, waarbij zij echter zoodanig met de brug in aan raking kwamen, dat hun licht vaartuigje een lek bekwam en zij zei ven zich weldra genoodzaakt zagen zich te water te begevon en naar deu wal zwommen. Het vaartuig verdween in de diepte. Door de politie te Rotterdam zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht drie gebroe ders v. W., zijnde een brievenbesteller, een tele grambesteller en oen kellner. De brievenbesteller had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een postwissel, terwijl de beide anderen daarop gefin geerde handteekeuingen hadden geplaatst. Door één hunner werd toen de postwissel gepresenteerd aan een der bijkantoren, alwaar men de valschheid ontdekte, hetgeen aanleiding gaf tot aller arrestatie. Twee waren inmiddels reeds naar Amsterdam ge vlucht. Bij eene huiszoeking bij den brievenbe steller werden nog eenigo bescheiden gevonden, welke hem ter bestelling waren toevertrouwd. Dezordagon werd teGoudainhetplant- soen een tweejarig kind gevonden, dat blijkbaar verlaten was. Naar de kloeding te oordeeleD, is het een schipperskind. Terwijl do politie een onderzoek instelt, wordt voor het kind behoorlijk zorg gedragen. De stoomwattenfabriok van den heer H. Van Dam Jr., te Enschedeo, is afgebrand. Men schijnt het spoor te kebbengevon- den van de daders der inbraak in den nacht van 4 op 5 dezer bij A. Monster, te St.-Antoniepolder. Een geladen zandtroiD, bestemd voor den *ieuw aangelegden Sneeker spoorweg, werd dicht bij Leeuwarden over de trekvaart gestuwd. Bij het terugkomen bemerkte men niet dat de brug weer open was, zoodat de machine in de vaart reed. De machinist en de stoker, die ook te water waren geraakt, kwamen behouden op het droge. De wis- selwachtor was nog intijds van den wagen gespron gen. De vaart is tijdelijk gestremd. Ten bewijze - indien dit al bewijs b e- hoefde - dat niet in onzen tijd alleen reden bestaat tot klagen over den ongunstigen zomer, deelt men h*t onderstaando mede, dat nu ongeveer vier eeuwen oud is: „Omtrent dese tyd (1433) waron vele ontydige jaren d'een na den ander, van donder, blixem, wa tervloeden, tempeest van storm en wind, dat men nauwelyk bekende den somer voor den winter so dat koora, wijngaerden en andere vruchten, niet quamen ter goeder ryplieid." (Oude Holl. Crouyk.) Men meldt het verongelukken van de stoomboot „Arica" op hot meer Ontario, waarbij van de 100 opvarenden er slechts 2 gered zijn. Te Antwerpen k ad dezer dagen iemand, die niet geheel nuchter was, zich op eene bank tot slapen gezet en bevond, wakker wordende, dat een handigo dief hem zjn horloge en al wat hij aan waarde bij zich had, beroofd had. In de hoop van zoo den dief te ontdekken, zette hij zich een vol genden avond weder op eene bank met de handen in de zakken en hield zich of hij sliep. Hij wachtte zoolang totdat hij in ernst in slaap viel. Bij het ontwaken bleek hom dat zijne nieuwe laarzen hem van de voeten waren afgestolen. De -slaapster" van het gasthuis Beau- jan is zoo goed als hersteld. Zij eet, spreekt en slaapt weer als een gewoon menscb, en verlaat over eenige dagen hot gasthuis. Dr. Millart, die haar 94 dagen behandelde, zal een uitvoerig ver slag van hare ziekte geven aan do „Académie de Médicine." Een gestoord souper. - Onlangs hoor den de nachtwachts op den Courceller Boulevard te Parijs, eene in aanbouw zijnde wooing voorbij gaande, stemmen, welke uit den grond schenen te komen. Een ingesteld onderzoek deed hen een tiental lieden, mannen en vrouwen, ontdekken, die in een souterrain vroolijk zaten te soupoeren. Zij waren joist bezig mot eenigo flesschen champagne te ontkurken, welke zij, volgens hun voorgeven, gekocht hadden. De flesschen droegen echter het merk van een wijnkooper, die dien dag juist eene klacht wegens diefstal had ingediend. Onnoodig te zeggen dat do vroolijke gaston hun keurig maal verder in den steek mooston laten en gezamenlijk naar het politiebureel werden overgebracht. Een jeugdige notaris van Gannet (dep. Allier) was niet lang geleden getrouwd. Hij kwam met zijne jonge vrouw te Parijs een deel van de wittebroodsweken doorbrengen. Zoo verscheen bij ook met haar op het bal-Bullier. Het schijnt dat hij daar mot verdachte personen kennis maakte en dat hij voor den volgenden dag een afspraak maakte. Op dien dag zou het jeugdige paar Parijs verlaten; de notaris ging oen oogenblik, zooals hij zeide, een wandeling maken, maar keerde niet te rug. Hij had 20,000 fr. bij zich. Men denkt dat hij ergens werd heengelokt om hem van zyn geld te berooven. Men vreest dat doDoenscheNoordpool expeditie reeds vastzit in het ijs aan de kust van Nova-Zembla. De Karische Zee was reeds half Augustus dicht. In eenige dorpen in Finland is onder het landvolk eeno eigenaardige secte ontstaan, welker voornaamste leerstelling de opperheerschappij dor vrouw in het huisgezin is. De aanhangers dezer secte leggen, als zij een huwelijk sluiten of wel eenvoudig met eene vrouw gaan samenwonen, een eed af, dat zij zich volkomen aan de vrouw onder werpen en wekelijks op een bepaalden dag bij haar biechten zullon. Naar men meldt, munt het meeren- deel dezer lieden door eene matige levenswijze en zedelijkheid uit. De vrouwen kiezen uit haar mid den eene heerscheres, die er voor moet waken dat de mannen hun eed houden en hen, bij overtreding, moet straffen. Deze secto heeft eenigo overeenkomst mot eene nog weinig bekende secte in Siberië, die der „Purificanten", die insgelijks de opperheer schappij der vrouw erkent. De Duitsche kroonprins schijnt niet alleen een goed veldheer, maar ook een hoogst galant ridder te zijn. Bij hot feest, dat in don schouwburg te Breslau werd gegeven, vroeg hij aan een der jonge dames, die de keizerlijke familie hiel pen verwelkomen: „Weet u hoe de trap heet die van den eersten rang naar de feestzaal leidt? Niet? Wol, dat is de ladder Jakobs, omdat straks, toen de damesschaar afdaalde, op iedere trede een engel stond." Hetzelfde schijnt ook het geval te zijn met den zoon van den kroonprins, prins Hendrik, die voor eenige dagen te Dantzig vertoefde. Ten minste een Duitsch blad deelt mede dat de dani9s te Dantzig zoozeer mot den jeugdigen zeeman waren ingeno men, dat zij de kruimels van zijn ontbijttafel bijeen zochten en die in een medaillon op haar boezem dragen. BUITENLAN D. Groot-I3:ritaimië. Graaf Spencer, do onderkoning van Ierland, is verleden Zaterdag-avond van zijn tochtje door het westen van Ierland te Dublin teruggekomen. In antwoord op een hem to Galway aangeboden adres zeide de onderkoning dat, naar het hem voorkwam, op onderscheidene plaatsen des lands teekenen van verbetering waren te bespeuren. Hetgeen hij in het westen van Ierland had waargenomen, had hem doen zien hoeveel behoefte aan kapitaal er was voor de ontwikkeling van 'slands hulpbronnen; maar zoolang de ongeregeldheden en misdrijven voort-! duurden, zou het kapitaal uitblijven. Te Londen is een vergadering van kantoor klerken en boekhouders gehouden, teneinde te be raadslagen over de beste wijze tot verbetering hun ner positie. Men kwam tot do conclusie dat er veel i te veel kantoorklerken waren en dus het aanbod veel grooter was dan de vraag. Eene motie werd aangenomen, dat men ouders zooveel mogelijk op het hart moest drukken hunne zonen voor eene| meer lucratieve betrekking op te voeden. Daarop besprak men hot oprichten van een vereenigiogj welker streven zou zijn, de patroons tot het toe-j kennen van betere salarissen te dwingen. Oostonr.-Hong.-riIonarchie. Betreffende den voorgenomen bommen-aanslag in Triëst wordt van verschillende zijden het volgende) gemeld: Verleden Zaterdag-morgen ontmoette een koetsier uit Viscone dicht hij de Italiaanache grens een kameraad met een ledig rijtuig. Op zijne vraag, of hij geene passagiers had knnncn vinden, ant woordde do ander: „Ja wel, ik heb twee passagiers, maar zij zijn te voet over de grens gegaan en komen verderop weder in het rijtuig." - Dit kwam den Visconer verdacht voor; hij waarschuwde zijn burgemeester, die den gendarmes beval een onder zoek in te stollen. Deze ontdekten de twee passa giers in eene herberg te Ronclii, een klein plaatsje aan den Zaider-spoorweg, op den weg naar Aquileja; zij maakten zich niet zonder moeite van één hunner meester, maar de tweede ontkwam. In eece kast op de kamor, waar do twee reizigers zouden logeeren, vond men twee Orsini-bommen, geheel ge lijk aan die, welke den 2den Augustus op het Corso te Triëst werden nedergeslingerd. Een ingesteld onderzoek heeft aau het licht gebracht, dat de beide mannen des nachts bommen naar Triëst wilden brengen en te Ronchi het invallen der duisternis afwachtten. Italië. Omtrent de overstroomiDgon in Noord-Italiê en Zuid-Tirol verneemt men nog dat de Zuider spoorweg en do Meran-baan op verschillende punten onbruikbaar zijn. De straatweg naar Egginthal is geheel vernield, do bruggen zijn weggeslagen. Uit Inspruck wordt bericht dat het Etschdal en het Pusterdal geheel overstroomd zijn. De stad Triënt staat onder water. De bijrivieren in Venetië en Lom- bardije zijn buiten hare oevers getredente Verona staat het water nog 85 cM. fcooger dan in 1861, alle bruggen zijn vernield. Een aantal inwoners huizen op do daken. De Po, de Arno en de Tiber zijn nog niet buiten do oevers getreden. Telegramiacn. SAN-FRANCISCO, 18 September. Vóórdat de Britsche korvet „Comus", met markies Lorne en prinses Louise aan boord, van hier naar Victoria (Britsch Columbia) vertrok, ontving de kapitein een naamloozen brief, waarin werd bericht dat het schip in de lucht zon vliegen zoodra de vorstelijke per sonen zich zouden hebben ingescheept. De kapitein gaf hiervan kennis aan do autoriteiten der Vor- eenigde Staten van Noord-Amerika, en van dezen kant werd een nauwkeurig ondorzook ingesteld, dat echter niets aan het licht bracht om de ontstane vrees te wettigen. Een kotter vergezelde de „Comus" tot op eenigen afstaud om te zien of de gouverneur-gene raal en zijne gemalin niet in gevaar verkeerden. ST.-PETERSBURG, 18 September. Een tole- gram uit Kiew meldt, dat verduisteringen tec bedrage van 322,000 roebels zijn ontdekt, bij het nazien van de rekeningen der crediet-instelliog aldaar. TUARIS, 18 September. De shoikh Obeidullab heeft zich aan de Turkscho troepon overgegeven- KASSASSIN, 19 September. Lord Dufferin heeft bij de Porte eene nota ingediend, waarin verklaard wordt dat het nrtteloos is verder over het zenden van troepen naar Egypte te onderhandelen, en dat hierdoor geen nadeol zal worden toegebracht aan de vriendschap der twee Staten, die ten opzichte van Egypte dezelfde bedoelingen hebben. WEENEN, 19 September. Nog twee medeplich tigen aan het plan tot het doen van een aanslag werden te Triëst gevangengenomen. Het is zeker dat deze poging met den aanslag in Augustus in verband staat. De te Ronchi gearresteerde hee! "Wilhelm Cberdank en is een vondeling uit Triëst. Hij deserteerde in 1878 uit een Oostenrijksch regi ment en woondo sedert te Rome, waar hij tot ee'J geheim revolutionair genootschap behoorde, datzicb voornamelijk op het doen van aanslagen door bom-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2