DAGBLAD. N°. 6932. Donderdag September. A0. 1882. Avon cl-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESi Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het ïncassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LfclHKW, 2<> September. Bij herhaltDg hoeft dezo zomer don concerten op Zomerzorg loolijko patten gespeeld en zelfs hot laatste mocht daarvan niet verschoond blijven, want ofschoon de uitvoering gisteravond in de zaal zou plaats hebben, was toch in den beginne ook de tuin zeer goed bezet, ongetwijfeld ten gevolge van de ver lokkingen welke het dos middags ingetreden fraaie weder aanbood. Het afschoidsconcert-zelf - ditmaal door het strijkorkest der koninklijke militaire kapel - voldeed ook nu weer algemeen, blijkbaar aan de herbaalde toejuichingen, waarmede elk nomraer beant woord werd en waarvan allermeest de heer Völlmar Jr. voor zijne solo-voordrachten een belangrijk aandeel verwierf. Evenals andere jaren werden als afscheids groet het Volkslied, Wilhelmus en Iö Vivat ten gehoore gebracht, doch het gebruikelijke afsteken van bengaalsch vuur ontbrak nu uit den aard der zaak, ook al hadden eonige inteekenaren met hunne dames ter beschutting voor den regen eene plaats in den muziektempel in don tuin uitgekozen. In bijvoegsels tot het nommer van de Staats courant vaa heden is opgenomen het „Verslag aan den Koning betrekkelijk den dienst dor Rijks-post spaarbank in Nederland over 1881." Daaruit blijkt dat hot bedrag dor inlagen te Leidon beliep ƒ9851.35 en dat der terugbetalingen 2307.36. Uitgegeven werden alhier 255 en afbetaald 21, zoodat op den lsten Jan. 11. in omloop waren 231 spaarbankboekjes. Heden vergaderde te 's-Gravenliage de „Com missie van Voordracht", ten einde oen zestal op te maken van candidaton voor de twee nieuw te be noemen kerkelijke koogleeraren te Amsterdam, uit welk zestal de over veortion dagen samenkomende Synode eene keuze zal hebben to doen. Door het opkomen van twee s e c u n d i is de samenstelling van de commissie do volgende geworden: dr. T. K. M. Von Baumhauwer, L. Doedes, A. G. Jans, C. T. Zeeman, J. C. Verhoeff, J. P. Bruinwold Riedel (in de plaats van den heer J. Aling Prins), G. Bruna, dr. J. K. Koek, dr. P. H. Roesingh (in de plaats van den heer W. M. Houwing) en C. G. Chavannea. De voordracht door die heeren op te maken, z&l hoogstwaarschijnlijk morgen in gereed heid zijn. De begrootiug voor het dionstjaar 1883 der gemeente Leimuiden bedraagt in ontvangst en uit gaaf 12,629. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft voor het beroep naar Delfshaven bedaokt. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn overgeplaatst de lsto luit. L. M. J. Wenniger van het 4do reg. iuf., eo de 1ste luit.-adjudant J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, van het instr.-bata'jon. De Koningin maakte gistermiddag in een open rijtuig een toer door Den Kaag. Hedenochtend te halfelf kwamen do lord- mayor van Londen mot zijn gevolg in de residentie. Bij hunne aankomst werden de eerste burgomeester van Engelands hoofdstad alsmede de hem verge zellende sheriffs en socretarisson ontvangen door den burgemeester der residentie. De magistraat werd des namiddags te vijf uren door den Koning plechtig ontvangen ter aanbieding van het geschenk der stad Londen. De dames, die onze Koningin tijdons haar verblijf te Londen waren toegevoegd, hebben zich insgelijks gevoegd bij het gevolg van den lord-mayor. De Koning en Koningin hebben den hoogen Engel- schen ambtenaar en zijne echtgenoote, de beide sheriffs van Londen cu Middlesex aan een diner ten Hove genoodigd, hetwelk te zes uren zou plaats hebben. Gisteren is de zwaarddrager (Bwordbearer) bereids te 's-Hage aangekomen en afgestapt aan het Hotel des Indes, waarbij zich hedoa de lord-mayor met gevolg, bestaande uit 22 personen, zullen voegen. Tot ontvangst van don burgemeester van den me tropolis zijn de voor hom bestemde zalen in hot „Hotel des Indes" prachtig gestoffeerd, terwijl de gangen die naar zijne opartementen leidon, met keurige bloemen zijn bezet. Voor hot hotel zal des avonds een gas-illuminatie worden ontstoken gedu rende hot verblijf van de leden der stedelijke regee ring van Londen. Met den lord-mayor toch kwamen mede: de twee sheriffs en ladies voornoemd, een esrste secretaris en drie secretarissen. De stedelijke deputatie van de wereldstad en hare dames werden in do wachtkamer uit naam van den Koning en do Koningin ontvangen en gecomplimen teerd door graaf Schimmelpenninck van Nyenhnis, grootmeester van het hof Hr. Mn. De lady-mayoress en de overige ladies droegen bloemruikers in de nationale kleuren, haar bij het betreden van Hollands grondgebied aangeboden. In een reeks van 6 rijtuigen begaven do Engelsche reizigers zich naar het „Hotel des Indes", alwaar, zoomede by hunne aankomst aan het Holl. statioD, tal van toeschouwers hadden post gevat. De minister van binnenlandsche zaken beeft bepaald dat de commissie, aan wolke wordt opge dragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wen- scben te verkrijgen in de Noderlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen on schoonschrijven, voor het jaar 1882 zitting zal houden te 's-Gravenhage; en benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. D. J. Stoyu Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs to 's-Gravonhage; tot leden: dr. J. Ver dam en dr. C. M. Kan, hoogleeraren aan de ge- meentelyke universiteit to Amsterdam; mr. C. M. J. Willeumïer, oud-hoogleeraar van het Athenaeum te Amsterdam; dr. W. J. A. Huberts, directeur der Ryks Hoogera Burgerschool to Zwollo; N. W. Post humus, directeur der lste Hoogere Burgerschool van driejarigen cursus te Amsterdamdr. P. Romeyu, oud-directeur der Rijks Hoogere Burgerschool to Middolburg, te Leidendr. G. PenoD, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te GroningenC. J. Theunisse, leeraar aan de Hoogere Burgerschool van vijfjarigen cursus te RotterdamJ. H. Dijkmau Bzn., loeraar aan de Hoogere Burgerschool te Dordrecht; C. Knapper Kzn., leeraar aan de Hoogore Burger school van vijfjarigen cursus te Amsterdam; J. C. F. Prikken, leeraar aan do Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Van de officieren, wier cursus aau de tweede afd. der Krygsschool op 1 Oct. a. s. eindigt, zullen de kapt. der inf. J. M. Campbell en do lste lnit. der art. K. J. Van Ravenswaay bij het 3de reg. huzaren en de lsto luit. der inf. J. P. Vau den Hoff en P. A. Van Buuren bij het 2do reg. veld- art. te 's-Hage gedetacheerd worden met 1 Oct. 1883. De tot het Indische leger behoorendo kapts. dor inf. C. P. J. Van Vliet, E. J. T. Gobée, G. W. Beeger en J. G. H. Van der Dussod, de lsto luit. der inf. P. D. W. Wilken en de kapts. der art. G. P. G. A. Scherer en G. J. Van Kooten, die hunne studiën aan de 2de afd. der Krygsschool vol bracht hebbeu, koeren nog in den loop van dit jaar naar Indië terug. Door den minister van waterstaat is aan de voornaamste Kamers van Koophandel en Fabrieken een schrijven gericht, inhoudende bericht dat de Turk8cho regeering aan de Nederlandsche het voornemen heeft medegedeeld, het volgende jaar het handelsvordrag van 25 Fobr. 1862 (Staatsblad n°. 188) op te zeggen en, met het oog op art. XXII van dat verdrag, reeds nu baar wensch tot herziening van het tarief heeft te kennen gegeven, en dat, in afwachting dat de grondslagen, waar naar die herziening zal plaats hebheD, bekend zul len zijn, de miuistor door do Kamers gaarne de vraag zag overwogen, in hoever het tegenwoordig Turksch tarief van invoerrechten ten aanzien der voornaamste artikelen van onzen handel wijziging behoeft. Aan den heer J. Rotgans, student in de ge neeskunde aan de universiteit te Amsterdam, is een gouden medaille uitgereikt, door den senaat aan dien student toegekend voor de beantwoording eener prysvraag. Door de rechtsgeleerde faculteit was ook een prysvraag uitgeschrevendaarop was echter slechts één antwoord ingekomen, dat der bekroning niet waardig is gekeurd. In het afgeloopen jaar waren aan de Am- sterdamsche universiteit 130 hoorders voor het eerst ingeschreven. Tot directeur der Amsferdamsche Rijtuigver- eeniging is benoemd de heer J. W. Van Houten Willems te Middelburg. Volgens een telegram uit Ilammerfest was de „Willem Barendsz" den 6den September ten westen van Nova-Zembla in de Bareudsz-zee gepraaid op 74° breedte en 49 5° lengte. Aan boord was alles wel. Naar de N. R. C. verneemt, is door den in genieur Wiegel, te Nieuwer-Amstcl, concessie ge vraagd voor eeu spoorweg van Haarlem naar Utrecht. Ten behoeve van de internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling heeft de directie der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij be sloten alle goederen naar dio tentoonstelling6be stemd kosteloos heon en terug to vervctóteh. - Er is ten gerieve van het. groot aantal vreemde- liugon, dat de tentoonstelling zal komen bazoeken, een vreemdelingen-bureel opgericht, dat zooveel mogelijk zal zorg dragen voor goede huisvesting ea belast zal zijn met hot kosteloos verstrekken van ioformaticn. Het zal ia het lukaal „de Brakke Grond" govestigd worden. Het koloniaal verslag van 1882 nopens Neder- landsch Oo6t-Indië is thans mede aan do Staten- Generaal in druk rondgedeeld. Daaruit blijkt dat in het afgeloopen jaar de leemte is aangevuld, die nog bestond in de regelingen betreffende het Neder- landsch oppergezag ter oostkaet van Sumatra door de bekrachtiging van do akte waarbij de Nederl. souvereiniteit is erkend door het landschap Poeloe Lawan. In Middol-Sumatra word ons geregeld be stuur gevestigd (of de vestiging daarvan voorbe reid) in eenige landschappen die reeds sedert kor- teren of langeren tijd de Nederlandsche souvereini teit hadden erkend, dan wel uit krachte van in vroegere jaren met ons bestuur aangeknoopte be trekkingen zich reeds aan het Neder), gezag onder- hoorig achtten. Omtrent Atjeh komen zeer uitvoerige mededee- lingen voor (dit gedeelte werd einde Juoi afge drukt) ten betooge dat zich in Groot-Atjeh niets voordeed wat aan eer.o horloviog van den eigenlijken oorlog zou kunnen doen denken, maar°dat men voortdurend nog last had van kleine rooverbenden die in meerdere of iniodere mate afbreuk deden aan de veiligheid - ook van de nitheemsche bevol king - en soms ooze versterkingen beschoten. Voorts wordt gewezen op verschillende feiten die op voor uitgang in den politieken toestand wijzen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeens kennis dat 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam van 9 October tot II November a. voor het publiek zal gesloten zijn. Dezelfde minister brengt ter kennis van belang hebbenden dat de commissie belast in 1882/88 met hot afnemen van do praktische examens van arts en tandmeester, zal zitting honden op Maandag 25 Sept. a. s. en volgende dagen, te Amsterdam. Blijkens mededesling van den consul-generaal der Nederlanden to Lissabon, is de haven va$ Aden, te rekenen vau den lsten Sept. j!., door diPortu- gecsche regeering besmet verklaard met Solera.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1