EXTRA-NOMMER. LEIDSCH DAGBLAD. STATEMENERAAL. N°. 6929. Maandag 18 September. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.9 0.05. v: - Vereenigde Zitting der beide Kamers op Maandag den lSden September 1882, tot opening" van do gewone "Verga dering der S taten-G ener aal. Deze Gonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS BEK ADVERTENTIE»; Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. De heer F. J. J. Van Eysinga, die den voorzit- tersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaai, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat een koninklijk besluit van den 9den September jl. No. 30, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende bet aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, die Zijne Majesteit den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten- Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriëele departe menten, de kanselier der beide Orden en de leden van den Eaad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Zjjne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wjjze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tjjdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zjjne Majesteit de Koning plaatst zich op den troon en houdt de volgende openingsrede: MIJNE HEERENI Het is Mij aangenaam de Vertegenwoordigers van het Nederland8che volk weder bjjeen te zien. Hjjne betrekkingen met de bnitenlandsche Mo gendheden zjjn van den meest vriendsohappelijken aard. Zee- en landmacht kwjjten zich met loffelijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den monitor „Adder" met zjjne bemanning. Ik mag verwachten dat in deze zitting zullen kunnen worden vastgesteld alle wetteijjke maatre gelen, noodig voor het in werking treden van onze nienwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen overlaten, Ik vertrouw dat het bestuur van dat ge west, gesteund door de zee- en landmacht, er in zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veiligheid te verzekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geeft de Btaat van zaken over het algemeen stof tot tevredenheid. De ziekten, die in sommige streken de bevolking teisterden, zjjn nog Diet geheel geweken. De be- smetteljjke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der WeBt-Indische Koloniën is niet onbevredigend. Hoewel de opbrengst der Kjjks-middelen in de laatste jaren op verbljjdende wjjze toenam, zal toch vermeerdering van 's Rjjks inkomsten niet lang meer achterwege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om met die hervorming een aanvang te maken, zal U worden aangeboden. Betere regeling der plaatseljjke belastingen bljjkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's Rjjks belastingstelsel zal daartoe Uwe medewerking worden ingeroepen. Een ontwerp tot wjjziging van de wet op het mid delbaar onderwjjs wordt in gereedheid gebracht. Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen U weldra bereiken. Het is Hjjn voornemen een onderzoek te doen instellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in vorige zittiDgen ingediend, worden Uwe over wegingen met belangstelling te gemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen onder Gods onmisbaren zegen het geluk van ons dierbaar Vaderland bevestigen. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Zjjne Majesteit de Koning verlaat, na het uit spreken dezer rede, begeleiddoor de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wjjze naar het Koninklijk Paleis terng te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 5