LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6929. Maandag 18 September. A9. 1882. Eerste Blad. DD TROONREDE, ei&}>4 PBIJS DEZER COURANT; Voor U'den per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Alioaderlijko Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassce- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Korans er bestaat uit TWEE BLADEN. welke Maandag-middag om één uur bij de vereeDi.Me zitting van de beide Kamers der Staten-Geceraal zal worden uitgesproken, zal zoo spoedig mogelijk na ontvangst, omstreeks halftwee, aan het Bureel van het Leidsch Dagblad aangeplakt en daar mede voor de Abonné's worden verkrijgbaar gesteld. LEIDEN) 16 September. In do joDgste bijeenkomst van de afd. Lolden der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd door een der leden de aandacht gevestigd op een klein waterplantje, dat zich in groote menigte in de wateren in en vooral om onze stad bevindt, de Azolln Caroliniana. Yolgens den heer Witte zou het tot de varons gebracht moeten worden en dus een cryptogaam zijo, ofschoon het hier nog geen sporen van bloei vertoond heeft. Vóór twee jaren door den hortulanns alhier ontvangeD, per post, in een doosje en in onbeduidend kleine hoeveelheid, werd bot in do nevenbassins van de Victoria-kas geplaaist. Van daar door toeval of bij ongeluk in de singolgracht geraakt, heeft het zich voortgeplant tot ver in den omtrek der stad, waar het op som mige plaatsen de eloot met een dikke laag dekt, het ge ne eendertkrona overwoekerend, vnodot me» het met karrevrachten zou kunnen weghalen. In één jaar - want waarschijnlijk sterft het plantje in den winter - heeft de Azolla zich over esne ver bazende uitgestrektheid uitgebreid, en dat niet alleen met den stroom mee, naar Katwijk, maar zelfs tegen den stroom in, tot bij Leiderdorp. De kleur van het plantje, donker groen, gaat op veel plaatsen tot bruin en rood over. Opmerkelijk is hot dat de bruin- en roodgekleurde exemplaren het meest de eigenschap bozitten om af te brokkelen; uit de afgezcltedeelen vormen zich dan weer nieuwo planten. Met het doel om de aandacht op dit voorbeeld van de verspreiding dor planten te vestigen, werd het bovenstaande medegedeeld en daaraan de uit- noodfging toegevoegd om waar te nemen tot hoever do Azolla zich dit jaar wel uitbreidt. Wio zich de moeite wil geven eem'ge plantjes op te visschon on op een schoteltje met water in de kamer te zetten, zal zich die moeite niet beklagen. De 1ste luit. der inf. P. Wiersraa, onlangs van zijne detaoheering bij het Oost-Indisch leger teruggekeerd, is wederom ingedeeld bij het leger hier te lande en wel bij het 4de reg. inf. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4663 volwassen personen en van 810 kinderen. Door het prov. kerkbestunr van Zeeland is tot de Evangeliebediening toegelaten de heer C. Wout- man, cand. van de Leidsche universiteit. D8. F. Van Spall, pred. te Lei muiden, en ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze, pred. te Dordrecht, zijn naar Wageningen beroepen. Voor het beroep naar Rijnsaterwoude is door ds. J. H. Guldenarm, pred. aan den Vunrsche, bedankt. De collecte voor de Scholen met den Bijbel, in de Herv. Kerk te Katwijk aan den Rijn gehou den, heeft opgebracht f 96. De heer A. Jansz, hoofdonderwijzer aan de Chr. School te Oude Wetering, heeft zich wegens gezondheidsredenen genoodzaakt gezien zijn ontslag aan to vragen. Op voorstel van het bestuur der afdeoling Zwolle van de Vereeniging ter bevordering yan fabrieks- en handwerksnijverbeid is besloten f 50 besohikbaar te stellen als bjjdrage in de kosten van eea bezoek door eenige werklieden te brengen aan de in 1883 te Amsterdam to houden koloniale ten toonstelling. De Koning zal a. s. Woensdag te 5 uren in oen buitengewone audiëntie ontvangen den lord- mayor van Londen, di9 mot een talrijk gevolg in do residentie zal komen om dan Z. M. het diploma van eeroburger der City ia een gouden kistje te over handigen. Do minister van binnenlandsche zakon brengt ter konni3 van belanghebbenden dat de commissie, belast met bet examioeeren van hen, die voldoende bewijzen wonscben te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening dor natuurkundige wetenschappon, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1S78 (St.-bl. no. 222), zal zitting houden op Maandag 2 Oct. a. s. en vol gende dageD, te Utrecht. Een koninklijk besluit van 16 Augustus jl., waarbij de percentsgewijze belooning dor njksc^- vangers Dader is geregeld, gaat nit van het beginsel dat die belooning wordt berekend over all9 gelden welke zij werkelijk ontvaDgen en die tot hun ge woon beheer behooren. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen bericht vau den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö hebben in Atjeh eenïgo bonden Pediree- zen, onder aanvoering van Nja Hassaü, op 4 en 7 Augustus aanvallen op militaire transporten en patrouilles gedaaD. Aan onze zijde werden 3 ofïï- aj,o-i ^r^aeren, terwyi L-I minderen sneuvelden. Ook sneuvelde de schout der politie Van der Zijl. St.-Crt Z. M. heeft tot Gouverneur van Curasao be noemd den heer N. Van den Brandhof, districts commissaris in do kolonie Suriname, thans mot verlof in Nederland. Gemengd Nieuws. Velen, die in de laatste maand den Academietuin alhier bezochten, meer bepaald om de Victoria regia in bloei te zien, vonden zich teleurgesteld, daar ze wel een knop, maar geen bloem zagen. Het is daarom misschien niet kwaad mede te deelen dat de bloem dezer plant yóór vier uren in den namiddag nooit open is. Wekelijks openen zich gemiddeld twee bloemen, die elk op twee achtereenvolgende dagen open zijn, maar zich 's mor gens sluiten om zich omstreeks vier uren weer te openen. Voor het bezoek aan de Victorie-kas is dus de beste tijd tegen den avond, b. v. tu9schen halfvijf en halfzeven. Ook vernemen wij dat met het begin der volgende maand de Victoria-kas voor den winter wordt inge richt en hot dütn voor dit jaar mot de Victoria gedaan is. Op de zwom- en badplaats „Rhynzigt" werden deze week nog genomen 481 baden door heeren en 14 door dames. De temperatuur van het water bedroog heden slechts 16 graden. Een Haagsche jongen van acht jaar, die voor zijne moeder olie en loog had gehaald, liet op den Z.-Binnenaingel een broertje van 4 jaar uit de kruik mot loog drinken, met het gevolg dat het kind in zeer bedenkolijken toestand naar huis moest gebracht worden. Drie heeren: Kloet, Visée en Vletter, zijn te Scheveningen, dank zij het kloek gedrag der badknechts, aan een groot gevaar ontkomen. Daar deze heeren zich bij het baden te vor in zee hadden gewaagd, werden zij eensklaps door een golf van den grond geworpen en dreven, omdat de wind zuidoost was, al verder en verder in zee. Zoodra aan het strand hot gevaar werd opgemerkt, zwommen Gijs De LaDge en W. Hoogendijk ter stond mot den redstok in zee en hadden het geluk twee heeren to grijpen en naar wal to brongendo dorde werd met behulp der reddingsboot, gevoerd door de badknechts W. v. d. Toom, P. De Mos en J. Do Niet, op vrij grooten afstand uit zeoaan wal gebracht. Dr. Mess was spoedig op het strand aanwezig, maar behoefde geen geneeskundige hulp te verleenen; de drie gereddon konden te voet naar de residentie huiswaarts keeren. Door do toeschou wera worden algemeen het beleid en do kordaat heid geroemd, waarmede deze redding onder leiding van den badmeester werd volbracht. Men denkt over t wee maanden geheel en al met het afgraven van het Seinpostduin te Scheveningen gereed te zijn. Do steenen borstwering van het gedonk- teeken op den Dam, rustende op de grondslagen van de oude "Waag, te Amsterdam, die onder koning Bodewijk word afgebroken, wordt geslecht, daar zij begint te verzakken. Vermoedelijk zal zij na her stel der fundeering wel weer worden opgericht. Misschien, zegt het Hbl., zal men bij deze gelegen heid op do goede gedachte komen om het gedenk- teeken zelf nu ook maar op te ruimen, of te ver plaatsen b. v. naar den Binnendijkschen Buitenvel- derschen Polder of naar Zeeburg, waar het met eenige verbetering als vuurtoren dienst zou kun nen doen. Gisteron vertrok van Amsterdam de stoomsleepboot „Noon* Y,"nnarlJr nou, aan hoo.a nebbende een stoommae^ué en gloeilamp voor olectriseh licht, waarmede heden bij het wrak van de „Adder" zal gewerkt worden. Ook zullen de duikers van eene electrische gloei lamp worden voorzien. De N. R. C. verneemt dat do rochter van instructie in de zaak tegen Jannetje Struyk, behalve hare handelingen ten opzichte van den win kelier Bosch, ook nagaat al hetgeen zij, onder voor spiegeling dor millioenen-erfenis, te voren heeft weten te bemachtigen, en daartoe een aantal harer slachtoffers als getuigen hoort. Bij het quaestieuze of de oneerlijke handelingen van dit geslepen vrouwmeDsch onder hot bereik der strafwet vallen, en als hoedanig zij moeten worden gequalificeerd, geschiedt dit breede onderzoek waarschijnlijk met het doel, om de doorgaande kwade trouw van de beklaagde aan het licht te breDgen. Zij zelve moet tegenover de gehoorde getuigen nog steeds blijven volhouden, in staat te zijn hare verplichtingen na te komen, onder de zeer bedenkelijke voorwaarde evenwel, dat zij daartoe uit de gevangenis ont slagen worde, daar de bron van hare inkomsten een diep geheim moet blijven. Het mag zeer be twijfeld worden of deze voorwaarde door de justitie zal worden ingewilligd. Zekere Richardin te Noizé, in het Fransche departement der Maine en Loire, 24 jaar oud, had een jong meisje aldaar ten huwelijk ge vraagd. Toen zij hem afwees, verspreidde hij las terlijke beweringen omtrent haar en bare familie, welke hem deswege gerechtelijk vervolgde. De las teraar werd veroordeeld, maar zwoer, zich te wre ken. Vóór eenige dagen wist hij in het huis van het meisje binnon te dringen en bracht den vader met een schot uit zijne revolver om het lovenvervol gens zich tot do moeder keerende, vuurde hjj op haar, maar zij koi zich nog bijtijds achter eene tafel verschuilen. Een derde schot, op het meisje- zelf gelost, raakte slechts even het haar en, dit ziende, greep hij haar, wierp haar op een bed en bracht haar drie dolksteken toe. Het huis ver latende, kwam hij haren aanstaande tegen, dien hij met een geweerschot zoo ernstig aan hand en arm kwetste, dat deze is moeten worden afgezet. Eindelijk schoot Richardin nog een wever, die tegen hem getuigd had, dood en verdronk zich.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 3