OPENING SIGARENMAGAZIJN Havaiia-Bazar Maarsmanssteeg No. H over deKapelstraat. ONTVANGEN N0. 6928, Zaterdag 16 September. A0. 1882. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiëu. Worden gevraagd op ZATERDAG 16 SEPTEMBER. G. Z1RKZEE. Steenkolen. Openbare Verkooping van Cokes LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. AIzonderl\jke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nleuws. Aan de Oude Vest, Mare, Donker- of MaarsmanBsteeg is eergisteravond weggeworpen een donker gekleurd geldzakje, voorzien van schuif, waar in een zwart bandje. Den vinder daarvan wordt verzocht dat zakje aan het politiebureel te willen bezorgen, als hebbende het betrekking op een alhier gepleegden diefstal. Door de politie alhier is aangehonden zekere B., niet alhier te hnis behoorende, die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. Naar de Delftsche Crt. verneemt, b e- staat het voornemen bij de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappij het station aldaar te bonwen op het terrein langs de sloot aan het noordelijk uiteinde van den Leeuwenhoeksingel. De daarop staande arbeiderswoningen moeten reeds binnen eenige dagen ontrnimd zijn. Met Zr. Ms. stoomschip „Schelde", com mandant de lnit. ter zee 1ste kl. H. Nijgh, is een stak paal met peilkompas, afkomstig van de „Adder", te Maassluis aangebracht. Volgens een brief in het N. v. d. D., be vatte de „New-York Herald" onlangs het verhaal, dat onze Koning nachten lang door de straten van Den Haag wandelt en bjj zijne tehuiskomst hoogst- deszelfs eigen aardappelen bakt. Bij de opening der beide kamers op Maandag a. s. zal de Rijnspoor pleiziertreinen la ten loopen van Arnhem, Wageningen, Utrecht on Amsterdam naar Den Haag. Van goederhand wordt medegedeeld, dat de notaris Z. te L. (Friesland) zijne betalingen heeft gestaakt. Een boer, die des winters nietge- noeg melk van zijne koeien kreeg, schreef dit toe, en misschien niet ten onrechte, aan het gebrnik van hooi. Hij bedacht een middel om de koeien te verschalken en zette elk een grooten bril op, voor zien van groote groene glazen; zoo dacht hij znllen de beesten zich verbeelden dat zij gras eten en bijgevolg meer melk geven. En werkelijk moet dit, zoo het niet ook in de verbeelding van den boer geweest is, het geval geweest zijn. Toch zal dat brillenstelsel wellicht niet in toepassing behoeven te komen; op enkele plaatsen in Noord-Holland is men met goed succes er in geslaagd om versch gesneden gras in te maken, zooals b. v. snijboonen of zuurkool. Het gras wordt in een drogen aarden gemetselden put gedaan, terwijl planken, beladen met ballast, het geheel samenpersen. Het gras hondt de oorspronkelijke klenr en het vee eet het met graagte. (II. C.) EenejongeFrnisischetooneelspeelster, Feyghine genaamd, die verleden jaar met slecht ge volg in het Theatre Fransais te Parijs in De Mus- set's „Barberine" optrad, heeft in den nacht van 11 op 12 dezer met een pistoolschot een einde aan haar leven gemaakt. Naar men zegt, heeft zij de daad begaan in het hotel en in de tegenwoordig heid van den jongen hertog De Morny, met wien zij eene liefdesbetrekking gehad had en die op het pnnt staat om met eene andere in het huwelijk te treden. Maandag 11. zijn te Manilla 115 inboor lingen en 3 Europeanen aan de cholera overleden; in de dorpen kwamen 125 gevallen met doodelijken afloop voor. Een jager, die te Chavenod, in Opper- Savoye, op de jacht was, heeft bij ongeluk een 7- jarig meisje doodgeschoten. Hij zag iets bewegen in de strniken, vuurde, in de meening een haas te hebben opgejaagd, en vond tot zijne ontzetting het arme kind levenloos in het gras liggen. De jongste berichten uit IJsland, tot 29 Angnstns loopende, melden dat de ijsblokkade, die allen aanvoer van levensmiddelen belet, nog steeds voortduurt; aanvoer van granen per stoom schip is onmogelijk; zelfs de vischvangst is ondoen lijk. De zon vertoont zich niet; een konde nevel hangt over het zwaar geteisterd land. Alleen nog de schapen, het kapitaal der IJslandsche boeren - kannen geslacht worden en dan is er niets meer voor de volksvoeding en treedt de hongersnood met al zijne vreeselijke gestrengheid op. Te Parijs heeft een koffiehuiBbediende, zekere Géniscain, bijwijze van goocheltoer een lepel ingeslikt. Hij leed veel pijn, maar men hoopte hem door eene operatie van den lepel te verlossen. Die operatie heeft hij met goed gevolg ondergaan. Eerst heeft men de maag door etherdamp doen zwellen, opdat zij zich gemakkelijk zon toonen; vervolgens is de maag geopend en de lepel met een daarvoor vervaardigd werktuig er nit gehaald. Er heeft zich sedert de operatie geen koorts bij den lijder ge openbaard, en zonder bijkomende omstandigheden staat de geneesheer voor zijn leven in. In de eerste dagen zal Pierre echter nog geen vaBte spijs mogen gebruiken. Bij een hevig onweder zocht onlangs een bnrger van Nieuw-York een schuilplaats in een der eerste hotels, zette, vóór hij de trap op ging naar de eerste verdieping, zijn paraplnie open in een hoek van het voorhuis, om te drogen, en spelde, als voorzorgsmaatregel, oen stuk papier er op, met de waarschuwing„Afblijven! Deze para plnie behoort aan een man die een vuistslag van 250 pond kan geven. Hjj is binnen een kwartier terug." Na dat tijdsverloop kwam hij, door een glas absinth versterkt, terug, en vond zijn regen scherm verdwenen. Op den grond lag zijn briefje met het onderschrift: „Deze paraplnie is medege nomen door iemand die 10 mijlen in het nur kan loopen. Het is onnoodig op zijne terngkomBt te wachten." KOLONIËN. BATAYIA, 5 Augustus. (Vervolg). Blijkens een door den chef van den geneeskundigen dienst van den resident van Banjoemas ontvangen telographisch bericht, gedagteekend 24 Jnli, had de cholera in dat gewest opgehonden te heerschen. In de residentie Probolingo was Inidens een telegram van den resident, de cholera van af den 11 tot den 20 Jnli eenigszins toegenomen. De resident van Palembang bericht, onder dag- teekening van 25 Jnli, dat de cholera zich in dat gewest uitbreidt en ter hoofdplaats een ernstig ka rakter aanneemt. Op den 22 Jnli werden aldaar aangetast 99 personen, waarvan 69 overleden, in Ogan en Kommering Hir en Ëlidah werden van af den 11 tot en met den 20 Jnli 914 personen aangetast, waarvan 542 overleden. Celebes. - Over het algemeen was de gezond heidstoestand in dit gewest minder gnnstig. In de afdeeling Noorderdistricten stierven in Jnni 455 personen aan cholera, terwijl zich in het Galesong- sche (Zoiderdistricten) nog enkele gevallen van die ziekte voordeden. Ook in de onderafdeelingen Ba- langnipa en Boelecomba bleef de cholera heerschen ter laatstgenoemde plaats echter sporadisch, (Jav. Crt.) Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GETROUWD: H. A. Lawaon en J. L. Murray, Batavia. W. H. G. Herklota en A. P. H. Van Dean, id. A. F. Krancher en J. H. Paa, Soerabaia. T. A. De Vries Reiliagh en W. D. P. Huizer, Batavia. J. Godefroy en J. L. Daak- meyer, Samaraug. C. J. H. Serie en H. L. C. Pool, id. BEVALLEN: H. Clarksoo, Z. Malang. W. De Hoog, geb. Diepeoborst, Z., Batavia. B. Dorrins, geb. Wolff, Z., id. M. J. J. H. Wcllter, geb. Bitacb, D., id. S. Harmv, geb. Spiekermann Vao Weezeleoborg, Z., Samaraog. H. C. Baron, geb. Hageabeek, Z., Baogklalan. Mevronw H. Gill, Z., Soe rabaia. M, H. Gordon, geb. Koiphorst, D., id. Mevr. A. J. Warreo, D-, Kayoen. Mevronw De Joogb, D.f Ter- nate. Mevr. Schneider, D., Gomboog. P. Lange, geb. Rijckmaov, Z-, Palembang. Mevr. Deeleman, geb. Bergmans, Z-, Tegal. M. De Royter, geb. Wiepoth, D., Samaraog. J. C. Zimmerman, geb. Frederiks, Z-, Solo. Mevr. Sproyt Laodskroon, geb. De Lange, D., id. H. C. Soonemaoa, geb. Van Sprew, D Samaraog. Mevr. Van Heel. Z-, Soerabaia. Mevr. Dijckmeester, geb. Vbd Udeo, Z., ProboliDgo. C. G. Wasaink, geb. Van DeldeD, Z., Batavia. M. A. Moli, geb. Lowes, Z., id. J. F. Meeter, geb. Glasbergen, I),, Soerabaia. J. C. Spiekermann Van Weezelenburg, geb. Tervoort, Z., Sama- rang. Mevr. Wolff, Z., DjatieweDgoe. P. G. Joseph, geh. Chevalier, Z Batavia. Mevr. Menleoaar, geb. Capellc, Z., Samaraog. - M. Bant, geh. Boesjon, D., id. Mevr. Lede- hoer, geh. Laats, D., id. OVERLEDEN: M. J. Faber, Makasser. Mej. H. E. C. L. P. Bletterman, 27 j Batavia. A. L. Rozenqnist, m. 59 j., Soerabaia. A. Ch. E. Van Hemert, geb. Hannens, 24 j., LaboeaD, Deli. H. M. Hymana, k., 7 m., Samarang. Ch. F. Rollandet, m., 32 j., Toelong-Agoog. P. Ch. Van Maancn, geb. Orth, 331/s j Padaag. 11. H. J. Valois, m., Batavia. M. J. M. Coeneo, k., 8 d-, Kedirie. W. G. L. Kretaohmer, m., Pekalongan. W. G. Vau Riiee, geb. Voll, 90 j., Makasser. J. F. Haori, k., 43 d., Batavia. H. Dn Poy, jd., Mr.-Cornelis. twee nette MEISJES, circa 16 a 17 jaar oud, om het Machinaal Breien te leerenloon voor- loopig f 2. Adres in persoonHooigracht No. 96 TAN HET VAN DEN diverse soorten Duitsche AARDAPPELEN. Beste Rooden 20 Cents per 1/2 decaliter (5 kop), f 3 per hectoliter. Puike Hamburgers en andere soorten tegen concnrreerende prijzen. 91. VAM DER RENT, Schapensteeg bjj de Paardensteeg. De ondergeteekenden bevelen zich aan tot het ontvangen van orders op prima Dultsche en Engelsche Steenkolen voor llaard' en Kachelgebrulk in alle sorteeringen, alsmede van 8toom> en Smidskolen, Gas-Cokes, Bruin kool- en Steenkolen-Brlquets, alles tot con cnrreerende prijzen naar gelang van hoeveelheid. Prijscouranten te bekomen aan ons Kantoor Oude Vest O. Wed. VAM HAAMSBERGEM A IH1ILII. op het Raadhuis te Leiden, Maandag den 18den September 1882, des voormiddags te tien uren pre cies, van eene hoeveelheid van X30O Hectoliters GAS-COKES, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectoliters, en znlks bij afslag, tegen dadelijke betaling en binnen 14 dagen aan de Gasfabriek af te halen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1