Omtrent het duiken op hot wrak van de „Adder" wordt aan het Yad. gemeld dat Zater dag de duiker Pluylaart te 11 uren 39 min. naar beneden ging en te 11 u. 51 m. boven kwam. Hij had van het wrak niets ontdekt, doordat het water zoo troebel was. Op don bodem der zee vond hij eenige roostors van het beveiligingsbordos, bonevens een nieuwe loodlijn, welke voorwerpen met behulp van een tros werden opgehaald, terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking door Pluylaart, te 12 u. 30 m. ondernomen, kon hij evenmin het wrak zien, doch toen bracht hij twee in elkander geschovon koperen trechters mede. De vloedstroom belotte verder onderzoek. De duiker Rietveld ging to 2 uren 20 min. naar benedon en kwam eerst na 21 minuten weer boveD. Hij kwam neder aan do landzijde van het wrak, even achter den schoorsteen. On handen en vooton kruipende, naderde hij het wrak en bracht oen hekje van do longroom boven. Rietveld consta teerde dat de ligging van het wrak geheol is over eenkomstig do teekening, daarvan door den luit. ter zee Nijgh gemaakt. Te 3 u. 42 m. ging dozelfde duiker weder naar beneden on bleef tot 4 u. 3 m. onder. Hij kwam neder achtor do stuurboordschroef en kon, zich oprichtende, do as betasten. Onder het wrak vond bij, in het zand, een hoop vlaggen, in stukken hout gewoeldhij bracht een stuk vlag mede naar boven. Do sterke eb, die beneden reods liep, dwong hem toon van verder onderzoek af te zien. In de Haagsche Kout, voorkomende in de Prov. GroD. Courant, lezen wij „13 bet geene schande zooals op het stedelijk Badhuis, onder controle der stedelijke regeering, het gehalte der ververschingon is! Yoor een glas lauw bier, dat in het kleinste Dnitsche dorp beter te krijgen zou zijn, wordt 25 cents betaald. Koffio wordt op zijn ouderwetsch in een kop gebracht, zoodat zij nimmer warm tot u bomt. Soda- of Soltzer-water, verfri8schende dranken, die men op de kleinste stations in Duitschland krijgen kan, zijn op het Groot Stedelijk Badhuis onbekond. Schaamt men zich niet tegenover den vreemdeling over zulk eene armzalige inrichting?" Tot geruststelling van don schrijver kunnen wij mededeelon dat er tegenwoordig althans Mineraal water te verkrijgen is. Ons is een slachtoffer bekend aan wien 40 cents voor een kogelflescbje word gevraagd Op verzoek van tal van badgasten zal or in de Kurzaal te Schevenicgen Zaterdag a. s. nog een soirée-dansanto gegeven worden. Eenige huzaren, te Haarlem in garni zoen, hebben zich aldaar aan erge balddadigheden schuldig gemaakt. In eenige huizen hebben zij glas ruiten ingeslagen, in eene tapperij anderen mis handeld en met uitgetrokken sabols voorbijgangers nagezeten. Deze „helden" zijn echter allen aangehou den en bevinden zich reeds iu arrest. Men schrijft aan het „Utr. Dbl.": Een gepasporteerd koloniaal van het O.-I. leger, onlangs van daar teruggekeerd, beeft zich in hc-t Vondels- park te Amsterdam door middel van een pistool schot van het loven beroofd. Do ongelukkige, dio tot een goede familie behoort, was niet bestand togen de veelzijdige verleidingen, dio Amsterdam soo menigen zwakken jongeling aanbiedt, en hij zag zich opnieuw genoodzaakt als koloniaal naar Indiö terug te keeren. Toen 't handgeld in brooddronken heid verteerd was en hij eerstdaags naar Harderwijk moest opkomen, schijnt hij uit berouw en zelfver wijt een einde aan een leven to hebben gemaakt, hetwelk aan zijn familie reeds zooveel verdriet had berokkend. Als verdacht van diefstal van eon briof waarin geldswaardig papier, is een Arnhemsch brie venbesteller aangehouden. Het gestolen© bestond voor een groot deel uit brieven, die L. aan het postkantoor stempelen moest. Daar hij die taak vervult met een ander beambte, onder toezicht van oen hooger geplaatsten, moet hij zier behendig in het verbergen der brieven zijn te werk gegaan. Eene huiszoeking moot voorts oene ineDigte onge stempelde, blijkbaar opgeplakte postzegels hebben doen vinden, alsmede vele gedrukte bescheiden, die de besteller gemakshalve niet had bezorgd. De dador werd ontdekt door coupons, die vermist waren geworden en in Klarendal bij een winkelier in be taling waren gegeven door eeno vrouw. Daar het vermoeden op L. viel, was diens vrouw op het politiebureel ontboden, waar tegelijk do winkelier uitgenoodigd was te kernen. Deze herkende in haar terstond de vrouw, welke de coupons in betaling bad gegeven. Kaar do Arnh. Crt. verneemt, hooft de verdachte, na eerst uitvluchten te hebben ge zocht, zijn daad reeds bekend. Armoedo moot do eerste oorzaak zijn geweest die hem tot oneerlijk heid leidde: van zijn klein weekloon moest bij vrouw on zes kinderen onderhouden. Yoor het hof te Leeuwarden heeft de advocaat-generaal mr. B. \V. A. Servatius gerequi- reerd, dat Ilepko Hoekstra zal worden schuldig verklaard aan moord en veroordeold tot 25 jaren tuchthuisstraf. Do verdediger, mr. C. C. Paehlig, concludeerde tot vrijspraak, omdat het feit niet heeft plaats gehad, maar er een ongeluk is gebeurd, en dat iu elk geval niet bewezen is dat beschul digde de dader is. Uitspraak Yrijdag a. s. Een treurig go val heeft in den nacht van 8 op 9 dezer to Ureterp (Friesland) plaats gohad. Ia dien nacht viel de muur, waartegen de bedsteden van den arbeider W. De J. lagen, om, met het noodwendig gevolg dat het goheele gezin, bestaande uit 8 personen, er onder bedolven ge raakte. Do buren, bet angstgescbrei hoorende, ver schaften zich toegang tot de woniog, en redden het gezin uit zijn benarden toestand, doch het jongste kind was reeds niet meer, en de vrouw had zulke ernstige wonden bekomen, dat men voor haar leven vreest. Daags te voren was turf togen den zwakken muur opgestapeld, wat weilicht oorzaak van zijn omvallen is geweest. Yolgens oen bericht uit Havanna van den 8sten dezer was er groote schade door een hoos aangericht in do landerijen van Matanzas en waren daarbij to Santa-Clara vijf personen omge komen. - Op de Eider is het met pelroleum en nafrha beladen van Bremen naar St.-Petersburg be stemde kofschip „AnDa" ten gevolge van eeno ont ploffing in brand geraakt. De kok en een matroos zijn in do vlammen omgekomen. Gisterochtend te vijf uren is er brand uitgebroken op het tooueel van het Theatre Beriot, ia de Rue des O/phclins to Leuven. Den vorigeu avond had in do zaal bet jaarlijkscho bal van hot verbond der scherpsehatterijen plaats gehad, en kort na afloop daarvan ontdekle men dat er brand was. De schade wordt begroot op 200,000 fr., dcch alles was tegen brandschade verzekerd. Er hebben geene ongelukken plaats gohad. Het goheele go- bouw is uitgebrand. Een armoodig huwelijk. - Dezer da gen werden in don echt verbonden graaf Roman Potocki, zoon van den gouverneur-generaal van Galiclë, en gravin Isabella Potocka, zijne volle nicht. Zij beginnen hun huishouden meteen vermogen van ongeveer GO millioen fr. BUITEN X- AND. Frankrijk. Ilefc officlëelo blad der Franscbe regeering moldt dat de cholera, welke sedert eeuigo weken de Phi- lippijnscho eilanden en eenige provinciën van het Anamietischo rijk teistert, tot de Fransche kolonie Cochicchin-a is overgeslagen. In verband hiermede zegt de „Tcmps"Op allo Europeesche rogeeringen rust thans do duro plicht, om krachtig de hand te houden aan de maatregolen, welke tot wering van de verspreiding der epidemie genomen worden, en niet te dulden dat eenige overweging, hetzij van haudels-, militairen of anderon aard, daarop inbreuk make." Op do Fransche ku3t zullen 42 vuurtorens van olcetrisch licht voorzien worden. De kosten, geschat op p. m. f 4,000,000, zullen over eenige jaren verdeeld worden. Men begint met den vuur toren op Kaap Grinez en zal zoo vorder gaan met andere, bokond aan hen die het Engelsche Kanaal bevaren. De heer Garabetta is verleden Yrijdag naar Zwitserland vertrokken, waar hij, naar gemold wordt, tot den Gden Octobor denkt te blijven als gast van mevr. Arnaod in het kasteel der Crctes. Groot-Brltannlo. Een telegram uit Shanghai meldt dat het geschil tusschen Japan en Corca is bijgelegd. Coreazalals schadevergoeding botalen 500,000 pd. st. aan de Japanscho regeering en 50,000 aan do betrekkingen dor in Juli vermoorde Japanners. In plaats van pond sterling zou hier moeten gelezen worden dol lars; althans zoo is de mcening van de „Times", in welk blad twee telegrammen uit Peking voor komen, die zo ter opneming ODtvangen heeft en bevattende de bevestiging van dit bericht. Zij luiden al3 volgt: 5 September. „China is krachtig tus- schen'oeide getreden, heeft snel geopereerd en sche pen en troepen gezonden; admiraal Ting vermees terde het kapitool, nam 1s konings vader Li Hsia Yiog gevangen, voerde hem met zich en bracht hem naar China. De koning herstelt. Japan eischt: fatsoenlijke begrafenis van vermoorden; vergoeding 50,000 doll, vovr familie; tractaathavens met om trek van drio mijlen; oorlogsschatting en recht troepen te stationneeren in kapitool als garde der legatie." - 6 September. „Tien man geëxecuteerd; 100 man gearresteerd. Zal aan Japan 500,000 dol!, botalen; een garde een jaar lang in Coroa te blijven. Geschil vermeld als bijgelegd volgens brief geiateerd Corea 2 September." Volgens een tolegram uit Durban aan de „Times", hoeft de „Volksstem", het Transvaalscho blad, op tartenden toon betoogd dat het voor de Boeren tijd geworden is om zich van de Britscho suzereiniteit te ontslaan. De Egyptische regeering verlaDgt dat do commis sie, belast mot het onderzoek der eischeu om schadeloosstelling betreffende de gebeurtenissen te Alexandrië in Juni, zoo spoedig mogelijk bijeenkomt-, ten einde met haren arbeid gereed te zijn vóór 24 October, op welk tijdstip de internationale recht banken haro zittingen moeten hervatten. Generaal Wood heeft Zondag mot zijn staf in ceno stoomboot een verkenning gedaan naar den kant langs de kust van Ramleh tot Aboukir, ver gezeld van een der dien dag gedeserteerde Egyp tische officieren. Dezo zeide dat een der drio regi menten gereed is om to deserteeren, zoodra er eene stoomboot te Aboukir komt. Yolgens krijgsgevangenen was het doel van den aanval van Arabi Zaterdag het Engelscho kamp te Kassassin te nemen, dat men zwak verdedigd achtte. De vijandelijko macht bestond uit 11,000 man in fanterie, vijf eskadrons ruiterij, 22 kanonnen en 300 Bedouïonen. Zij verliet Tel-el-Kebir te dr.'o uien des ochtends, onder bovel van Ali pacha, en viol de voorposten en do linkerflank der Engel- schen aan, terwijl 2500 man uit Salahich hun rechterflank aantastten. Do E^yptenaren verloren meer dan 100 dooden; hot aantal hunner gekwet sten is onbokend. Men schat hun goheele macht to Tel-el-Kebir op 2G,000 man en dio te Salahieh op 5000 man. Alles was to Kassassiu gisteren rustig. Telegrammen. TRIPOLI, 10 September. Er is geon enkele Ara bische strijdmacht uit Tripoli naar Egypte opge rukt. Do notabelen van Berghaye en Derna hebben boodschappers nsar Cuïro gezonden. ROME, 11 September. De heer Von Sehlözer, gezant van Pruisen bij het Vatikaau en'dio na, met verlof afwezig to zijn geweest, op zjjn post is teruggekeerd, zal, volgens een Berlijn sch telegram in de „Diritto", teruggeroepen worden om weder als gezant to Washington op te treden, en de legatie bij den Paus zal vooreerst vacant blijven. PORT-SAID, 11 September. Berichten uit Caïro van 6 September molden dat do stad rustig is en do Europeanen niet lastig gevallen worden. Het staudbeeld van Ibrahira-pacha, grootvader van don khedive, is omvergehaald, krachtens eon door een vergadering van uloma's genomen besluit, waarb'j verklaard wordt dat het oprichten van standbeel den in strijd is met den Mahomedaauschon godsdienst. BUCHAREST, 12 September. In hot offieiëele blad ia afgekondigd het tusschen Rumenië en Neder land gesloten tractaat van handel- en scheepvaart. KASSASSIN", 12 September. De Scliotscho bri^alo en do Indische infanterie zijn gisteren hier aange komen. Het leger van Wolseley is thans voltallig en men verwacht dat heden Tel-ol-Kebir aangevallen zal worden. KONSTANTINOPEL, 12 September. In dengis- teren gehouden ministerraad is besloten dat in de militaire convoDtic met Engeland duidelijk behoort aangewezen te worden, op wolk punt de naar Egypte bestemde Turksche troepen zullen ontscheept werden. LEIDEN, 12 September. De verwachting voor morgen is: meest zwakk9 wind, betrokken weder, vermoedelijk regen. Het groot concert der kapel van do grenadiers en jagers belooft, niettegenstaande don regen van hedennamiddag, zeer druk bezocht te worden. Om vijf uren reeds was do veranda van Zomerzorg ge heel en de zaal meer dan half bezat. Door do te 's-Hage zitting houdendo examen commissie zijn heden als onderwijzer toogelaten de heeren P. DoCarpentier Wildervanck Jr. alhier en G. J. Yan Bscbem te Alphen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2