DAGBLAD. iv. ag £3 September. A0. 1882. cl-editie. URIJS DEZER COURANT: Yoö? Leiden per 3 maanden1.10. Fn»neo per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADTEKTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letter* naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEV, 1% September. Naar aanleiding eoDer resolutie van den minister van financiën deelt do ontvanger der registratie alhier mede dat een der ontvangers namens e3n drukker onder zijn kantoor de vraag heeft gedaan of de thans bestaande, betzij droog, hetzij nat ge stempelde for maat zegels ook na 1 Januari a. s. kunnen gebruikt wordon en zoo niet, wanneer do met genoemd tijdstip in te voeren zegels verkrijg baar zullen zijn de gelegenheid tot zegeling met den nieuwen blauwen stempel val bestaan. Volgens wrt. 13 dor wet van 11 Jnli 1882 (Stbl. No. 93) worden voortaan o. a. van het formaat zegel 50 «pcenteD geheven on moet van de betaling dier opcenten blijken op het gezegeld papier, op do wijze door den Koning te bepaleD. Uit deze wets bepalingen in verband met art. 15 dier wet blijkt duidelijk dat na 1 Januari a. s. het thans gezegelde papier niet meer gebruikt kan worden voor het zegel, dat alsdan aan 50 opcenten onderworpen is. B© ontvanger acht het wenschelijk hierop de aA.i'èacht te vestigen, vooral van hen die veel zegels ruiken, opdat hot getal der met 1 Januari a. s. ontTTuikbaro gezegelde formulieren niet grooter zij dan gewoonlijk en daardoor geene onnoodigo schade wordo goloden. De noodige mealregelen zijn ge nomen om zoo spoedig mogelijk het nieuwe zogel- pipier aan de kantoren beschikbaar te stellen en de kantoren van het buitengewoon zegel van nieuwe zegelstempels te voorzien, doch het is te verwachten dat nog eenige weken zullen voorbijgaan voordat voorschriften kunnen worden gegeven tot de aan vrage van de nieuwe zegels on eer do nietwe stem pels gereed ztja. Do opbrengst van het vervoer over den 6poor- voeg LeidenWoerden iu de vorige maand was als volgt: reizigers (14,869) f 8443.86, bagage (35 ton) 196.04, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2005 ton) f 1776.24, levende dieren en djtaigen f 283.13. Totaio ontvangst f 10,699.27. Totale O itvaugst vara af 1 Januari 1882 f 72,500.28% tegen «5,329.25 ia 1881, zijnde per dagkilometer f 8.28, tegen f 8.61. - Er is dus achteruitgang op te merken. De begrooting vaa de gemeente Nieuwkoop veor 18S3 bedraagt in <mtvangst f 14,252.75 en iu uitgaaf f 14,251.80. 's Rijks middelen hebben opgebracht gedu rende de maand Augustus 1L f 8,953,966.55s, tegen f 1^24,586.44 in de maaod Aug. 1881. De op brengst over d>3 eerste sushi maauden dezes jaars was f 66,882,623.015, togca f 66,169,950.525 over de acht maanden vaa 1881. Het 8/12 der raming r00g 67,487,802L&0. JJiv net programma voor de opening van de zitting der Stateu-Genoraal Wijkt dat die weder door den Koning persoonlijk zal worden geopend. In het rijtuig des Konings zal ook de Prins van Oranje gezeten zijn. De Prins van Oranje heeft het beschermheer schap aanvaard van de Vereeniging „Nederlaudsch toevluchtsoord voor noodlijdende dieren", te 's-IIago gevestigd. Het rapport-Van der Ileyden brengt een cor respondent uit 's Gravenbage aan de Arnh. Crt. een incident te binnen, dat hij dezer dagen van een ovggoteige vernam. Bij eene Indische familie daar ter stede was eenigen tijd geieden, toen de polemiok over den binnen laudèchen Atjeh-oorlog in vollen gang was, een talrijk gezelschap bijeen, waaronder zich ook de generaal Van der Ileyden en diens echtgenoote bevonden. Plotseling gaat de deur open en treedt tot cnteettiDg van de meeste aanwezigen, niemand meer of minder binnen dan.de oud gouverneur-generaal Van Lansberge. Alle gesprek- ken zwijgen, allo oogea vestigen zich op den bin nentredende; velen verwachten eene scène, want de generaal en zijno vrouw hebben zich min of moer dreigend „opgesteld" voor de „bank" waarin zij als de voornaamste gasten gezeten haddon. Maar de oud- diplomaat had terstond do situatie begrepen. Lijn recht stevent hij op den generaal af en steekt hem met een „wel, generaal! u hier? Dat doet mij ge noegen", de hand toe, dio de veldheer aanvat. Bijna gelijktijdig wendt do heer Van Lansberge zich tot '8 generaals echtgenoote, die hij nog niet had ontmoet. „Wilt u mij aan mevrouw voorstellen, generaal?" De voorstelling volgde, en toen kort daarna do oud-gouverneur afscheid genomen had, bewonderde het geheele gezelschap het beleid, waar mede hij eene positie had omgetrokken en eene ontmoeting voorkomen. Heden hardenkt de heer L. Kluit te St.-Au- toniepolder don dag, waarop hij 50 jaren geleden bij het onderwijs word geplaatst. Do gemeente waarin hij de laatste 34 jaren met veel vrucht werkzaam was, zal dien dag zeker niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Ia den Ned. Spectator wordt met veol lof gewag gemaakt van het nieuwste werk over de uitvinding der boekdrukkunst en wel van een Ne derlander, den heer J. H. Ilessels. Deze navorscher heeft indertijd in hot Engolsch het bekende boek vertaald, waarin dr. A. Van dor Linde, evonals hij Haarlemmer van geboorte, het verhaal van Laurens Jansz. Koster tot do waarde van een legende hoeft teruggebracht. In 1878 schreef dr. Van der Linde Eijn werk over Gutenberg en naar aanleiding daar van heeft nu de heer Hessola dit jaar zelf een werk over Gutenberg in het Engelsch bij Quaritsch te Londen uitgegeven, ter beantwoording der vraag „Was G. de uitvinder der boekdrukkunst?" Zijn antwoord is dat ais men op do oorkonde omtrent Gutenberg dezelfde critiek toepast als dr. v. d. L. •op die betreffende Koster heeft gedaaD, het ant woord moet wezen: Gutenberg is wel bekend als drukker, maar omtrent hem als uitvinder is ciets met zekerheid bekend. Dezer dagen werden aan dr. Fles eenige schoone en kostbare geschenken met een album ^i&ngobodcn uit naam van velen, dio, zonder tot zijn learliugon te hebben behoord, zich door het in den vorigen zomer gebeurde opgewekt gevoelden, hem eeo bewijs te geven hunner volle sympathie. Pro- fescor Opzoomer, die met den gep. kapt. R. Van Dam de aanbieding deed, begelciddo haar met een toespraak, die van oprechte deelneming en hulde gotuigde. De redactie van de „Verzekeringsbode" maakt in No. 12 van haar eersten jaargang bekend dat het biad, dat thans oen6 per maand uitkomt, wegens de steeds toenemende belangstelling in dit blad, van 1 «October a. s. af op den lsten en 15den van iedere maand zal verschijnen. Het formaat zal oen wijziging ondergaan, en wel in dier voege dat het blad na .afloop van eiken jaargang in den vorm van wetenschappelijk tijdschrift kan worden ingebonden en derhalve voor belanghebbenden van blijvende waard o wordt. Door den gemeenteraad van Tiel is besloten aan de heeren Crans en Co. nog een uitstel van 4 weken te verleenen als uitersten termijn, binnen wolken met den aanleg van een stoomtramwog Tiel-ft uilen burg moet zijn aangevangen. Tevens werd in dezelfde Raadsvergadering een schrijven voorge lezen van den heer Verkerk c. 8.waarbij zij me- dedee/en dat zjj het voornemen hebben dezelfde concessie fiian te vragen. In dé> maand November a. g. zal te 's-Gra- venbage eerf vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij de Rijks-telegraaf. De gewone Audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. p- niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van lleeuwijk den heer F. II. Bnlaeus Brack, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Waddingsveen den heer G. W. C. Van Dort Kroon, secretaris dier gemeente; - aan mr. J. G. Patijn, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als officier van justitie bij de arrondissoments-recht» bank te 's-Gravenhage, en in zijne plaats benoemd mr. E. Z. L. Van der Kemp, thans substitnut-offi-- cier van justitie bij die rechtbank; - tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedu rende do vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1882, benoemd jhr. rar. F. J. J. Van Eysinga, lid van die Kamer; - met wijziging van het Kon. besluit van 23 Jnli 1881, bepaalt dat het aan den kapitein der inf. M. J. Temminck toegelegd pensioen zal bedragen. f 1450 '8jaars; - aan rar. J. A. Baöza, lid van het hof van justitie in de kolonie Curasao, thans met verlof hier to lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met 1 Nov. eervol ontslag ver leend uit 'b lands dienst. Gemenifd INleuws. Twee zusters van 16 en 14 en eene vriendin van 16 jaren, verlieten verleden week zon der voorkennis de ouderlijke woning te Delft en begaven zich naar Leiden. Hier zijndo haalde de vriendin op aansporing van de oudste der zusters op naam van eene alhier wonende familie bij een schoenmaker een paar dameslaarzen. Hierop ging het drietal naar Zoeterwoude, waar de boide zusters een oom en tante hebben wonon, en Da aan do tante do laarzen ten geschenke te hebben gegeven ver zochten ze bij haar den nacht te mogen doorbrengen. Aan het verzoek werd voldaan en do huiskamer tot dat einde aan haar afgestaan. Bij het ontwaken zag het oudste nichtje in de bodstede een gesloten kistje staan, dat zij met een mes opende. De inhond, een gouden medaillon, oen dito broche on een ring benevens ruim f 10 aan contanten was een welkome vangst on na oom en tante hartelijk bedankt te hebben voor de genoten beleefdheid, vertrok men naar 's-llage. Do broche werd daar aan een goud smid verkocht voor f 3.50 en na het ontvreemde geld on de opbrengst van de broche te hebben verdeeld, keerden ze naar Delft terug. Do oom en taoto ontdekten niet laog na het ver trok dat de logees zich het paar laarzen vrij dnur hadden laten betalen en de eerstbedoelde, een tain- dersknecht, spooddo zich naar Delft in de hoop van het ontvreemde terug te bekomen, doch hij had buiten den waard gerekend. Te zamon aldaar langs de straat gaande, zagen de meisjos oom aankomen en niet gaarne de ken— nismaking willende bernïcuwoD, gingen ze aan den haal. De oom begaf zich daarop Daar de woning van zjjn zuster en schoonbroeder; doch deze kon don hem geen inlichtingen geven. Inmiddels had hot oudste nichtje den ring in de gracht aan de Kolk en do jongste do medaillon aan 'tOnde Delft op de hoogte van 't Meisjeshuis in het water go- worpen, terwijl ze te zamen in korten tijd bijna f 14 aan snoeperijen hadden verkwist. Nadat van dezen diefstal door den oom kennis was gegeven aan don burgemeestpr zijner gememte, werd de commissaris van politie te Delft door den officier van justitio te 's-Hago verzocht hot drietal te doen opsporen eu te hooren. Alleu hebben volledig schold bekend en het is niet voor do eerste maal dat het oudsto Dichtje met de justitie kennis zal maken, daar zij reeds tweemalan door do arrondissements rechtbank te 's-Hage werd veroordeeld, de eerste keer wegens diefstal cn de tweede maal wegens oplichterij; daarenboven, hoe jong ook, leidt't drie tal, volgens do Dclftsche Crt., sedert eenigen tijd een zeer onzedeljjken levenswandel.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1