LEIBSCH DAGBLAD. 1 N°. 6924. Dinsdag 12 September. A®. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van PRIJS DER ADVERTENTIEN: 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ïncassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. .BURGEMEESTER fn "WETHOUDERS van LEIDEN, Gezieu art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scboleD, de toelating en bet ontslag der leerlipgen (Gemeenteblad N°. 4); Doen te weten dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der 8de en 4de klasse zal plaats hebben van den 4den tot en roet den 16den September e. k. in de schoollokalen in dc Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binncnveatgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Worfstraat cn aan de Korte Mare, des voormiddags van Jtalfnegen tot negen uren en des namiddags van halflwee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en dee Zondags. De gemeente Leideu wordt voor de leerlingen der openbare scholen der derdo klas=e in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 8de klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt vao de lyoKaiserstraat, Rapeuburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketclboetcrstecg, Korte Korenbiog- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wyk voor de openbare school der 3de klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest cn Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor dc openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noordeD en westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brogsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, DE KANTER, Burgemeester. 31 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. Lglf&EN, 11 September. Naar wij vernomen, zijn de heeren Th. Enderlé, pianist, J. G. Striening, nieuw benoemd leeraar voor het onderwijs op do viool, en C. G. Locher, violon cellist, allen alhier, voornemens in het aanstaande wintorsoizoen vier trio-soirées, verbondon met solo- spel, in de kleine zaal van het Nutegebouw te geven. Dun doel is om ook vele nienwe werken ten gehoore te brengen. Aangezien Leidön zelf, wat kamer muziek betreft, in de laatste jaren bijna niets heeft gedaan, hopen wo dat ook deze nieuwe pogingen bij onze kunstminnende stadgenooten veel bijval zullen ondervinden, te meer nu we zoo uitstekend in de gelegenheid zullen gesteld worden nieuwe krach ten te hooren. Ten einde deze soirees ook voor de jongeren vrachten te doen dragen, zullen telkens aan de leer lingen uit de hoogsto klasse der Muziekschool 20 kaarten worden uitgereikt. Do lijst tot deelneming zal men in de eerstvolgende dagen doen circuleeren. De prijs van inteekeniog zal zijnééo kaart voor een heer en dame voor de vier soirées vier gulden. De abonnés zallen a vijf en zeventig cent6 een extra- kaart kunnen bekomen en de niet-abonnés a een gulden voor eene enkele soiree. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier is door ds. G. Vlug, pred. te Nijkerk op de Veluwe, bedankt. Ds. Van der Sluis, predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Harlingen. Tot leden consultanten van het Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte zijn op de dezer dagen gehonden 57ste algomeeno vergadering benoemd de LeidBche hoogleeraren dr. E. A. Van der Burg, dr. A. P. N. Franchimont en dr. J. M. Van Bernmelen. Ondanks het minder gunstige weder ontwik kelde zich de Victoria regia in den Leidschen aca- demietuin dezen zomer bijzonder prachtig, terwijl de bloei nu reeds sedert twee maaudon onafgebroken voortduurt; immers wekelijks openen zich geregeld minstens twee bloemen, die elk twee dagen bloeien. Vooral kenmerken zich in dit jaar de jongste bla deren door den zeer hoog opstaanden raBd, waar door de uitgespreide bladvlakte iets kleiner ie, maar hetwelk aan de bladoren een ongemeen schoon gezicht geeft. Sierlijker, féerieker schouwspel leverde deze fraaie kas nooit op dan thans, mot de talrijke slingerende lianen, boven en langs het heldere water vlak, waarop de koningin van den Amazonenstroom haar prachtige bladeren uitspreidt en haar fraaie bloemen ontwikkelt. {Sitb.) Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen 35.00, f 18.00, f 4.00 en 1.95; de laagste 35, 17.50, f 3.80 en f 1.90. Ds. J. S. Tichelman te Leidschendam is be roepen naar Buitenpost. Het orgel-concert, in de Hervormde Kerk te Oudshoorn gegeven, heeft voor het gezin van Bout hoorn de som van 127.25 opgebracht. Met het stoomschip „Prins van Oranje", van de Maatschappij Nederland, dat 23 September a. s. van Amsterdam naar Batavia vertrekt, zal uit Am sterdam rechtstreeks een brievenmaal gezonden worden naar Atjeh. Voorts zal op 3 October a. s. met den trein van 5.5 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen in aansluiting op hot vertrek van het gemelde stoomschip uit Marseille mede een verzending van brieven e»z. naar Atjeh geschiedon. De Staatscourant van heden bevat liet pro gramma voor de opening van de vergadering der Staton-Generaal, te VGravenhage, op Maandag 18 September a. s. Mr. Patijn, nieuw benoemd burgemeester van 's-Hage, zal, volgens de N. R. Crt.. zijn mandaat als lid der Tweede Kamer, althans vooreerst, nog niet neerleggen. De jaarlïjk8che vergadering van do vaste commissie voor de Europeesche graadmeting zal in de volgende week to 's-Hage gokouden worden. Het hygiënisch congres is te Genèvo geslo ten, nadat het 's-Gravenhago heeft gekozen tot zetel voor de eerstvolgende bijeenkomst in 1884. Do Lessops beweert dat do Ecgelsche sol daten in Ismaïlia een Nederlander hebben vermoord, dien zij op hun weg ontmoetten en die geen En- gelsch verstond. Zal onze Regeering het der moeite waard achten om den heer De Lesseps eenig bewijs daarvan te vragen, of op andere wijze een onderzoek instellen on van den uitslag daarvan doen afhangen wat haar to doen staat? Dat men geen Engelsch verstaat mag voor En- gelsche militairen toch geen reden zijn om iemand dood te schieten. AC.) Nader blijkt dat die Nederlander Broens beet. De leden dor Japansche commissie van do te Amsterdam in 1883 te houden internationale ten toonstelling hebban, onder leiding van het uitvoerend comité, de tentoonstellingsterreinen bezocht. De commissie bestaat uit de heeren Sakurada, chargé d'affaires van Japan bij het Nederlaudsche hof; Toki, secretaris van legatie; Mas an a Maéda, eerste secretaris aan de ministeriën van landbouw en koophandel en van financiën in Japan, en Bauduin, consul-generanl van Japan in Nederland, deze laatste als honorair commissaris-generaal. Na het bezoek aan de tentoonstellingsterreinen vereenigden het uitvoerend comité, de leden der Japansche commissie en do heer Bergsraa, wethou der van publieke werken van Amsterdam, zich aan een gezeiligen disch in het Amstel-Hotol, waar menig hartelijk woord gewisseld werd. De commis saris-generaal voor Japan, do heer Masana Maéda, herinnerde er aan dat Nederland in Japan de oudste rechten had, dat de vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen nooit was gestoord en de Nederlandsche naam daar steeds met eero werd ge noemd. Hij hoopte dat de tentoonstelling strekken zoude om de haudelsbetrekkiDgen tusschen Neder land en Japan uit te breiden en tot don vroegeron bloei terug te brengen en beloofde daarvoor zijn best to zullen doen. Do heer Maéda zou binnen weinige dagen over Marseille naar Japan vertrekken, om daar de noo- digo toebereidselen te maken voor de Japansche afdeeling, die hoogst belangrijk zal zijn. Waar schijnlijk koert hij einde Februari naar Amsterdam terug, hetzij met een Japansch oorlogsschip, hetzij met de directe stoomvaartlijn over Antwerpen. Aan de „Frankf. Zeit." wordt geschreven dat mej. Beihl, van de Rotterdamsche opera, voor drie jaren aan de opera te Dresden is verbonden. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam, is 8 September te Nieuw-York gearriveerd; de „Schie dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde hedenmorgen Lizard; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padang; de „Prinses Amalia", van Batavia naar- Amsterdam, arriveerde dienzelfden dag te Suez en zou gisteren de reis voortzetten. Gemengd Nleu vr Twee jongens, die zich gisternamiddag omstreoks vijf uren aan de Oostdwarsgracht ver maakten door met een klomp in het water t& spelen, hadden het ongeluk in do gracht te vallen en waren zeker beiden verdronken indien zekere J. H. zich niet dadelijk te water had begeven en hen met veel moeite uit hun toestand gered had. Aan het station alhier werden gister morgen om kwartier voor elven losgolaten 250 post duiven van verschillende eigenaren. Op demandenr waarin ze hier por trein waren aangevoerd, bevon den zich bordjes met in het Hollandsch en Fransch:. „Bede om drinken!" Het was een oefeningstocht, welke op volgende dagen ook van andere stations zal worden ondernomen. Eigenaardig was het om to zien hos die zwerm van vogels na het snelle opstijgen uit do korven nog eenigen tijd boven het gebouw ronddwarrelden, tot zij eindelijk, op enkele achter blijvers na, in de richting van Delft verdwenen. Toen van middag om halféén eonige werklieden er aan bezig waren om een nieuwen stoomketel van uit de Langegracht op den wal te krijgen on daartoe door hot groote voorwerp een zwaren houten balk hadden gestokon, waarop ze stonden, kantelde deze, waardoor vier hunner te gelijk te water geraakten. Aan spoedige hulp ont brak het echter niet, zoodat ze zich weldra weder op het droge bevonden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zeer. In de afgeloopen week zijn van do haringvis- schcrij slechts 4 schuiten aangekomen, te zamen met 630 kantjes pekel- en 25,000 stuks steurharing, alsmede 35 kantjes steur in tonnen. Er werd besteed voor pekelharing 17 a 173/4 per ton, voor volle steurharing 16 a ff 19J per 1000 en idem in tonnen ƒ12 opgepakt. De kantvisschers van Zand- voort besomden 56 a 76. Wegens windstilte was de vangst schraal. De stoom-boterfabrie k van de heeren Prins en Co., sedert con paar jaren te Alphen aan den Rijn in werking, zal hare werkzaamheden nog- vóór dezen winter staken. In het Rietveld onder die gemeente hoeft eon droevig ongeval plaats gohad. Het 4-jarig doch tertje van J. v. Leeuwen onttrok zich even aan het toezicht der ouders on toen zulks wat lang duurde en meu haar ging zoeken, werd zij door den metselaar Vlasman, die daar juist werkzaam was, op aanwijzing van een paar drijvende klomp jes, levenloos uit het water opgehaald. De droef heid der ouders is groot. Op de te Zwammerdam gehouden hard draverij van boerenpaarden, uit den omtrek dier gemeente, waaraan door tien liefhebbers werd deel genomen, is de prijs, een regulateur, ten deel ge vallen aan „Mina", eigenaar W. Domburg, bereden door J. Duinkcr, en de premie, een portemonnaie met

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1