men een koord en een scheermesin een der vest zakken was een horloge. Bitard, die wel eens, sedert hij in Afrika diende, aanvallen van krank zinnigheid had, schijnt ïn een dergelijken aanval zelfmoord te hebben gepleegd. De tooneelspeelster Sarah Bernhardt, die thans eene kunstreis door Engeland maakt, is Woensdag 11. na den afloop van eene voorstelling van „Adrienne Lecouvreur" te Bradford vrij ernstig ongesteld geworden en heeft voorshands hare voor stellingen moeten staken. De Vendómezuil te Parijs zal nietmeer voor het publiek toegankelijk zijn. Als reden van dit besluit wordt opgegeven de lust tot zelfmoord, welke den bezoekers van dit monument schijnt te bekruipen en waartegen de borstwering geen vol doenden waarborg biedt. De laatste 32 jaren heb ben niet minder dan 82 personen zich van daar naar beneden gestort. Duidelijk. - Dochter des huizes (een heer uitlatend, welken zij den geheelen avond ge tracht heeft op zich opmerkzaam te maken): „Aan staanden Woensdag ben ik den geheelen namiddag te huis." - Heer: „Ik ook!" KOLONIËN. BATAVIA, 29 Juli. De regeerings-commissaris, mr. T. H. Der Kinde ren, is 14 Juli weder te Makassar uit de Molukken teruggekeerdden 18den is hij vergezeld van den gouverneur van Celebes en den graaf Van Lim burg Stirum over land naar Maros vertrokken. Den 25sten Juli zou hij van Makassar naar Soerabaia vertrekken en aldaar alsmede te Saraarang eenige dagen vertoeven in het belang van de eerlang in te voeren nieuwe rechtspleging voor vreemde Oos terlingen, terwijl hij in de 2de helft der volgende maand weder hier ter stede wordt terugverwacht. Uit de beste bronnnen verneemt het Bat. Hbl. dat de gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden aan de regeering machtiging heeft gevraagd om eenig8zms meer krachtdadig te mogen handelen tegenover de kwaadwillige aanvallers en de goed gezinde maraudeurs in het Atjehsche. De gepensioneerde kapitein der infanterie Schultz is, naar men meldt, benoemd tot beheerder van het depot van dwangarbeiders in Atjeh en onderhoo righeden. Bij het groot ambtenaarsexamen slaagden de heeren L. F. Eloeke, W. J. Van der Meulen, F. A. Brouwer, J. A. F. Gortmans en H. T. Andrias. Op het Engelsche eiland Laboean heerscht in de laatste twee weken de cholera vrij hevig. Gedurende 9 tot en met 15 Juli kwamen alleen in de afdeeling Buitenzorg der residentie Batavia gevallen van veepest voor, één kampong van het district Buitenzorg, district Paroong, en twee kam pongs van het district Tjibinong, en werden afge maakt 14 zieke en 14 verdachte buffels. Hedenmorgen te zeven uren kondigden kanon schoten de terugkomst ter reede aan van den gou verneur-generaal. Op de gebruikelijke wijze werd Z. E. aan den Kleinen Boom door civiele en mili taire waardigheidsbekleders verwelkomd en reed te kwart vóér negenen, geëscorteerd door een deta chement cavalerie, naar het gouvernements-hotel. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ben oemil: Tot voorzitter van de land raden te Ngawi en Magetai mr. F. G. A Reitz; tot onderwij zeres 2de kl. bij het openb. lager onderwijs J. E. G. Van Loo- keren en A. Roose; tot dir. va» de Jav. Bank mr. A. A. Buijs- kes. Bij den post- en telegraafdienst: tot commies 2de kl. W. (J. Van Haeften, A. Brocx, A. H. F. J. Zeydel, J. A. Abel, C. Scbrender en F. C. H. Fnts. Tijdelijk gesteld: Ter besch. van den dir. van biiinenl. beat. om bij bet kad. in Ned.-Indie werkzaam te worden gesteld, W. G. Teuniasen. Geplaatst: Aan de openbare lagere school te Meester Cor- celi9 de hnlponderwijzeres A. M. v. Faber. Overgeplaatst: Als hulponderwijzer naar de openb. 4de lagere school te Batavia L. Visser; als id. naar id.tePoer- bolingo W. L. VogelesaDg; als id. naar id. te Samarang R. A. Schoonhoven. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den onderwijzer 2de kl. bij het op. lager onderwijs voor Euro peanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-ÏDdie H. H. Slangen. Ontslagen: Eervol, da onderwijzeres 2de kl. by het op. lager onderwijs voor Eoropeaoen en met dezen gelijkgestelden in N.-I., M. A. C. Tijdeman; eervol, de onderwijzer 3de kl. bij id. J. A. Boijer. Departement van Marine. Benoemd: Tot ingenieur 1ste kl. voor het vak van scheepsbouw by het marine-etablissem. te Soerabaia A. Pijl; tot 2den machin. bij de gouv.-marine J. W. F. B. Volprecht. Belast: Met de waarneming der betrekking van teekenaar bij bet dep. der marine, de gepa^portcerde serg.-majoor teekenaar bij de genie E. C. R. Wijnmalen. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms stoomschip „Pa- leinbang" de lnit.-t.-zee 2de kl. E. E. Dullemotdvan het wachtschip te Batavia, de id. J. W. Doijer. Vergunning verleend: Om te repatrieeren aan den dirig. uffic. van gez. 2de kl. J. B. Coomans De Ruiter en aan den offic. van adm. lata kl. C. J. Lagaaij. Ontslagen: Eervol, de teekenaar bij het de», der marine J. F. A. Van Vliedt. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot militair com mand. in het gouv. Celebes en onderhoorigheden, Menado en Timor, W. Helderman; tot adjudant bij het 10de bat. de 1ste lnit. J. C. Schenck; tot luit. by het wapen der inf. de ser geanten: J. W. Wijenbergh, jhr. L. D. C. De Lancoy, J. W. Stuffers, W. J. Snijderhoud, R. F. BiermaBn, A. B. B.Jansen, F. W. Von Perbandt, S. Boodt, T. A. Gelsing, H. J. Laarhnis, R. Van Wijk, 1*1. Van den Berg, A. Dentz, C. A. F. F. J. Romswinckel, J. M. A. Ter Beek, L. F. J. A. Glaser, J. M. Van den Ende, J. G. A. Van der Linden, J. M. M. F. Van Hoat, G. H. Van der Nagel, E. De Roy Van Zuydewijn, J. C. Baa- doin, H. C. T. P. Le Roox, K. A. KaufTmann, F. A. Bedier Prairie, H. G. Van Resteren en R. F. De Ravallet; bij het wapen der art.: A. Pangert, J. C. W. Smits, R. P. Hofland, J. Doyer, M. De Haan, F. G. T. Bosch en J. W. Hoefman bij de inil. adm. F. G. Jese. Bevorderd: Tot lsten luit. bij bet wapen der genie, G. W. F. De Vos, H. A. Berkhout, A. A. U. Triebart, A. Schade'e, H. F. Wijnhoff en L. G. Krol Van der Hoek. V er 1 eend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten lnit. der inf. J. G. A. Ingenlnyff en aan dea 2den luit. der inf. H. C. J. Beetes9; id., w. id., aan den majoor der inf. A. P. Bindervoet van Nahuis; id. w. 12 jaren onafgebro ken dienst in Ned.-Indië, aan den lsten lnit. der inf. A. T. R. De Bronw; id., w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned-Indië, aan den kapt. der inf. E. Van Heerde; id., w. ziekte, aan den l9ten luit. der art. op non-act. F. W. H. Tijdeman. Ontslagen: Eervol als mil. command. R. P. De Groot. Geveilde pcrccelcn» Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 2 Sept., ten overstaan van den notaris P. J. Broekhoff: Een woon- en winkelhuis en erf waarin de brood- en kookbakkerij wordt uitgeoefend, met bovenwoning, aan de oostzijde van de Kloksteeg, No. 3, kooper M. J. Weijl alhier voor f 4060; een huis ingericht tot herberg met vijf huisjes en erven, alsmede twee perceelen tuingrond, een en ander bij elkander gelegen aan den Hoogen Rijn dijk onder Voorschoten, Sectie A, Nos. 1192, 1195, 1261, 1262, 1263, 1264 en 1265, gecombineerd, kooper W. Van Vliet te Zoeterwoude voor ƒ6166. BUITENLAND. Groot-Brttannlê. Luidens berichten uit Dublin schijnt de werk staking der politie-agenten haar einde nabij te zijn. De meeston hadden Zaterdag-avond den dienst her vat, na den onderkoning in een memorandum hun leedwezen over hun gedrag te kennen gegeven te hebbeD, met bet eerbiedig verzoek hunne grieven in overweging te willen nomen. Niettemin volhard den eeoig-3 agenten in hun verzet. Do onderkoning hield denzelfden avond eene revue over 700 reeds geworven politie-agenten; hij deelde hun de redenen der werkstaking mede en zeide hun namens de koningin dank voor de bewezen trouw en de zucht tot bevordering van het algemeen belang, waarvan zij blijk gaven door zich te laten aanwerven. Het centrum der stad is nog steeds door soldaten bezet, daar de politie-agenten, die den dienst her vat hebben, naar de voorsteden van Dublin ge zonden zijn. Te middernacht ontstond eene groote beweging in de voornaamste straten der stad. Het gepeupel wierp met steenen naar de militairen, die driemaal een charge deden en de menigte uiteendreven. Ver scheidene personen zijn gekwetst en eenige in hech tenis genomen. Vijf mustafezin, die in bet bezit werden gevonden van gestolen goederen, zijn te Alexandrië in hech tenis genomen en aan de Egyptische autoriteiten overgeleverd, om terecht gesteld te worden. De kbedive is voornemens de politie binnenkort te reor- ganiseeren en de mustafezin geheel op te heffen. Mahmoud-Fehmy (de voormalige chef van Arabi's staf, die door de Engelschen werd krijgsgevangen gemaakt) moet beloofd hebben dat hij den khedive een geschreven rapport betreffende de stellingen en strijdkrachten van den vijand zal verschaffen. Blijkens een telegram uit Port-Saïd had Arabi- pacha een kamp opgeslagen bij Salahieh, waardoor het kanaal en de flank der Eugelschen bedreigd worden. Generaal Wolseley had tegen elke bewe ging in die richting voorzorgsmaatregelen genomen. Telegrammen. ALEXANDRIE, 3 September, ('s avonds). Het watergebrek, waarvan heden bericht is gegeven, was slechts kort van duur, en vond zijne oorzaak in een ongemak aan de geloidingsbuizeD. Geen beweging van den vijand is heden in de richting naar Ramleh waargenomen. Naar men ge looft, heeft de vijand in de laatstverloopen dagen met buitengowonen spoed verschansingen aangelegd om eeno positie in te nemen, welke door een geringe macht verdedigd kan worden. KONSTANTINOPEL, 3 Sept. ('s avonds). Lord Dnfferin heeft hedon een audiëntie bij den sultan en daarna een onderhoud met Saïd-pacha gehad. Laatstgenoemde stelde voor dat de Tnrksche troe pen zonden ontschepen te Port-Saïd, in plaats van te Aboukir. Lord Dnfferin gaf per telegraaf hier van kennis aan lord Granville en vroeg instruction. De gezant van Perzië heeft bij de Porte eene i nota ingediend, houdende voorstel tot een gemeen schappelijke militaire handeling van Turkije en Perzië tegen Obeidullah, opperhoofd der Kurden. Saïd-pacha antwoordde dat deze maatregel op moeielijkheden zon stuiten, maar verzekerde dat de Porte al het mogelijke zal doen om Obeidullah on schadelijk te maken. KASSASSIN, 3 September. Een batterij van berg- geschut, zevenponders, behoorende tot het Indische contingent, is hier aangekomen. De toevoer van e veQ8middolon gaat snel. De vijand werpt aardwer ken op om het kamp. Eiken dag wordt hier bevel tot voorwaartsrukken verwacht. De gezondheids toestand der troepen is goed. ALEXANDRIE, 3 September. Bij voortduring verschansen Bedouïenen zich te Aboukir op de kust in de richting naar Alexandrië, zeer dicht bij de Engelsche voorposten. Het plan om de dijken te Mex door te steken en het meer Mariotis buiten zijne oevers te doen treden, ten einde het voor waarts rukken van den vijand van dien kant onmoge lijk te maken, zal weldra worden uitgevoerd. De khedive heeft aan deskundigen, die geraadpleegd werden, vergunning daartoe gegeven, nadat zij ver klaard hadden dat de operatie het bebouwen van don grond in de provinciën Deherin en Solahad niet zou beletten. De nieuwe diplomatieke agent van Rusland is aangekomen, heeft heden audiëntie bij den khedive gehad en zal morgen naar Ismaïlia vertrekken. Berichten uit Caïro ten paleize ontvangen melden dat daar groote bekommering heerscht, want men vreest dat de directeur van politie niet bij machte zal zijn de orde te handhaven, hoeveel pogingen hij daartoe ook onophoudelijk aanwendt. De EuropoaneDj welke zich nog in die stad bevinden, worden be dreigd door het gepeupel, dat ook voornemens is aan het plunderen te slaan. BRUSSEL, 3 September. De correspondent te Rome van de „Indépendance beige" meldt dat daar geruchten zijn verspreid, volgens welke de regeering eeno samenzwering tegen 's konings leven ontdekt heeft. De aanslag zou geschieden ter gelegenheid van zijne reis naar Toscanen en Umbrië, ter bij woning van de groote manoeuvres der troepen. ALEXANDRIE, 3 September. Ten gevolge van een misverstand werd gisteren door den officier, die met den dienst der signalen belast is, het oprukken van den vijand op Alex langs het meer Mariotis aangekondigd. De admiraal Dowell nam maatregelen, maar de vijand kwam niet. Er heerscht hier groote angst wegens dreigend! gebrek aan drinkwater. NIEUW-YORK, 3 September. De president Ar thur, die thans eene reis aan de kust van New- England maakt, is ongesteld. Men gelooft dat hij aau malaria lijdt. LONDEN, 3 September. Een depeche van gene raal Wolseley meldt dat hij van zijn tocht naar het front te Ismaïlia terug is gekeerd en dat de troepen ruim van levensmiddelen zijn voorzien. DUBLIN, 3 September ('s avonds). In den afge- loopen nacht zijn twaalf personen door bajonetste ken verwond geworden, doch geen hunner gevaar lijk. - Hedenavond werden de ongeregeldheden her vat. Een speciale officier van politie, die een revol ver op de menigte loste en een man kwetste, werd door de muitelingen aangevallen en doodelijk gewond KARLSRUHE, 4 Sept. De extra-trein van Frei burg naar Colmar is gisteren op de terugreis bij Kugstetten ontspoord. Men spreekt van vijftig dooden en nog veel meer gekwetsten. Nadere berichten ontbreken nog. DUBLIN, 4 September. De ontslagen politie agenten hebben aan den onderkoning een adres ge zonden, waarin zij verklaren berouw t9 hebben* over de door hen begane overtreding der tucht en verzoeken weder in dienst gesteld te worden. De rustverstoring die aldaar gisteren weder was ont staan, werd tegen middernacht door de militairen met bajonetchargos onderdrukt, zonder dat daarbg' ernstige verwondingen werden toegebracht. LONDEN, 4 September. De regeoring heeft be sloten onmiddellijk drie bataljons infanterie en d: manschap noodig tot aanvulling van de leemte iij het leger, te zamen 5000 man, naar Alexandrië t<

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2