LEIDSCH DAGBLAD. Maandag A September N°. 6917. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTESTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Men deelt aan het N. y. d. D. mede dat te Teenhuizen ongeveer 80 verpleegden zich heb ben aangemeld tot eene keuring, ten einde dan in dienst te treden bij het Fransche vreemdenlegioen. De groote s toomtimmerfabriek van den heer Roggenkamp te Appingedam is door de vlam men vernield. Alleen aan hout is voor eene waarde van 100,000 verbrand. Bijna 100 werklieden zijn door de ramp zonder werk. Te Winschoten is geboeid binnengebracht en in het huis van arrest in voorloopige verzekerde bewaring gesteld de arbeider Jan Westerhuis, oud 30 jaren, wonende te Fokshol, gem. Hoogezand, beschuldigd zijne vrouw en zijn stiefvader met een mes belangrijke verwondingen te hebben toegebracht. Uit Den Helder wordt aanhotütr. Dbl. gemeld, dat gisteren de loodstransportstoomboot „Schelde" met twee loodsvaartuigon op sleeptouw vertrokken is naar de plek, waar de „Adder" ge zonken is. Te Maastricht heeft een hond, die door zijn dronken meester onmenscheljjk werd geslagen, zijn beul zoodanig toegetakeld, dat deze zonder de toevallige tusschenkomst van een soldaat door het woedend dier zou zijn doodgebeten. De „Press Association" bericht dat te Londen eergisteren op de beurs een brutale diefstal plaats had. De dief scheen te weten dat zekere makelaar dien dag een aantal vreemde fond sen moest afleverenhij ging naar zijn kantoor en vroeg om de fondseneen chèque zou volgen, zeide hij. Daar dit wel meer gebeurde, gaf de be diende de stukken af. De waarde van de fondsen is, zegt men, minsten 15,000 pd. st. Te Parijs is om vijf uren des avonds een bankiersknecht, die rustig over straat ging, door een net gekleed heer aangevallen, die hem zijne portefeuille met 20,000 franken aan verschil lende waarden uit de hand rukte en het op een loopen zette. Naar allen schijn zou de dief ook zijn ontkomen, zoo niet een artillerist hem den pas had afgesneden en aangehouden. VerledenMaandaghebbeneenigewerk- lieden te Parijs, met afbraak bezig, onder een ge welf het lijk van een voddenraper gevonden, die, daar voor den nacht eene schuilplaats gezocht heb bende, door eene beroerte scheen getroffen te zijn. Het gelaat en de handen waren door ratten afge knaagd. De ongelukkige was vijftig jaar oud. Te Clermont-sous-Huy is eenhuisdoor den bliksem getroffen, waarin acht personen bijeen waren. Het huis brandde met de meubelen af, vier der bewoners werden doodelijk getroffen en twee anderen liggen op het uiterste. ErnestDuchène, een Belgisch makelaar, die na gelden verduisterd te hebben tot een bedrag van 1,500,000 fr. naar Amerika vluchtte, is door de overheid van Montreal, na langgerekten strijd over de wettigheid van dezen maatregel, aan de Belgische regeering uitgeleverd. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tegen morgen, 3 Sept., slecht weder verwacht worden op de Engelsche kusten, om de N.-O. trek kende, vergezeld van Oostelijke tot N.-Westelijke harde winden, waarschijnlijk met veel regen. In Hongarije, niet ver van Pesth, is zulk eene hagelbui gevallen, dat honderden vogels dood op den grond lagen en zelfs eenige arbeiders in het veld het leven verloren. Dat aan huizen, wijngaarden en veldgewassen groote schade werd toegebracht, spreekt van zelf. Ie Milaan is eene onweersbui gevallen, waarbij wind en regen zoo hevig waren dat het verkeer gedurende een half uur totaal gestremd was, de straten geleken stroomen, de passage „Vittorio Emanuele" liep onder en hot van den Dom afko mende water vormde ware watervallen. August: „Zeg eens, Frits, wat zeg jij wel aan je vrouw, wanneer je 's nachts zoo laat thuis komt?" Frits: „Ik? Och, ik zeg alleen maar „goeden avond", de rest zegt mijn vrouw zelf." BUITENLAND. Fraukr^k. De prefect der Loire heeft den burgemeester van Saint-Chamond, Marius ChSvanne, afgevaardigde der Kamer en lid van de uiterste linkerzijde, in zijne function geschorst. In de overwegingen tot het besluit wordt gezegd dat de geldmiddelen der ge noemde gemeente zich in volkomen wanorde bevin den, dat er betalingen gedaan zijn voor fictieve rekeningen, de bij de begrooting vastgestelde pos ten zijn overschreden, de secretaris der mairie en andere ambtenaren zich aan allerlei verduisteringen van gelden hebben schuldig gemaakt, valschheid in geschrifte is gepleegd enz., al hetwelk niet had kunnen plaatB hebben, zoo de burgemeester niet al zijne plichten had verzuimd. Bij de verschillende werkstakingen te Parijs is er thans ook eene van naaisters gekomen, welke het uitvloeisel schijnt te wezen van de aanhitsingen van het bekende door Louise Michel aangevoerde „Vrouwenbond". Loonsverhooging en arbeidsvermin- dering is haar eiscb, waarin groote winkels, door overeenkomsten met het buitenland genoodzaakt, voorloopig hebben bewilligd. - De werkstaking der schoenmakers breidt zich steeds uit. Groot-Britan nlc. De overheid te Dublin heeft 300 agenten der ste delijke politie (wel te onderscheiden van de gendar merie, de „Royal Irish Constabulary") geschorst we gens het bijwonen eener eergisteren gehouden meeting, waarin eene motie aangenomen werd die ontevreden heid uitspreekt over hunne superieuren en het ge drag van dezen aan eene critiek onderwerpt. De politiebureelen zijn door soldaten bezeter heerscht groote gistingmen verwacht het ontslag der meeste agenten. Eene proclamatie van den onderkoning doet een beroep op de welgezinde burgers om een bijzonder politie-corps te vormen ter vervanging van de ont slagen agenten. Gisteravond zijn reeds 400 personen tot de vrijwillige politie toegetreden. Het gemeentebestuur is des avonds urgent bijeengeroepende lord-mayor gaf het voornemen te kennen eene proclamatie uit te vaardigen, waarin den burgers, wegens gemis eener politiemacht, aanbevolen wordt voor het behoud der orde te waken. De hertog van Albany zal te Osborne blijven totdat hij weer beter is; de doctoren hebben zee lucht aanbevolen en de koningin heeft het konink lijk jacht „Alberta" ter beschikking van haar zoon gesteld, zoodra hij hersteld is. De intendant van koningin Victoria heeft een traktement van 700 pd. st.haar chef-de-cuisine insgelijks. Beiden hebben 4 adjuncten. Twee confi- senrs krijgen elk 300 pd. st.de opzichter over de wijnen en bieren krijgt 500 pd. st. Over het zilver werk zijn drie bedienden gesteld, die 140 pd. st. krijgen. Het geheele personeel van de huishouding der koningin bestaat uit 94 personen. De Maharajah Dhuleep Sing, die zoo Punjab in 1848 niet voorgoed bij Britsch-Indië geannexeerd was, op den troon van dat gewest zitten zou, zet in een schrijven in de „Times" zijne aanspraak op dien troon uiteen, evenwel met geen ander doel dan om aan het einde van zijn brief aan te dringen op verbetering van zijn finantiëelen toesrand, die, ofschoon hem een jaarlijksch inkomen van ƒ25,000 pd. st. is toegelegd, door zijne buitensporige leef wijze in de war gebracht is. Men weet dat Dhuleep Sing, die elf jaar oud was toen Punjab gean nexeerd werd, als een Engelsch landedelman te Elveden leeft. Te Londen heeft de commissie, die de be langen van de door hongersnood bedreigde bevol king van IJsland behartigt, besloten zoo spoedig mogelijk een Btoomboot met proviand derwaarts te zenden. Het bijeengebrachte fonds bedraagt reeds 700 pd. st. Zuid-A.fi-ilia. Uit de per laatBte mail door het Hbl. ontvangen berichten uit Zuid-Afrika blijkt dat in eene ver gadering van de Kamer van Koophandel te Kaap stad de qnaestie van deelneming aan de tentoon stelling te Amsterdam is ter sprake gekomen. Door onzen consul-generaal, den heer Mijburgh, werd medegedeeld dat hem uit een gesprek met den minister Scanley was gebleken dat het gouverne ment ten deze geen stappen zou doen tenzij de kolonie goed en terdege gerepresenteerd werd. De heer Dosmer vond het niet meer dan billijk dat de kolonb ook te Amsterdam zon vertegenwoordigd worden, evenals zulks het geval geweest was te Parijr enz. De onkosten werden door den heer Mij burgh op 10,000 pd. st. geschat. Op voorstel van den heer H. Leger werd besloten met den premier nog eens in overleg te treden omtrent eene ver tegenwoordiging der kolonie op de Am6t9rdamsche tentoonstelling. Van de Kaapsche goudvelden, die gelegen zijn in een vallei langs het stroomgebied van de Elands rivier en bijna aan alle kanten omringd door do Drakenbergen, die hier 2000 a 3000 voet hoog zijn, wordt gemeld dat er 150 a 200 personen aan het graven waren. Het goud waB verspreid, maar word overal gevonden. De berichten uit Zoeloeland luiden dat er de grootste wanorde heerscht en veel bloed wordt vergoten. Op een vergadering te Durban op 4 Augustus gehouden werd met nadruk tegen den terugkeer van Cetewayo geprotesteerd. Ongeveer 600 perso nen waren aanwezig. De heer Robinson hield eene lange rede, en stelde: „Dat deze vergadering bij deze plechtig protesteert tegen den terugkeer van Cetewayo naar Zoeloeland, daar zij verzekerd is dat zoodanige stap groote gevaren en noodlottige ge volgen voor deze kolonie na zich zou Blepen, en het gezag van Harer Majesteits regeering onder de inboorlingen-stammen van Zuid-Afrika verzwakken zou; en zij geeft te kennen dat zij steeds zich zal verzetten tegen den terugkeer van den ex-koning en deze vergadering machtigt verder den mayor en verzoekt hem om een afschrift van deze resolutie te zenden aan Harer Majesteits secretaris van staat voor de koloniën, alsmede aan Zijne Excellentie den gou verneur en den speaker van den wetgevenden raad." De rede van den heer Robinson werd herhaaldelijk toegejuicht. De heer Pinson wilde aan de resolutie toevoegen om zich gewapenderhand tegen het lan den van Cetewayo te verzetten, maar dit werd op voorstel van den mayor teruggetrokken. Uit Kimberley meldt men dat aldaar bericht is ontvangen dat de Boeren op 28 Juli Montsioa aan gevallen hebben, maar met aanzienlijk verlies zijn teruggeslagen; minstens 12 Boeren werden gedood. Er zijn in het district Marico personen opgeroepen en vele vrijwilligers trekken thans uit verschillende oorden tegen Montsioa op. Uit de Transvaal wordt gemeld dat de kansen van den rechter Kotzé voor het presidentschap met den dag grooter worden,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1