LEIDSCH DAGBLAD. iy\ 6914. Donderdag 31 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzoaderfijko Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnitcn de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken IV, Ven VI, over het dienstjaar 1882/3, bij het college van zetters in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namid dags van éin tot drie uren, en wel van 31 Augustas tot en met 2 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Aug. 1882. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat bij Konink lijk Besluit van 7 Augustus 1882, n°. 26, vergunning is verleend tot uitbreiding der Stedelijke Gasfabriekdoor het plaatsen van een zesden gashouder op het perceel in de gemeente Leiderdorp, kadastraal bekend onder Sectie A, N". 2334. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe bekistingen alhier is ter hand gesteld het op der. 28sten Aug. jl. invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting, 1ste kwartaal 1882/88, en her innert een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Aug. 1882. DE KANTER. LEIDEN, 30 Augustus. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- aeelen Rijnl. stoomtram Dader aangeboden tot ƒ100; do aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tot 801/a pet.de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 90 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 108 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. De kapt. H. A. Calkoen van het 4de reg.- inf. is van bet 3do bat. overgeplaatst bij het 2de bat. Genoemde kapt. keert alzoo na afloop der groote manoeuvres niet naar Haarlem terug, maar komt dan te Leiden in garnizoen. De 4de en 5de „Standaard'Mijst der Unie- collecten geeft al8 totaal van 125 locale comités 37,681.27, waaronder Vlaardingen met 395.92, Apeldoorn met 364, Voorborg met f 128.02, 's-Gravenzande met 357.51, Leiden met ƒ353.59 en Zeist met 1091.16 voorkomen. De Algemeene Synode heeft overeenkomstig het advies van de rapporteerende commissie, be staande uit de heeren Gooszen, Alingh Prins, Dike- ma, Sogers en Roodhuyzen (Gelderland), besloten de voorloopig aangenomen wijziging van bet regle ment op het hooger onderwijs niet vast te stellen, waardoor het voorbereidend kerkelijk examen blijft ingericht op den bestaanden voet. De groote bezwa ren, verbonden aan het toevoegen van een derden hoogleeraar aan do beide hoogleeraren, aan wie thaüs het afnemen van het examen is opgedragen, bleken ook in bet oog van de meerderheid der hoogleer- area zelf niet op te wegen tegen de voordeelen, die men daarvan verwachtte. Ook hot voorstel om het kerkelijk examen te vervangen door testimonia, na gehouden tentamina af te geveu, werd afgewezen. De rapporteur der commissie, de heer Gooszgd, wees nadrukkelijk op de waarborgen, die het openbaar examen gaf, tegen over de moeilijkheden, aan het uitreiken van tes timonia verbonden, waarom de handhaving van het examen zoowel voor de studenten als voor de hoog leeraren aangenamer was. De Synode vereenigde zich met do commissie. Het voorstel om do testimonia van predikanten en doctoren in de theologie, die als privaat-docen ten optreden, evenzeer te erkennen als die van de officiëele hoogleeraren, kon geen bijval vinden. Hoezeer men het op prijs stelde dat aan de ver- schillendo universiteiten onderscheiden geleerden zich, behalve de hoogleeraren, aan wie die taak rechtstreeks was opgedragen, wijdden aan do studen ten, meende men toch dat de bezwaren tegen het voorstel zoozeer in het oog sprongen, dat het over bodig was daarbij in bijzonderheden stil te staan. Yelen was het aangenaam hierbij kennis te nemen van bijzonderheden aangaande pogingen om de studenten tot zelfstandige studie op te wekken, en de gelegenheid, die daartoe bestond. Het voorstel om in vacante gemeenten de ker keraden te machtigen in plaats van den afwezigen predikant een ouderling naar de classicale vergade ring af te vaardigen, werd niet aangenomen. De meerderheid achtte dit voorstel in strijd met de kerkelijke organisatie, die het overwicht, dat hier door aan de ouderlingen werd gegeveD, niet had bedoeld. Nadat de leden den geachten voorzitter har- telijken dank hadden betuigd voor de degelijke, onpartijdige en welwillende leiding der vergadering, zjjn heden de zittingen van de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk gesloten. In September van het jaar 1842 hielden dr. Egoling van Haarlem en ds. Huydecooper van 's-Gra- venhage mot nog eenigo aanzienlijken uit den lande eene bijeenkomst te Leiden, en eenige dagen later, den 12den September, ten huize van dr. Egeling zelveD, en in die bijeenkomst werden de grond slagen der „Yereenigiwg tot afschaffing van sterken drank" gelegd, die weldra als wettig lichaam door den Koning erkend werd onder den titel van „Neder- landsche Yereeniging tot afschaffing van Sterken Drank." Het hoofdbestuur der voreeniging heeft daarom besloten het 40-jarig bestaan te Haarlem feestelijk te herdenken op Dinsdag 12 September. In eene openbare vergadering, toegankelijk voor elk, zal de voorzitter van het hoofdbestuur, jonkheer J. L. De Jonge, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de man, die zoo krachtig heeft medegewerkt om „de wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling der openbare dronkenschap" levensvatbaarheid te doen verkrijgen, de feestrede houden, die afgewis seld zal worden door eene vocale en instrumentale muziek, uitvoering door de zangvereeniging „Harpe Sions" van Amsterdam, en het stedelijk muziek corps van Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 14 Octo ber a. 8. de betrekking van leeraar in deFransche taal en letterkunde aan de Rijks Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus te Groningen to ver vullen is. Jaarwedde 1800. Bij beschikking van den minister van water staat is benoemd tot opzichter van den waterstaat der lste kl. Th. Heyblom, thans opzichter 2de kl. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 11 leerlingen aan de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam. Gelijke gelegenheid bestaat met 20 November a. s. aan do Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam voor 16 leerlingen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Yrijdag a. 8. niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Lizard. Z. M. heeft G. Bouricius, ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Oude-Pekela c. a., benoemd lot ontv. derzolfde middelen te Helder; den heer J. A. De Yicq, te 's-Gravenhage, benoemd tot leerling-consul. Gemengd Nlenvrs, Onze gemeente is weder met een nieuwe inrichting vermeerderd: het badhuis op do Aalmarkt, - want hoewel het gebouw uitwendig hetzelfde bleef, is het van binnen na hot overgaan in andere handen zoodanig veranderd dat het in de meeste opzichten als het ware niet meer is te herkennen. Wij waren hedenmiddag in de gelegen heid ons zeiven daarvan te overtuigen, zoomede van de uitbreiding welke het onder leiding van den heer W. F. Yan der Heyden, architect alhier, heeft ondergaan. Het is thans ingericht voor het nemen naar verkiezing van koude of warme baden, zoowel door heeren als dames, doch zóó dat beiden in niet de minste aanraking met elkaar komen, daar voor beiden een afzonderlijke toegang tot het ge bouw is, welke aan den voorgevel boven de deuren zal worden aangegeven. Do afdeeling voor heeren is beneden gevesti^I en bestaat uit vijf zeer nette en doelmatige badka mers; die voor dames is boven, drie o. i. nog botere badkamers bevattende. In beide afdeelingen is mede een bad aanwezig zoowel voor fijn stortbad als voor den vollen straal. Alles is van zink voorzien en met Amerikaansch grenenhout betimmerd, en elke kamer bevat een electrische schel voor het geval dat deze ter waarschuwing van den administrateur of diens vrouw mocht noodig zijn. De deuren kunnen thans alleen door dezen of door den badende geopend worden. Yoor beide afdeelingen is mede een afzonderlijke nette wachtkamer, waarin tevens eenige toilet-arti kelen zullen verkrijgbaar gesteld worden, o. a. bad mantels, badhanddoeken en dito handsohoenen, zeep enz. - Mede heeft men niet nagelaten ter bevor dering van de zindelijkheid met den tijd mee t© gaan en daarvoor zeer geschikte meubelen ver krijgbaar gesteld, zoogenoemde inodore emmers en wat dies meer zij. In één woordalles doet verwachten dat d© onderneming in goede handen is en dat men ge tracht heeft niets na te laten wat voor de bezoekers aaogenaam en geriefelijk kan zijn. Ternauwernood behoeft opgemerkt te worden dat de duinwaterleiding ook hier is toegepast geworden, welke in verbinding is gebracht met een insgelijks geheel nieuwe machine, geleverd door de Gebroeders De Koster, uit Am sterdam, de bekende handelaren in en fabrikanten van verwarmingstoestellen. De buizen, die dat duin water van hier naar het groote reservoir boven, dat 16,000 liter kan bevatten, en naar de verder bestemde plaatsen voeren, staan in niet de minst© verbinding mot dïo, welke gefiltreerd Rijnwater, ter zuivering van de baden, aanvoeren. Door verschillend© toestellen is men bovendien in de gelegenheid de baders steeds de zoo noodigo verwarmde hand doeken te verschaffen. Het kan niet anders of men zal de op Yrijdag bepaalde opening van dit Badhuis ten zeerste toe juichen, want het voorziet voor velen in een be staande behoefte. Daarenboven blijkt de heer J. J. Schott een voor zijne taak zeer geschikt en bekwaam persoon te zijn, terwijl zijne echtgenoote de eigen schappen in zich vereenigt die bij de bediening van dames goede waarborgen verzekerenze is helder, actief, voorkomend, ijverig, werkzaam. Ook is. de linnenkast opnieuw goed voorzien. Wat wil men meer! Naar hot huis van arrest te Haarlem is overgebracht een Duitscher, als smid werkende in de rijtuigfabriek van den heer 0. J. Beynea al daar, die in een twist een anderen werkman met een ijzeren hamer een slag op het hoofd had toe gebracht, ten gevolge waarvan belangrijke verwon ding en bloedstorting werden teweeggebracht.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1