LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6911. Maandag £8 Augustus» A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...*..1.10. Franco per po9t1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Van de 42 werkmanswoningen, die door de Leidsclie Bonwvereeniging in dit jaar in de Gort en Haverstraten worden gebouwd, zijn er 30 gereed. De eenvoudige, maar solide gebouwde en doelmatig ingerichte woningen, die thans te huur worden aangeboden, zien er keurig netjes uit. De geheele buurt heeft daardoor een ander aanzien verkregen. "Wij raden belanghebbenden en belangstellenden aan ze eens te gaan bezichtigen. Ten gevolge van het ruwe koele weer werden deze week op „Rhynzigt" niet meer dan 492 zwembaden door heeren en 36 door dames genomen. De temperatuur van het water daalde van 20° tot 17° Celsius. Hedennamiddag om halféén is al spe lende van een schuit in den Ouden Rijn gevallen het 10-jarig jongetje J. A., doch spoedig zonder bekomen letsel daaruit gehaald door zekeren v. d. Z. Nadat in een der hooibargen van don bouwman S. Pennings te Noordwijkerhout des mor gens brand was ontstaan, had het onheil spoedig zulk een omvang dat het woonhuis en een tweede hooibarg waren aangetast. Door groote krachtsin spanning gelukte het aan de brandweer een gedeelte van het huis te behouden. In den namiddag snelden twee brandspuiten van Lisse ter hulpe. Aan blusschen van de hooibargen, hoewel uren achtereen beproefd, was echter vooreerst niet te denken. Gelukkig hebben geen ongelukken plaats gehad. Alles was tegen brandschade verzekerd. De vermoedelijke oor zaak is broeien van hooi. De badplaatsen of liever d e badgasten van Katwijk en Noordwijk gaan met elkander con- curreeren. Gaven eerstgenoemden deze week een bal, de laatsten zullen Maandag a. s. een muziek uitvoering met vuurwerk aanbieden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage, ten correctioneele uitspraak doende, heeft bevestigd de vonnissen van de rechtbank te Rotterdam, waarbij J. R. en C. K. aldaar wegens diefstal en Th. W. S. aldaar wegens mishandeling waren veroordeeld, zoomede het vonnis waarbij W. J. De V. te Leiden wegens diefstal veroordeeld was. Verder veroordeelde hetzelfde hof ten crimineele K. H. J. te Rotterdam wegens diefstal met braak tot 18 maanden celstraf; H. S. te Dortmund we gens valschhoid in geschriften tot 6 maanden cel straf en 5 geldboeten, ieder van 50; J. A. S. te Hardingsveld wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel tot 3 maanden en W. H. H. te Rotterdam wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis tot een jaar celstraf. Bij allen nam het Hof verzachtende omstandigheden aan. Aan de Loosduinsche brug te 's-Hage is door een der zware wagens van de gasfabriek een knaapje van ongeveer zes jaren overreden. Het rechterarmpje werd bijna geheel verbrijzeld. De eerste hulp werd verleend in het koffiehuis van den heer Dekema. Op last van den dokter moest het kind naar het Gasthuis worden vervoerd, maar de ouders verzetten zich hiertegen en namen het mede naar huis. Aan den korporaal H. van het eerste bataljon grenadiers, aan wien het ongeluk overkwam om bij het schijfschieten door een afgesplinterd stuk lood in het oog te worden getroffen, is het gewonde oog uitgenomen moeten worden. De toestand van den patiënt is overigens zeer bevredigend. Men meldt uit Haarlem aan het Vad. dat het met de familie Staleman (bij Vogelenzang gekwetst) steeds goed gaat. Het zal echter nog ge- ruimen tijd duren, eer zij zullen kunnen loopen. De stationschef van Vogelenzang, de heer Struick, moet yan den Raad van Administratie van de Holl. Spoorwegmaatschappij een vleiend schrijven hebben ontvangen, als dank voor de uitmuntende zorgen door hem genomen, zoowel bij de verpleging der gekwetsten als om den geregelden loop der treinen ten spoedigste te herstellen. Aan de nieuwe havenwerken te Kuinre is door het stormweer der laatste dagen veel schade toegebracht. In de „Revue raensuelle d'astronomie populaire" voorspelt Camille Flamarion, op grond van den huidigen toestand der zon (toenemende zonnevlekken, uitbarstingen en zoogenaamde corona's) eene buitengewone hitte tegen het einde van den zomer en het begin van den herfst (22 Sept.) "Wie het hoogste woonhuis te Par ij s nog zien wil, moet zich haasten, want weldra zal het weggebroken worden. Het ligt tusschen de rue de Valois en de rue Radziwill en heeft een ingang aan beide zijden. De Bank van Frankrijk heeft al de huizen, staande tusscben haren zetel en de rue de Valois, aangekocht; het op die wijze verkregen terrein zal worden bebouwd door nieuwe vleugels van de Bank. Tot de huizen, die weldra afgebroken zullen worden, behoort ook hot hier bedoelde, het welk een hoogte heeft van negen verdiepingen. BUITENLAND. Fraakryk. De regeering heeft geweigerd een besluit van den Parijschen gemeenteraad goed te keuren, waarbij de Bonaparte8traat in Garibaldistraat herdoopt werd. Een Bonapartistisch blad merkt dienaangaande het volgende aan: „Bonaparte behoort aan de Repu bliek; al zijne overwinningen werden in haren naam behaald; en indien de Republiek tusschen 1796 en 1804 oenigen luister verspreidde, had zij zulks te danken aan den jongen held der veldtochten in Egypte en Italië. Het was logisch, dat de gemeen teraad de Napoleonskade naar ik weet niet welken anderen naam verdoopte, maar waartoe dit met de Bonapartestraat gedaan? Bonaparte hield op repu blikein te zijn op den dag zei ven dat hij zich Napoleon noemde en toen zelfs noomdo hjj zich keizer der Republiek." De heer Ravel, burgemeester van Mulsanne, is door den prefect der Sarthe voor twee maanden in zjjn ambt geschorst, „omdat hij eene valsche handteekening en een nagemaakt zegel gezet had op een officiëel stuk." De prefect van politie van Parijs, de heer Came8cas8e, heeft een ontwerp tot reorganisatie der politie ingediend. Hij raamt de kosten op 11,200,000 fr. ©root-BritannIS. De Engelschen zijn opgetogen met het strategische plan van generaal Wolseley, en zien in den aftocht links - niet een marsch, maar een afvaart - van de bij Alexandrië vereonigde legercorpsen een meester stuk, dat aan Arabi onmisbaar den ondergang moet berokkenen. De meer kalme beoordeelaars beweren dat de lof, welken de onderneming van den Brit- schen bevelhebber verdient, minder het strategisch gronddenkbeeld, dan wel het zorgvuldig bewaarde geheim van de voorbereiding en de bekwame uit voering betreft. Hoe het zij, de fopperij - om ons van deze uitdrukking te bedienen, - waardoor Arabi en zijne medestanders zijn misleid geworden, wat het bombardement van Aboukir aangaat, draagt voor de Engelschen de beste vruchten. Een depeche van generaal Wolseley aan het ministerie van oorlog uit Ismaïlia van 24 dezer zegt dat hij, om de oorzaken van het zakken van het water in het Zoetwaterkanaal gedurende de laatste drie dagen te ontdekken, met cavalerie en 1000 man infanterie was opgerukt en na scher mutselingen een dijk had bezet, die door de Ara bieren was opgeworpen in het kanaal tusschon de dorpen Magfar en Mahuta. Eenige officieren en manschappen waren gewond. Den volgenden dag zou hij de vijandelijke stelling te Halenka aantasten. Aan een Britsch-Indisch blad worden uit Sumbhulpore bijzonderheden gemeld over eene on langs onder de Kuita's door de Khonds aangerichte slachting. Den 15den Mei 11. werd te Balwaspur eene bijeenkomst gehouden, welke door een groot aantal der invloedrijkste Khonds werd bijgewoond. Men besloot er de Kuita's van Kalehundi, tegen wie om agrarische bolangen een diepe haat en afgunst gekoesterd werd, om te brengen. De uit voering werd aan verschillende vertegenwoordigers opgedragen, opdat ieder de zaak in zijne eigen buurt kon verrichten. De uitslag was, dat ongeveer 100 Kuita's het leven verloren, en met veel meer zou dit het geval zijn geweest, zoo er niet onver wijld maatregelen waren genomen. In het dorp Kalamgaon werden veertig dier ongelukkigen, waar onder vrouwen en kinderen, in een huis opgesloten en den geheelen nacht bewaakt. Yroeg in den ochtend van 20 Mei moesten zij alles afgeven wat zij aan waarde bij zich hadden, waarna zij naar buiten werden gesleept, en ondanks hun ge roep om genade werden de mannen, twintig in getal, allen afgemaakt, op twee na, die in de ver warring wisten te ontkomen. Zij werden niet allen te gelijk omgebracht. De invloedrijkste Khonds zochten ieder een slachtoffer uit, dien zij medenamen en waar zulks hun oorbaar dacht in koelen bloede voor hunne dorpsafgoden of in het veld slachtten. Egrypte- De „Nautilus" ligt steeds voor Aboukir. De Oos- tenrijksche consul heeft alle maatregelen genomen om de bevrijding dor gevangen officieren en ma trozen te verkrijgen, maar tot nog toe zonder ge volg. De personen, met dat doel door den consul naar Aboukir en Kafr-el-Dowar gezonden, zijn niet teruggekeerd. De Lesseps verklaarde in antwoord op een telegram van den consul dat hij er niets aan doen kon. Men zegt dat Arabi den heer De Lesseps beschuldigt hem door valsche beloften misleid te heb ben ten einde het kanaal aan de Engelschen te kun nen verkoopen. Arabi zou een prijs gesteld hebben op het hoofd van De Lesseps. De onderhandelingen over de vorming van een ministerie zijn opgeschort tot de komst van Haidar. Uit Port-Saïd wordt gemeld dat Ruchdi-pacha en Zutfikar-bey door de Engelschen gevangengeno men zijn. Negentien Grieken werden betrapt op plun dering van de Arabische wijk te Ismaïlia en tien hunner werden onmiddellijk gefusilleerd. Niettegen staande de Engelschen alzoo blijken geven van de inlanders te willen beschermen en deze zoo welwil lend mogelijk behandelen, blijven zij toch wantrou wend, en zij, die hiertoe eenigszins in staat zijn, ver laten de plaatsen, die de Engelschen langs het kanaal bezetten. Uit Caïro is een inlandsch onderwijzer te Port- Saïd aangekomen. Hij had de hoofdstad den 14den dezer verlaten en meldde dat eiken avond optoch ten bij fakkellicht door de stad gehouden werden, waarbij voortdurend verwenschingen tegen de Engel schen en alle Christenen werden uitgeschreeuwd. De Koptische aartsbisschop te Caïro doet, uit vrees voor zijn leven, al wat Arabi verlangt. Deze eischt zware oorlogsschatting door het geheele land; iedere Fel lah moet twee tot acht piasters per feddan betalen, de helft van zijn vee en een maat koren afstaan. De EngeUche adelborst De Chair - die, naar men zich herinneren zal, eenigen tijd geleden bij Alexan drië in handen van de Egyptenaren viel en naar Caïro werd gebracht - wordt daar behandeld „als een prins"; in al zijne behoeften wordt voorzien en bovendien wordt hem eiken dag ongeveer vijf gulden als zakgeld voor kleine uitgaven gegeven,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1