LEIDSCH DAGBLAD. K°. 6910. Zaterdag 26 Augustus. A°. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAST: Yoor Lcideo per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVEETENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.11\. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee» ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LSIBES, 25 Augustus. Aan den Sisten verjaardag van den Prins van Oranje werd heden alhier door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen gedacht. Bij den, ingevolge raadsbesluit, openbaren ver koop van gronden aan de Haarlemraertrekvaart zijn de navolgende perceelen toegewezen, als: perceel 1, een strook boschgrond langs de Haarlemmertrek- vaart aan de grens tusschen de gemeenten Noord wij kerhout en Lisse, ter grootte van 8 aren en 18 centiaren, aan jonkvronwe C. M. Steengracht, echt- genoote van C. A. A. baron Van Pallandt, te Liss9, voor 234, zijnde 70 boven het hoogste bod ad 164, terwijl het hout- en struikgewas, tot de over neming waarvan do kooper verplicht is, getaxeerd was op f 41.25; perceel 13, een strook boschgrond, onder de gemeente Voorhout tot aan de Nagelbrng, groot 32 aren en 10 centiaren, aan het bisdom van Haarlem voor 752, zijnde 110 boven het hoogste bod ad 642, terwijl het over te nemen hout- en struikgewas ia getaxeerd op 210.50, en perceel 19, een strook boschgrond van den weg naar Poel geest af tot aan de Kwaakbrug, onder de gemeente Oegstgcest, groot 5 aren, aan den heer J. H. Willink voor 125, zijnde 25 boven het hoogste bod ad 100, terwijl het hout- en struikgewas is getaxeerd op 35. De 17 overige perceelen zijn niet afgemijnd en alsnog onverkocht gebleven, terwijl die perceelen door B. en Ws. in bod waren gestold op zoodanig bedrag als overeenkwam met eèn prijs van ongeveer 0.20 per centiare. Voorloopig schijnt het hun niet raadzaam toe tot eene tweede openbare verkooping over to gaan, maar komt het hun wenschelijker voor bij daartoe strekkende aanvragen de gronden tegen een redelijken prijs onder de hand over te dragen. Reeds zijn enkele aanvragen ingekomeD, en meerdere kunnen worden tegemoet gezien. De commissie van fabricage heeft bereids ten aanzien van de verzoeken van T. Van Leeuwen en de wed. A. Van Moorsel advies uitgebracht en geadviseerd tot den verkoop, waarbij een prijs van 2000 per hec tare tot maatstaf is genomen. Zich met dat advies vereenigende, geven B. en Ws. in overweging de daarbij omschreven gronden aan adressanten in eigendom af te staan aan T. Van Leeuwen voor 1300, aau de wed. Van Moorsel voor 774.50 en wel tegen betaling door de koopers van de kosten van overdracht. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp is beroepen ds. Van Kasteel teKollum. De eerste lijst van de 4de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, door „de Standaard" medegedeeld, geeft een totaal bedrag van 25 locale comité's van 10,767.81. Amsterdam gaf ƒ5131.73 Wassenaar 1004.37. Door den gemeenteraad van Rotterdam zijn aan het Erasmiaansch Gymnasium aldaar benoemd tot leeraar in de Grieksche en Latijnsche taal en letterkunde dr. M. P. Boissevain te Hilversum, tot tijdelijk leeraar in dezelfde vakken dr. J. W. Sluiter te Bns8um, en tot leeraar in de wiskunde de heer R. IJ. Van Dorsten te Rotterdam. Do generaal-majoor Queysen, commandant van do Isto divisie infanterie, is gisteren met het hoofd kwartier der divisie naar Milligen vertrokken, ton einde eerst gedurende twee dagen de oefeningen van het daar gekampeerde 4de regiment infanterie bij te wonen en daarna, dus morgen, op te treden als opperbevelhebber by de groote manoeuvres. Drie officieren der Rotterdamsche schutterij, de lste luits. F. Koch Jr., J. Knight on J. T. Wilkens, hebben van den minister van oorlog verlof bekomen deel aan deze manoeuvres te nemen. Het weder in het kamp is zeer slecht, waardoor er nogal veel zieken zijn. De schade door den storm aangericht, is betrekkelijk gering. Do voorstellingen van de Fransche opera te 's-Hage zullen Zaterdag 2 Sept. oen aanvang nemen, en wel met „La Juive." De loge van wijlen prins Frederik - rechts van het tooneel tegenover de loge van Z. M. - zal door den Prins van Oranje, prinses Hendrik en door den prins Von Wied in gebruik worden genomen. Bij hot onderzoek van de Haagsche gemeente- rekening over 1881 trof het de fiuantiëele com missie opnieuw hoe verschillende bewoners van aan zienlijke huizen in die gemeente jaarlijks door het vragen en verkrijgen van teruggave van hoofdelijken omslag niet of weinig bijdragen in de kosten van huishouding der gemeente, ofschoon toch hunne panden gedurende de afwezigheid der hoofdbewoners dezelfde bescherming als andere gobcuwon genieten. Ofschoon daartegen nu, wanneer de huizen geheel onbewoond zijn, wegens de bepalingen der gemeente wet geen maatregelen zijn te nemeD, zou de com missie toch wenschen dat aan een nader onderzoek onderworpen werd de vraag, of, wanneer zooge naamde huisbewaarders gedurende een gedeelte des jaars die huizen bewonen, deze niet voor dien tijd als zelfstandige bewoners in de belasting behooren te worden aangeslagen. Uit Utrecht ontvangt „De Tijd" bericht dat de aartsbisschop Schaepman zwakker en de toestand ongunstiger wordt. Onder voorzitterschap van mr. Joh. Pols werd gisteren do 13de algemeene vergadering van de „Ned. Juristen-Yereenigïng" te Maastricht geopend. Na eenigo huishoudelijke werkzaamheden - de samenstelling van het bureel, de indiening der reke ning over 1881, die in handen eenorc ommissie van onderzoek werd gesteld, - en na eenige mededee- lingen werd er langdurig beraadslaagd over de vraag: „Eischfc de waarborging van de rechten der vrouw, dat echtverbintenis op eenzijdige wilsverklaring zon der opgavo van redenen, ontbindbaar zij?" Do stel ling der opzegbaarheid des huwelijks op eenzijdige wilsverklaring werd verdedigd door de mrs. Yan Houten (praeadviseur), Levy, Jitta en bestreden door de mrs. notaris Borret (2den praeadviseur), Willeumier, Eyssell en Eug. Yan Oppen, die de onontbindbaarheid des huwelijks verdedigde, terwijl de overige bestrijders de redenon tot toelating van echtscheiding en van scheiding van tafel en bed wilden uitbreiden. De vraag werd bij stemming met 47 tegen 18 stemmen ontkennend beantwoord, daarentegen met 60 tegen 6 aanbevolen dat wettelijke gronden voor echtscheiding en scheiding van tafel en bed worden vermeerderd; met 54 tegen 11 aanbevolen, dat echtscheiding ingevolge minnelijke overeenstemming worde toegelaten. De vraag of het belang der vrouw eischt dat bij ontbinding des huwelijks of scheiding van goederen elk der echtgenooten zooveel mogelijk terugtrede in de financiëelo positie, die tijdens het aangaan van het huwelijk bestond, werd met 32 tegen 4 stemmen bevestigend beantwoord; 19 leden ont hielden zich. De Koning gaat steeds voortdurend de oefe ningen in het kamp te Milligen na, en eiken dag komt een ordonnance-officier van het Loo naar het kamp, om de orders voor Z. M. te halen, die dan dikwijls door den Koning aangevuld of gewijzigd worden. "Weldra zullen de groote manoeuvres een aanvang nemen; de paarden zijn reeds op ruimer rantsoen gesteld en er komen transporten verduur zaamde levensmiddelen aan. Tot slot zal de vesting Naarden bestormd worden. Reeds zijn de kaarten van het manoeuvreer-terrein aan de officieren der divisie uitgereikt. Ged. Staten van Noord-Holland hebben bij verschillende besluiten, onlangs genomen, de jaar wedden verhoogd van een aantal burgemeesters en secretarissen, omdat het tegenwoordig bedrag „niet geëvenredigd is aan de bemoeiingen en werk zaamheden aan elk der mede te vermelden betrek kingen verbonden." De jaarwedden zijn nn aldus bepaald (de eerste cijfers voor den burgemeester, die tusschen haakjes voor den secretaris)Abbekerk 300 (250), An dijk 600 (400), Assendelft ƒ700, Avenhorne 400 (400), Blaricum 300 (250), Bovenkarspel 400, Grootbroek 400 (400), Heem stede 800 (700), Oterleek 300 (250), Sijbekar- spel f 350 (300), Tessel secretaris 900, Winkel 500 (400), Wognum 400, Wijdenes 300 (250), met bepaling dat deze jaarwedden zullen ingaan met 1 Juli jl. De Duit8che regeering had offïciëele deelneming aan de koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amster dam te houden, van de hand gewezen. De „Kölnische Zeitung" verneemt nu dat die weigering geschied is om de kosten, daar de regeering des Rijks derge lijke uitgaven vermijden wil, als de voordeelen der deelneming niet tastbaar zijn; ook ten einde het aantal van dergelijke aanvragen voor do toekomst te beperken. Het blad verneemt tevens dat de Duit8che indnstriëelen niettemin in groot aantal aan de Amsterdamsche tentoonstelling zullen deelnemen. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok Woens dag van Nieuw-York naar Rotterdam met de mail en 40 passagiers. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. niet te ver- leenen het door de ministers van financiën, van marine, van waterstaat, handel en nijverheid, van justitie, van oorlog, van buitenlandsche zaken en van binnenlandsche zaken gevraagde ontslag; en voorts met ingaDg van den lsten September a. s.: 2°. aan mr. W. baron Yan Goltstein, op zijn verzoek, eervol ontslag to verleenen als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dienBten, door hom aan den Koning en aan den lande bewe zen; 3°. te benoemen tot minister van koloniën jhr. mr. W. M. De Branw, thans administrateur van de generale thesaurie aan het departem. van financiën; - als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid do bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift toe gekend aan den bootmansleerling A. T. Theewis en den matroos W. Yan der Horst, dienende aan boord van het schroefstoomschip „Watergeus", we gens hun onverschrokken gedrag bij gelegenheid van de redding van den matroos W. H. Yan Schalk wijk uit de Indragirie-rivier, op 14 Mei jl., en aan L. K. De Jong, te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden van drenkelingen, laatstelijk op 30 Mei jl. Gemengd Nieuws. Heden is van hier naar de ge vangenis te '8-Graven hage overgebracht zekere M. v. d. B., die ten nadeele van haar meester en diens familieziek aan diefstal had schuldig gemaakt. Wat de 3de October voor Leiden is, is de 28ste Augustus voor Groningen, nl. een feest dag, die de ingezetenen Diet gaarne zonden missen: ter herinnering der kloekmoedige verdediging hun ner voste wordt deze dag telken jare door rijk en arm, oud en jong gevierd. Dit jaar wordt er meer luister bijgezet dan vroeger. Door ongeveer 300 zangers zullen op de Groote Markt de volgende stukken gezongen worden: n°. 1. Danklied, n°. 2 Sphafyrg ftonntagslied, n°. 3. Jagers Lust, n°. 4. Feestwijding, n°. 5. Die Kapelle, n°. 6. Neerlands Yolklied. Directeur van dit concert z&l zijn d$ heor J. H. Bekker, directeur van het Harmonie orkest. 's Middags worden er haddraverijen ge houden en 's avonds schitterende vuurwerken afge stoken. In verschillende richtingen zullen treinen

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1