met de instructie der zaak omtrent het spoorweg ongeluk te Vogelenzang. Een aantal getuigen zijn gedagvaard. Gradu9 Broer, een huisknecht uit 's-Gra- venhage, is door het gerechtshof te Amsterdam sohuldig verklaard aan diefstal van een gouden ring en veroordeeld tot een celstraf van 2 jaar. Gelijk we gisteren reeds melddeD, is de „millioenenjuffrouw" gisternacht te Rotterdam in hechtenis genomen, en wel nadat door den rech- ter-commis8ari8, in tegenwoordigheid van den officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, een ge tuigenverhoor had plaats gehad. Dat verhoor was reeds des morgens te elf uren aangevangen. Voor namelijk werden gehoord de heeren Bosch (vader en zoon), zijne dochter en de aanstaande echtgenoot van mej. Struyk. Bij het vernemen dat zij voorloo- pig in hechtenis zou blijven, betoonde do anders onversehillige dame zich volgens het Hbl. ten hoog ste ontroerd. De heer Bosch, van Amsterdam, die voor f 115,000 in de zaak is betrokken voor in bewaring gegeven juweelen, had zijne belangen in handen gesteld van mr. Rad. B. Benjamins. Op de Schedeldoekshaven in Don Haag is een man in dronkenschap doodgebleven. Zijne vrouw was even uit om nog wat jenever te halen. Uit de rivier de Lek is de romp van een menschelijk lichaam opgehaald. Na geschouwd te zijn is het lijk terstond begraven. Het verkeerde in zulk een staat van ontbinding, dat het totaal onherkenbaar was. Ook ontbraken alle kleding stukken. Twee Amerikanen, Smiths en Powel, vertrokken gisteren met ruim 140 stuks rundvee, opgekocht in Noord-Holland, naar Amerika. Er waren inderdaad fabelachtige prijzen besteed. Met vorige bezendingen mee hebben Smiths en Powel dit jaar 342 stuks rundvee in ontvangst genomen. Gisternamiddag omstreeks zes uren, toen de wagen van het tonnenstolsel zich op de Vest te Dordrecht nabij de Zwemschool bevond, gleed het paard onderuit. Nadat hot dior van zijne vracht was losgemaakt, trachtten do voerlieden het met behulp van zweepslagen weder op de been te helpen, maar het arme beest bleef liggenhet had den geest gegeven. De Zutf. Crt. verneemt dat bij de ge- combineorde manoeuvres van de garnizoenen van De venter en Zutfen op de Gorselsche heide de 1ste luit. der inf. H. door een slag van een paard ern stig bezeerd is, In het huis te Par ij 6, waar in 1553 Rabelais gestorven is, op den hoek der Celestijner Kade en de Jardins-St. Paulstraat, heeft men een marmeren gedenksteen doen plaatsen. Weldra zal Nederland een bezoek er langen van een waaghals uit Berlijn. Met een sloep van 14- voet lengte en 3 voet breedte, is hij uit de Pruisische hoofdstad dezer dagen te Hamburg aan gekomen. Van laatstgenoemde stad begeeft hij zich eerst naar Helgoland en dan de Noordzee over naar Nederland, indien hij op dien weg niet voorgoed wordt opgehouden. Door het springen eener stoommachine bij het graandorschen zijn nabij Fougères (Frankrijk) drie landbouwers gedood en vijf zwaar gewond. Het ongeluk is oen govolg daarvan, dat zij niet wisten hoe met de machine om te gaan. Stukken van de machine werden op 200 meter afstand geslingerd en in de naburige woningen werden alle ruiten gebroken door den schok. In oen ingezonden stuk in de „Times" geeft iemand den raad om op het water in gas kronen een dessertlepel zoete amandelolie te gie ten. Deze olie, welke bij koude niet spoedig stolt, belet de verdamping, zoodat men in geen twee jaar meer naar de kroon behoeft te zien. Te Marseille is zekore De Tarme als bedelaar op de openbare straat aangehouden, die bij onderzoek bleek vier huizen in die stad te be zitten, waarvan hij een huur trok van 15 fr. daags. Te Madrid is overleden de hertog van Santona, lid van de Cortes. Hij was de rijkste grondeigenaar van Spanje; zijn vermogen bedroeg meer dan 100 millioen franken. Naar men meldt, zijn naar aanleiding van den zesvoudigen moord aan de grens van het Iersche graafschap Mayo thans dertien personen in hechtenis genomen. - Intusschen is er weder een agrarische moord gepleegd, en wel te Scarleen, bij Killarney. Een achtenswaardig pachter, Daniel Leahy, werd er door eenige vermomde personen uit zijn bed gesleurd en neergeschoten, naar men verzekert omdat hij eeno weide gehuurd had, welke den vroegeren pachter wegens wanbetaling ontnomen was. In Antwerpen loopen zonderlinge geruchten, die betrekking hebben op den moord van advocaat Bernays. Volgens die geruchten moet de chef der Antwerpsche politie, die in de zaak- Peltzer gehoord moest wordon, plotsoling overleden zjjn. Reeds voordat de Peltzors aangehouden waren, moet hij meermalen tot zijne vrienden hebben gezegd "Wanneer men mij maar laat begaao, dan zou ik wol spoedig de moordenaars van Bernays in handen heb ben. In de laatste dagen was de anders zoo vroo- lijke beambte in het oogvallend terneergeslagen en moet hij gezegd hebben dat zijn beroep zoo gevaar lijk was; men moest zich dan ook niet verwonderen, wanneer men hoorde dat hij op een goeden dag vermoord was. Ook de portier van het hotel, waarin alias Vaughau verschillende koeren met eene ge sluierde dame kwam, overleed plotseling. Ook hij was als getuige gedagvaard. Ton slotte werd de dienstbode van Peltzer, ook getuige, plotseling ongesteld en dat wel onder vorschijnselen, die aan vergiftiging doen denken. Al die geruchten wordon door het Antwerpsche blad „Het Recht" in do wereld gestuurd; of ze waar zijn, moet do tijd nog leeren. In de maand April 11. ontdekte een timmerman in den muur van een huis te Dijon (Frankrijk) 307,000 fr. in goudgeld, gewikkeld in omslagen van do „Moniteur" uit den tijd dor revo lutie. Dr. Chanut, eigenaar van het huis, cisckto het geld voor zich, maar de afstammelingen van den burggraaf Do Moussïer, die voorheen eigenaar was geweest en van wien oigonkandigo aanteeke- ningen op de bovenbedoelde omslagen voorkwamen, betwistten zijne aanspraken en de rechtbank van Dijon heeft thans de zaak in het voordeel der laat- sten beslecht. Veelzijdige talenten. - Rechter (tot den beschuldigde): „Bij gebrek aan legitimatie-pa pieren moet go opgoven waar en in welke qualiteit gij de laatste jaren hebt gewerkt." - Beschuldigde: „Ja, dat is een half jaar in Leeuwarden als man denmaker, vier maanden in Rotterdam als schoen maker, zes maanden in Amsterdam als metselaar en drie maanden in Leidon als timmerman." - Rech ter: „Hoo komt ge aan al die verschillende am bachten?" - Beschuldigde: „Dat is ook mij een raadsel, mijnheer de president, maar in elk tucht huis ontdekte men telkens nieuwe talonten in mij." BUITEN L A N JD. FrankrVjk. To Parijs zal een „internationaal rovolutionair Vrouwenbond" worden opgericht. Den 27sten dezer wordt eene eerste algemeene vergadering verwacht, bolegd door een aantal „burgeressen", die, zeggen ZÜ, ->voor hare kinderen niets willen weten van het beulsberoep, noch van de slachtoffersrol." Gezegde „burgeressen" hebben een programma ontworpen, dat zij aan do algemeene vergadering zullen voor leggen. Er zal dienvolgens eone verantwoordelijke „groep tot handelen" worden georganiseerd, be staande uit allen, „die instemmen met alle revolu tionaire middelen, van welken aard ook", om den tegenwoordigen „monsterachtigen staat van zaken" te verdol gen. Er zal geene presidente zijn. Volgens do „Bon patriote du Nord" heeft de geheele gemeenteraad van Grevelingen, met den burgemeester en zijne adjudanten aau het hoofd, hun ontslag genomeD, bijwijze van protest tegen het verwaarloozen van de haven der stad. Italië. Uit Maddalona schrijft men aau de „Opinione" dat omstreeks 500 Garibaldisten uit Livorno en andere plaatsen het plan hadden beraamd om zich naar Caprera te begeven on Garibaldi's lijk over eenkomstig het verlangen van den overledene te verbranden. Do regeering kreeg echter tijdig ken nis van de zaak en zond het adviesjacht „Esplora- tore" naar het eiland om de uitvoering van het plan te beletten. Er worden 75 bersaglieri aan land ge zet, die er zoo lang zullen blijven als or eenige bezorgdheid mocht bestaan. - Deze brief bevestigt een gerucht, dat reeds vroegor in de bladen do ronde heeft gedaan. Behalve de „Esploratore" is ook het adviesjacht „Sirona" en eeno kleinere boot, „Tremiti", to Mad- dalena aangekomen, naar men verzekert om opne mingen te doen in verband mot do kustverdediging. De „Italië" zegt dat de regeering zich ernstig gelegen laat zijn aan de menigvuldige ongeregeld heden in het zuiden des lands. Zoo hebben den 14den dezer de inwoners van Canistro, in de pro-I vincie Aquila, bij gelegenheid der gemeente-verkie-f zingen oproer gemaakt, den burgemeester van zijs ambt vervallen verklaard en den secretaris een goed i heenkomen doen zoeken. Den dag daarna kwamen die van Casteldelmonte, in dezelfde provincie, in op- I stand, omdat de belasting op het drinkwater was j verhoogd. De orde moest door de gewaponde mach| hersteld worden. Den 17den gaven de bolastingeij te Rocca Vivara (Campo basso) tot ongeregeldheden aanleiding. Te Candela, in Foggia, ging het nie(| beter, waar men zelfs den burgemeester moest af zetten en door een regeeriogs-comraissaris vervan gen. Naar al deze plaatsen zijn troepen gezonden, Groot-Britannie. De Londenscho avondbladen behelzen eene del peche, volgens welke het gerucht onjuist is, dat Arabi zijne troepen terugtrekt; hij werpt integen-! deel nieuwe versterkingen ter handhaving van zijne tegenwoordige stelling op. Generaal Wolseley meldt uit Ismaïla van) eergisteren, dat de troepen zoo spoedig mogelijk! ontscheepten en dat bij wel genoeg wagens had; kunnen bijeenbrengen om een spoortrein te vormen.' maar dat hem eene locomotief ontbrak. ^»ypte- Uit Port-Saïd wordt van gisteren gemeld dat de Engelsche troepen te Nefichi vele dooden en ook eenige ontredderde kanonnen gevonden hebben, Andere kanonneD, die gereed stonden om naar het binnenland vervoerd te worden, waren verlaten. De heer De Lesseps logenstraft op zo9r nadruk kelijke wijze het gerucht betreffende zijne ziekte. Een nieuw decreet van den khedivo gelast dei Egyptischen overheden generaal Wolseley, die ge komen is om orde en rust in Egypte te herstelloD, te gehoorzamen. Naar men uit Tripoli verzekert, maakt di stam der Oulod-Soliman te Benghazi toebereidselei om Arabi te helpen. Het invloedrijke stamhoofd Mohammed-es-Smissi zou de beweging begunstigen, De Engelsche admiraal heeft den Franschen consul te Suez verzocht eenige door zonnesteek getroffen Engelschen ten zijnent te laten verplegen, De consul haastte zich daaraan te voldoen, waarvoor de admiraal hem hartelijk dankte. Iu den namiddag van gisteren deed oene afdeoliug van omstreeks 600 man eene verkenuing van Ramleh uit naar de vijandelijke stelling te Kafr-dowar. Tegelijkertijd vuurde de artillerie van don heuvel op den vijand, die eerst na het derde salvo torugschoot. Do Engelschen verstorkten de linie vóór Ramleh nog met kanonnen van groot kaliber, De Egyptische officieren, die aangewezeu worden om de Engelsche expeditie te vergezellen, vertrokken gisteren naar Port-Saïd. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 22 Augustus. Do Engel-I schen hebben den telegraafkabel tusschen Caïro enf Konstantinopel afgesneden. LONDEN, 23 Augustus. Tien personen zija in-l gevolge aanwijzing van getuigen in hechtenis genomen.1 als verdacht van den vijfvoudigen moord die te i Mullagbadruma werd geploegd. De ochtendbladen melden uit Suezwan heden :|~l „Do Engelsche troepen hebben gisteren Sirapeum bezet, dat door den vijand verlaten was. Yier ka- nonueerbooten kruisten in het Suez-kanaal en heb-! ben de oevers gezuiverd van de Arabieren, die in alle richtingen op de vlucht sloegen." Het schip „Memory," van Liverpool naar Curacao, is bij Bona^ro gestrand en totaal verloren. BERLIJN, 22 Augustus. De heer Yon Schlözer, gezant van Pruisen bij den Paus en thans met verlof te Berlijn, heeft gisteren een audientio bij keizer Wilhelm gehad en hem de moeielijkheden geschetst, welke onlangs tusschen Duitschland en den Heiligen Stoel ontstaan zijn en daarbij de verwachting geuit dat zij weldra zullen nit deöj weg geruimd worden. Do keizer antwoordde dat hij niets vuriger wenschte dan verzoening met het Yatikaan, maar dat die alleen verkregen kan wor don als de Curie afziet van haar verzet tegen het gezag van den Staat. PORT-SAID, 22 Augustus. De handelsschepen hebben de vaart door het kanaal hervat. De gezag voerders protesteerden tegen het geleden oponthoud. KONSTANTINOPEL, 22 Augustus. Ahmed-Essad en Munir-bey hebben heden lord Dnfferin bezocht en hem een boodschap van den sultan gebracht. Het bezoek baarde opzien.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2