Volgens telegram uit Kieuw-Vork kr.n er tusschen 22 en 24 Aug. Btoring in den d'amp- kring verwacht worden, dfo zich tot op de "Noord- Engelsche en NoorweegscTue kusten zal uitstrekken, vergezeld van harden wind uit het zuiden en rond loopend tot het noordwesten. Onder de berichten in ons voorlaatste nommer is reeds melding gemaakt van een zes- voudigen moordaanslag te Massindrama Finnoy, een afgelegen plaatsje op de grenzen der Ierscbe graafschappen Gal way en Mayo, in den nacht van Donderdag 11. gepleegd. Een bende drong er de woning binnen van zekeren pachter, John Joyce, on vuurde snaphanen af op zes der huisgenooten, ■Joyce, zijne moeder, vrouw, dochter en twee zoons. De vier eereten waren onmiddellijk dood en van de laatsten is sedert één gestorven. Of de tweede zoon, een jongen van twaalf jaar, zou blijven leven, was zeer twijfelachtig. Van deze zoons weet men de "bij zon dorheden dat hun vader het huis uitgesleurd en buiten neergeschoten werd, waarop de drie vrouwen, die hem poogden te beschermen, hetzelfde lot ondergingen, waarna de lichamen met hamer slagen of op andere wijze verminkt schijnen te zijn. De moordenaars waren vier of vijf in getal en vermomd. Joyce en zijne vrouw waren omstreeks vijftig, de oude moeder tachtig, de dochter twintig, Je overleden knaap veertien jaar oud. Het waren doodarme, naarstige lieden, die niemand leed deden. Als eene afgrijselijke bijzonder heid wordt nog medegedeeld dat Joyce's geliefde hond, toen de moordenaars vertrokken waren, een deel van het lijk zijner bejaarde moeder verslonden heeft. Er hebben in verband met deze misdaad vier inhechtenisnemingen plaats gehad. De „Dublin Ex press" noemt de streek, waarin de daad gepleegd werd, een waar broeinest van moordenaars. In dit zelfde district worden vóór eenige maanden de twee deurwaarders van lord Ardilaun, Huddy en zijn zoon omgebracht, wier lijken op klaarlichten dag langs den grooten weg gesleept, naar het midden van een nabijgelegen water geroeid en daar in de diepte geworpen werden. De geheele bevolking, zegt het blad, bestaat uit handlangers en helers van allerlei misdrijven, hetzij als ijverige deelnemers, hetzij als benauwde lafaards. Volgens een telegram uit Cong, wordt de moord algemeen aan drijfveeren van agra- riscben aard toegeschreven; bovendien schijnt men Joyce verdacht te hebben van aan de politie mede- deeling gedaan te hebben betreffende den op do beide Huddy's gepleegden moord. Zien en niet zien. Een viertal dagen slechts in de Geldersche stre ken, wat geven zij te genieten! Het gezicht op de rivier of op de heide, waar de Erica's in vollen bloei staan, overneveld met dat heerlijke paarse waasde heuvelen met hunne verrassende golving, en vooral het bosch, het bosch mot zijn geuren en licht effecten! 't Is alles verrukkendde eerste lichtbundel die in den morgen in het dennenbosch valt, de warme lucht die zichtbaar over den boekweitakker golft op den middag, het vallen van den avond, als het laatste gerucht van den arbeid op de steenplaats aan de overzijde der rivier, wegsterft en als de schel aan het veer den veerman tot een laatsten overtocht roept. Dan legt de schipper zijn vaartuig op stroom en hijscht de lantaarn, dan tintelt reeds een enkele ster daarboven, en aan den voet van den heuvel, onder den eikenstruik heeft de glimworm zijn lichtje ontstoken. Dan gevoelt de ziel een hoogere wijding en stemt zich tot dank aan de oorzaak aller din gen, eer het oog, dat zooveel tot den geest over bracht, geloken wordt. Aan den weg van Bennekom naar Renkum ligt eene eenvoudige villa, met den naam Middeneng in den gevel. Op verschillende tijden van den dag, vóór tien uren des morgens bijv., kan men binnen een raster, die eenige roeden open grond omsluit, ter zijde van het huis, een tiental kinderen, knapen en meisjes, met groote opgewektheid zien spelen. Een afdakje beschut tegen de zon, want de boomen die op de speelplaats staan, zijn nog jong en geven luttel schaduw. Wie zou het gelooven dat dio kinderen, dooreenloopende zonder elkander, de boomen, de banken en andere voorwerpen op de speelplaats te raten, alle blind zijn? Zoo gij het opschrift op de steenen palen aan den ingang: „Alexander-stichting, Inrichting voor blinden", al niet hebt opgemerkt, bezie dan eens die kleinen. Bij den een bewijst de witte uitpuilende oogappel dat het orgaan voor altijd verloren is; bij den ander £ijo de oogleden diep teruggezonken en dit wettigt bot vermoeden dat het oog geheel is vernietigd. Onbemerkt, kunt gjj, achter den raster staande, ze bespieden. Ylak voor u staat een groepje stil, dat zich vermaakt met een molentje, een hoekje zoe kende waar de wind op de papieren wieken werkt. Zes knuistjes houden het stokje van den molen vast, om de trillingen te voelen van de wieken, die zich met snelheid om de as, een speld, wentelen, en een piepend geluid geven. Met opgericht hoofd, alsof het tooneel voor hen in de wolken plaats had, staat het drietal de werking te bewonderen, en dol van pret, roepen zij: hoor 'm eens piepen, hè! Kijk 'm eens draaien; nog veel harder dan gisteren aan den hoek bij de heg. Hu neemt een ervarene in het molenwerk de hand van een makker en wijst hem de wieken, de as, en al voelend volgen vele vingeren de samenstellende deelen van het eenvoudige speeltuig. Op een ander punt van de speelplaats zitten een meisje en een knaap, wien het lot een kromme ruggegraat, in plaats van gezonde oogen heeft go- geven. Hij doceert rekenkunde. Het probleem is de oplossing nabij; wij hooren nog groote getallen noemen, die afgetrokken en bijgeteld moeten wor den, en eindelijk is de uitkomst verkregen, tot beider genoegen. Waarom geeft gij mij die sommen op? vraagt het meisje. - Om u knap te maken in hot rekenen. - Gij maakt het mij zoo duidelijk, dat ik alles begrijp. - Hu loopt de cijfermeester heen hij moet - zegt hij - nog een knap rekenaar heb ben, en roept Willem. Willem zou architect ge worden zijn, zoo hij zijne oogen had behouden. Hij zal niet komen rekenen, zeker niet. Integendeel, hij roept allen bijeen om te komen kijken. Yan een bakwagen, een berrie en een bank heeft hij een huis gebouwd. Hier is de ingang, steek er uw arm in en roep eens hu! „Hu! hu!" roepen allen om beurten. Wat een mooi, dof geluid hè? Hu-u-u! Opgetogen on springend slaan allen de handen aan het werkstuk, tot zij door een ander geroepen worden om te kijken naar een muizenval, dien hij van een bank, in don grond gegraven, heeft ge maakt. Altijd door richten de stumperds het hoofd naar boven, alsof het oog van den geest dóór het licht zocht, dat het lichamelijk oog hun nooit heeft aangewezen. De traan, die dóór ons oog ontrolt, spreekt van dankbaarheid voor een beter lot, maar getuigt ook van de grootheid van het medelijden, dat hier op Middeneng een werk van liefde wrocht, waar jeug dige blinden van 4 tot 8 jaren, en van iedere ge loofsbelijdenis, een zorgvolle verpleging vinden. C. H. D. Wie meer van de inrichting wil weten, vervoege zich om het jaarverslag, het eerste der jeugdige stichting, bij den heer J. D. Meyer, directeur van het Blinden-instituut te Amsterdam, bij mej. M. C. Yerny, directrice der inrichting te Bennekom, of bij den heer Van Otterloo, den welwillenden hotel houder van Zandenburg bij Renkum (Hol in 't Bosch). Hog beter: men brenge een bezoek aan Middeneng, zoo men in do buurt mocht komen. BUITENLAND. Greot-Britanni©. Blijkens eene officiëele depeche uit Suez is eene Engelsche troepenmacht, bestaande uit zeesoldaten en infanterie, gistermorgen aldaar ontscheept, zich begevende naar Chalouif langs het maritieme kanaal. Zjj vond daar 600 man troepen van den vijand, sterk verschanst achter het station. DeEngelschen vielen hen aan en versloegen den vijand, van wien zij 45 man gevangen namen, terwijl ook een kanon in hunne handen viel. De verliezen der Engelschen bedroegen vier dooden en gewonden; die van den vijand 100 dooden en gewonden. Generaal Wolseley heeft vóór zijn vertrek naar Egypte eenige regimenten aangewezen, die deel moesten uitmaken van het tweede, in geval van nood naar Egypte te zenden legercorps. Het departement van oorlog heeft gisteren verscheidene van die regimenten aangeschreven zich gereed te houden om te vertrekken. Rusland. De czaar heeft den 18den dezer ter eerevanden verjaardag des keizers van Oostenrijk-Hongarije een feestmaal op Krasnoje-Selo gegeven, waartoe ook de Oostenrijksch-Hongaarsche ambassadeur was uit- genoodigd. De czaar bracht in het Fransch en het Russisch een toost op keizer Frans Jozef uit. Des voormiddags had eene parade plaats gevonden, waarbij de czaar de daarbij tegenwoordige Oosten- rijksohe officieren voor het front liet komen en hen met den jaardag van hunnen vorst in hartelijke woorden gelukwenschte. Te Odessa heeft de politie eene werkplaats van valsche munters ontdekt. Eene vrouw en een Circassiër werden in hechtenis genomen, maar de aanvoerder der bende was gevlucht. Uit Alexandrië wordt van gisteren gemeld dat de khedive het decreet heeft onderteekend, waarbij Cherif pacha belast wordt met de vorming van een nieuw kabinet. In dit decreet zegt hij volkomen in te stemmen met de denkbeelden, door Cherif uitge drukt. De khedive is van meening dat in dezen tijd van beroering de directe handeling van het gezag op de bevolking en de leiding der openbare zaken duidelijker behooren te blijken. Hij zal dus van zijn recht gebruik maken om den ministerraad op te roepen onder zijn eigen voorzitterschap, ten einde gezamenlijk de belangrijke binnen- en bui- tenlandsche quaestiën te onderzoeken. Ook is hij voornemens om daadwerkelijk het opperbevel over de Egyptische zeemacht te aanvaarden, dat aan den khedive bij de grondwet is opgedragen, zonder daarom echter het gezag van den minister van oorlog te beperken. Generaal Wolseley heeft uit Kantara bericht gezonden van eene schermutseling met den vijand bij l8maïlia. Yolgens berichten uit Ramleh laat de vijand de spoortreinen tot Kafrdowar doorloopen en scheen hij zijne troepen uit die positie te willen terugtrekken. De persoon, onlangs gearresteerd wegens ge heime correspondentie met Arabi, is Kanafi-Effendi, directeur-generaal der spoorwegen bij de adminis tratie van Arabi. Er worden nog andere arrestatiën wegens hetzelfde feit tegemoet gezien. Telegrammen. SUEZ, 21 Augustus. Generaal Macpheraon, aan voerder van het Indische contingent, is met zijn Staf heden alhier aangekomen. LONDEN, 21 Augustus. Een Nederlandsch schip, „de Koopman", van Schiedam, dat eenige dagen nabij Berwick voor de kust lag, is door do kust wachters in beslag genomen, onder beschuldiging van smokkelen. De lading bestaat uit tabak, sigaren, spiritualia en dergelijke artikelen. PORT-SAID, 21 Augustus. De gisteren gemaakte krijgsgevangenen zullen naar Alexandrië gebracht worden. De stad is rustig. De wijk der inboorlin gen is bijna verlaten. - Een Fransch, een Russisch en een Nederlandsch adviesjacht zijn aangekomen. - Yolgens geruchten uit Ismaïlia zou Ferdinand De Lesseps ernstig ziek zijn. - Een detachement Indi sche troepen is te Timsah aangekomen. Nashed-pacha, Hurni en Mahmud-Femy staan bij Telekabir met 25,000 man, onder welke naar men zegt 11,000 man van de geregelde troepen. ('s Avonds). Officiëel bericht. De Kanaalmaat schappij heeft het beetuur over het kanaal hervat» Alles wordt geschikt. ISMAILIA, 21 Augustus. Met het ontschepen van de Britsche troepen is een aanvang gemaakt. Generaal Wolseley heeft dadelijk nadat hij geland was, eene verkenning gedaan uit Nefichi. SUEZ, 21 Augustus ('s avonds). Officiëel be richt. De vijand had gisteren 168 dooden, en 62 man, onder welke 27 gekwetsten, vielen als krijgs gevangenen den Engelschen in handen. ALEXANDRIE, 21 Aognstus (7 uren 's avonds). Eene depeche der admiraliteit meldt dat Nefichf (ten westen van Ismaïlia) na gebombardeerd te zijn, bezet is zonder wederstand te ontmoeten bij den vijand, die de vlucht nam. LONDEN, 22 Augustus. (Hbl.) In Engeland is men zeer verheugd over den terugkeer van Leigh Smith, die op Nova-Zembla door het Hollandsche IJszee-schip de „Barendsz" gevonden werd. Op de „Hope" van sir Allan Young is Leigh Smith in Engeland teruggekeerd, na overwinterd te hebben op Frans Josephsland, dat driejaar geleden het eerst door de „Barendsz" bereikt was. Hij verloor zijn schip in het ijs en in twee walvischbooten werd naar Nova-Zembla de reis aanvaard, waar zij den 13den Augustus de „Willem Barendsz" en een uur later de „Hope" aantroffen. L KI DEN, QQ Augustus. De verwachting voor morgen is: krachtige wes tenwind, buiïg weder, regen. Hedennamiddag om halfzes geraakte aan de Aalmarkt nabij de Yrouwensteeg een kinderwagen met kind en al, waarschijnlijk door een sterken

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2