LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 6907. Woensdag 23 Augustus. Ac. 18o2. Avond-ediüe. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.I7J.' Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIBEN, 22 Augustas. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste baslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 26sten Aug. a. 8., des morgens te halfnegen. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrij dag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Hedenmiddag ontvingen we via Napels de Indische bladen alleen van 15 Juli. De kapitein L. Scheltus van IJsseldijk, van het 4de bataljon 4de regiment infanterie, is door Z. M. overgeplaatst bij het rog. grenadiers en jagers. Door den inspecteur der infanterie zijn over geplaatst, respectievelijk bij het 4de, bij het 6de en bij het 8ste regiment de kapiteins W. J. Arriens van het 7de, J. M. Campbell van het 8ste reg., alsmede de lste luit. Mirandolle yan het 7de reg. inf.; - terwijl door den inspecteur der artillerie is gedetacheerd bij het 2de reg. vold-art. de 2de luit. C. J. Pickó, van het 3de reg. vost.-artillerie. Het Uitvoerend Comité van de in 1883 te Amsterdam te houden Koloniale Uitvoerhandel-ten toonstelling heeft zich tot den minister van water staat, handel en nyverheid gewend, ter bekoming van een Rijks-subsidie van f 150,000, uitsluitend ten behoeve der Nederlandsche industricelen. De Koning en de Koningin worden in de helft der volgende maand van het Loo in de residentie verwacht en zijn voornemens in het begin van Octo ber naar hun buitenverblijf terug te keeren. Voor het notarieel examen zijn in de afge- loopen week geslaagd de keeren: voor het lste gedeelteF. De "Wit te Venloo, B. Sachnor te Schie dam, A. E. W. Van Edema te Heerenveen, R. Dinger te Amsterdam, H. M. Giltay te Rotterdam, J. G. M. Van Griethuysen te Breukelen, J. A. P. Ledonkamp te Deventer, B. F. Castendijk te Arn hem, J. J. E. Corbey te Loon op Zand- voor het 2de gedeelte: W. Lagerweg te Woerden, A. A. Ter Laag te 's-Bosch, J. Koeman te Gouda, J. G. Ten Sijthoff te Bussum, J. B. Roelvink te Arnhem, D. Hoffmann te Ede, M. L. Spruyt te Ouderkerk aan den IJsel, G. J. H. Welters te Echt; - voor het 3de gedeelte: A. Van de Koppel Gzn. te Utrecht P. De Maret Tak te Hoorn, P. Bos te Wamel bij Tiel, J. D. Schoon te Maastricht, A. W. H. M. Valk te Druten; - voor het 2de en 3de gedeelte: J. L. H. Paulus8en te Venloo en C. Wiersma A.Gzn. te Deventer. Tor benoeming van leeraren bij het Erasmi- aansch Gymnasium te Rotterdam is door B. en Ws. de volgende lijst van aanbeveling bij den gemeen teraad ingezondenvoor een leeraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde, dr. U. P. Bois- sevain te Hilversum en dr. F. H. Coenen te Win schoten - voor een tijdelijken leeraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde, dr. J. W. Sluiter te Bussum en C. J. Vinkesteyn te Kralingen; - voor oen leeraar in de wiskunde, de heeren R. H. Van Dorsten te Rotterdam en J. N. Lancel te Breda. Zooals bekend, is reeds sedert 1879 ten op zichte der tenue in de residentie voorgeschreven dat op Zon- en feestdagen de officieren, zoowel als de mindere militairen, aldaar gekleed moeten zijn met schakot of kolbak. Thans is den minister van oorlog door de bevoegde autoriteit ter kennis ge bracht dat nog herhaaldelijk door officieren en min deren uit andere garnizoenen, tijdelijk te 's-Graven- hage vertoevende, van de bevolene tenue wordt afgeweken. Het is den minister van oorlog daarom noodig voorgekomen de bovengenoemde bepaling omtrent de tenue in de residentie, door middel van het „Recueil Militair", ter algemeene kennis van het leger te brengen, terwijl het 's ministers verlangen is dat zij in het vervolg stiptelijk worde nageleefd. Men schrijft ons uit het kamp bij Milligen dd. 20 Augustus: Valt er uit een kamp, behalve misschien voor militairen, in den regel weinig belangrijks te mel den, nog minder is dit het geval wanneer zoo'n kamp bestemd is voor hot houden van détail-oefe ningen, alsexerceeren uit de verschillende scholen, schijf- en gevechtschieten, tirailleeren, velddienst oefeningen enz., en zoo voor iets, dan is de vlakte bij Milligen ten minste daarvoor uitnemend geschikt. Van het voornemen om na voldoende voorberei ding, waartoe een tijdvak van bijna drie weken met zes a zeven uren oefening daags dan ook ruim voldoende mag geacht worden, over te gaan tot gemeenschappelijke vunr-exercitiën met de hier ge legerde batterijen veld-artillerie zal wel niets komen; ten minste de order, dat de oefeningen voortaan niet eer dan om halfelf zullen mogen beginnen en zich volstrekt niet meer buiten de grenzen van het daartoe aangewezen terrein zullen mogen uitstrek ken, zal hieraan niet zeer bevorderlijk zijn. Gisteren bezocht Z. M. de Koning met bijhebbond gevolg voor de tweede maal het kamp. Do man schappen stonden op hooger last opgesteld in exer citie-tenue in de compagnies-straten en voerdeD, terwijl Z. M. langs het front de bandière reed, eerst de verschillende handgrepen uit met bewegingen, gecommandeerd door den officier dor week, en later, gecommandeerd door de compagnies-commandanten, dezelfde handgrepen, lading en vuren zonder be wegingen. Door enkele opmerkingen on terecht wijzingen hier en daar toonde Z. M., dat hem de exercitie-reglementen tot in de geringste bijzonder heden niet vreemd zijn. Na een bezoek aan het hospitaal had de artillerie de eer voor Z. M. te defileeren, waarna Z. M., naar wij meenen te mogen onderstellen, hoogst voldaan, om halfeen naar het Loo terugkeerde. De heden gehouden parade werd gecommandeerd en geïnspecteerd door den algemeen geachten en zeker niet het minst door de officieren van zijn regiment beminden chef, kolonel Leers. Het weder, ofschoon eenigszins winderig, was uitstekend en de troep kwam veel minder afgemat tehuis dan den vorigen Zondag. Voor de voeding en de gezondheid van den sol daat wordt door intendance en geneeskundigen dienst uitnemend zorg gedragen, zoodat het getal ziekeD, trots het afwisselende weder, dan ook zeer gering mag heeton. (H. C Behalve de stichting van de Prins-Alexander- Passage is door eenige ondernemers voor een ander gedeelte van de Eerste "Wagenstraat te 's-Hage een bouwplan ontworpen, tot uitvoering waarvan reeds het noodige terrein is aangekocht. Naar men toch verneemt, is het kapitale huis, vroeger bewoond door jhr. M. v. G., alsmede het daaraan belendende per ceel waarin thans het algemeen verkooplokaal ge vestigd is, door verkoop in eigendom van anderen overgegaan, ten einde op het na afbraak vrijval lende terrein een overdekte markt te 6tichten. Het terrein bedraagt p. m. 2400 vierk. M. in oppervlakte. Voor rekening van prinses Marianne is dezer dagen van den heer J. Kamphuis te Zwolle aan gekocht de tafel, die het vorige jaar door hem op de tentoonstelling te Leeuwarden geëxposeerd werd. Deze is met zilver, ivoor, koper enz. ingelegd en bevat een voorstelling van Willem H bij Waterloo. Men meldt dat de Dnitsche gezantschapspost bij ons hof niet lang meer onbezet zal blijven en de nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger van het keizerrijk weldra te 's-Hago verwacht kan worden. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn de heeren L. 'R. Priester Jr., F. De Greve, E. Kamp, A. J. H. W. baron Van Heeckeren, E. Meertens, A. W. Glazener, F. H. D. H. Von Ende, A. Van Wetering, D. F. W. Van Rees, A. J. G. A. Wie mans, J. K. Rensen, J. A. Van der Breggen, D. A. J. B. De Graaf, J. Dunnewold, J. EinthoveD, S. H, Schaank, J. R. Stuurman, W. D. Helderman, J. Van Hengel, C. G. G. Vermeer en G. F. Van Wijk ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Do minister van financiën maakt bekend dat door den ontvanger der registratie en domeinen te Maastricht, door tusschenkomst van den notaris A. Nierstrasz aldaar, van onbekenden een som van f 1195.92 wegens te min betaalde successie- en over gangsrechten ontvangen is. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rjjks schatkist bij do Nederland sche Bank, op 19 dezer en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van 7,867,174.87. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroofstoomschip „Bonaire", onder bevel van den luït.-ter-zee lste kl. jhr. H. M. Van der Wiick, den 20sten dezer te Port-Said aangokomen. Aan boord was alles wel. Gemengd Nieuws. Gedurende de vorige week zijn toSche- veningen aangekomen 570 badgasten met 43 be dienden, en wol in de hotels 483 badgasten met 43 becliendon on bij de particulieren 87 badgasten, geen bedienden. In het geheel bevonden zich gis teren te Scheveningen 1954 badgasten met 160 be dienden. Sedert 1 Mei 11. kwamen te Scheveningen aan 3756 badgasten en 324 bedienden. De rechterlijke schouwing van hot lijk van mej. Humel heeft Zondag te Vogelenzang plaats gehad en de plechtige begrafenis heden op het R.-K. kerkhof aldaar. Met do leden der familie Staleman, die bij het spoorwegongeluk gekwetst werden, gaat hot steeds goed vooruit. Er is alle hoop dat de beenen vau mevrouw niet geamputeerd behoeven te worden. Naar het Haagsch D bl. verneemtheeft de procureur-generaal bij het gerechtshof goen cas satie aangeteekend tegen de uitspraak van 11. Woens dag. De vrijgesprokene, L. J. J. Roland, is den volgenden avond in vrgheid gesteld, en heeft per spoor de residentie verlaten. Verleden week 'smiddags kwamzekere N. uit Nederweert bij het parket te Roermond zich aanmelden, om de cellulaire gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, te ondergaan. Juist was de rijksveldwachter Kuipers in de zaal, zoodat N. in de gang moest wachten. Van die omstandigheid maakte hij gebruik om een aldaar staanden degen stok, aan den rijksveldwachter toebehoorende, te ontvreemden. Hij bracht hot gestolen voorwerp bij den heer H. met verzoek den degenstok voor hem in bewaring te houden totdat hij na verloop van eone maand uit de govangenis zou ontslagen worden. Tegen N. is nu natuurlijkerwijze opnieuw proces-verbaal opgemaakt. Te Mechelen (Limburg) is de bliksem geslagen in de stallingen van de landbouwers Heek- mans en Van Houten. Beide stallingen met haar inhoud werden een prooi der vlammen, terwijl drie varkens mede verbrand zijn. Niets was verzekerd. Te Valais heeft een Zwitsersch burger zijn 278to kind aangegeven. De Amerikaanscho consul te Alexandrië, Long, werd door ongeveer 40 inboorlingen aange rand; het schijnt dat zjj hem wilden tegenhoadeD, toen hij aan het rijden wasLong had daarop links en rechts zweepslagen uitgedeeld. Hij we,rd door de politie ontzet, die eeu paar Egyptenareri arresteerde.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1