N°. 6905. Maandag Q1 Augustus A°. 4882. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boilen de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. BUITENLAND. Franlir^jk. Het bevestigt zich dat de meeste wetsontwerpen, welke door het vorige Fransche kabinet waren aan geboden maar onafgedaan zijn gebleven, door het ministerie-Duclerc zullen overgenomen worden. Er bestaat dus tusschen het vorige en het tegenwoor dige kabinet, zooals de „Rappel" opmerkt, slechts één verschil, namelijk ten opzichte van het voorstel op de gemeentelijke organisatie. "Wat de gemeente raden betreft, wenscht het kabinet-Duel ere ovenals de commissie der Kamer, eene aanmerkelijke uit breiding van machtsbevoegdheid. De ongeregeldheden te Montceau-aux-Mines zijn geëindigd. Twintig personen, meerendeels vreem delingen, zijn in hechtenis genomen. De Fransche bank zal nieuwe biljetten uit geven, om het vervalschen tegen te gaan; Baudry heeft het nieuwe model geteekend, dat door Robert is gegraveerd. Tegen October zullen 60 millioen biljetten van 100 fr. in omloop worden gebracht. Het hof van Lyon heeft Bonthoux, uitgever van de „Étendard revolutionnaire", tot 13 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld, we gens een artikel in dat blad, waarin tot moorden en brandstichten werd opgewekt. Generaal Ducrot, wiens naam tijdens den oor log met Duitschland en later veel genoemd werd, is te Parijs plotseling aan eene beroerte overleden. Hij was in 1817 geboren en onderscheidde zich bij Reicbshofen, werd te Sedan gevangen gemaakt, ont kwam naar Parijs, legde bij het beleg groote dap perheid aan den dag, maar verwierf zich tevens eene twijfelachtige vermaardheid dioor eene dagorder, waarbij hij, den avond vóór een uitval, „voor de geheele natie" zwoer, „niet dan dood of als over winnaar binnen de stad te zullen terugkeeren". - Als lid der Nationale Vergadering en als bevel hebber van het achtste legercorps te Bourges deed hij zich als ijverig anti-republikein kennen. Hij heeft verscheidene geschriften het licht doen zien, o. a. een verhaal van het gebeurde te Sedan. Men zegt dat hij sedert zijne pensioneering aan het op stellen van gedenkschriften bezig is geweest. Duitschland. De beroemde archaeoloog Schliemann beweert op het terrein van de ruïnen van Troje het paleis van Paris ontdekt te hebben. Van de reeks ge bouwen, waaruit dit heerlijk gewrocht (beschreven in het 6de boek van de „Ilias") bestond, heeft Schliemann er twee blootgelegd, vermoedelijk twee tempels, waarvan er een, de „Adyon", voor het volk niet toegankelijk was. Schliemann heeft het op het oogenblik te Frankfort vergaderde anthropolo- gisch congres van zijn vondst mededeeling gedaan. Groot opzien baarde dezer dagen te Berlijn het bericht dat de directeur der cellulaire gevan genis, de heer Von Falkenstein, een gewezen ka pitein der infanterie, in hechtenis genomen was. Hij bevond zich met zijne echtgenoote op de terugreis uit eene badplaats te Glatz en was daar plotseling in hechtenis genomen. Men had hem niet eens tijd gelaten om van zijne vrouw afscheid te nemen, zijn horloge en geld afgenomen en een nacht in eene cel met vier gauwdieven laten doorbrengen. Toen was hij naar Berlijn overgebracht en was op het punt van hier naar Luneburg gebracht te wor den, toen het bevel kwam, hem in vrjjheid testel len. De zaak was deze: zes jaren geleden ontvluchtte een gevaarlijke booswicht uit de gevangenis te Celle, welker directeur toen de heer v. F. was. Thans was om andere redenen een opzichter van die gevangenis in hechtenis genomen, bij wien men pa pieren gevonden had, waaruit scheen te blijken dat de heer v. F. zelf indertijd de bedoelde ont vluchting begunstigd had. Daarop had de rechter van instructie te Luneburg bevel gegeven tot eene huiszoeking bij den heer v. F. te Berlijn en tevens aan de politie te Glatz om hem onmiddellijk in hechtenis te nemen. Spoedig echter bleek het, dat de voor den heer v. F. bezwarende papieren eene valsche onderteekening en een gestolen zegel droe gen. De heer v. F. heeft zich nu tot do ministers van binnl. zaken en van justitie gewend, om zich te beklagen over zijn arrestatie en vooral over dë wijze, waarop de politie te Glatz hem behandeld heeft. Op een uitnoodiging van den Duitschen keizer zal de Oostenrijksche kroonprins met zijne jeugdige gemalin zich den lOden Sept. naar Breslau begeven, om daar, in tegenwoordigheid van het Duitsche keizerspaar en den Duitschen kroonprins en prinses, de groote herfstmanoeuvres bij te wonen. GrootoBritannië. De Londensche avondbladen behelzen een tele gram uit Port-Saïd, van gisteren, van den volgenden inhoud: „Volgens een gerucht bevinden zich 4000 man troepen van Arabi met 15 kanonnen te Ismaïla, waar zich ook vele Bedouïenen in den omtrek moeten bevinden30,000 man zouden bij Tel-el-Keber samen getrokken zijn. Beide Huizen van het Parlement hebben zich na eene korte zitting tot 24 October verdaagd. Uit Dublin wordt gemeld dat eergisteravond een gezin van vier personen (een man, zijne moe der, zijne vrouw en zijne dochter) is vermoord. De misdaad is gepleegd te Mullayhadruma, in het graafschap Mayo, door eene bende van leden der Landliga. Twee jongens werden gekwetst. Cetewayo bracht een bezoek aan den prins en de prinses van Wales op Marlborough House. Toen hij binnenkwam, schudde de prins hem de hand. Cetewayo gaf aan de zonen van den prins, Albert, Victor en George, stokken, gesneden uit hout, door hem uit het Zoeloe-land meegebracht. Eergisteren had Cetewayo andermaal een onder houd met Kimberleyhij zal nog 14 dagen te Londen blijven en dan naar het Zoeloe-land terugkeeren. De „Daily News" verneemt uit Konstantinopel, dat ernstige berichten uit Syrië zijn ontvangen. De Muzelmansche comité's opereeren te Jeruzalem, Beyreut, Aleppo en Damascus. Te Aleppo prediken de priesters op straat den dood aan de Christenen. De Fransche gezant ontving een verontrustende depeche over den toestand van Palestina en over handigde die aan de Porte. Reuters Agentschap meldt dat deEngelschen niet van Ramleh uit, maar van Aboukir tegen de Egyptenaren zullen oprukken. De troepen zullen morgen te Alexandrië scheepgaan en Zondag de forten van Aboukir aanvallen. De hertog en de hertogin van Albany zullen met de „Lively" een tocht maken langs de Fransche kust. Vereenigde Staten. De Ieren hebben, dank zij het slecht onthaal dat de daartoe gedane voorstellen overal vonden, het protest van den heer Parnell enz. van rechtstreek- sche hulp aan Arabi afgezien, doch er is eene groote volksbijeenkomst te Nieuw-York belegd, waarreso- lutiën zullen worden voorgesteld, strekkende om den Egyptenaren te verklaren dat de sympathie der Iersche Amerikanen even krachtig vóór Arabi als tegen Engeland is. Men verwacht dat de Volks vertegenwoordigers Cox en Robinson het woord zullen voeren, en ook de heer Roscoe Conkling en de predikant Henry Ward Beecher zijn uit- Dinsdag 11. hebben tienduizend Ieren te Chicago O'Connells geboortedag met redevoeringen, een bal en vuurwerk gevierd. Spanje. In Spanje openbaart zich een op dezen oogenblik zeer belangwekkende beweging om tot de reorgani satie der oorlogsvloot te geraken. Naar men ver zekert, is de koning zelf, in overeenstemming met eenige der bekwaamste zeeofficieren, bezig met het ontwerpen van een uitgebreid plan, en gelijktijdig houden de hoofdredacteuren en eigenaars der dag bladen van Madrid en Sevilla bijeenkomsten, om het eens te worden over de wijze hoe zij het best hunnen invloed op het publiek kunnen doen gelden ten einde het plan ondersteuning vinde bij de natie. Volgens gerucht zou er sprake zijn van een leening van 250 millioen pesetas ten behoeve van de marine. De toestand der Spaansche vloot laat trouwens veel te wenschen over. Spanje bezit slechts vier pant- 8erfregatten, die gebouwd zijn in de jaren 1860 1870. De „Numancia" en de „Victoria" golden twintig jaren voor degelijke bodems om slag te leveren, maar thans moeten zij het gevecht met een naar het nieuw stelsel gebouwd pantserschip ont wijken. De „Zaragoza" en de „Sagunto" zijn van hout. Do krui6ersvloot telt 7 fregaten en 27 kleine schepen; Spanje bezit 33 kanonneerbooten, waarvan 30 volgens een plan van den Zweed Ericson te Nieuw-York gebouwd zijn. Deze booten kunnen ge bruikt worden in een guerilla-oorlog, doch voldoen niet om de kust te verdedigen. Aan bijna alles wat daartoe noodig is, heeft Spanje gebrek. Aangekomen badgasten te Katwijk a/Zee, (na 26 Juli 1882.) In het Hotel LevedagDe heer J. Scheltema, uit Leidende heer C. Veenstra en familie, uit Leiden de heer J. Brachtesande, uit Bocholt; de heer J. Ackers, uit Bocholt; de heer G. L. Van Es, uit Rotterdamde heer P. "W". Schiebergen, uit Ruhrort; de heeren A. J. Posthumus en zoon, uit Amsterdam de hoer M. Van Gilse Van der Pais, uit Leiden; mevrouw de wed. prof. dr. F. W. Krieger, uit Lei den; mej. E. J. Bommezeyn, uit Leiden; mevrouw N. De Meijere, uit Calemborg; dr. J. J. Hartman, uit Leiden. Bij de wed. Vooys, A. 33Mevrouw K. L. J. Hoebó geb. Van Dorth, uit Amsterdam. Bij A. Kres, C. 74: De heer Chs. Thors, uit Leiden; de heer D. A. C. Artz en fam., uit's-Hage. Bij J. A. De Best, B. 34Dames Leis, uit Rot terdam. Bij de wed. H. Van Doorn, C. 70: Mevrouw M. C. Müller, en C. Janzen, uit Leiden. Bij G. Varkevisser, E. 22*: Mevrouw E. M. Rogge, uit Amsterdam. Bij J. v. d. Plas, B. 170De heer A. Rüsthaus, uit Ruigenberg, en de heer B. Kleij, uit Loikum, beiden (Rijnprov.). Bij Jb. Van Rhijn, D. 453: Mej. P. Franchimon en mej. C. Grolman, uit Utrecht. Bij de wed. v. d. Bent, D. 140: Mej. L. Offer- mans, uit 's-Hago. In het Badhotel „de Zwaan"Dr. en prof. J. B. "Westerkamp, uit Marburg, (Duitschl.) Bij L. Van Klaveren, E. 26: Do heer G. Fuhri, uit Rotterdam. CORRESPONDENTIE. - J. H. G. beklaagt er zich over dat met het dempen van de lste Binnen vestgracht bij den Stationsweg het daar geheel aan licht ontbreekt. Ter voorkoming van ODgeluk- ken zou hij het zeer wenschelijk achten dat, voor den korten tijd dat de demping duurt, er desnoods een hulplantaarn geplaatst werd. G. zelf heeft er reeds de gevolgen van ondervonden door over een dronken persoon te vallen, echter zonder ernstige

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1