LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 21 Augustus. IV". 6905. AY 18S2. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AGoudedyke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsraimte. Voor hel incaseee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. OïHeiëele Kennisgevingren. Hooyerc Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat alsnog ge legenheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor He Hoogcre Bnrgerscliool voor Meisjes op Zaterdag, den 26steu Augustus a. s., tusschen 10 en 12 uren, in het schoolgebouw op de Oude Vest en dat het tweede toela tingsexamen voor die inrichting zal aanvangen op Vrijdag September e. k., des morgens te negen uren.| Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth. lo. Burgem. 19 Aug. 1882. E. KIST, Secretaris. Meer licht! „Waar machtige natiëa zich driewerf bedenken, alvorens tot het houden van internationale tentoon stellingen over te gaanwaar het plan tot het orga- niseeren van een dergelijke expositie van algemeenen aard, b. v. in het bereenigd Italië, nog altijd niet tot rijpheid kon komen, raag het met volle recht een merkwaardig verschijnsel worden genoemd dat een klein volk als het onze in het vreedzaam inter nationaal strijdperk vooruittreedt. „Het is waar, het geldt hier een expositie van partiëelen aard, in de eerste plaats oen koloniale expositie, maar door opneming ook van het element „uitvoerhandel" is daaraan een uitbreiding gegeven, waarvan de grenzen naar onze meening niet zoo heel gemakkolijk zijn aan te wijzen en wel eens een buiten alle berekening vallenden omvang zouden kunnen aannemen. Indien de medewerkende natiën zich beijveren al die producten in te zenden, welke voor elk land in het bijzonder voor nitvoer in aanmer king komen, zal er op een kolossale bergruimte of liever wat nog heel iets anders is, uitstallingsruimte moeten wordon gerekend." Zoo schreven wij in ons n°. van 3 April 11. naar aanleiding der verschijning van een blijkbaar van de commissie van uitvoering afkomstig stuk, waarin werd meegedeeld dat tbans het plan vastgesteld en het tijdperk tot uitvoering aangebroken was, welk stuk door de groote bladen werd opgenomen. Het blijkt thans meer en meer dat wij maar al te goed hadden gezien toen wij twijfel uitdrukten, of men zich wel behoorlijk rekenschap had gegeven van den omvang van het werk dat men op het getouw zette. Het hinkende paard komt achteraan hinkend inderdaad, want het arme dier dreigt te bezwijken allereerst onder de klachten over den voorbeeldeloos hoogen prijs voor plaatsraimte, f 75 per M2., terwijl nog op geen enkele wereldtentoon stelling meer dan f 20 werd geëischt. Die klachten, ook van anderen aard, hebben thans een meer bepaalden vorm aangenomenzij werden uitgesproken in de te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering der Yereeniging ter bevordering van Fabrieks- en Hand werksnij verheid. Er werd daar gesproken van niet meer of minder dan: een gewaagde ea roekelooze onderneming, waarvan de Nederlandsche industrie bij wijze van protest zich moest onthoudende meening werd geuit, dat hooggeplaatste personen, die zich aan het hoofd aer zaak hebben gestold, werden misleid, en de wensch werd kenbaar gemaakt, dat do regeering geen subsidie zou geven voor deze anti-nationale onderneming. Op de opmerking, dat het niet aanging beschul digingen in te brengen zonder bepaalde feiten aan te voeren tot staving, werd nog in het midden ge bracht, dat er niets is beslist omtrent het ophan gen van adressen, dat het gebouw niet solide ge noeg wordt geacht, dat er geenerlei garantie be slaat en dat do tijd voor do expositie ongeschikt is. De slotsom van al die besprekingen was deze, dat aan een door hot hoofdbestuur van de Vereeni- giog t. bev. van Fabr. en Handwn. te benoemen commissie zal worden opgedragen te onderzoeken, of do Ned. industrie zonder gevaar voor slechte behandeling kan exposeeren. Yan het standpunt der nijverheid is een onder zoek van dien beperkten omvang wellicht voldoende. Het is echter do vraag, of daarmee, nu zoo zwaar wichtige beschuldigingen van verschillenden aard eenmaal zijn uitgesproken, ook in andere opzichten kan worden volstaan. In meergemeld blijkbaar geïnspireerd stuk, dat in het einde van Maart dezes jaars door de dag bladpers werd verspreid, komt o. a. deze zinsnede voor: „Do Nederlandsche regeering heeft het belang der tentoonstelling iögezien en zal, zooveel het in haar macht is, een onderneming bevorderen, die zooveel vruchten voor het vaderland kan afwerpen. De meeste vreemde regeoringen hebben haar mede werking toegezegd, enkele benoemden reeds een vertegenwoordiger bij het comité van uitvoering." De eerste zinsnede nu is vrij duister. „De Neder landsche regeering heeft hot belang der tentoon stelling ingezien." Zeer natuurlijk, maar het ver bindt tot niets. Yoorts: „en zal zooveel het in haar macht is, de onderneming bevorderen." „Zooveel het in haar macht is", wat wordt daarmee bedoeld? Heeft de regeering haar intermediair verleend, opdat vreemde regeeringen vertegenwoordigers bij het comité van uitvoering zouden benoemen? In dat geval is het te wenscuen dat er ernstige pogingen worden aangewend om al het „mystieke", dat nu volgens sommigen, ja velen, de onderneming aan kleeft, daarvan te verwijderen, want dan is onze nationale eer er mede gemoeid. Zoo niet, dan zouden wij veeleer overhellen tot de zienswijze van hen, die op de algemeene vergadering dor Yereen. t. bev. van Fabr. en Handwn. den wensch uitspraken dat in het geheel geen rijkssubsidie aan de onderneming werd verleend, tenzij voldoende ware gebleken dat zij geheel buiten het gebied van het „avon tuurlijke" lag. Zooveel is zeker, dat er voor het oogenblik wel wat duisters in de zaak is gelegen. Reeds van den aanvang af - het blijkt uit hetgeen wij boven aan haalden uit ons n°. van 3 April 11. - hebben wij er ons geen denkbeeld van kunnen maken, hoe men zonder middelen, zonder zeer buitengewone middelen een onderneming op het getouw kon zetten op zoo uitgebreide schaal, dat men onwillekeurig gaat den ken aan de millioenon, benoodigd voor het houden van wereldtentoonstellingen, die altijd nog aanzien lijke tekorten opleverden. Na hetgeen in meerge melde vergadering gezegd en door de pers verbreid werd, is meer licht, volledig licht hoogst gewenscht. LEIDEN, 19 Augustus. Namens den Koning is door den minister van waterstaat tot weder opzeggen a vergunning verleend aan de Nederlandsche Bell-Telephoon-Maatschappij te Amsterdam tot den aanleg en het gebruik van voor publiok verkeer bestemde electrische geleidingen te Leiden, en aan den heer B. M. Duyser te Katwijk aan Zee tot den aanleg en het gebruik eener elec- trische geleiding tussohen zijn koffiehuis en de halte van den stoomtram, beide aldaar. De collecte, op „17 Augustus" bij gelegenheid van den Dank- en Bidstond voor het Christelijk Onderwijs in de Hooglandsche kerk alhier gehouden, heeft f 350.59 opgebracht. De Koning heeft aan don majoor P. J. Straat man, commandant van het 5de bataljon 4do reg. inf., thans in het kamp te Milligon, het rid^'er_ kruis 3de kï. (officier) der ordo van d^'n (jou^en Leeuw yan Nassau gesehonkon. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4768 volwassen personen en van 913 kinderen. Na afdoening van enkele andere zaken zijn in de Synode der Ned. Herv. Kerk de beraadsla gingen aangevangen over do voorloopig vastgestelde aanvullingen in het „Reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten." De commissie voor deze zaak bestond uit de heeren Yerhoeff, Jans, Yan Heel, Houwiug en Roodhuyzen (Utrecht). Eeno minder heid ried de aanneming af, de meerderheid advi seerde tot vaststelling. De vraag of die verande ringen kunnen worden ingevoerd, zonder dat vooraf verandering gebracht wordt in het Algemeen Reglement, de grondwet der Kerk, is mot twaalf tegen zeven stemmen ontkennend beantwoord. Met vijftien tegen vier stemmen werd daarentegen het hoofdbeginsel van de ontworpen wijzigingen goed gekeurd en hiermede uitgemaakt, dat ook aan de minderheden in die gemeenten, die door het alge meen stemrecht worden op zijde gezet, gelegenheid moet worden gegeven om zicb, ter voorziening in hare chriatelijk-godsdionstige behoeften, zelfstandig in to richten en om het recht tot beroeping van predikanten en tot benoeming van ouderlingen en diakenen, onder bepaalde waarborgen, nit te oefenen. Tot leeraar in het Fransch en schoonschrijven aan de H. B,-School te Zaandam is benoemd de heer A. Gauthey, te Noorthoy. Dezer dagen herdacht de weleerw. heer J. C. Yan Grossel, pastoor te Hillogom, den dag, waarop hij vóór 25 jaron als priester werd gewijd. Alge meen bleek de deelneming te zijn in deze feestvie ring. Van do meeste huizen was de nationale vlagf uitgestoken, en tal van ingezetenen betuigden den jubilaris hunne deelneming door het aanbrengen van versieringen in en buiten do kerk en door het aan bieden van vele fraaie geschenken. Des avonds was het terrein der pastorie verlicht, en in bijzijn van eene talrijke menigte werd een vuurwerk afgestokén, afgewisseld door de tonen eener opwekkende muziek. De weleerw. heer Q, J. W. Quant? pastoor te Wj^L^ dingsvéeri, herdacht gister mede den dag wAarop hif voor 25 jaren tot priester werd gewijd. Van ver schillende zijden ontving ook deze geachte jubilaris bewijzen van belangstolling en toegenegenheid. In de met bloemen en groen keurig versierde kerk werd des morgens te halfnegen door den jubilaris het misoffer opgedragen. De nieuwe openbare school te Ter Aar is vol tooid en door den districts-schoolopziener dr. Yan Aken opgenomen en goedgekeurd, behoudens eene kleine wijziging in het blad der schooltafels. De schoolopziener gaf ondubbelzinnig zijne tevredenheid te kennen aan don architect Goldberg, van Hazers- woude, als ontwerper, en inderdaad - zoo schrijft men ons - de nieuwe school is een fraai en solied gebouw, zoodat een woord van lof voor den ont werper Goldberg, de aannemers Gebrs. Verwey en den dagelij kachon opzichter den heer Mesman niet mag ontbreken. Maandag den 2Isten Augustas zal het onderwijs in de nieuwe school aanvangen. De leiding van het verder onderzoek naar den toestand en de ligging van het wrak van de „Adder", hetwelk thans door de marine onder eigen beheer zal worden voortgezet, is opgedragen aan den direc teur en commandant der marine te Willemsoord, terwijl de luitenant-ter-zee der lste klasse H. Nygh is belast met het toezicht op de werkzaamheden. Gemengd i o u* yy ïfl 4? !f>«tsted'* _.42iindoordepo- Üt'e «IKer verscheidene processen-veroa». maakt tegen personen, die zieh tegen haat veAet hebben, zoo o a. tegen een 13-jarigen jongen, Tan diefstJT u 2'Ch h6eft 80huld,'S smaakt aan van geld, toebehooronde aan zijn patroon,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1