dachtmaking te beschermen, in dat geval niet voor zichtig gehandeld heeft. Hij wist toch dat het ver slag waarop hij zich beriep, afkomstig was van eon ambtenaar die van den beginne af aan zich zeer ongunstig over het bestuur van generaal Yan der Heyden en den onder hem staanden kapitein Kauf- mann had uitgelaten, zoozeer zelfs, dat hij het ont slag van laatstgenoemde had aangevraagd zonder dezen te hooren of wat tegen hem ingebracht was, en diens herbenoeming na het zoo gunstig verslag- Stibbe had weten te voorkomen. Door den minister waren nieuwe feiten aange voerd ten betooge niet alleen dat de gonv.-gen. goede redenen had om den generaal van grof wanbestuur te verdenken, maar ook dat de generaal ongeschikt was tot het uitoefenen van het civiel bestuur. Na de beteekenis der ter sprake gebrachte feiten te hebben nagegaan, komt de commissie tot het oor deel dat zij niet aantoonen wat de minister daar mede bewijzen wil, terwijl de feiten waarop de mi nister zich beroept ten bewijze dat de gouv.-gen. in November 1880 dachtige gronden had om te be twijfelen of de positie van generaal Yan der Hey den als gouverneur van Atjeh langer houdbaar was, door de commissie volkomen onbewezen wor den génoemd, terwijl zij het betreurt dat deminis- ter in een officieel stuk, dat het bewijs zou moeten bevatten dat adressant zich ten onrechte gegriefd en beleedigd achtte, nieuwe, onbewezen beschuldigin gen van ondergeschikte ambtenaren tegen hunne superieuren heeft gepubliceerd, beschuldigingen die hij weerlegt noch onderzoekt, ja zelfs niet onduide lijk als hoofdzaak vaststaande aanneorat. Eindelijk komt de commissie na onderzoek tot de conclusie dat de verdenking van adressant, dat men hem zou gezocht hebben ten einde hem uit Atjeh te verwijderen, ongegrond is. Door twee leden der commissie, hoewel instem mende met de voorgestelde conclusie, zijn eenige afwijkende beschouwingen aan het slot van 't ver slag gevoegd. De conclusie die de commissie aan de Kamer voorstelt, luidt: 1°. den minister van ko loniën dank te zeggen voor de verstrekte inlich tingen; 2°. zich onthoudende van het vellen van een oordeel aangaande de geschiktheid van den luit.-gen. Van der Heyden voor het voeren van ci viel bestuur, of aangaande het hem verleend ontslag; voorts niet aannemende dat de minister de bedoe ling gehad heeft om den adressaut te grieven of in de schatting van anderen te doen dalen; doch haar leedwezen te kennen gevende over do voor lezing van het verslag eener strafzaak, zouder ge lijktijdige mededeeÜDg van hetgeen ten voordeele yan den luit.-gen. was aan het licht gekomen; alsmede over de openlijke mededeeling van geheime klachten van ambtenaren tegen hunnen superieur, zonder dezen daarop te hooren, - als haar gevoelen uitte sprekendat de verkregen inlichtingen cn over gelegde stukken niets aan het licht gebracht heb ben, dat recht geoft hetzij tot eene beschuldiging van wreedheid tegen het Atjehsche legerbestuur, hetzij tot hot in verdenking brongen van adres- sants eer en goeden naam. Gemengd Nieuws. Heden waren wij in de gelegenheid de prijzen te bezichtigen, uitgeloofd voor de winners bij den zwemwedstrijd, op „Rbynzigt" op 81 dezer te houden. Behalve de door de stad uitgeloofde zilveren en bronzen medailles, zijn ook de overige prijzen zeer fraai en doelmatig to noemen; o. a. zijn er een sigarenkist, een reiskoffertje, een reis- taschje, twee albums, een inktkoker met zilveren doppen enz., en een sigarenkoker zal tot prijs dienen voor de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart. Het is te hopen dat de ondernemer-direc teur, di9 zeker moeite noch kosten zal sparen om het 25-jarig bestaan goed te viereD, zijne pogingen met een goeden uitslag bekroond moge zien, en dat het bovenal aan deelneming niet zal ontbreken. In don tuin op de Hooigracht van het perceel No. 30, bewoond door den heer W. J. Spruyt, alhier, is komen vliegen on zeer gemakkelijk gevangen een duif, gemerkt op beido vlerken„Neder- landsche Oorlogsduivendien9t Z 4." Jannetje Struik doet weder van zich spreken. Kostbare voorwerpen, ter waarde van ruim f 100,000, werden in do laatste maanden door haar besteld bij den goudsmid Bosch in de Kal verstraat te Amsterdam. Herhaaldelijk werden ze aan do juffrouw in bruikleen gegeven, omdat men was overeengokomen dat de eigenlijke levering niet zou plaats hebben dan tegen gelijktijdigo betaling. De juffrouw is echter in het bezit der voorwerpen gebleven zonder comptante betaling, waarin de heer Bosch aanleiding heeft gevonden een klacht in te dienen bij den officier van justitie. Men schrijft uit Houten aan het „Utr. Dbl.": Gisteravond had de luit. Yan Henkelom bij het vernietigen van kardoezen het ongeluk, zich het aangezicht deerlijk te branden, waardoor ern stige wonden zijn ontstaan. Op dit oogonblik moet de toestand van den lijder iets beter zijn. Op Overaa onder Prinsenhagen is een boerenknecht ten gevolge van het op hol gaan van het paard, van zijn karretje gevallen en met het hoofd tusschen de wielen en den boom geraakt, waardoor hem het hoofd vermorzeld word. Te Nijmegen heeft eon allertreu- rig8t ongeval plaats gehad. De zestienjarige zoon van den hotelhouder Boggia in de Burgstraat, die dezer dagen pas van de school met vacautio was thuis gekomen, was bij de heerschende drukte in het hotel even behulpzaam om eenige schotels af te drageD. In der haast nam hij in de gang een stukje vleesch in den mond, eD, toen dat door een der huisgenooten werd opgemerkt, wilde hij dit terstond inslikken; doch het vleesch bleef hem in de keel of luchtpijp stoken. Niettegenstaande de spoedige hulp van de geneesheeren dr. Daames en Kolff, mocht het niet gelukken het vleesch uit de gevaarlijke plaats te verwijderen en is de veelbe lovende jongeling onder een verschrikkelijk lijden daardoor gestikt, waarbij het bloed horr. uit neus en mond sprong. Een landbouwer, te Maasbree, is in zijne" woonkamer door den bliksem getroffen en gedood. Te Beekbergen heeft zich in het Apel- doorn-Dierensehe kanaal verdronken de landbouwer H. Achteruitgang van zaken dreef hem, naar men zegt, tot deze wanhopige daad. Te Havre is verleden Zondageen ovier- en-zeventig-jarige vrouw, Yictorine Dumont, in haar bed door den bliksem doodgeslagen. Haar gebeele lichaam was met brandwonden bedekt, alsof men met een gloeiend ijzer er over gestreken had. Zonderling genoeg vond men aan haar hemd geen spoor van verbrauding. De ongelukkige, merkt de „RépubliqueFran^aise", waaraan dit bericht ontleend is, aan, had de onvoorzichtigheid gehad, het dak venster van het zolderkamertje waar zy sliep open te laten; „eeno onvoQrziehtigheid, te grooter, omdat er ruiten in een andor venster gebroken waren, zoodat er een sterke tocht was ontstaan." Uit Genève wordt bericht dat een En- gelschman en twee gidsen bij het beklimmen van don Steinbockhorn zijn omgekomen. Yan de Zweedsche expeditie naar Spitsbergen werd te Stockholm den lOdcn Augustus over Trorasoe het volgend telegram ontvangen: Kaap Thordson den 6den Aug. 1882. Na vele ver - geefsche pogingen om tot de Mosselbaai door te dr'mgen, zijn wij door dicht pakijs gedwongen ge worden bij de Noordsche eilanden om te keeren, alwaar wij het huis op Kaap Thordson in bezit ge nomen hebbeu. Dit bevond zich in goeden staat en is verder door ons in orde gebracht. Twee maga zijnen, een magneethuis en eene thermometer-inrich ting zijn opgezet en nadat al het noodige onder dak was gebracht, zijn de werkzaamheden begonnen. Alles wel. n U I T F; 1ST JL A. 3* "D. De oproermakers te Monceau-les-Mines plunder den de kerk, de pastorie en eene congreganistische school; zij namen ook den maire gevangen, maar lieten dien weder los. De mijnwerkers maakten geen gemeono zaak mot do oproermakers, voor het meerendcel vreemdelingen. De nacht verliep matig en gisterochtend scheen de orde hersteld te zijn. Een socialistisch blad te Lyon, de „Etendard révolutionnaire", wordt vervolgd wegens aansporing „tot misdaad en moord." De „Citoyen" schrijft naar aanleiding hiervan: „Misdaad en moord, dat wil eenvoudig zeggensociale revolutie. - Het ministerie des beeren Duclerc maakt een fraai begin Op Maria-Hemelvaart, 15 dezer, den voormali- gon Napoleonsdag, hebben de Bonapartisten te Parijs eeno bijeenkomst gehouden, welkö volgens de „Fran- Qais" door meer dan 5000 personen werd bijge woond en waarbij de heeren Julos Amigues en Paul Do Cassagnaq het woord hebben gevoerd, de laatste ter verheerlijking van prins Yictor, als don aanstaan den keizer Napoleon Y. Op bedoelden dag worden ongelooflijke menigten bloemruikers verkocht, bestemd tot geschonken aan vrouwen en meisjes, die dan baar naamdag vieren. Men rekent dat op dit feest voor 300,000 fr. aan bloemen zijn omgezet. Qroot-Britannië. In het Lagerhuis werd gisteren vijf uren lang gehandeld over de gevangenisstraf den hser Gray high sheriff van Dublin en eigenaar van „Froemane Journal", door do rechtbank te Dublin opgelegd wegens een artikel, waarin de jnry heftig werd aangevallen, die Hynes schuldig had vorklaard aan den moord, in de nabijheid van Ennis gepleegd. De speaker las een brief van den rechter voor, waarin de gevangenisstraf werd meegedeeld. De heer Gladstone wees op het constitutioneel belang van het feit, verklaarde dat het onmogelijk was een commissie van onderzoek te benoemen omdat vele afgevaardigden afwezig waren, en stelde voor dat de brief van den rechter op de tafel van het Haïs zou worden neergelegd. Do Iersclie leden bestreden de handelwijze van den rechter en de rechtsge- leerden der Kroon, en verlangden dat stappen ge daan worden om Gray in vrijheid te stellen. De zitting werd tegen negen urea geschorst. Toen ze later weder geopend werd, was geen enkel Iersch afgevaardigde tegenwoordig, zocdat de beraadsla ging over Gray's gevangenisstraf niet werd voort gezet. Gladstone's voorstel dat het Huis heden tot den 24sten October de zittingen verdagen zou, werd zonder stemming aangenomen. Dinsdag 11. is te Dublin, in tegenwoordigheid eener ontzaglijke volksmenigte, eon standbeeld ont huld vau den vermaarden O'Connel. De lord-mayor en do heer Parnell hielden toespraken.-De troepen waren geconsigneerd, doch de orde is niet gestoord. De straten der stad waren vol vlaggen, waaronder echter geen enkele Engolsche. Telegramtu on. ALEXANDME, 17 Augustus. De eerste divisie van het Engelsche leger zal morgen met een regi ment der tweede divisie scheep gaan. Deze laatste zal gecommandeerd worden door Hameley, met Wood en Alison als brigadegeneraals. Na het bom bardement van Abukir, waartoe al de oorlogsschepen, op twee na, van Alexandria zich derwaarts begoven, zal de eerste divisie landen onder bevel van Wol- seley. De tweede zal met de eerste samenwerken van den kant van Ramleh. BERLIJN, 17 Augustus. Gisteren werd de tot dusverre niet gunstige uitslag der onderhandelin gen tusschen Duitschland en het Vatikaan vermeld. Het gerucht is verspreid dat de rijkskauselier ziju misnoegen over dien uitslag heeft te kennen gege ven aan den heer Yon Schlözer; doch de „Köln. Zeit." noemt dit gerucht een verzinsel, en verzekert integendeel dat Bismarck zijne tevredenheid betuigd heeft over de gedragslijn door den gezant gevolgd. De reden waarom partijen het nog niet over alle punten eens konden worden, ligt in de weigering van de Cnrie om eenigerlei concessie te doen. To Berlijn geeft men echter, naar bet schijnt, de hoop op een schikking niet op, want de onderhandelin gen zullen weldra hervat worden. LONDEN, 17 Aug. (N. R. C.) Particuliere berich ten uit Hongkong meidon dat in Coroa openlijk tegen de vreemdelingen krijg wordt gevoerd. De opstan delingen vermoordden den koning en de koningin, vielen het gebouw van het Japansch gezantschap aan en plunderden het. De Coreanen zijn voor nemens Japan weerstand te bieden, dat van plan is tus8chenbeide te komen en zich daarom wapent. LONDEN, 18 Augustus. De conversie van de 3 pets. geconsolideerde obligation Spanje in 4 pets. met recht op '/3 pet. commissieloon werd den 15don Augustus to Londen gesloten. Do conversie tot den koers vau 423/., blijft open tot 15 December. De prins on de priuses van Wales zijn met hun gezin gisteren over Vlissingen naar Wiesbaden vertrokken. ALEXA.NDRIE, 18 Augustus. (11 uren des mor gens). De divisie-Delegarde is hedenochtend van Ramleh hier aangekomen en scheept zich tbans in, om aan de krijgsverrichtingen tegen Aboukir deel te nemen. De tweede divisie vervangt haar heden te Ramleb. LEIDEN, 18 Augustus, Het weerbericht voor morgen luidt: meest zwakke wind, goed weder, met verhoogiDg van temperatuur. Onze bekende letterkundige Jacob Leon Wcrt- boira is gisteravond op don leeftijd van nog slechts

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2