zijn later 50 bouws met padi beplante gronden mede overstroomd. Er hebben kolossale aardstortingen van den Goentoer plaats gehad; sawah-, polowidjo- en kof fietuinen zijn bedorven. Tot nu toe geen menschen- leven8 te betreuren. De Goentoer is den 25sten Juni des avonds op onrustbarende wijze begonnen te brommon, zoodat de soldaten gepakt en gezakt hebben gestaan om de kazerne te ontvluchten on de bewoners aan den voet door controleur T. mot moeite bewogen zijn kunnen worden om niet met achterlating van alles naar Garoet te vluchten. Rook of gloed zag men j ïntusschen nog niet boven den berg uitkomen. Men schrijft aan de „Soorb. Crt.M van Kertosono j dd. 29 Juni, dat de overstrooming in die afdeeling 1 zeer groot is geweest. Tusschen Kertosono en Modjokerto is de land streek geheel overstroomd geweest. Men spreekt daar van p. m. 8000 bouws sawah, die geleden moeten hebben. Onder dagteekening van 28 Juni jl. bericht do j resident van MadioeD, dat ten gevolge van zeer lioogen waterstand en bandjirs der Madioen-rivier, eene uitgestrektheid van ongeveer 600 bouws in het district Dero en van 100 bouws in hot district j Sepreb, beplant met tweede gewassen, verwoest zijn. I Voor een groot gedeelte zullen echter die gronden j nogmaals beplant kunnen worden. De gouverneur-generaal is hedenmorgen van Bui- j tenzorg alhier aangekomen, om morgen des voor middags te tien uren audiente te verleonen en des namiddags te vier uren aan boord van den stoomer „Cheribon" te embarkeeren. Ergerlijk was wederom het gobrek aan decorum, j dat hedenmorgen aan het station te Noordwijk kon worden waargenomen. Vlak achter do met vier paarden bespannen koets van den gouv.-gen. voor het station stond een mot twee onooglijke knollen j bespannen wagon, welks koetsier op den bok zich I uitrekteter zijde een paar kanarievogels, mot ver- bazend groote hoedon en een strootje rookende. j Naar men verneemt, is het huis van de benoemde I directrice, mej. Yan de Plaats op Rijswijk, naast den boekwinkel van Bruining en Co., ingehuurd voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes. Hot is dezer dagen 25 jaar geleden dat do elec- tromagnetische telegraaf op Java voor het publiek werd opengesteld. "Welk een onmisbaar hulpmiddel is zij sedert in de samenleving geworden! Zullen we, vraagt de Java-Bode", over 25 jaar hetzelfde mogen zeggen ten opzichte van die gewoston van onzen Archipel, die zich op dit moment nog niet in dat middel van gemeenschap mogen verheugen Uit Atjeh vernemen wij, van goed ingelichte zijde dat de beweerde aanval op Poeloe Bras bestaan heeft niet in een attaque togen onze vestiging daar, maar in een strooptocht door bergbewoners onder nomen naar een op dat eilandje gelegen kampong. Die rooverij was uitgelokt, door de tijding, dat zich in genoemdo kampong een mandoer ophield, die in het bezit was van tweeduizend gulden. Die ver- j leiding was te sterk, en de aanslag werd beproefd, waarbij gewis dooden eu gewonden vielen; doch of de geldsom weggekaapt is, werd niet gemeld. Onze berichtgever voegt er aan toe dat alle nasporingen over dit geval in het werk gesteld, aantoonen dat dit feit nu eens werkelijk „zonder politieke betee- I kenis" was. Hij vergist zich. Zonder politieke be- doelingvan de zijde der Atjehers, ja. Maar „zonder politieke beteekenisniet. Waar krachtens de be sluiten eener hoogwijze en ondoorgrondelijke politiek de vrede eenmaal geproclameerd is, daar heeft elke rooftocht, elke aanval of sluipmoord, elke brand stichting en elke woeling, een bepaalde onaange name beteekenis. Daar duiden zij aan, hetzij de dwaasheid der verkozen politiek, hetzij de fouten van hen die geroepen waren haar uit te voeren, hetzij do onmacht van het bestuur, óf misschien alle te gelijk. Java-Bods Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol uit 's lauds dienst, de klerk bij het post- en telegraafkantoor te Soerabaia E. A. G. Heuse; eervol nit 'slands dieust, de adsp.-contr. bij hetbiu- nenl. bestuur op de bez. bnitcn Java en Madura K. G. A. Feist en de ambt. op wachtg. J. L. W. G. Koch. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking van 3den onderw. aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Fort De Koek, G. J. T. Biegman. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: Tot 2den comm. op het res.-kant. te Bandong (Preanger-Regent- schappen), M. Ehreocron; tot griffier bij de landraden te Pama- kassan en Sampang, G. Van Noord Borski; tot instrumentmaker bij den dienst der exploitatie van een gedeelte der Oosterlijnen van de Staatsspoorwegen op Java, M. J. Trebels; tot Dotaris tevens vendumeester te Bandjerraa9Rin, A. Janseu; tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burg. opsub. werken E. De Graaf; bij de iu- en uitv. cu acc.: tot verific. 4do klJ. A. "W. Kempeoers; tot ontv. te PaDaroekan, G. Pb. Kavenswaay; tot verific. 5de kl., F. 1). G. De Vos: tot tijd. verific. 5Je kl., L. C. H. Do Bie. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den controleur der in- en uitvoerr. en acc. to Batavia G. J. Putman Cramer. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, w. ziekte, de tijd. alg. ontv. te Kotta-Radja G. F. Doeve. I n g etrokken: De benoeming van den notaris te Sid- hoardja, J. A. Cambier, tot notaris te Batavia. Benoemd: Tot tijd. alg. ontv. te Kotta-Radja, E. Meyer; tot notaris te Batavia M. J. Smissaert. Ontheven: Eervol van de waarneming van den civiel geneesk. dienst en bet opzicht over de vaccine in de afd. Pati en Djoewana (Japara), J D. Matthien en met dezelfde betrek king belast in de afd. Panaroekan. Benoemd: Tot resident van Bagelcn, C. De Clercq Moolen- borgh; tot voorz. van den landraad te Malang, mr. P. J. Van der Zweep; tot lid van den raad van justitie te Soerabaia, mr. H. G. Van Lawick; tot ads.-controleur bij het binnenl. bestuur op Java en Madara, A. H. H S. Herraens; tot lid van den raad van justitie te Batavia, mr. C. S. Bays Ballot; tot water schout te Batavia, A. F. W. Kleist; tot onderschout voor de politie te Saraarang, P. M. Meeuwessen. Bevorderd: Tot verificateur 2de kl. L. Pison en J. N. Smitstot vcrif. 3de kl. A. F. W. De Roock en W. C. Pické. Benoemd: Bij den post- en telegraafdiensttot kantoorchef 4de klCh. Toorop, L. Van Maanen cn J. Remmers, resp. te Padang-Sidempoean, te Wonosobo en te Toeban. Geplaatst: Bij het post- en telegraafkantoor te Grissce, L. F. Persijn; bij dat te Samarang, J. C. Pietersz. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ref. bij het dep. van justitie mr. D. A. Pekelharing, aan den adsp.-coulr. bij het binnenl. bestuur op Java cd Madnra C. E. Bodemeyer en aan den lsten coram, bij den dienst der Staats spoorwegen op Java A. F. Van Beek Jr. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de 3de comm. bij het dep. van fin. W. K. Brinkman. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De lsle luits. der inf. C. F. Campen naar Amboina en C. A. De Jongh naar Ternate; en de 2de luit. der ïnf. F. J. Bartbelemy naar Ter- nate; de 1ste luits. der inf. H. 1/. Kusky naar Baüda en W. G. Van den Vrijhoef naar Wahaaij. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den off. v. gez. lste kl. J. Timmermans. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. A. J. H. Lnbcck. Vergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat ia Ned.- Indie gedetacheerden lsten lnit. der inf. J. P. F. G. E. Delpij, naar Nederland terug tc kceren. Geplaatst: Bij het 13de bat. inf. de kapt. G. J. Albrecht, onlangs van verlof uit NederDnd teruggekeerd. Overgeplaatst: Bij het 11de bat. inf. dc 1ste luit. L. Oberg en de 2de luits. G. N. A. De Vree eu S. A. ltissink, resp. van het 14de bat., van bet garn.-bat. vod Atjeh en Onder- hoorigbeden en het 12Je bat.bij het garniz.-b&t. van Atjeh en Ondcrh de kopt. H. W. Nijenhuis en de 2de luits. H. A. De Vos, W. J. Ismg, G. Blaauw en LI. A. Du Croo, de drie eerst- gon. resp. van het 12do en 11de bat. en het 1ste depot-bat., de twee laatstgen. van het 14de bat.; als onder-instruct. bij den art.-constructiewinkel te Soerabaia, de lste lnit. L. Adriani, van de 20ste eomp.bij de 20ste comp. de 2de luit. K. A. Osten, van dc 3de comp. Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op peusioen, de kol. der inf. W. J. J. Docters Vod Leeuwen; eervol als mil. comm. in de re9. Palcntbang, de luit.-kol. der inf. J. H. Romswinckel; eervol nit 's lands dienst, de burg. schrijver der 5de kl. op het boreel vaa den comm. der 2de mil. afd. op Java, J. C. M. Schultz. Bevorderd: Bij het wapeu der inf.: tot kol. J. H. Roms winckel; tot lnit.-kol. de maj. R. P. De Groot. Geplaatst: Bij den mil. geneesk. dienst: bij het hospitaal te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. dr. R. A. J. Sneth- lage; infanterie: bij de lste bat., de 2de luit. H. Kotting; bij het 13de bat., de 2de luit. K. C. W. Le Clerq; cavalerie: bij de escadrous te Salatiga, de lste luit. L. Vo9. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking w. ziekte, dc machinist bij de gouverneraents-marine C. Th. Toorop. Vergunning verleend: Om te repatriëeren aan den kapt. ter zee J. A. Grcve en aan den luit. ter zee lste kl. M. A. Medenbach. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den bonwk. voor den dienst der bebakening en kustverlichting J. G. Van Dongen. Benoemd: Bij den dienst der bebakening en kustverlich ting: tot bouwk. H. J. Van der Linden; tot adjunct-boawk. C. J. Koster. Vertrekkende passagiers van Batavia op 15 Juli) per Nederlandsche mailboot „Prins Frederik", naar Amsterdam. Dc off. van gez. lste kl. J. Timmermans, echtgenoote en 2 kinderen; mej. E. C. Gosler, 2 dames De Vries, 2 dames Huit man, jongeheer G. A. F. Van Egmond; mevr. de wed. G. Vau Dorp, gcb. De Weger, cn 5 kinderen; mevr. do wed. E. S. Esche; resident W. Ligtvoet, echtgenoote en 5 kinderen van den heer Ligtvoet; gep. onder-intendant lste kl. C. Fuhri, eehtge- noote en 2 kinderen; lste luit. kwartiermeester F. H. Var. Ispe- len, adsp.-controleur B. B. C. E. BoJcmeijer, mevr. de wed. Haagmans en kind, mevr. de wed. J. E. Van Oevcren, geb. Van Schaik; lste luit. kwartiermr. J. H. Sanvage, lste luit. inf. R. J. Van Zwol, lste luit. kwartiermr. J. L. Kroese, echtge noote en 2 kinderen; lste commies staatsspoorw. A. F. Vau Beek Jr., J. J. Reekers, lste luit. inf. L. M. De Boer en echt genoote; onder-intendant 2de kl. C. W. E. Stumpff, echtgenoote en 1 kind; H. A. De Groot, gep. boofd-ingen. mijnwezen J. H. Menten, echtgenoote en 4 kinderen; luit. ter zee 2de kl. J. Car- dinaal, detachem. coramd., kapt. intendant H. K. J. Vai den Bossche, echtgenoote en 2 kinderen; P. J. Klein, lste luit. inf. N. Ten Broek, bouwkundige bij de bebakening en kustverlich ting J. G. Van Dongen, controleur der in- en uitvoerrechten en accijnzen G. J. Putman Cramer, lnit. t. z. 2de kl A. M. Medenbach, W. S. Van Burg onderw. D. K. N. Selier, echt genoote en 2 kinderen; J. M. Menwessen, lste off. st. „Koning Willem III" W. Schiltkamp, G. M. Götz en Zr. Ms. trocpeu en schepelingen. BUITENLAND. €ar nrcwt-t Jami ral In het Lagerhuis deelde sir Ch. Dilke gisteren mede dat de regeering in de volgende zitting een voorstel zal doen tot hernieuwing van de commissie voor het Kanaaltunnel-plan. - Sir Dilke verklaarde dat er tot dusverre geene militaire overeenkomst met Turkije gesloten is. Ook zeide hij nog dat do betrekkingen van Engeland met Duitschland en Oostenrijk nooit hartelijker en vriendschappelijker waren geweest dan thans. Duitschland steunde van harte Engelaods politiek in Egypte. De heer Ashley deelde mede dat de regeeriDg besloten heeft de mogelijkheid van Cetewayo's ge deeltelijk herstel onder zekere voorwaarden te be proeven. Een deel van zijn voormalig gebied wordt afgezonderd voor hoofden en volk die niet onder zijne heerschappij willen terugkeeren. Een Britsch resident zal in Zoeloe-land wonen; het vroegere militaire stelsel der Zoeloes blijft verboden; geen Zoelooach grondgebied wordt door Engeland inge lijfd. Cetewayo is van een en ander onderricht. To Parsonstown (Ierland) is de konstabel Browne vermoord. Browne zou met een ander konstabel do ronde doen; hij had juist te acht uren de herberg van zekeren Egan verlaten, toen een man, die aan Egans deur stond, een revolver uit zijn zak haalde en vier schoten loste. Een der schoten ging door Browns rochtorlong en Brown stierf te middernacht onder hevige pijn. De andere konstabel werd niet getroffen. De moordenaar ont snapte. Browne was twee maanden te voren nit Donegal to Parsonstown gekomen. Turkije. In de eergisteren gehouden zitting der con ferentie heeft de markies De Noailles zich bij het voorstel van don heer Corti aangesloten. Do con-, ferentie heeft echter geenerlei besluit genomen aaügaande de uit te voeren practische maatregelen. Waarschijnlijk zal de conferentie niet weder worden bijeengeroepen vóórdat de gebeurtenissen dit moch ten noodzakelijk maken. Egfyjyfce- Yeertig inboorlingen, van Kafr-el-Dowar ge- komcD, verzekeren dat Arabi Zondag 11. deulema's bijeengeroepen on van hen een „fetwah" besluit, verkregen heeft, waarbij de sultan van het Khalifaat vervallen verklaard on de groot-cherif van Mekka tot zijn opvolger benoemd wordt. Het gerucht voreischt echter nadere bevestiging. De onderkoning heeft eene receptie gehouden, welke, ofschoon niet officiéél, door een aantal per sonen werd bijgewoond. Generaal Adye, admiraal Seymour en do Oostonrijksche admiraal mot hunne Staven hebben den onderkoning bezocht. De Egyp tische oorlogsschepen hebben onder goedkeuring van admiraal Seymour salvo's gelost. Telegrammen. WEENEN, 15 Augustus. Eenige mogendheden onderhandelen thans vertrouwelijk over het even tueel bezetten van Tripoli door Italië. Yan de eerste gunstige gelegenheid zal men gebruik maken om dit plan uit to voeren. Frankrijk zou er zich niet tegen verzetten, en naar het schijnt worden de mari tieme toebereidselen, waarmede Italië bezig is, ge maakt met het oog hierop. LONDEN, 15 Augustus. Koningin Yictoria heeft gisteren een bezoek ontvangen van Cetewayo. De Zuid-Afrikaansche vorst bleef een kwartier uurs bij bij de koningin, die, door tusschenkomst van den tolk, den heer Dunn, zich met hem onderhield. ST.-PETERSBURG, 15 Augustus. Het gerucht dat de Russische regeering aan de Porte de be schikking heeft gelaten over het voor 1882 te be talen deel der Russische oorlogsschatting, ten einde daarmede de kosten van het naar Egypte bestemde expeditiecorps te bestrijden, wordt tegengesproken. De conventie, welke over de oorlogschatting tus schen Rusland en Turkije gesloten is en welke binnenkort openbaar gemaakt zal worden (zegt het Russische officieele blad), legt aan Turkije de verplichting op, om eerst van 1883 af met de be taling te beginnen, aangezien do daarvoor aange wezen bronnen van inkomsten eerst in het begin van dat jaar beschikbaar worden. Ook werd die overeenkomst vóór de gebeurtenissen in Egypte gesloten, en de Porte kon toen kwalijk voorzien dat militaire toebereidselen noodzakelijk zonden zijn. ALEXANDRIE, 15 Augustus ('s avonds). De gene raals WoUeley en Wood zijn hier aangekomen. LONDEN, 16 Augustus. Drieduizend man van alle wapenen vertrekken Vrijdag a. s. naar Malta en Cyprus, om als reserve voor het expeditiecorps in Egypte te dienen. De „Times" gelooft dat lord Dufferin weldra van de Porte onmiddellijke aanneming van de door Engeland gestelde voorwaarden betreffende de mede werking der Turksche troepen in Egypte eischen óf de onderhandelingen afbreken zal.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2