LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6901. Woensdag 16 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Ieders regel meer 0.!7£. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 15 Augustus. Door eene voortdurende ongesteldheid en we gens zijn tachtigjarigen ouderdom heeft de zeer- eerw. heer A. C. Quant begrepen zijn ontslag als deken van Leiden te moeten aanvragen. Dat ontslag is zijneerw. den 8sten dezer door Z.Ö.H.W. den bisschop van Haarlem eervol en met den hoogsten dank voor gedane diensten gegeven, na ruim vijf en dertig jaren die taak con amore en nauwgezet te hebben volbracht. In diens plaats is door Z.D.H.W. den bisschop van Haarlem als deken van Leiden benoemd dezeereerw. heer P. Welters, pastoor der kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis alhier. De Oost-Indisohe mail per Nederlandsch stoom schip „Prins Frederic' wordt morgen alhier verwacht. In de afgeloopen week zijn voor het notariëel examen geslaagd de volgende heeren: voor het lste gedeelte: P. A. J. Van Uden te Rotterdam; C. L. Van den Bergh te 's-Gravenhago; J. Com- pris te Amsterdam; G. Furstner te Amsterdam; H. T. Sickeler te WerkendamE. A. Boot te Klun- dert; C. Stammes te Alkmaar en A. D. Vermeulen te Werkendam; - voor het 2de gedeelte: A. Van de Koppel Gz. te Utrecht; H. L. Heynen te Neder- asselt, Jhr. mr. E. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer te Groningen; Mr. F. Van der Tnnk te Veendam; J. M. A. Loggere te Amsterdam; W. E. Van Berckel te Delft en P. Bos te Wamel;- voor het 2de en 3de gedeelte: A. J. Van Eekelon te Breda; L. A. Van Dijk te 's-Gravenhage en mr. A. II. Van Kleffens te Veenwouden. Gedurende de wedloopen te Clingendaal zal daar een hulptelegraafkantoor gevestigd zijn. „Oranje-Nassau" zal a. s. Donderdag waar schijnlijk opnieuw bezocht worden door den Koning on mogelijk ook door H. M. Prinses Marianne bezocht gistermiddag te 12 uren de Haagsche fancy-fair ten behoeve van de in Rusland vervolgde Israëlieten. Zij vertoefde ruim een uur in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen en deed verschillende aankoopen uit den voor raad kunstvoorwerpen en artikelen door de liefda digheid ingezonden. Onder een grooten toevloed van bezoekers werd de eerste verkoopdag volbracht. Aan de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Koninklijke Maatschappij „de Schelde", te Vlissingen, betreffende de exploitatie van een ge deelte der havens en haventerreinen aldaar. De Maatschappy zal een jaarlijksche vaste uitkeering betalen van 2850, zijnde het bedrag dat de Staat in 1878 ter zake dezer werken had ontvangen, na aftrek van kosten voor onderhond en bediening. Bovendien betaalt de Maatschappij eene verander lijke uitkeering over ieder kalenderjaar, berekend naar het aantal kubieke meters, waarmede de zee schepen en zeestoombooten, die van de terreinen en haven8 gebruik maken, dat jaar overtreffen den inhoud van 170,000 kub. meters. De overeenkomst is gegrond op de overweging, dat de gewenschte ont wikkeling van Vlissingen niet zou worden ver kregen, tenzij het belang van particuliere onder nemers aan de exploitatie der havenwerken ver bonden wordt. In zijne memorie van antwoord op het voor- loopig verslag over de koloniale huishoudelijke be grooting van Suriname, schreef de gouverneurHij vertrouwt dan ook dat men van hem wel niet zal verlangen om bij het indienen van zijne laatste be grooting en nu hij op het punt staat het bestuur in andere handen over te geven, van die consequent vastgehouden beginselen af te wijken. - Hieruit blijkt dus dat de heer Van Sjjpestein binnenkort aftreedt. Op bijzonderen last des Konings is aan de troepen in het kamp bij Milligen, die in de laatste dagen zoozeer van het koude, natte weder te lijden hadden, een tweede deken verstrekt. Zondag hebben er verschillende vermakelijkheden plaats gehad, als mastklimmen, boegsprietloopen, wedloopen op een baan met hindernissen, tonsteken, springen, gym nastiek enz. Het terrein was met vlaggen versierd, en er waren een groot aaDtal aardige, doelmatige prijzen uitgeloofd. De jury der te Antwerpen gebonden nieuwe tentoonstelling van voorwerpen voor lichamelijke opvoeding heeft aan de openbare speeltuinen te Amsterdam een zilveren medaille toegekend. Volgens de „Amsterdammer" houdt de hoer Alberdingk Thijm zich bezig met een vertaling van Molières „Misanthrope" en mag men zich vleien die nog dezen winter ten tooneele te zien komen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Gravenhage, ter standplaats Pijnacker, C. J. De Gidts, cand. notaris te Gouda; tot notaris binnen het arr. Maastricht, tor standplaats Beek, P. L. A. Collard, cand.-notaris, burgemeester en kantonr.- plaatsvervanger te Breukelen-Nijenrode, zijnde hem tevens eervol ontslag verleend als kantonr.- plaatsvervanger; tot notaris bionen het arr. Rot terdam, ter standplaats Schiedam, P. F. J. Van der Heyden, thans notaris te Overschie; ter stand plaats Overschie, mr. H. M. C. PoortmaD, cand.- notaris, thans ambtenaaar van het Openb. Min. bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam, voor de kantons Schiedam en Sommelsdijk, ter standpl. Schiedam; benoemd tot kolonel-comm. der schutterij te Amsterdam, J. Van Someren Brand, thans luit.-kol aan den voor den tijd van vijf jaren gepensioneerden lsten luit. J. E. Van Gorkum bij vernieuwing een tijdelijk pensioen van f 450 'sjaars, voor den tijd van vijf jaren, toegelegd; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd, tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. dr. F. Daoiëls en Chr. G. Boekelman, beiden van gemeld personeel; den ritm. jhr. F. A. De Jong Van Beek en Donk, van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit, op zijn aanvraag op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1474 'sjaars; den 2den luit. E. P. Van Thiel, van het wapen der inf. hier te lande, die onder anderen voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in zijn rang en ouderdom in ditn rang overgeplaatst bij het wapen der infan terie van laatstgemeld leger. Gemengd Nieuvkh. De renbaan te Clingendaal, bjj Wasse naar, waar den 17den dezer wordt gereden, mag voorzeker als de beste in ons land beschouwd wor den. Maakten wij de opmerking dat die van Nij megen te kort was, zoo kunnen wij van deze met genoegen vermelden dat zij een behoorlijke lengte heeft van 2100 meter bij een breedte van 22 tot 30 meter, en hebben de hoeken de vereischte ron ding. De grond is, vooral voor rennen, uitmuntend geschikt. De doelmatig net ingerichte tribune is uitstekend geplaatst, zoodat men een ruim gezicht heeft over het terrein. Zij heeft een lengte van 159 meter, bevat 6 rijen banken, amphitheatersge- wijze geplaatst, en kan 2500 a 3000 personen be vatten. (Sport.) Te Scheveningeniseenvisschersschuit binnengekomen, die op den terugtocht een man had verloren. Een jeugdig schepeling viel in den vroegen morgen over boord en verdronk. De Rotterdamsche bladen zijn er over uit dat gisteren op den burgerlijken Btand aldaar e^n geboorte-aangifte heeft plaats gehad, waarbij een der getuigen de inschrijving in het register met zijn voet onderteekende. Dat was nooit gebeurd: de klerken zijn er, zegt men, nog niet van beko men. De getuige was nl. do op de kermis aldaar staande armenlooze „professor Pierre", geëxploiteerd door den directeur Huygens, wien door zijne echt- genoote een dochtertje geschonken was, evenals verleden jaar op de Leidsche kermis. Toen had hier op het bureel van den burgerlijken stand het ceremonieel onder volkomen dezelfde omstandigheden plaats. Leiden 19 dus Rotterdam hiermede eens vóór- geweest. Alleen moeten de ambtenaren er hier niet door van hun stokje zijn geraakt. Op de terreinen der oestercultuur van den heer J. M. Swaan te Bergen-op-Zoom is een zoölogisch station gevestigd; de waarnemingen ge schieden door dr. P. P. C. Hoek uit Leiden. In de vorige week zijn in deze provincie de volgende gevallen van pokken voorgekomen: te Rotterdam 2, te Barendrecbt 3 (in dezelfde buurt der vorige gevallen) en te Kralingen 1 (een onge vaccineerd kind, wiens vader vóór drie weken de pokken kreeg). De te Rotterdam beruchte firma Does burg Co. is eindelijk verdwenen. Nadat eerst de eene firmant, Doller, met de noorderzon was ver trokken, heeft nu ook zijn compagnon, Bernard Thijse, zich uit de voeten gemaakt. Bij het vertrok van Tbijse heeft zich echter nog eon geval voor gedaan, waaruit gebleken is dat hij niet alleen in zaken van koop en verkoop, maar ook in andere dingen een eigenaardige manier van handelen volgt. Een paar dagen vóór zijn vertrek was er namelijk aldaar een minderjarig meisje verdwenen, waarna men bij onderzoek vernam dat zij naar Antwerpen was gegaan en aldaar Thijse had opgewacht, om volgens afspraak met hem in het buitenland eens een kijkje te gaan nemeD. Bij verdere nasporing heeft men haar met haren reisgenoot te Parijs ge vonden. Naar men verneemt, zal zij nn door de Franscho politie naar de Nederlandscho grens getrans porteerd worden, ten einde van daar door do Nederl. politie naar huis te worden teruggebracht. (N. R. C.) Volgens het Utr. Dbl. blijkt aan het spoorwegongeluk bij Vogelenzang de machinist van den Rotterdamschen trein alleen do schuld te zijn geweest. Hij heeft voor de teekeDs, die duidelijk aanwezen dat er reparatie was aan den weg, niet gestopt. In die week had hij dat gedeelte van den weg niet beredende seinen zijn dus gesteld nadat hij er de laatste maal over ging. Dat pleit den man wel niet vrij van de onachtzaamheid, die hij heeft begaan, en waarvan do gevolgen, helaas, zoo treurig zijn geweest, maar het is mogelijk eene vinger wijzing voor de directie, om na te gaan of niet bij zondere omstandigheden, die zich aan den weg voor doen, op nog andere wijzo dan door het plaatsen van seinen alleen onder de aandacht van het trein personeel kunnen gebracht wordeD. Aan de Kipstraat te Rotterdam is een man, in beschonken toestand verkeerende, uit de tweede verdieping zijner woning gevallen en terecht gekomen op een glazen bedekking en vervolgen» op een binnenplaats; hij is zwaar verwond en in wendig gekneusd naar 't stedelijk ziekenhuis over gebracht. Van den zelfmoordenaar, die in het Park bij Rotterdam op de bank tegenover bet huisje van Den Heuvel, badende in zijn bloed, gevonden werd, was de kogel het voorhoofd ingegaan en van achteren er uitgekomen. De ongelukkige, naar gis sing 25 jaar oud, was zonder baard en had dun, bruin hoofdhaar, haviksneus, lankwerpig aangezicht. Zijn lijk is naar het drenkelingenhuisje te Delfshaven overgebracht. De bovenkleederen bestaan in een kamgaren donkere jas en dito vest, bruin-grijze pantalon, blauw satijnen das met witte strepen, bottines en een zwarten fantasiehoed. Zijn onder-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1