De machinist van den uit Amsterdam komenden trein No. 9, aan wiens onoplettendheid het spoorwegongeluk bij Vogelenzang geweten wordt, s, naar de H. C. meldt, niet in hechtenis genomen, maar door de justitie op vrije voeten gelaten. Sedert vier jaren deed hij als machinist bij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij dienst en stond zeer gunstig bij zijne superieuren bekend. Hij is gehuwd en heeft vijf kinderen. De familie Staleman, zoowel heer als dame, gaven, ofschoon beiden zichtbaar veel leden, blij- kea van meer dan gewone kalmte. De heer Stale- man werd met moeite en in half bewusteloozen toestand uit het spoorwegrijtuig verlost en op een draagbaar gelegd om naar het stationsgebouw ge bracht te worden. Hoe omzichtig de dragers ook liepen, de schok deed hem toch weer tot zijn be wustzijn terugkeeren. „Wel verduiveld," was 't eerste wat hij zeide, „dat doen ze in Indië beter. Jullie dragen slecht." Zijne aanmerking en daaruit blijkende kalmte wekten onwillekeurig een glimlach. Ook mevrouw Staleman hield zich kordaat; het kindje zat weinig tijds later reeds in de woning 7an den stationschef te spelen. Waarom bekwamen bij het spoorweg ongeluk van Vrijdag-morgen jl. weder zoovelen kneuzingen en beenbreuken? vraagt een inzender ia de N. R. Crt., en hij antwoordt: Ik geloof, omdat de meeste personen, die van den spoortrein gebruik maken, het alarmsignaal - drie snel op elkander volgende, korte stooten op de stoomfluit - niet ken nen. Op het naderende gevaar dus niet voorbereid, vergeten ze de beenon op de bank te trekken en die dus bij het ineenschuiven der compartimenten tegen breken te behoeden. Is het niet hoog tijd dat het alarmsignaal op de spoortreinen en de boven aangegeven voorzichtig- hoidsmaatregel aan een ieder, die van den spoor trein gebruik maakt, worde medegedeeld? Bij vonnis der arrondissementsrecht bank te Amsterdam is de heer A. W. R., gewezen magnetiseur, die onlangs terecht stond wegens on bevoegde uitoefening der geneeskunde, tot een boete van f 150 veroordeeld, met vrijspraak van enkele der te laste gelegde feiten. In hot Park te Rotterdam heeft zich een onbekend persoon, burgerlijk gekleed, ongeveer 25 jaar oud, door een revolverschot van het loven beroofd. De firma V. C. &H.die aan het hoofd staat eener tapijtfabriek te Breda, is in staat van faillissement verklaard en een der firmanten, V. C., in hechtenis genomen. Te Weerdingermona is het 12-jarig zoontje van den winkelier G. Hein door een jon gen van gelijken leeftijd doodgeslagen. De oorzaak was oen twist, waarbij laatstgenoemde jongen zich zoo boos maakte, dat hij met zijn klomp het slacht offer aan den slaap trof. De eigenares van oen estaminet te Brus sel had een persoon, met wien zij sinds een hal jaar op vertrouwelijken voet omging, de deur ge wezen nadat zij bemerkte dat haar minnaar, in stede van te werken, liefst op hare kosten leefde. Op zekeren avond, toen de vrouw zich naar den kelder had begeven om voor een der gasten een flesch bier te halen, werd zij gevolgd door den eveneens aan wezigen jonkman, die in d6n kelder een revolver op haar loste en vervolgens zich zei ven voor het hoofd schoot. De dood volgde bij hem onmiddellijk, terwijl de kogel, die de vrouw in de wang trof, bij het rechteroog bleef zitten, zoodat er weinig hoop op haar behoud bestaat. Te Aberdeen (Schotland) is het zoo warm dat verschillende menschen op straat flauw vielen. Een vrouw viel op de groentenraarkt dood neer ten gevolge van een beroerte. Een loodgietersknecht te Brussel, die wat te diep in het glaasje had gekeken, begaf zich naar zijne verloofde, die met bare moeder een ver trek op de tweede verdieping bewoonde. Onder het spreken achteruit tredende, kon de jonkman het evenwicht niet bewaren en tuimelde over de slechts een halven meter hooge vensterbank uit het raam op de binnenplaats, waar hij bewusteloos word op genomen. Het getuigenverhoor in de zaak van den moord te Chatou voor het hof van assises van Seine-et-Oire is afgeloopen. De vrouw van Fenayrou bleef steeds al hare koelbloedigheid bewaren. In het procesverbaal, dat hare verklaringen bevat en dat door den president werd voorgelezen, komt de volgende verklaring voor, die zjij in den spoortrein aan den commissaris van politie Macé aflegde: „Ik ben wel eene groote misdadigster. Ik ga nog iets zeer slechts begaan, door mijn echtgenoot te ver klappen maar ik bid u, bewaar nog het stilzwijgen over hetgeen ik u zeg en tracht mijn man over te halen om zelfbekentenis af te leggen Fenayrou, door den rechter van instructie in het nauw ge bracht, heeft daarbij het volgend woord van ont moediging laten ontsnappen: „Welnu, ja, alles is waar." Neittegenstaande hij thans weet dat zijne vrouw de justitie onderricht heeft, tracht hij haar nog te verdedigen. Het getuigenverhoor leverde geene groote bijzon derheden op. O. a. blijkt daaruit dat Fenayrou ge tracht heeft eene andere betrekking te bekomen en wel hij eene maatschappij die zich ten doel stelt de ontginning van mineralen in Spanje. Tegen stor ting van 20,000 fr. zou hij agent dier maatschappij worden en na het daarvoor noodige onderricht te hebben ontvangen zich naar Spanje begeven. Zijne vrouw was den 12den Mei den directeur komen vragen om Fenayrou hoe eer hoe beter te doen vertrekken en, zooals zij beweert, had zij den di recteur medegedeeld wat haar man in den zin had en daarom verzocht hom ten spoedigste te doen vertrekken. De directeur ontkende echter dat hom die vertrouwelijke mededeeling was gedaan. De verklaringen van haren tweeden minnaar, Georges Grousteau, komen daarop neer dat dat hij met de echtelieden Fenayrou in 1871 in kennis was gekomen, maar na haar een goruimen tijd uit het oog te hebben vorloren, den 13den November 1880 betrekkingen met de vrouw van Fenayrou had aan geknoopt, terwijl hij ze den lsten Januari 1882 voor het laatst zag, toen zij hem 's morgens te acht uren was komen opzoeken. Zijne meening was dat de vrouw vooral sentimenteel is. Yolgens hem was haar zedelijk peil sedert laatstgenoemden datum zeer gedaald, waartoe hij zich grondde op de van haar sedert nog ontvangen brieven. In haren laatsten brief, gedagteekend Maart 11., verzocht zij den getuige terug te keeren en weder met haren man, mot wien hij zich om eene nietigheid had ge brouilleerd, op goeden voet te komen, ten einde haar weder te kunnen komen bezoeken. Marin Fenayrou is ter dood, zijne vrouw tot levenslangen en zijn broeder Lucien tot zeven jaren dwangarbeid veroordeeld. BUITENLAND. Frankryk. Zooals in berichten uit Konstantinopel verzekerd wordt, hebben op initiatief van Frankrijk alle am bassadeurs dringende stappen gedaan bij de Porte, met het oog op de den Christenen vijandige beweging in Syrië en op andere punten van het Turksche rijk. - Frankrijk, zoo wordt verder verzekerd, ver- eenigt zich onder zekere bediDgen met Italië's voor stel, rakende eene gezamenlijke bescherming van het Kanaal. Do ingezetenen van Parijs zijn aangemaand om niet verkwistend om te gaan met water, daar de droge winter invloed blijkt gehad te hebben op de bronnen der Yanne en der Dhays. Het Yanne- water wordt uit de Seine aangevuld en de be sproeiing der straten is tot tweemaal 's weeks beperkt. Een rijke Napolitaan heeft 18,000 fr. aan de stad Parijs vermaakt; de rente daarvan moet elk jaar worden verdeeld onder drie fatsoenlijke jonge meisjes van Parijs, die door het lot worden aan gewezen. De erflater gaf die som uit erkentelijkheid voor de gelukkigste jaren van zijn leven, die hij te Parijs doorbracht. Turkije. Uit Konstantinopel wordt geseind dat de secretaris van het Engelsche gezantschap zich naar de Porte heeft begeven, om de laatste bijzonderheden be treffende de proclamatie en de militaire conventie te regelen. In hetzelfde telegram leest men dat de sultan bevolen heeft aan do proclamatie eene zinsnede toe te voegen, houdende „dat Arabi-pacha, indien bij zich niet onderwerpt, voor rebel verklaard wordt, op grond dat hij iu strijd met den Koran handelt." Aan deze godsdienstige beweegreden, voegt de depeche er bij, wordt op het paleis gewicht gehecht. IPlsr.vpte- Zaterdag-avond zijn de Schotscho gardes en de grenadiers te Alexandria ontscheept, die daarop positiën in de linie van Ramleh gingen bezetten. De divisie onder bevel van den hertog van Con- naught vormt den linkervlengel, de divisie van gene raal Graham den rechtervleugel van de stelling Ramleh. De Engelsche voorposten bezetten het verst verwijderd station op den spoorweg van Ramleh, van waar men zeer goed de voornaamste stelling van Arabi te Kafr-el-dowaz zien kan. Twee bataljons der koninklijke garde zijn aan- gokomen. Admiraal Seymour heeft het fort Mex verkend. Sir G. Wolseley is Zaterdag-namiddag van Malta vertrokken en zal morgen te Alexaudrië aankomen. Telegra m m e 11. BRUSSEL, 12 Augustus. De „Nord" behelst eene depeche uit Petersburg, waarin het bericht betref fende de aanstaande reis van den czaar naar Kopen hagen, Berlijn en Weenen tegengesproken wordt. De keizerin echter zal zich waarschijnlijk over eoni- gen tijd naar Kopenhagen begeven. ALEXANDRIE, 13 Augustus. (Drie uren 's na middags). Het Cold8tream-bataljon der koninklijke garde is hedenochtend ontscheept en naar Ramleh getrokken, waar thans de geheele brigade der gardes gelegerd is, onder hevel van den hertog van Con- naught. - Het gerucht, volgons hetwelk Abukir weldra gebombardeerd zal worden, is ongegrond. - Generaal Alison heeft aan don commandant van de kanonneerboot „Habicht" doen weten dat hij (de Engelsche bevelhebber) voor do veiligheid van Alexaudrië kan instaan en naar aanleiding hiervan hebben de Duitscbe mariniers gisteren hetDuitsche hospitaal, waar zij wachtdienst deden, verlaten. LONDEN, 13 Augustus. Een telegram uit Napels aan do „Daily News" meldt dat de „Eoploratore," van de Italiaansche marine, met een detachement scherpschutters aan boord naar Caprera vertrok ken is, om te voorkomen dat een expeditie, welke op weg daarheen is met het doel het lijk van Garibaldi te verbranden, aan dit voornemen ge volg geve. KONSTANTINOPEL, 13 Augustus. De militaire conventie tusschen Engeland en Turkije is nog niet onderteekend. Yan het denkbeeld het opperbevel over de Ottomauische troepen aan den khedive op te dragOD, heeft men afgezien. Het rapport van den ministerraad over de conventie en over de procla matie betreffend© Arabi is door den sultan nog niet goedgekeurd. Het Engelsche conventie-ontwerp ver schilt op verscheidene punten van het Ottomanische. Cherif Aon clercyik broeder van Hussein-pacha, gewezen cherif van Mekka, die aldaar vermoord werd, heeft de Osmanié-orde eerste klasse gekre gen deze onderscheiding baart nogal opzien. Frankrijk heeft onder zeker voorbehoud het voorstel tot hot internationaal protectoraat van het Suez-kanaal goedgekeurd. BUCHAREST, 13 Augustus. Het kabinet is ge wijzigd en bestaat thans uit de heeren Joan Bra- tiano, voorzitter, oorlog; Chitza, binnenlaudsche zaken; Statesco, justitie; Lecca, financiën; Dubya, openbare werkenDemeter Stourdza, buitenlandsche zaken; Aurelian, openbaar onderwijs. LONDEN, 14 Augustus. Naar men vernoemt, worden bij het departement van oorlog toebereid selen gemaakt om het expeditiecorps in Egypte, zoo noodig, met een derde divisie te versterken. De ochtendbladen melde uit Alexaudrië van gis teren: „Een afdeeliüg zeesoldaten, welke Zaterdag bezig was met het vernielen van voorraden le vensmiddelen van den vijand, aan gene zijde van het fort Mex, werd door een groot aantal Arabie ren aangevallen, doch heeft na een kort gevecht hen met vorlies teruggeslagen." PARIJS, 14 Augustus. Heden en morgen is de handels- en graanbeurs gesloten. LEIDEN, 1-1 Augustus. De verwachting voor morgen is: meest zuidelijke wind, over 't algemeen goed weder, vermoedelijk hier of daar onweder en regen. Per Hollandschen IJzeren-spoorweg werden gisteren van Amsterdam naar Haarlem, waar het kermis is, 7000 personen vervoerd. Prins Albert van Pruisen verliet hedenmiddag do badplaats Scheveningen, waar hij omstreeks ééne maand vertoefd heeft, en nam per trein van 4 n. 20 m. per Rijnspoor de terugreis naar Dnitschland aan. Prinses Marianne begeleidde den prins van bet Groot Stedelijk Badhuis tot Voorburg, waar zij, na oen hartelijk afscheid van haren zoon, wederom haar buitenverblijf bereikte. Het verkeer langs den stoomtramweg Den Haag-Scheveningen was gisteren, vooral in den na middag, wederom zeer druk Hot aantal vervoerde passagiers bedroeg 16.000.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2