LET 1)8 OH DAGBLAD. N°. 6900. Dinsdag 15 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maar.den1.10. Franco per posty...1.40. Afzonderlijke Komme/s... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/ 0.17J.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit novntner van het Leidsch Dagblad behoort vc.or de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den üemeent eraadzitting van Maandag 7 en Dinsdag 8 Aug., bladz. 65 en 66. [Verbeter blad, dus ter vervanging van het eerst verzo ndene.] Ofüciëele Eennlsgievingen. f Je Burgemeester, Hoofd vavi het Gemeentebestuar van L' 4ide7i, brengt ter algemeene kennis dat op beden aan den r jntvanger der directe belestmgen alhier is ter hand gesteld Aet kohier van het patentrecht, van "Wijk 6, over den dienst van T882/83, executoir verklaard den 12den Aug. jl., wordende -«en ieder herinnerd aan zijne verplichting om zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te \oldoen. Leiden, De Burgera. voornoemd, ■14 Aug. 1882. DE FREMERY, Weth. lo. B. LEIDEN, 14 Augustus. Op Maandag 28 en Dinsdag 29 Augustas a. 8. nullen weder de toelatings-examens worden afge nomen voor de burgeravondschool van het „Mathesis Scientiarun» Genitrix". Een advertentie in dit blad geeft de veroischten tot toelating voor de eerste klasse aan, alsmede de dagen en nren"tot inschrijving. Het groote nut van deze school blijkt van jaar tot jaar en zeker cal het ook bij den a.e. nieuwen wintercnrsus niet aan nieuwe leerlingen ontbreken. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in Juni, was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaarAmsterdam 26.9, Arnhem 19.9, Dordrecht 27.2, 's-Gravenhage 20.9, Groningen 23.1, Haarlem 17.9, 's-Hertogenbosch 28.3, Leeuwarden 20.1, Leiden 27.4, Maastricht 23.2, Rotterdam 25.2, Utrecht 22.7. Bij de heden gehouden openbare vorkooping van ookes in partijen van TOO, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 40, f 20.50, 4 en f 2,05-; de laagste f 40, f 20, f 3.50 en f 2. Op de te Zeist gehouden wordende bloemen tentoonstelling aijn o. a. ook den heer J. De Jager, te Boskoop, bekroningen toegekend, als: een-bronzen medaille voor ti6n coniferen in verschillendecoorten een getuigschrift voor aenbas in 15 soorten en een zilveren medaille voor 10 clematis. Be heer *L Haasnoot, te Katwijk aan Zee, aan wien de oprichting van de gebouwen *<oor een stoomgemaal in den iPolder vac Oosterwolde ge gund is, is mede aannemer gewordeD, om den El- burgschen Kerkdijk te herstellen en te verowaren, en welzoo men verneemt, door het wiel been, voer ruim f 24,000. De rekeniDg der gemeente Nieuwkoop «over ihet jaar 1881 bedraagt io ontvai^jst f 14329,72 en in uitgaaf f 12703,73^ zoodat erheen batig ealdo ie van f 14iH>S,98£. Yoor onderwijs is uitgegeven f 3313,98. De voorstellen van -dr. Mereng c. b. en dr. Segers, die met de daarmede overeenstemmende werden afgewezen in de een-en-twintigste zitting der Synode van de Ned. Herv. Kerk, waren een parig in den wenseh om door het beginsel van vrije stadie (volgens hun verklaring daarom nog niet vrijheid van studie) aan te nemen, in de kerkelijke wetgeving, den toegang tot het proponentsexamen Gpen te stellen, ook voor hen, die andere instellin gen van hooger onderwijs hebben bezocht dan de nu aangewezene, en alle maatregelen van dwang om gebruik te maken van de door de kerk aan geboden gelegenheid te verwijderen. Het voorstel van dr. Merens c. s. wilde echter voor de bijzondere inrichtingen erkenning langs ker- kelijken weg, terwijl de heer Segers met zijne geest verwanten die erkenning niet als voorwaarde stelde. De eersten sloten daardoor feiteljjk de Vrije Univer siteit nit, wier statuten alle pogingen om onder synodaal gezag te komen verbieden, en gewaagden slechts van inrichtingen van hooger onderwijs, die, gelijk bekend is, volgens de nieuwe wet volstrekt geen universitair karakter behoeven te hebbeD. De heer Segers verklaarde universitair onderwijs te willen, ofschoon in zijn voorstel slechts van acade mische opleiding sprake was en niet bleek op welke wijze hjj het universitair karakter wilde handhaven. Dit scheen te minder duidelijk, daar de heer Sogers lo. ook aan predikanten en doctoren in de theolo gie, die zich als privaat-docenten vestigden (volgens nadere aanvulling met eenig radicaal van de Synode) het recht wilde toekennen testimonia af te geveD, van gelijke waarde als die van de officiëele hoog leeraren, en 2o. verwees naar de Vrije Universiteit die nog altijd haar universiteitskarakter verkrijgen moet. Behalve deze voorstellen waren er, volgens het Yad., dio van alle universitair onderwijs zwogen. De hoogleeraar Gooszen en de heer Roodhuyzen (Gelderland) hadden mede namens de heeren dr. Dikeraa, Alingh Prins en Segers rapport uitgebracht, de heer Roodhuyzen over de adviezen der classicale vergaderingen, provinciale kerkbesturen on over do verschillende voorstellen, de hoogleeraar Gooszen over het advies der rapporteerende commissie. De heer Seger6 had, voor zooveel hij van hare meer derheid verschilde, afzonderlijk zijn gevoelen, de verdediging namelijk van zijn voorstel, in het rap port doen opnemeD. Bij de heeren dr, Merens c. s. hadden zich ver scheidene classicale vergaderingen aangesloten, ter wijl het Prov. Kerkbestuur van Utrecht het voorstel in hoofdzaak overeenstemmend, in sommige opzich ten gewijzigd, in alle opzichten nader uiteengezet en toegelicht, zelfstandig had ingediend. Allen wezen uitdrukkelijk op het Tccht, dat zij meenden te kun nen ontleenen aan art. 8 van het reglement op het examen, dat aan de diplomata en testimonia, van buitenlandsche inrichtingen voor hooger onderwijs toestaat wat zjj wenschten dat ook aan die van de bijzondere inrichtingen van hooger onderwijs in ons vaderland tot stand gekomen mocht worden toe einde der crisis nabij en het koninklijk besluit over de gewijzigde kabinetsformatie eerstdaags te ver wachten is. (H.) De Prins van Oranje heeft een paar prachtige vazen gezonden voor do Haagsche „fancy-fair" ten behoeve van de vervolgde Joden in Rusland als blijk van zijne sympathie. In den tuin van het stedelijk ziekenhuis te Utrecht zal voor rekening van den Staat worden gesticht een laboratorium voor pharmacie enz., ten behoeve van het universitair onderwijs. Tot wegneming der onzekerheid, welke dien aangaande gebleken is te bestaan, brengt de minister van binnenlandsche zaken in herinnering dat de consulaire aangelegenheden in Egypte onder leiding staan van het consnlaat-generaal te Alexandrië, tot hetwelk belanghebbenden in voorkomende gevallen zich kunnen wenden. Gedurende de tijdelijke afwe zigheid van den con sul-generaal is de vice-consul de heer R. J. H. Van Lennep, met de waarneming belast. De beide batterijen van het 3de reg. veld- art. te Bergen-op-Zoom, ter sterkte van 10 officieren. 147 onderofficieren en minderen, 124 rijkspaarden en 18 voertuigen, zijn Zaterdag naar het kamp te Milligen vertrokken en keeren tegen 5 September in hit garnizoen terug. De heer N. S. Raphael, kortelings te Amster dam overleden, heeft bij uitersten wil aan de armen dier stad een legaat besproken van 5000, vrij van successierecht. Blijkens een bij het dep. van marine ontvan gen telegram is het schroefstoomschip „Bonaire", onder bevel van den luif.-ter-zee 1ste kl. jhr. H. M. Van der Wijck, in den morgen van 12 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. I Gemengd NienvrSi Met 15 tegen 4 stemmen werd sdzoo besloton: „De Synode is van oordeel dat geen ampliatie van de bestaande kerkelijke reglementen moodig ia, en wenscht de grondbeginselen van de tegenwoordige inrichting van het hooger onderwijs zoo krachtig mogelijk te handhaven." Nadat alzoo de vraag van beginsel was beslist, werd het voorstel van do Synodale Commissie tot regeling van de benoeming van kerkelijke hoog leeraren te Amsterdam goedgekeurd, waarbij kennis werd genomen van de onderhandelingen, door haar met burgemeester en wethouders van Amsterdam gevoecd, en van het besluit van den gemeenteraad aldaar te dier zake. In eene buitengewone verga dering, die op deo 3den Woensdag in October is bepaal<t; zal de Synode tot de benoemiDg van twee kerkelijke hoogleeraren voor de Amsterdamsche universiteit overgaan. De commissie van voordracht wordt vóór dien tijd opgeroepen, ten einde de nomi natie op te maken, waaruit de Synode moet kiezen. Yolgeas het Vad. heeft de Koning Donderdag ji. de opdracht tot kabinetsformatie aan den heer Van Lynden vernieuwd. Ke vernieuwde opdracht was door den heer Van Lyndon blijkbaar voorzien, want hij heeft reeds vóór Donderdag pogingen gedaan, om zgn demission- nair kabinet met een minister van financiën en een van koloniën aan te vullen, ten einde zelf naar bniteoiAndsche zaken te kunnen terngkeeren. Die pogingen .hebben aanvankelijk geen gunstigen uitslag gehad, imcar nit het vernieuwen der opdracht mag men wel de gevolgtrekking maken, dat bet Hedenvoormiddag te ongeveer 11 uren is een 9-jarig knaapje, genaamd P. K., al spelende aan do Oude Vest te water gevallen. Zekere Gije- bertns Van der Sluys, op eenigen afstand bemer kende dat het reeds in zinkenden toestand wa6, be gaf zich onmiddellijk gekleed te water en bracht den jongen op het droge, zonder dat hij letsel bekwam. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week besomden de twee kantvisschirs van f 90 tot f 130 in 5 dagen. Door windstilte was de vangst niet ruim. Besteed werd voor tong 25 a 70 en voor bunschol 50 a 80 ets. per stuk; droogscharreu f 8 a f 10 per mand. Aan gekomen zijn schipper J. Van Duivenbode, reeder D. D. Onwehand, met 200 kantjes pek. en 20 ton steur Jan Nijgh, reeder dezelfde, met 165 kantjes; L. De' Vreugd, reeder Firm. Meerburg, met 7 ton steur-, 745 kantjes- en 70 ton pekelharing. Besteed voor pekelharing f 16 a f 17 en voor steurharing iu- tonnen 17 a 19 per ton. De geheele vloot ig op de visscherij uitgegaan. Bij de te Waalsdorp gehouden we k el ij k- sche schietoefening der cavalerie heeft een huzaar zich door onvoorzichtigheid den ringvinger der lin kerhand afgeschoten, terwijl ook de middelvinger zwaar verwond werd. De sergeant P., van de hos pitaal-compagnie, legde dadelijk een voorloopig ver band en geleidde den gekwetste naar het hospitaal te 's-Hage. Gedurende de vorige week zijn te Sche- veningen aangekomen 418 badgasten met 20 be dienden, en wel in de hotels 353 badgasten met 14 bedienden en bij de particulieren 65 badgasten met 6 bediendeD. In het geheel bevonden zich Za terdag te Scheveningen 1921 badgasten met 188 bedienden. Sedert 1 Mei 11. kwamen te Schevem'n- gen aan 3186 badgasten en 281 bedienden.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1