LEIDSCH DAGBLAD. iV. 6899. Maandag 14- Augustus. A". 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER CODRAST: Foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Noinmers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootcre letters naar plaalsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit JJommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Een lastig vraagstuk. „De ondergeteekenden, overtuigd vaa de drin- gende behoefte aan een beter evenwicht tnsschen j geest- en lichaamsoefening bij de opleiding der jeugd in ons vaderland, verzoeken eerbiedig aan Uwe Excellentie dit volksbelang in ernstige overweging j te nemen en maatregelen te doen beramen om op allo openbare scholen, zoo van lager als middelbaar en gymnasiaal onderwijs, het gewone onderricht door lichaamsoefeningen van verschillenden aard, zoo bin nenshuis als in open lucht, te doen afwisselen." Dit adres aan den minister van binnenlandsche zaken, waartoe het initiatief uitging van mr. R. A. Kerkhoven, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Overijsel, werd reeds door vele personen ge- teekend, onder welke oud-iuspecteurs en school opzieners van het lager onderwijs, hoogleeraren aan universiteiten cu geneeskundigen, en ongetwijfeld zal de verwachting, dat nog vele belangstellende medeburgers, aan welke daartoe de gelegenheid zal worden aangeboden, daarmede hun instemming zullen betuigen, niet worden teleurgesteld. In denzelfden geest sprak dr. Lubach in de jongste algemoeno vergadering van het Nederlandsch Onder wijzersgenootschap, te Zwolle gehouden. Bij do be spreking der vraag: „Is de zorg, die tegenwoordig in de school voor de lichamelijke opvoeding ge dragen wordt, voldoende te achten of is meerdere uitbreiding wenschelijk?" gaf spr. o. a. als zijn mesning te kennen dat natuurkunde en ingewik kelde rekenkunstige vraagstukken op de lagere school misplaatst zijn, dat veel huiswerk nadeelig is voor de leerlingen en dat het wenschelijk is tee kenen en gymnastiek onder de verplichte leervakken op te nemen. Yan alle zijden dus dezelfde aandrang, in het adres op lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs zonder onderscheid toegepast en in vrij algemeene bewoordingen geuit, op gevaar af dat men, althans hier ter stede, van zekere zjjde de verzuchtiDg zal vernemen: „alweder een adres dat niet tevens een advies is; daar kunnen wij ons niet mee inlaten." Gelukkig intusschen dat niet overal die zonder linge opvatting van het recht van petitie bestaat, on het is dan ook te verwachten dat de regeering bovenbedoeld adres, van een flink aantal handtee- keningen voorzien, in ernstige overweging zal nemen. Daarmee echter zal de knoop zoo maar ineens niet zijn doorgehakt, en om dien niet al te verward te makeD, ware het wellicht wenschelijk geweest dat men zich in het adres aanvankelijk bepaald had tot het lager onderwijs. Niet dat wij van oordeel zijn dat een herstel van het evenwicht tnsschen geest en lichaamsoefening ook bij het gymnasiaal- en vooral bij hot middelbaar onderwijs overbodig zou zijn, maar zeker niet zoo dringend noodzakelijk als bij het lager onderwijs, omdat men daar te doen heelt met de meest jeugdige leerlingen, bij welke wel in de allereerste plaats zal moeten gewaakt worden togen „onmatigen schooldwang, tegen be nadeeling der jeugdige gestellen door aanhoudend zittenden arbeid, tegen zenuwachtigheid der kin deren bij een lust- en moeddoovend voortdrijven tot onverpoosde, niet genoeg door beweging en spel afgewisselde studie, tegen oogenbederf", enz. Afwisseling van het gewone onderricht door lichaamsoefeningen van verschillenden aard, zoo binnenshuis als in open lucht - ziedaar het middel, dat wordt aangegeven tot herstel van het verloren evenwicht. Oefeningen in de open lacht - natuurlijk voor zoover de weersgesteldheid dat gedoogt, dat wil zeggen voor ongeveer een vierde gedeelte van het schooljaar; het overige drie vierde deel des jaars zullen die oefeningen binnenshuis moeten worden gehouden, in een daartoe bestemd lokaal immers in de gewone schoollokalen, gevuld met schoolbanken, is dat onmogelijk. Aangenomen nu, dat bij alle scholen een dergelijk gymnastieklokaal aanwezig is, dan nog zal mon niet op behoorlijke wijze in de behoefte kunnen voorzien. Die oefeningen toch zullen dan alleen doel treffen, wanneer zij worden gehouden ongeveer in het midden van elkon schooltijd. Bij het begin daarvan hebben de leerlingen natuurlijk nog geon behoefte aan ontspanning en wanneer zij daaren tegen eerst omstreeks hot laatste uur of half uur van den schooltijd in het gymnastieklokaal kunnen worden toegelaten, zal het reeds te laat zija om de overspanning te voorkomen. Op welke wijze in die leemte te voorzien? Men zal er toe moeten overgaan de zes of zeven klassen eener lagere school to splitsen in twee rubrieken met verschillende schooltijden, voor de eene b. v. - om ons tot morgenuren te bepalen - van 8 tot 11, voor de andere van 9 tot 12 uren, de eerste met lichaamsoefeningen, b. v. van 20 minuten voor elk der drie klassen, tusschen 9 en 10, de tweede met dito tusschen 10 en 11 uren. Wanneer daarbij dan getracht wordt niet zoozeer naar het uitvoeren van gymnastische kunsten, als wel naar het verschaffen van opwekkende ontspanning, zal het beoogde doel wellicht kunnen worden bereikt. Die uitbreiding van den schooltijd zal intusschen de toch reeds zoo moeielijke taak van den onder wijzer niet weinig verzwaren, en dat is een beden king, die waarlijk niet over het hoofd mag worden gezien. Waar, gelijk onlangs gebeurde, van do twaalf candidaten voor de akte van hoofdonderwijzer - wij vergissen onsvoor de akte van hoofd eener school - er precies twaalf werden afgewezen, daar heeft men alle reden de fungeorende hoofden der scholen in eere te houden, in de eerste plaats hen, die bij of liever ondanks zooveel geleerdheid genoog gezond verstand bezitten om het onderwijs op de lagere school niet te doen ontaarden in een soort van vak onderwijs, b. v. in natuurkunde, dat danr allerminst te huis behoort. Als curiosum voegen wij hieraan toe de leeruren eeDer ons zeer goed bekende zoogenaamde „Fran- sche" school tea plattelande, een dertigtal jaren ge leden: '8 morgens van 912, 's middags van 24, 'savonds van 5—7 uren; bovendien twee avonden per week teekensehool van 6|8J, dat was dus achtereen van 58^, en tweemaal per week 's mor gens extra rekenles van 78J. En toen deed men niet aan gymnastiek. Wat zouden de scholieren onzer dagen daarvan wel zeggen? LEIDKK, 22 Augustus. Andermaal goeft het bestuur van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tainbouw en Plantkunde blijk van waardeering der belangstelling van hare talrijke leden. Opnieuw toch biedt het dezen een concert aan op Zomerzorg, en wel Dinsdag-avond, bij wolko gelegenheid tevens de uitreiking zal plaats hebben der bij de kortelings gehouden tuinbouwtentoonstelling behaalde prijzen, terwijl bovendien een expositie op kleine schaal gehouden wordt van afgesneden rozen en andere bloemen. Ook voor hen die geen lid zijn is de toe gang dan tegen betaling opeugosteld. Men weet reeds bij ondervinding dat wat door deze afdeeling wordt georganiseerd, goed is. De recreaties die zij aanbiedt worden door ons publiek op prijs gesteld en.ze mocht zich steeds, zelfs tusschen regendagen in, in gunstig weder verheugen. Wij zouden daarom wel vooruit goed weer voor dien avond durven voorspellenhet kan dan door d© verscheideuheid een der schoonste avonden worden welke Zomerzorg ons dit jaar oplevert. Dat de dames meerendeels met bloemen huis waarts zullen koeren, is, als we ons de gewoonte van het bestuur herinneren, zeker geen gewaagde vooronderstelling. Het Staatsblad N°. 115 bevat een koninklijk besluit houdende nadere aanwijzing der kringen om branderijon, waar peilingen kunnen verricht wor den, welke voor Leiden zijn bepaald als volgt: de oudo en de nieuwe Hoogowoerd en het ten noorden daarvan, van de Breestraat en van het Noord eindo gelegen gedeelte der gemeente, hetwelk be grensd wordt door de bestaande Singelgrachten. Op de voordracht voor leeraar in de mechanica en technologie aan de hoogero burgerschool voor jongens te Deventer zijn geplaatst de heeren: De Yisser, civiel-ingenieur te Arkel; Van der Waals, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers te Leiden, en Klobbie, 1st© luit. der genie te Utrecht. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 48—64 volwassen personen en van 813 kinderen. De rekening dor gemeente Lisse ovor 1881 be draagt in ontvangst 13,369.44, in uitgaaf/'^,676.01 en sluit dus met een batig saldo van 693.42. - Onder de ontvaugsten komen voor: opc. op 's Rijks belastingen 1946.66, 4/5 der personeel© bel. 6280.32, hoofdelijke omslag 1564.50, opbrengst gemeentewaag ƒ119.55, idem schoolgelden 235.60, idem hondenbelasting 149.50, 30 pet. vergoeding van het Rijk ia do kosten van het onderwijs 622.14. Onder do uitgaven: kosten van huishoudelijk en dagelijksch bestuur 2827.42, onderhoud van straten 1538.87, idem van wegen 765.89, kosten der openbare veiligheid en van de brandweer ƒ1834.39, idem van het onderwijs en de bewaarschool ƒ2928.14, renten en aflossingen van schuld 1130. In de gemeentewaag werden in dat jaar gewogen o. a. 60,177 kg. kaas en 106 varkens. De gemeente-rekening over 1881 van War mond, den Raad aangeboden, bedraagt in ontvang sten 7925,40 en in uitgaven 7503.03sluitende aldus met een batig saldo van 422.36L 's Rijks middelen hebben opgebracht in Jnlijl. 8,944,903, tegen 9,017,626 in Juli 1881, en over de eerste zeven maanden van 1882 ƒ57,928,656, tegen 56,945,364 in hetzelfde tijdvak des vorigen jaars. Het 7/n der raming was 59,051,827. Het voorstel, om de classical© vergaderingen te maken tot grondvergaderingen en aan haar de eindbeslissing te geven, is door do Synode afge wezen, als in strijd met do organisatie, de traditie en de ware belangen van do Ned. Herv. Kerk. Na kennisneming van de rapporten en nadat een hoogstbelangrijk debat was gevoerd, zijn de voor stellen betreffende vrije studie en toelating tot het proponents-examen ook van de leerlingen der Vrije Universiteit (voorstellen Merens c. s. en Segers) afgewezen met 15 tegen 4 stemmen. Het voorstel om overeenkomstig het Synodale reglement kerke lijke hoogleeraren te Amsterdam te benoemen, is aangenomen met 17 tegen 2 stemmen. Naar men verneemt, heeft de Koning onlangs aan onzen landgenoot, den talentvolleD landschap schilder J. W. Van Borselen, do hoogst veroerende opdracht gedaan om twee schilderstukken te ver vaardigen naar gezichten op het Loo. De beide kunstwerken, door Z. M. bestemd voor geschenk aan do Koningin ter gelegenheid van haren verjaar dag, zijn dezor dagen gereed gekomen en naar het Loo geëxpedieerd, waar zij een der kamers van de Koningin, bij hare terngkomst van do reis, versierden. Mr. W. C. J. J. Cremers, laatstelijk raads heer in het gerechtshof te Arnhem, en mr. P. Yan

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1