LEIDSCH DAGBLAD. N\ 6898. Zaterdag 12 Augustus. A°: 1882. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per posL1.40. AfxoodwltJke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.!7f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasaee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 91 AugHjtus. Het netto overschot der muziekuitvoering en toon eel voorstelling door de muziek- en tooncelver- eeniging «Nut en Vermaak" alhier gegeven ten Toordeeie der nagelaten betrokkingen van de ver ongelukten van Z. Ms. monitor „Adder" bedraagt f 85.98. De officier van gezondheid lste kl. D. H. Van Vierssen van het 2de reg. veldartillerie te Leiden is aangewezen tot het verrichten van den geneeskundigen dienst bij het wapen der artillerie in de legerplaats te Milligen. De tweede luitenant-kwartiermeester Kroonon- burg van het 4de regiment infanterie zal heden het corps verlaten, ten einde voor 5 jaren bij het Oost-Indi3che leger te worden gedetacheerd. Gedurende do eorste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Van Wensen, Amsterdam; J. Do Groot, Andijk; C. Trub, J. v. d. Broek, 's-Gravenhage; H. De Groot, Lisse; Van den Bosch, Noordscharwoude; Gez. Los, Reeuwijk; B am aart, wed. Kuis, D. v. d. Linden, Rotterdam; J. R. E. v. d. Kaay, Sche- veningen; H. De Nie, Van Mouien, niet vermeld. Briefkaarten: J. v. d. HejdeD, mej. Mus, A. Schip per, Amsterdam; A. V. Bos, 's-Gravenhage. De Algemeeno Synode dor Ned. Herv. Kerk heeft aangenomen het voorstel om diaconieën, wier inkomsten de uitgaven verre te boven gaan, in staat te stellen, onder de noodige waarborgen van toe zicht, uit de batige saldo's aan de kerkekas hunner gemeente ondersteuning te verleenen. Een en ander geschiedde op voorstel van de com missie, die bij monde van de heeren Verhoeff, Hou wing on Roodhuyzen (Utrecht) rapport had uitge bracht omtrent de adviezen van de classicaio en provinciale vergadering en, ook uit naam van hare leden Jans en Van Heel, de aanneming had aan geraden. Ernstige overweging had vooral de vraag go- wonden, of er hier vervreemding plaats had, hoe noodzakelijk de maatregel mocht wezen tot behoud b. v. van die gemeenten, welke uit het verleden schatten voor hare diaconie bezaten, zonder dat zij die konden besteden, terwijl hare kerkvoogdijen zioh niet of ternauwernood konden instandhouden. De Synode nam aan, dat hier niets bedenkelijks plaats had, terwijl door sommigen met nadruk ook hierop werd gewezen, dat de gevallen nagenoeg ge lijkstonden met die, waar gelden niet meer voor de rechtstreeksche bestemming kondon worden gebruikt en daarom tot de daaraan naaste moesten worden aangewend. Tot secundus-lid predikant van de Synodale com missie werd benoemd de heer G. J. Van Lakerveld, pred. te Helmond, tot secundus-lid ouderling mr. H. O. Feith, terwijl tot secundus voor den heer C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire, die als primus was opgetreden, benoemd werd de heer E. C. Jungius, pred. te Deventer. Aan het eindexamen der Hoogere Burger scholen in Zuid-Holland werd deelgenomen door 67 candid aten, waarvan er 55 slaagden on 12 werden afgewezen. Van de geslaagden waren 27 van de H. B. S. te 's-Hage, 10 van Delfr, 5 van Schie dam, 11 van Rotterdam, 9 van Dordrecht, 2 van Gorkwn, terwijl 3 cand. geen H. B. S hadden be zocht on das examen A (wet midd. onderwijs) heb ben afgelegd. [Gelijk men weet hebben de leerlin gen der H. B. S. te Leiden ditmaal te Haarlem het eind-examen afgelegd.] De geslaagden van 's-Hage zijn: C. L. Bonse, P». A. Carp, J. T. Cramer Jr., J. W. C. Diepen- huim, E, Gerst, W. H. Do Greve, J. J. C. Har- denberg, A. E. Immink, J. Limburg, L. M. Bar net Lyon, J. E. Meijboora, B. Van Rijswijk, G. A. N. Scheltema, W. Siebenhaar, A. Sijthoff, J. H. Slicher, W. L. Do Sturler, W. J. Thieme, P. C. Verkerk, H. O. Wichers en W. F. Van Zutphen. Uit Delft: R. C. Van der Bor, A. A. A. Van Dijk, T. A. L. Heijtink, H. M. Henket, G. Knip- horst, H. J. P. De Koning, M. P. Korevaar, E. E. B. Lacomblé, P. A. M. Spaan en J. J. Stieltjes. Uit Schiedam: N. F. Elzevier Dom, H. F. De Groot, H. J. Heijtink en H. C. Knappert. Uit Rotterdam: A. W. Der ons, J. H. Day vis, C. Groenenwegen, J. P. Heijblom, L. S. Hollan der, J. Lans, A. M. Mijnlieff on P. F. Van der Wallen. Uit Dordrecht: C. Van Epenhnysen, D. Boost Gips Pz., F. A. Kloppert Az., J. Kwa9t, G. Van Schouwen, A. H. Teepe, M. A. Vriesendorp en J. Van Wageningen. Uit GorkumW. De Hoog en J. J. Schoon. Voor examen A. slaagden: B. L. Bjjlevelt en A. G. Jansen van Raaij. Bij de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Soorabaia kan worden geplaatst eenleer- aar die bevoegd is om onderwijs te geven in de Hoogdnitsche taal- en letterkunde. Bijzonder zullen voor die betrekking in aanmerking komen zij die tevens eenig onderwijs in de geschiedenis kunnen geven. De heer M. J. Vierling, industriëol te Scheve- ningen, is met een sloep gebracht aan boord van de „Naerebout", ten einde een onderhoud te heb ben met den commandant, den heer Nijgh, betrek kelijk plannen tot het lichten van de „Adder", welke men, naar het voornemen schijnt te bestaan, beproeven zal eerst leeg te pompen. Op 77-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden mr. H. J. J. Van Convent ten Oever. Hij promoveerde in 1829 aan de Leidsche hoogeschool en vestigde zich daarna als advocaat te 's-Hertogonbosch. De gebeurtenissen van 1830 hielden hem, als officier der gemobiliseerde schutterij, eenige jaren onder de wapenen. In 1836 door Koning Willem I tot procureur bij de rechtbank te Rotterdam benoemd, was hij tot zijn dood in die betrekking werkzaam. De zevende tentoonstelling van de Hollandsche Teekenmaatschappij werd gisteren in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten te 's-Hage geopend. Een vluchtige blik op de 135 ingezonden kunstwerken (een van Alma Tadema's pronkstukjes volgt nog later) bewees, dat de expositie in ver scheidenheid en keur van teekeningen voor hare zes voorgangsters niet behoeft onder te doen. Prinses Marianne en Prins Albert van Pruisen brachten er bereids een bezoek van twee uren aan. Reeds nu werden 10 teekeningen aangekocht, zes door don Prins van Oranje, en welBiseo„In Cairo", Bisschop „Arm en toch rijk", Dn Chattel „Nïgtevecht", Joris „Bij een koopman in oudheden (Spanje)", en „Een doopeling (eiland Ischia bij Napels)", Tarenghi „In de kerk"; en vier door particulieren, nl.: J. Mari's „Een duo", Hartens „Te koop", Offermans „Een hengelaar" en Tnsquets „Arabische schildwacht." (Fad.) De N. R. Crt. verneemt dat de koopprijs voor het door de erfgenamen van prins Hendrik aan de Engelsche regeering verkochte etablissement te Port-Saïd bepaald is op één millioen Ned. gulden. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteravond van Southampton. De luit. ter zee 2de kl. J. Lastdrager, uit Oost-Indië in Nederland ternggekeerd, is op non activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2de kl. C. J, Pe 1 Bruyn Kops Jr., arts, behooronde tot de rol ?pn I Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam. Z. M. heeft den lsten luit. J. E. Jurling, van het 8ste reg. inf., op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - J. A. Lodewijk8, arts te Haarlem, met 1 Sept. a. 8., benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers aldaar; - den lsten luit. jhr. H. W. Boreel De Mauregnault, van het lste reg. huzaren, voor drie jaren gedetacheerd bij hot wapen der cav. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd de na te noemen door den krijgsraad in Jiet eerste militaire arrondissement (Zuid-Holland en Zeeland), standplaats 's-Gravenhage, gewezen vonnissen, in zaken tegen: P. K., 27 jaren, geboren te Rotterdam, milicien plaatsvervanger lste batter ij, 2de regiment veld artillerie, laatst in garnizoen te 's-Gravenhage, schuldig verklaard aan 2de desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie, onder eenigszins verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene militaire detentie van vier maanden, met last dat hij na zijn ontslag uit die detentie zal geplaatst worden in eene klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen voor den tijd van zes maanden. P. G., 20 jaren, geboren te Rotterdam, nummer- verwissolaar lste comp., lste bat., 4de reg. inf., laatst in garnizoen te Delft, schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arres tatie. Hij had op 25 Juni 11. zonder verlof zijn garnizoen verlaten en was naar zijn geboortestad gegaan, alwaar hij den 29sten d. a. v. werd ge arresteerd. Voor den krijgsraad beproefde hij zich te redden door te beweren dat hem geen krijgs artikelen waren voorgelezen, hetgeen hem wel anders werd beduid. Veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. W. De K., 23 jaren, geboren te Zeist, vrijwillig huzaar, 4de esc., 3de reg., laatst in garnizoen te 's-Gravenhagc, schuldig verklaard aan eerste desertie in tjjd van vrode, gevolgd door arrestatie; 2°. over treding der krijgstucht door het gebruiken van kameraad8good zonder vergunning; 3°. het slaan, schoppen en plegen van daden van geweld, tegen een patrouille, driemalen gepleegd, misdrijf ten aanzien van het misdadige de meeste overeenkomst- hebbende met het feit bij art. 100 van het crimineel Wetboek strafbaar gesteld, onder oenigszins ver zachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van twee jaren, met ont zegging van het recht enz. voor den tijd van vijf jaren.' J. K., 24 jaren, geboren te Vlissingon, vrijwillig hnzaar, als voren, schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal. Veroordeeld tot een correctioneel© gevangenis van een jaar, met ontzegging van het recht enz. voor den tijd van vijf jaren. Op 13 Juli 11. wa9 hij uit de provoost van de kazerne wegge- loopen. De politie hem willende arresteeren, ont vluchtte hij uit het huis, waarin hij zich een pooa had schuil gehouden en begaf zich voorts naar de buurt waar zijn beminde woonde en nam bjj die gelegenheid uit de woniüg van J. B. een jas weg, welke hij door de openstaande deur had zien hangen en waarmede hij het op een loopen zette, niet zoozeer om dat kleedingstuk te behouden, dan wel om daarmede naar de kazerne terug te koeren, dewijl hij slechts een boezeroen aan had. Achter volgd, nam hij de wijk naar de duinen, alwaar hij door den hoofdagent en rechercheur De Fiouw werd gearresteerd. Aan het strandteNoordwijkishetin vergevorderden staat van ontbinding verkeeren$ lijk

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1