dienden, en wel in de hotels 410 badgasten met 16 bedienden en bij de particulieren 152 badgasten met 17 bedienden. In het geheel bevonden zich Maandag te Scheveningcn 1825 badgasten mei 185 bedienden. Sedert 1 Mei 11. kwamen te Scheve- ningen aan 2768 badgasten en 261 bedienden. Zondag jl. hielden eenigo leden van de Postduiven-Yereeniging „de Ooievaar" te 's-Hage eene vlucht uit Londen met 25 duiveD, waarvan het meerendeel in Juni jl. van Parijs en 30 Juiijl. van Vlis- singen hebben gevlogen. Door de zorgen van den heer Hoffman, restaurateur aan boord van de „Holland", dos morgens te 11 u. 4 met N.-W.-wind to Londen losgelaten, bereikte de eerste duif het hok des namiddags te 6 u. 29, eigenaar de heer Godfr. J. J. Boelen. Ook deze vlucht mag als goed afgeloopon worden beschouwd. Op deEgelantiersgrachtteAmsterdam is een 12-jarige knaap uit een zolderluik op straat gevallen en belangrijk verwond in de ouderlijke woning teruggebracht en kort daarna aan do ge volgen overleden. Ter beschikking der justitie is gesteld en naar de cellulaire gevangenis te Utrecht over gebracht, do boekhouder van den commissionair in plaatsvervangers C., aldaar, dio ten nadeele van diens patroon een som van f 165 had ontvreemd. Ha met dat geld in België goede sier te hebben gemaakt, heeft hij, toen alles verteerd was, zich bij de politie te Rotterdam vrijwillig in arrest begeven, die hem spoedig naar Utrecht liet overbrengen. Te Purmerende is preventief in hech tenis genomen eene weduwe, die verdacht wordt haar kind te hebben gedood. Maandag-avond is do laatste trein uit Keulen naar Amsterdam, in de nabijheid van het station "Wesel, ten gevolge van het springen van een wielband, ontspoord. Ofschoon eenige wagens om vergeworpen werden en zelfs een oind weegs mede- gesleurd, is bij dit ongeval gelukkig geen verlies van menschenlavens te betreuren. Wel zijn een aantal passagiers gekneusd en velen zelfs vrij ern stig, gelijk des avonds bleek bij de aankomst van dezen trein, die te Arasterdam een uur te laat aan het station kwam. (N. v. cl. D.) Uit Renswoude wordt aan de H. C. geschreven: Op onrustbarende wijze heerscht hier in deze streken de varkensziekte en belangrijk is de schade, die daardoor wordt aangericht. Bij lage voederprijzen maakt men 48 a 55 ct. per kg. voor de vette varkenswas dus de ziekte geweken, dan hadden de talrijke houders geene reden tot klagen. Verledon Zaterdag liot te Eupen, in de Rijnprovincie, een heer zich scheren, toen het hom voorkwam dat de barbier zich zonderling ge droeg en allerlei verdachte bewogingen maakte mot het mes. In zijnen angst vatte hij den man bij de beide armen en duwde hem terug. De barbier sloeg neer en gaf den geest. Hij was door eene beroerte getroffen. Bij het vertrek van een trein van Arn hem naar Nijmegen geraakte een reiziger 3de klasse bij het dichtslaan van het portier van den waggon met eene hand zoodanig daartusschen bekneld, dat drie vingers daarvan als het ware vermorzeld wer den. Do man, een gepensioneerd militair, was rade loos over den ongelukkigen toestand, waarin hij daardoor wellicht gebracht is. Een noodlottig voorval hoeft te Lop- persum plaats gehad. Do bejaarde vrouw van den kleermaker Schluckebir, als baker werkzaam ten huize van den heer Wolsink, had het ongeluk in den vrij diepen kelder te storten, waar zij nog eenige werkzaamheden te verrichten had, toen de huisgenooton reeds te bed waren. Eenige oogen- blikken later vond men haar daar badende in haar bloed en zwaar gewond. Dadelijk aangewende ge neeskundige hulp mocht niet baten. Den volgenden morgen is zij aan de gevolgen van den val overleden. Zekere PeyruBse te Narboune schoot op zijn vader en moeder, die hij zwaar wondde, waarna hij zich zei ven van het leven beroofde. Naar men verzekert, heeft de bekende fcooneelspeelster Sarah Bernhardt, ten behoeve van haar bijna achttien jarigen zoon, den Ambigu-schouw- burg gepacht. Zij betaalt daarvoor 85,000 fr. en bovendien 40,000 fr. halfjaarlijksche huur, vooruit betaald. Al het 8chouwburgtoebehooren is ouder <de pacht begrepen. Voorts beweert men dat mevr. Damela aandeelen heeft in den schouwburg „des Nations", waar zij in den winter van 1883 zal optreden. Voor den aanstaanden winter heeft zij zich aan het Vaude ville-theater verbonden. Men herinnort zich deontdekking van een lijk in de Seine, nabij Chatou, dat als een bal gebonden was door middel van looden buizen, die tevens moesten dienon om het onder water te doen blijven. Na langdurige nasporingen is het ge lukt de daders van dien moord te ontdekken. Het waren de echtelieden Fenayrou. De man was een gewezen apotheker, en de vermoorde, Aubert, een vroegere bediende van hem. Heden komt deze zaak voor bij het hof van assise*^ van Seine-et-Loire. Een zeer uitvoerig rapport is in deze zaak uitge bracht, waaruit blijkt dat de vrouw van Fenayrou, tijdens Aubert bediende bij haar man wa9,in verboden betrekking tot dezen stond. Ais reden daarvan is door haar opgegeven dat zij mot Fenayrou is gehuwd niet uit liefde, want hij was verscheidene jaren ouder dan zij, maar uit kinderlijk plichtgevoel, daar deze indertijd bij hare moeder bediende was en hare moeder door het overlijden van haar vader hem niet missen kon in de drukke apotheek, welke bij het huwelijk door Fenayrou werd overgenomen. Achtereenvolgens bracht zij twee meisjes ter wereld. Na verloop van eenigen tijd kwam Aubert als be diende in de apotheek en langzamerhand ontstond er tusschen hen eene innige verstandhouding. Nadat dit geruimen tijd had geduurd, verkoelde die betrek king eenigszins en knoopte zij met een tweeden minnaar betrekkingen aan. Van dit laatste schijnt haar echtgenoot geen kennis gedragen te hebben, doch wel van eorstgenoemden minnehandel. Hij zelf echter wijdde zich al sedert lang in het geheel niet meer aan zijne vrouw, was lui geworden, had zich aan het spel overgegeven en was ten laatste, door achteruitgang van zaken, verplicht zijn apotheek te verkoopen, terwijl de handel van Aubert, die zijne eigen zaken begonnen was, voorspoedig ging. Jaloezie daarover en wrok over de verstandhouding, die tusschen Aubert en zijne vrouw hadden bestaan, rijpten in zijn gemoed de zucht naar wraak, en hij eischte daarvoor dat zijne vrouw, wilde zij vergiffe nis verwerven, Aubert ergens heen zou lokken, waar hij dan met dezen zou afrekenen. Zij gaf aan dien eisch gehoor, en onder het voorwendsel van Aubert, die voor het oogenblik eenigszins financieel in verlegenheid verkeerde, te willen helpen, lokte zij hem in een huis te Chatou, waar Fenayrou zich reeds bevond, gereed om zijno misdaad te volvoeren? Aan zijne bekentenis omtrent den moord is o. a. a. het volgende ontleend„Toen ik hem hoorde loopen, maakte zich een zenuwachtig beven van mij meester, niet van vrees of spijt, maar van vreugde. Ik gevoelde mijn vijand in mijne macht en zeide in mij zelvon: „Ik heb u dan eindelijk, ellendeling! gij zult voor al hot kwaad boeten dat gij mij ge daan hebt!" Toen hij achter mijne vrouw in den salon kwam en deze de kaars had aangestoken, terwijl hij zelf eene lucifer met de rechterhand omhoog hield, kwam ik van achter do deur op hem toe en gaf hem een goduchten slag met een hamer op de hersenpan. Mijne vrouw vlood weg. Hij viel met het aangezicht togen den grond, maar, als door een veer opgeheven, sprong hij op en her kende mij, uitroepende: „Ik ben verlorenj" Wij grepen elkander vast, en terwijl ik hem steeds mot mijn hamer op het hoofd sloeg, draaiden wij rond elkander de ganscho kamer door. Langzamerhand verloor hij echter zijne krachten en viel met het aangezicht tegen den grond. Ik keerde hem toen om en ging op hem liggen, lichaam tegen lichaam, aangezicht tegen aangezicht, zoodat mijn gelaat het zijne, mot bloed overdekt, bijna raakte. Ik heb hem toeu zijn verraad en zijn gedrag verweten, al het goede gezegd dat ik hem had gedaan en al het kwaad dat hij mij had berokkend; vervolgens mijn stokdegen nemende, heb ik hem dien getoond, zeggende: „Ellendeling, gij hebt mij door het hart doen lijden, gij zult door het hart sterven", en stak hem tot tweemaal toe het goheele lemmet in het hart, zoodat hij toen terstond den geest gaf. Uit voorzorg stopte ik hem nog een bal in den mond, dien ik mot twee spel den vaststak, en na hem geheel ontkleed te hebben, heb ik het lijk als een bal met de looden buizen omwonden. Ik dacht dat 8 kilogram lood voldoende zouden zijn geweest om het lijk onder water te doen blijven. Doch ik schijn mijne berekening slecht te hebben gemaakt. Ik betreur dit." Fenayrou heeft al de bijzonderheden van dit moord- tooneel medegedeeld, zonder eenig afgrijzen of be rouw, integendeel met een soort woeste vreugde, en aleof hij nog het genoegen smaakte, dat hij had ge noten, toen hij de misdaad volvoerde. Met behulp van zijno vrouw en een jongeren broeder werd het lijk op eene kar naar de brug van Chatou gebracht en daar in do Seine gewor pen, waaruit het, zooals bekend is, later werd op gehaald. Het aantal gevallen van gele koorts to Brownsville (Texas) is reeds 750; de epidemie breidt zich snel uit. Een dubbele moord isgepleegdop een kilometer afstand van Salles (Frankrijk.) De handelaren Durand en Payrastres, die hunne waren aan den man gebracht hadden, werden onverwachts aangevallen door twee onbekende lieden. Hunne lijken zijn op den weg teruggevonden. Durand was in het hart getroffeD, maar had nog kracht genoeg zich tweehonderd meter voort te sleepen. Toen be gaven hem echter de krachten: hij viel neer en eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Dief stal gaf aanleiding tot de daad. Men gelooft de schuldigen op het spoor te zijn. Zekere Charles Piessert te Guines (Pas-de-Calais), die des avonds om tien uren dronken te huis kwam, bedreigde zijne drie kinderen, één jongen en twee meisjes, te dooden. Ongelukkig bleef het niet bij die woorden, maar hij nam zijn 10- jarigen zoon Alfred op en wierp het kind in een kanaal, op ongeveer 300 meter afstand van zijn huis. De overgebleven meisjes begonnen bij het zien ver drinken van hun broertje om hulp te roepen en toen de vader menschen zag aankomen, sprong hij zelf in het water. Slechts twee lijken werden uit het water gehaald. Een heer die een buitentje bewoonde in de omstreken van Chartreuse de Besserville (Meurthe) is op ongelukkige wijze het slachtoffer zijner eigen uitvindingen geworden. Zijne woning was nl. eenigen tijd geleden bezocht door dieven, die een aardig sommetje meegenomen hadden. Om dit nu te voorkomen had hij een pistool in verbin ding gebracht met do deur, zoodat, als deze open ging, het pistool vuur gaf. Toon hij nu door den tuin in huis kwam en er niet aan dacht dat het moordtuig aan de deur bevestigd was, giDg onver wachts het schot af en doodelijk gewond viel de ongelukkige op den grond. Het hof van Brussel heeft tot handha ving van de preventieve gevangenschap van Ar- mand en Leon Peltzer besloten. Armand is hier tegen in appèl gekomen. Het blijkt, wat Armand aangaat, dat zijne boeken in orde waren, en niets bewijst dat de 12,000 fr., die Leon uitgaf om de misdaad voor te bereiden en te volvoeren, hem door Armand waren gegeven. De rechtbank te Blaye (Frankrijk) zal uitspraak moeten doen in een vrij zonderling ge val. Zekere kruidenier te Bourg, Gonzague Filatreau, begeerde het lokaal der Vrijmetselaars-logo, waar- vau hij lid was, met menschenbeeuderen te versie ren en ging die zoeken op de begraafplaats der naburige gemeente Lansac. Hij herhaalde zijn be zoek meer dan eens, en het gevolg was dat zeven en twintig inwoners van Lansac eenen eisch bij do rechtbank instelden om teruggaaf der gestolen beendereD, 50 franken boete voor eiken dag dat Filatreau in gebreke bleef, en schadeloosstellingen tot een gezamenlijk bedrag van 10,000 frc. ten bate der armen. i T ENLAND. Frankryk. De gisteren afgelegde verklaring van het mï- nisterie-Daclerc in de Kamers luidde als volgt: „Mijne heeren Senatoren en Afgevaardigden! Het votum in de Kamer van 29 Juli jl. brengt vóóru een nieuw kabinet. Zijn eerste plicht is, u te zeggen wat voor dat kabinet dit votum beteekont, welke gedragslijn het daaraan oplegt. Door het weigeren der noodige kredieten voor de gedeeltelijke bezet ting van het Suez-kanaal, heeft de Kamer een maat regel van behoedzaamheid en voorzichtigheid geno men, die echter niet gelijk staat met eene abdicatie. De regeering zal tot leiddraad nemen do gedachte die dit votum voorschreef en diUrnaar hare gedrags lijn richten. Mochten er zich gebeurtenissen voor doen, waarbij de eer en de belangen van Frankrijk betrokken schjjnen, dan zullen wij ons haasten de Kamers bijeen te roepen en haar de besluiten voor te leggen, die de omstandigheden mochten eischen. De binnenlaudscho vraagstukken, al zijn zij minder dringend, vergen niet minder onze aandacht. Op dit stuk echter kan er niets aangevat noch ondernomen worden gedurende de aanstaande schorsing van uwe zittingen. Wij zullen ons dien tijd ten nutte maken tot het overwegen van die vraagstukken; cn met de hulp uwer commissiën zullen wij trachten naar vrijzinnige en voorwaarts gerichte oplossingen er van.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2