LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6893. Maandag 7 Augustus. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BEE ADYERTENT1EN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn op „Rhynzigt" 674 zwembaden door heeren en 54 door dames ge nomen. Ondanks de koele winden en het buiige weder behield het water eene temperatuur van 19.5° C. Op den Rijn te Alphen is door particu liere samenwerking een drijvende badinrichting tot stand gekomen, die in eene lang gevoelde behoefte voorziet. De inrichting bestaat tiit drie badkamers met overdekt balkon tot wachtplaats, en laat zoo wel wat uitwendigen vorm als wat constructie be treft, niets te wenschen over. Het voornemen bestaat om bij de aan staande wedloopen te Clingendaal bij "Wassenaar eenige agenten nit de residentie aldaar met het handhaven der orde te belasten; ze zullen dan te paard dienst doen. in het Haagsche Bosch is, den morgen na de illnminatie, een hnzaar dood gevonden. Een buiten de kom van het dorp Lisse wonend burger is onaangenaam verrast geworden door de ontdekking dat men nagenoeg de geheele wasoh van zijn groot gezin van de bleek heeftop genomen; tot heden was men de daders nog niet op het spoor. De winkels in de overdekte passage van het Buitenhof naar de Spuistraat in Den Haag zullen, naar de Haagsche correspondent van de Midd. Crt. meldt, hoofdzakelijk verhuurd worden aan vreemdelingen, wanneer ten minste de plan nen der Haagsohe kapitalisten verwezenlijkt wor den. Zij hebben reeds bestellingen en toezeggingen ontvangen. De huurprijzen zijn zeer hoog: f 750 voor winkels van 2.75 M. breed, f 1000 voor die van 3.75 M., f 1500 voor 4.5 M. In de rotonde zijn vier „standen", waarvoor f 3000 's jaars moet worden opgebracht. Het huis, thans door den heer Yan Eek bewoond, zal een koffiehuis worden en f 10,000 huur doen; een panopticum f 4000; een biergrot f 2000 en een theater f 10,000. Yoor „ca binets d'aisance" wordt f 3000 huur gerekend, want ook deze zullen hier worden ingericht. De correspondent leidt uit het karakter der buiten- landsche winkeliers af, dat zij tegen die prijzen niet zullen opzien, omdat zij zich met minder ge makken voor zich zeiven tevreden stollen en min der gebruik maken van tnsschenpersonen. Uit Zandvoort wordt gemeld: Stuurman PI. Molenaar, van de vischschuit „de vrouw Jo hanna", heeft Dinsdag op de hoogte van den gezonken monitor de „Adder", aan de zeezijde, in zijn net opgevischt de pet van den loods, en met het volgende tij, op dezelfde hoogte aan de land zijde, de pet van een officier of adelborst, met ver schroeiden klep. Beide voorwerpen zijn hier aan gebracht. Te Scheveningen is aangespoeld een stuk grijs- geverfd eikenhout, vermoedelijk ook afkomstig van de „Adder", daar er een roode R met zwarte schaduw op geschilderd is. Het stoomschip „Celebes" wordt bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktui gen te Amsterdam voorzien van nieuwe dekken en ketels, van welke gelegenheid tevens wordt gebruik gemaakt om de passagiers-inrichting overeenkom stig de tegenwoordige eischen van den maildienst te verbeteren, voor welke werkzaamheden omstreeks vier maanden noodig zullen zijn. De Dnitsche officier, die bij gelegen heid der wedrennen te Hilversum onder een trein geraakte, overleed aan het ondervonden bloedverlies. Een ledige trein, die achteruit reed voor het ge vaarlijk Hilversnmsche station, reed hem over rech terbeen en linkervoet. Hij werd gewaarschuwd toen de trein naderde en ware hij niet gestruikeld dan ware hij wellicht het gevaar nog ontsnapt. Onmid dellijk werd hij verbonden en werden de doorge sneden slagaderen afgebonden. Hij hield zich moedig en kalmverzocht om een glas cognac en een sigaar, en vroeg, toen hij op eon draagbaar werd wegge dragen naar hot ziekenhuis, den mannen in de stap te gaan, daar hij als militair daaraan gewoon was. Yóór eenigen tijd vormisto mevrouw P. te Nijmegen een nieuwe, zware zijden japon en een casimiren mantel van groote waarde, zoomede eenige andere fijne dames-goederen. Er rezen eenige ver moedens tegen hare vroegere dienstbode A. K., die weinige dagen vóór de vermissing haren dienst had verlaten en die men dientengevolge niet uit het oog verloor. Dezer dagen trad de gewezen dienstbode elders in 't huwelijk en vestigde zich opnieuw aldaar. Naar men vernam, was zij zeer fijn in een zwart zijden kostuum getrouwd. Nu meende men zeker heid te hebben, dat zij de dievegge was. Een gisteren door de politie ten haren huize ingesteld onderzoek bracht de waarheid daarvan aan het licht, die de trouwjapon en de andere gestolen goederen in be slag nam en natuurlijk der jonggehuwde vrouw voor eenigen tijd een ander verblijf zal bezorgen. Op de Oude Schouw, circa 20 minuten van Irnsum verwijderd, heeft een hartverscheurend ongeluk plaats gehad. Bij het dichtdraaien van de brug wilde het zesjarig dochtertje van den brug wachter de brugleuning vatten, doch struikelde en raakte met haar hoofdje beklemd tnsschen de brug en een ijzeren stang, met» het gevolg dat het bijna plat gedrukt werd. Eenige oogenblikken daarna was het kind reeds een lijk. Een jonge rijke Rus, aan het ministerie van buitenlandsche zaken te St.-Petersburg ver bonden en die eenigen tijd met verlof te Parijs was, heeft zich aldaar in een hotel in de rue de la Paix met een revolver doodgeschoten, na in ge zelschap van zijn schoonvader en een vriend te hebben gegeten. BUITENLAND. Frankrijk. Men verzekert dat het ministerie aldus zal zijn samengesteld: Le Blond, president; justitie, Decrais; buitenlandsche zaken, Develle ;binnenlandsche zaken, Tirard; financiën, Billaud; oorlog, De Jauregui- berry; marine, Sadi-Carnot; landbouw, Cochery. Do minister voor koophandel was nog niet aange wezen. De heer Duvaux wordt als minister van onderwijs genoemd. Het „Journal Officiel" zal heden het ministerie bekend maken. Het gerucht van de ongesteldheid van den graaf De Chambord wordt onjuist genoemd; des graven gezondheid laat niets te wenschen over. Öroot-Britanai©. Cetewayo is met de „Arab" te Plymouth aan gekomen. Hij heeft een neef en twee leden van zijn voormaligen Raad bij zich. Op reis had de „Arab" nogal dikwijls stormweer en in den beginne was Cetewayo zeeziek, maar spoedig kreeg hij zeebeenen en zijn eetkist was uitnemend. Met zijne drie met gezellen gebruikte hij tusschen de Kaapstad en Ma deira 800 pond rundvleesch. Hij nam aan boord iederen dag een bad. Toen hij scheep ging, waren zijne kleederen niet in de beste orde; men gaf hem een nieuw lichtgrijs pak en hij ontving eene En- gelsche generaals-uniform om bij plechtige gelegen heden in Engeland te dragen. Hij gelooft dat hij aan koningin Yictoria slechts zijne zaak behoeft voor te dragen, om op zijn Troon hersteld te wor den. In dat geval zou hij voor Natal, zegt hij, een bolwerk tegen de Boeren en de Basoeto's zijn. Hij is bijzonder gebeten op John Dunn, dien hij een verrader noemt. Yrouwen vergezellen hem niet. Hij en zijne metgezellen zijn bijna pikzwart, maar hunne gelaatstrekken iets fijner dan die van gewone negers. Zijn voorkomen is min of meer indrukwek kend. Zoo hij onverrichterzake, zonder dat hem zijn Troon teruggegeven werd, moest terugkeerGD, zou hij diep teleurgesteld zjjn. Tui'kije. De Porte heeft bericht ontvangen dat, ondanks het protest van den heer De Lesseps, admiraal Seymour besloten heeft de maatregelen tot bescherming van het Suez-kanaal, welke hij noodig zou achten, krachtens machtiging van den khedive te nemen. De Lesseps verklaarde dat het kanaal geen gevaar hoe genaamd dreigt van de zijde van Arabi-pacha, die reeds herhaaldelijk bewijzen gaf zijner humaniteit; eene Engelsche bezetting van het kanaal zou, in stede van de vrije vaart te beschermen, die juist in gevaar brengen, omdat zij aan Arabi het voor beeld zou geven tot schending der neutraliteit van het kanaal, welke tot dusver door hom geëerbiedigd is. Egfypte- Er is geenerlei grond voor de verontrustende ge ruchten nopens een „coup de main" van de zijde van Arabi, vermits deze niet offensief kan optreden zon der bewegingen uit te voereD, welke terstond zijne bedoelingen zouden verraden. Indien de correspondent te Alexandrië van de „Figaro" goed is ingelicht, dan hebben van de zevon gouverneurs van Opper-Egypte drie zich voor den khedive verklaard, vier do zijde van Arabi gekozen. Een der eerstbedoelden bevindt zich dientengevolge reeds in hechtenis. Een zijner politieke geestver wanten is met een detachement trouwgebleven troe pen slaags geweest met een door Ali-Fehmy aan gevoerd deel van het leger van Arabi, en moet de overwinning behaald hebben. Ali-Fehmy, gouverneur- generaal van Opper-Egypte, heeft de wijk genomen naar Keneh. De verdeeldheid onder de Egyptische soldaten Deemt toe, velen willen Arabi niet moer gehoorzamen. De Porte heeft per telegraaf kennis gegeven dat zij op Egypte getrokken heeft tot dekking der kosten van eene Turksche expeditie naar Egypte. Yolgens den correspondent van de „Times" te Alexandrië, gaat het met het gebrek aan water beter dan men gedacht had. Het Mahmondieh-kanaal blijft nog altijd water leveren en dagelijks worden 1500 a 2000 ton in reservoirs geborgen. De Engelsche bladen behelzen berichten van een aanval, die Woensdag 11., even vóór het aan breken van den dag, door een honderdtal Bedouïenen op een zeer vooruitgeschoven Engelschen voorpost, bij het Mahmondieh-kanaal gedaan is. De Engelsche soldaten sloegen, na eens gevuurd te hebben, hunne geweren wegwerpende, voor de overmacht op de vlucht; niemand van hen sneuvelde; zij werden slechts een klein eindweegs achtervolgd. De geheele zaak had niet veel te beteekenen. Yolgens andere berichten zouden de Engelsche soldaten naar een nabijzijnd versterkt huis geweken zijn en don vijand door hun vuur genoodzaakt hebben af te deinzen. Vereenigde Staten. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat do groote werkstaking der werklieden in de ijzerfabrieken de derde maand is ingetreden. De kans dat zij haar doel bereiken zal vermindert. In twee maanden hebben de werklieden ongeveer 8 millioen dollars aan loon verloren. De fabrikanten hebben intusschen hunne machinerieën verbeterd en willen nu den arbeid met andere werklieden hervatten. De eige naars van zestien fabrieken zijn in eene schikking getreden, maar eerst nadat de werklieden van het meerendeel hunner eischen afgezien hadden. Door de eigenaars van dertien fabrieken is nieuw werk volk aangenomen,

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1