-voor blind geworden personen, waartoe hij zelf be hoort, en die algemeen zeer practisch bevonden werd en zeer de aandacht trok. Aan de afdeeling Nederland word de zorg voor de uitreiking van deze onderscheiding opgedragen in hare eerstvol gende vergadering. De kleine prinses "Wilhelmina is van Wildun- gen naar Frankfort gebracht, waar zij hare ouders vond. Het koninklijk gezin wordt Zondag a. 8. op het Loo terugverwacht. Men leest in de Staatscourant van heden, 4 Augustus: Ministerie van Justitie. In het belang der openbare orde heeft deonder- geteekende zich verplicht gezien den voorgenomen „Schietwedstrijd op duiven", die morgen nabij station Yeenenburg zou worden gehouden, te verbieden. De fungeerende directeur der Rijks-politie te Amsterdam (advocaat-generaal mr. Jolles) is met de handhaving van dit verbod en van de openbare orde te dier plaatse belast. Zoowel om aan dezen ambtenaar en de macht, onder zijne bevelen gesteld, de volvoering hunner taak gemakkelijk te maken, alsook in hun eigen belang, worden de rustige burgers uitgenoodigd, morgen de nabijheid van het landgoed „Rustenburg" zooveel mogelijk te vermijden. Aan hen, die tegen woordig mochten zjjn, wordt met nadruk herinnerd, dat verzet tegen de openbare macht, handelende tot uitvoering van de bevelen der hoogere autoriteit, onder allo omstandigheden strafbaar is. 's-Gravenhage, 3 Augustus 1882. De MinisterHoofd der Rijkspolitie A. E. J. Modderman." De procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam had nl. vooraf den minister van justitie telegraphi8ch medegedeeld, dat bij niet kon instaan voor de handhaving van orde en rust bij het duiven- schieten. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van justitie toen het bovenvermelde besluit genomen. De advocaat-generaal bij het Hof te Amsterdam, mr. Jolles, is hierop naar Haarlem vertrokken en zou zich heden met een detachement huzaren naar Hillegom begeven om zoo noodig voor de uitvoe ring van hot bevel van den minister zorg te dragen. Naar men verneemt, heeft op het laatstge houden concours van het Conservatoire te Parijs, een Nederlander, onze voorm. stadgenoot de heer D. Van Goens, den tweeden prijs voor violoncel behaald. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 1 Aug. te Port-Saïd en ver trok denzelfden dag; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Mar seille; de „Noord-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Edam" ver trok gisteren van Nieuw-York naar Amsterdam met de mail en 70 passagiers; de „Gelderland", 17 Juni van Batavia vertrokken via Marseille, is gisteren te Rotterdam aangekomen; de „Zeeland" vertrok 2 Augustus van Batavia naar Rotterdam. De Staatscourant bevat de wet van den 27sten Juli 1882, tot wijziging van de artikelen 4 en 5 der wet op het lager onderwijs. Z. M. heeft voor den tijd van vijf jaren ge detacheerd: 1°. bij het leger in Ned.-Indië, den Uten luit. H. F. Yan Thiel, van het 6de reg. inf.; 2°< bij het leger hier te lande, en wel bij het 6de reg. inf., den lsten luit. D. R. F. Yan Haeften, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Aan de harddraverij, Dinsdag 11. op den IJ weg bij den Yijfhuizerweg te Haarlemmermeer gehouden, werd door 10 paarden uit die gemeente deelgenomen. De lste prijs werd behaald door het paard van C. Bakker, berijder Bakker; do 2de prijs door het paard van L. Houtkooper, berijder Hout- kooper; de 3de prijs door het paard van F. Fer- werda, berijder Metz. Maria Christina De Leeuw heeft het gisteren tot hare honderdste veroordeeling wegens dronkenschap gebracht. Het Kantongerecht veroor deelde haar tot 3 dagen gevangenis. Daar dit merk waardig cijfer van 100 nog wel door haar zal over schreden worden, is er alle kans dat zij ten slotte naar een bedelaarsgesticht zal opgezonden worden en de Hagenaars deze „stadgenoote" kwijt raken. Te Doorwerth is een kapitale boeren woning, waarschijnlijk ten gevolge van hooibroeien, geheel afgebrand. Tien varkens kwamen in de vlammen om. Alle3 was tegen brandschade verzekerd. Tot de schoonste meisjes onder debad- gasten in Neuenahr - zoo meldt de „Köln Ztg."- behoorde een allerliefste, achttienjarige juffrouw Spaanstra uit Heerenveen. De jonge dame logeerde in het hotel „Germania", bij zekere frau Heinrich. Eenige dagen geleden kreeg zij de koorts. Dr. Un- schuld, die haar behandelde, schroef een drankje voor en bovendien 100 gram carbolzuur om de lucht in de kamer te zuiveren. Drankje en carbol zuur werden aan de logementhoudster ter hand gesteld. Deze gaf in plaats van een lepel van het drankje, aan het meisje een lepel carbolzuur. De vreeselijke pijn, die het meisje gevoelde, deed frau Heinrich bespeuren dat zij een vergissing begaan had. Een apotheker gaf dadelijk tegengif, doch ver geefs; geen redding was meer mogelijk, en des nachts overleed het arme kind. Het lijk is niet ge neeskundig onderzocht, wjjl de vader der overledene daartegen bezwaar had. Om die reden werd hem het verlof geweigerd het stoffelijk overschot zijner dochter mede te nemen naar Nederland. Men ge looft algemeen dat hot parket zich met de zaak zal bemoeien, omdat hier klaarblijkelijk door on achtzaamheid manslag is gepleegd. Popuga, Mand en Maidantschug, de drie door den krijgsraad te Balta ter dood veroor deelden wegens moord en plundering, zullen op hun verzoek om gratie aan den gouverneur-generaal Drenseln niet opgohangen worden, maar levenslan gen dwangarbeid ondergaan. Voor Knaptschuk is de dwangarbeid tot 10, voor Sadkowski en Klapko tot 5 jaar verminderd. De andere veroordeelden in het revolutie-proces behouden de hun opgelegde straffen. Te Chicago is een geheime vergadering der Iersch-AmerikaaDsche dynamiet-partij gehouden. Volgens gerucht zou Patrick Crowe verklaard heb ben dat in de nabijheid van Nieuw-York een school is opgericht, waar jonge lieden onderricht worden in het vervaardigen van ontplofbare voorwerpen, bestemd om tot vernielingswerktuigen in Engeland te dienen. Naar men verneemt, is Leon Barnard, die ten vorigen jare met eon belangrijke som, toe- behoorende aan den Belgischen Staat, op de vlucht is gegaan, te Havana in verzekerde bewaring ge nomen. In Canada was hij indertijd aangekomen en had zich van daar naar Boston begeven, alwaar liii een bedrag van 240,000 doll, heeft gedeponeerd in de Union Safe Deposit Company. Namens den Belgischen Staat is beslag gelegd op dit bedrag. Nog een paar andere voorbeelden verneemt men van ongeveer gelijken aard, waarbij sprake is van niet zeer eerlijk beheer van gelden aan anderen toebehoorende. De kassier van de Exchange Bank te Franklin, Pennsylvania, heeft ruim 200,000 doll, aan de kas ten zijnen bate onttrokken. Ook de secretaris van den Nieuw-Orleans Paciiic-spoorweg heeft zich aan dergelijke vergissing schuldig ge maakt; hot ontvreemde bedrag is echter nog heel wat belangrijker, want het klirnt tot over de 300,000 doll. De politie te Parijs heeft een prachtig en slag geslagen, docr twee en dertig melkverkoopers, die juist bezig waren hun waar te vervalschen, op heeterdaad te betrappen. De politie had zich ver stopt op de plaats waar 's morgens de melkverkoo pers hun waar uit de wagens haalden en men kan zich een voorstelling maken van do verwondering dier vervalschers, die juist op het oogenblik dat zij het water lustig in de molk lieten loopen, door een sterke macht met vier commissarissen van politie aan het hoofd, overrompeld werden. Uit Genève wordt bericht dat do bekende Alpen-reiziger Sella van Yal Tournanche er in geslaagd is de Aiguille du Gcant, een top van de Mont Blanc, 13,556 voet hoog, die tot hiertoe onbereikbaar werd geacht, te beklimmen. Yoor Arnold vao Brescia, den marte laar, die in 1155 te Zürich als ketter werd ver brand, is daar een gedenkteekeu opgericht, dat 14 dezer zal worden onthuld. Bij de voorbereidende werkzaamheden voor het aanbrengen van een ijzeren brandgordijn in den schouwburg te Leipzig is een zware balk neergestort, waardoor een werkman op het tooneel is gedood en zes anderen zwaar gewond zijn. BUITENLAND. Groot-Bri cannië. Het bericht van het bezetten van Suez door de Engel8cken wordt bevestigd. Bijzonderheden worden nog niet gemeld. In het Lagerhuis is een wetsontwerp inge diend, strekkende om de wet tot het voorkomen van dierenmishandeling in dien zin aan to vullen, dat zij het schieten op duiven niet meer zal toe laten. De heer George Anderson, die het wets ontwerp heeft ingediend, schreef aan de „Daily News", dat de duivenslachterij in den laatsten tijd niet alleen ergerlijk is toegenomen, maar dat zij tegenwoordig gepaard gaat met beestigheden, over welke een Zoeloe-kaffer zich schamen zou. Ten einde te beletten dat de vogels blijven zitten wanneer zo uit de til gelaten zijn, steekt men ze vooraf een speld in het lijf. En om te maken dat zij in een bepaalde richting vliegen, zoodat do meestal even onhandige als laffe schutters ze beter raken kunnen, rukt men hun een oog uit, of sioekt hun de kromgebogen bovensnob dwars door de ondersneb. Mertens van de „Freiheit" is tot drie maan den dwangarbeid veroordeeld. In het Lagerhuis deelde de heer Fa weeft gis teren mede dat mot October brief kaar ton met be taald antwoord zullen worden uitgegeven, welke voor het verkeer met de meesie landen der postunie ge bruikt kannen worden. De heer Dilke verklaarde dat geen formeel voor stel was gedaan om Spanje tot de conferentie te doen toetreden, maar dat vertrouwelijke samen- sprekingen daarover hadden plaats gehad. De heer O Donnell vroeg of het waar is dat Duitschland Spanje heeft uitgenoodigd tot deelneming aan het internationaal protectoraat over het Suez-kanaal, en dat Spanje dezen voorslag heeft aangenomen. De heer Dilke antwoordde dat het bericht geheel ver zonnen was. Onder de Iersche politie te Limmerick is eene beweging ontstaan, die zich gaandeweg uitbreidt tot Cork, Belfast en andere plaatsen. De agenten ver langen hooger bezoldiging. De regeering hoeft hun reeds eene verhooging van zes stuivers per dag aangeboden, maar dit aanbod is geweigerd. Aan de „Times" wordt uit de Kaapstad van 11 Juli gemeld dat de gevechten op de westelijke grenzen van de Transvaal hobben opgehouden. Er was eep wapenstilstand van veertien dagen geslo ten. Men verwacht, volgens dezen berichtgever, dat de heer Paul Kruger de eenige candidaat voor het Presidentschap zal zijn. Rusland. Het „Journal de St.-Pétorsbourg" schrijft: „De afwezigheid van Rusland bij de jongste zittingen der conferentie vindt eenvoudig bare verklaring in het ontbreken van een duidelijk en bepaald pro gramma, hetgeen de beraadslagingen onvruchtbaar maakte. Rusland achtte het derhalve geraden, een juister omschreven toestand af te wachten. Sedert dien zijn do mogendhedeu het eens geworden om trent de noodzakelijkheid der bescherming van het Suez-kanaal. Daarop gelastte Rusland den heer Onou aan de beraadslagingen over deze quaestie deel te. nemen. Naar men verneemt, is het Britsche Kabi net thans voornemens, de beginselen voor een mili tair optreden in Egypte vast te stellen. Daar een voorstel van dien aard mede tot een practischen grondslag voor do beraadslagingen der conferentie zou kunnen dienen, zal de heer Onou waarschijnlijk gemachtigd wordeD, ook daaraan deel te nemen. De Russische regeering is steeds werkzaam voor het behoud van de overeenstemming der Europeesche mogendheden, maar verlangt dan ook dat die over eenstemming ernstig, practisch on afdoende zij." Een Siberisch dagblad moldtlo. dat een gere gelde stoomvaartdienst is georganiseerd tusschefl Wladiwonstock, Nicolajewsk, Japan en China; 2o. dat de Chineezen een nieuw fort bouwen op de Rus sische grens; 3o. dat de Chineesche gouverneur van Chuntchun den verkoop van levensmiddelen, paarden en vee aan de Russen op het gebied van Zuid- Ussuri verboden heeft. Op het eiland Krestowsky, dicht bij St .-Pe tersburg, heeft Maandag een brand gewoed, waarbij 50 villa's en de brug, die dat eiland met Jezalin verbindt, een prooi der vlammen zijn geworden. Turlïije. De conferentie kwam eergisternamiddag te drie uren opnieuw bijeen. Graaf Corti bood namens Italië het oude Fraosche voorstel aan, betreffende de ge meenschappelijke bescherming van het Suez-kanaal- De vertegenwoordigers van Duitschlaud, Oostenrijk Ruslaud en Turkije verklaarden onmiddellijk daar aan hunne goekeuring te hechten. Die van Frankrijk en Engeland zeiden dat zij eerst hunne regeeringen moesten raadplegen. Do heer Onou, de Russische gezant, is gemach tigd om zijn zetel in de conferentie te hernemen en aan al de beraadslagingen deel te nemen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2