LE IDS Oil DAGBLAD. Vrijdag 4- Augustus. A0. 1882, Avond-editie. iV. 6831. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per posta 1-40. Afzonderlijke Nommere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnilen de stad wordt ƒ0.10 berekend. LËlttEW, 3 Augaatus. Gisteren gaf de Leidsche Yereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek haar jaarlijksch kinderfeest. Met den tram van twee uren vertrokken honderd twaalf kinderen, vroeger leerlingen der openbare en bijzondere scholen voor on- en min vermogenden, die zich door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden, naar Katwijk. Dat zij zich uitmunteDd hebben vermaakt, behoeft niet te worden verzekerd. Menig vroolijk lied werd onder begelei ding van muziek aaügehevon. Een der leden van het bestuur wees er op dat dit feest juist samenviel met den verjaardag van onze geliefde Koningin, hetgeen met een „lang zal ze levenen het „Wien Neerlandsch bloed" werd beantwoord. De inwendige mensch werd niet vergeten, hiervoor was ruim ge zorgd. De vreugde steeg ten top toen het feest werd besloten met het afsteken van eeuig vuurwerk. Hoogst voldaan keerden de kinderen 's avonds te negen uren huiswaarts. Dank zij toegebracht aan die ingezetenen, welke door hunne bijdragen het bestuur in de gelegenheid hebben gesteld don kin deren dezen aangenamen dag te verschaffen. Hedenmorgen ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen alleen van 24 Juni. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft aan do ontwerpers van de te maken passage "Wagenstraat-Spuistraat te 's-Hage, vergunning gegeven om dio passage te noemen: „Prins Alexanders-Passage". Burg. en Weth. van Amsterdam hebben bij den Raad een voordracht ingediend tot verbou wing van den stadsschouwburg, voor zoover dit noodig is, om bij brand do veilighoid van de kunste naars en het publiek te verzekeren. Hiervoor, met inbegrip van het vervangen der houten decoratie- loods door een steenen gebouw, vragen zij een krediet aan van f 100,000. De heer jhr. E. C. U. Van Doorn, onlangs afgetreden als Commissaris des Konings in Utrecht, i9 gisteren op 83-jarige leeftijd te Maarn overleden. De overledene was oud-lid der Tweede Kamer en is ook eenigon tijd in het ministerie-Van-Hall-Van Reenen, dat tijdens de April-beweging optrad, be last geweest met de portefeuille van financiën. In de twaalfde zitting der Algemeeno Synode van de Ned. Herv. kerk worden opnieuw verschil lende rapporten uitgebracht. Dat over do kerk visitatie, de voorstellen betreffende het kerkelijk examen en de verschillende wijzen, waarop zooge naamde vrije studie werd gevraagd, nam de geheele zitting in. Op 3 October a. s. zal de afd. Brummen der Geldersche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling houden van granen, voedergewas sen, boom- en tuinvruchten enz. Een aantal zilve ren en bronzen medailles of geldprijzen worden uitgeloofd. Met onafgebroken wind en regenvlagen kwa men achtereenvolgens de troepen van het 4de reg. uit hunne garnizoenen in het kamp bij Milligen opdagen, om naar „orde van bataille" plaats te nemen binnen de reeds opgeslagen tenten. Hoewel allen doornat waren, zochten zij spoedig binnen de dito linnen muren beschutting. Een aantal heide bloempjes, in den vorm van blozende jongedochters van omliggende dorpen en gehuchten, sierden reeds de kampplaats, waar zij eet- en drinkwaren te koop presenteerden. Kort daarna had het eerste „diner-champêtre" plaats, zoowel van de onderofficieren en minderen als daarna van do officieren. Ter tafel van deze laatsten heerschte een opgewekte stemming, nog ver sterkt door een aantal toosten tot welkom voor do aangckoni3üeu, tot dank aan do officieren dio het kamp hadden opgeslagen en op de kameraadschap pelijke gezindheid onder allen. Het gure weder deed echter de pret niet heel lang meer duren, en spoedig daarna heerschte er rust en stilte binnen hei kamp. Iedereen rustte van de vermoeienissen van den dag uit, totdat de tonen van een vroolijken marsch, waarmede de stafmuziek gisteren de reveille begeleidde, hen wekte en den verjaardag van de Koningin aankondigde. Er was geen dienst buiten de groote parade, die tevens be nuttigd werd tot beëediging der onlangs bij het corps nieuwbenoemde officieren. (N. R. C De heer Prosper Yan den Broek, suikerfabri kant op Java, is benoemd tot ridder van het Le gioen van Eer. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. a. s. tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Bergen- op-Zoom benoemdA. J. Brogtrop, te Bergen-op- ZoomP. C. Görlitz, te Dordrecht; J. H. A. Günther, te ArnhemF. J. Bos, te HeinoD. Stigter, te Goes W. Rutgers, te Leiden; en voor het tijdvak van 1 September 18821883: dr. J. F. A. Meilink, te Dedemsvaarten J. Ten Have, te Bergen-op-Zoom- L. Yan der Tas Dz., thans tijd. leeraar aan de R. H. B.-S. te "Winterswijk, met 1 Sept. a. s. be noemd tot leoraar aan die school; - voor het tijd vak van 1 Sept. 1882'83 tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Venloo benoemd F. Yalette, aldaar ;-A.J. Wiggerman, te Harderwijk, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Warffum; - mr. W. Polman Kruseman, met ingang van 1 Sept. "a. s., benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Middelburg; - met ingang van 1 dezer: lo. den kapt.-luit. ter zee C. A. Bosch, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1800 en van een verhooging 'van dat pensioen van f 900 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2o. bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, de luits. ter zee lste kl. J. P. Noorduyn en J. Loots; tot luit. ter zee der lste kl., den luit. ter zee 2de kl. C. J. De Vriese; - met ingang van 2 dezer, be noemd: a. tot adelborst lsto kl., do adelborsten 2de kl., lste afd., bij het Koninkl. Instituut voor de marine te Willemsoord J. M. Zwanenbeek Pauw, F. Bauduiu, N. M. Japikse, J. A. M. Bron, A. E. Zimmerman, G. J. Blüm, W. Houwing, C. C. Zegers Rijser, L. J. H. Willinge, J. J. Romein, J. W. Yan Aalst, H. W. De Joncheere, jhr. E. G. Wichers, J. Albarda, J. Van der Eist, A. L. De Kruyff, C. W. Broers, L. J. Yan Heioma, A. J. Yan der Paauw, P. J. Serie, P. G. J. graaf Van Hogen- dorp, C. Beels en K. J. Karseboom; b. tot 2den luit. bij het corps mariniers, de adelborsten der 2de kl., 2ae afd., bij voorschreven Instituut, C. Yan den Ban, L. De Jonge Oudraat en J. M. Ente Yan Gils. Gemengd Nieuwg». Hedennamiddag omstreeks één uur viel al spelende in de Langegracht het zoontje van den heer H., doch werd door spoedige hulp van eenige personen weder behouden op het droge gebracht. Binnen de gemeente Oudshoorn is gis teravond om ongeveer elf uren, de hofstede bewoond door Bouthoorn, door eene onbekende oorzaak totaal afgebrand. De brand nam zoo snel toe dat de bewo ners nog met moeite de kinderen, die op eene kamer sliepen, door die uit het raam te werpen, konden redden. Een kind van ongeveer zes jaren, dat in een ander vertrek sliep, kon niet gered worden, maar kwam jammerlijk om het leven. Het huis was geheel, de inboedel echter vooreen godeelte verzekerd. Daar te Woerden, waar nog slechtséén poklijder was in het -gezin van den R.-C. hoofd onderwijzer, zich in dezelfde familie weer 4 geval len hebben voorgedaan, heeft het gemeentebestuur, op advies van den geneeskundigen inspecteur, be sloten dat de voorgenomen harddraverij en schoon- rijderij op 9 Augustus a. s. niet zal doorgaan. Gisternamiddag te ongeveer halfvijf is een brand uitgebarsten in een perceel in de Sophia- straat te Rotterdam, welke in den beginne een ern stig aanzien had en zich nog over twee woningen van bedoeld pand verspreidde. Even na het uitbar sten van den brand waren reeds vijf spuiten op het terrein aanwezig. De woning waar de brand ont stond is grootendeels uitgebrand; de belendende woningen hebben vuur- en waterschade bekomen. Oorzaak onbekend. Uit Tessel wordt gemeld dat nabij den vuurtoren van het Eierland een lijk is aangespoeld van een onbekend manspersoon. Dit lijk was ge heel van kleederen ontdaan en verkeerde in ver- gevorderden staat van ontbinding. Een arbeider te Murmerwoude is ten gevolge van het overhaastig gebruik van koud water, terwijl hij door den arbeid verhit was, plot seling overleden. Ten gevolge van het gebruik van rattenkruit, dat men tot het wasschen van schapen ter verwijdering van den worm uit de wol gebezigd en vergeten had eene veilige plaats te geven, is het driejarig kind van een landbouwer te Schardam na do hevigste pijnen gestorven. Galante toost: - Een oude vrijer stelde eens den volgenden toost in: „De vrouwen- do morgenster der kindsheid, do dagster van den mannelijken leeftijd, de avondster van den ouder dom. Heil onze sterren, en mogen zij altijd op een telescopischen afstand gehouden worden." Een Par ij zenaar, die de eerste jengd reeds lang te boven was, had niettemin een sterke genegenheid opgevat voor een eerzame naaister, die echter niets van hem wilde weten. In wanhoop drong daarop de bejaarde minnaar des nachts het huis binnen, waar zijne uitverkorene woonde en hing zich op aan den knop van haar kamerdeur, en dat wel door middel van een strop, vervaardigd van de afgescheurde zoomen van zeker noodzakelijk klee- dingstuk. Men kan zich oenigszins een denkbeeld van de ontsteltenis der naaister maken, toen zij, des morgens vroeg haar deur openende, het lijk van haar minnaar meesleepte, dat, met de tonguit den mond en met uitpuilende oogen, haar juist niet vriendelijk aankeek. Een Belgisch genie-officier had met zijne verloofde en haar broeder, een jeugdigen knaap, een roeitochtje op de Schelde gemaakt. Yroolijk keerde het drietal des avonds terug, toen het bootje tusschen Bath en Lillo water schepte en plotseling zonk. Twee personen in een ander vaartuigje snel- deD de drenkelingen te hulp en hadden het geluk den knaap te redden. De officier en de jonge dame echter zonken voorgoed in de diepte weg. Men heeft hun lijken nog niet gevonden. Te Nieuw-York is verleden Zondag do meelfabriek van de firma Hecker afgebrand. De schade wordt op 500,000 pd. st. geschat. Luidens een telegram uit Nieuw-York kan er tusschen hedeo en Zaterdag storing in den dampkring verwacht worden vergezeld van harde winden van het zuidoosten tot het noordwesten, voor namelijk op de noordelijke kust van Engeland en Noorwegen. De beroemde Amerikaansche acteur Edwin Booth zal in den loop van Augustus Hol land bezoekenhij zal vergezeld zijn door zijn der tienjarige dochter. Bij Eisenach werd een kudde schapen door den bliksem getroffen; 171 schapen werden gedood f de schaapherder en zijn hond bleven ge spaard.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1