In het jaar 1881 hadden op de ver- schillende spoorwegen in Nederland 9G persoonlijke ongevallen plaats, van welke 15 aan reizigers, 66 aan beambten en 15 aan personen op den spoorweg overkwamen. Door den dienst werden 2 reizigers en 2 beambten gedood en 11 reizigers en 14 be ambten verwond. Door eigen toedoen of onvoor zichtigheid werden 2 reizigers en 18 beambten ge dood en 32 beambten gewond. Op den spoorweg werden 14 personen gedood en 1 gewond. De twee reizigers, die door den dienst gedood werden, kwamen om bij het spoorwegongeluk op 3 October te Rot terdam, waarbij ook één beambte werd gedood en 5 reizigers werden gewond. Den 1 sten Januari werd een beambte to Amsterdam door den dienst gedood. Onder de 14 gedoode personen op den spoorweg waren: 5 kinderen, die overreden werden; 1 man, die met kar en paard op een overweg werd aange reden; 1 persoon, dio over een afgesloten overweg was geklommen2 personen, van wie men vermoedt dat zij zelfmoord begingen. In bet geheel kwamen in het vorige jaar 49 gevallen van ontsporing, 25 van botsing en 9 andere ongevallen voor. In 4 ge vallen was de oorzaakgebroken spoorstavenin 6 gevallen bet springen van wielbanden; in 4 gebrek aan remwerk of onvoldoend remvermogenin 3 niet of onvoldoend sluiten van bruggeu; in 11 ver keerde wisselstand; in 2 overrijden van vee en voor werpen op den spoorwegin 1 niet in acht nemen van seinen; in 3 te snel binnenrijden van stations. Bij Kaap Guardafui is de „Fleurs" Castle" vergaan. 18 personen kwamen om. Het schip had 13 Engclschen en een aantal Cbineezen aan boord. 18 personen werden gered en zijn te Aden aangekomen. Uit N i e u w-Y ork wordt bericht dat in Texas de gele koorts beersebt. In het East-India Doek te Londen is onlangs bet zeilschip Duneain, behoorende aan de Albion Scheepvaart-Maatschappij met eene eerste lading bevroren vleesch uit Nieuw-Zeeland aange komen. Dit is hierom opmerkelijk omdat bet de eerste lading vleesch is, die met een zeilschip ver voerd is. Het schip was 93 dagen onderweg en ge durende al dien tijd werd het ruim voortdurend op .eene temperatuur van 11° Celcins gehouden. Het vleesch van 5000 schapen was in uitmuntenden toestand, en er bestaat plan, ook vruchten en groen ten uit de tropische gewesten op deze wijze te vervoeren. Volgens Parijsche bladen heeft er Za terdag-ochtend op de Belgische grens een duel op den degen plaats gehad tusscben den heer Constant, lid van het Neder!gezantschap te Parijs, en den heer Paulze d'Ivoy oud-attacbé. Laatstgenoemde heeft twee degenstooten bekomen. Dezer dagen werd Fuensanta, een ge renommeerde Spaansche badplaats, door eonige roo- vers bezocht. Het liep tegen den nacht en in den tuin van een der eerste hotels genoten de logés van den praebtigen avond en rustten zij uit van de vermoeiende warmte van den dag. Plotseling ver schenen 16 mannon tot de tanden gewapend in den tuin en riepen dat allen zich op den buik moesten werpen. In plaats van dit te doen vluchtten allen in hot hotel en barricadeerden de deuren. Twee toesnellende gendarmen werden doodgeschoten; de eigenaar van het hotel, die zich, met een revolver gewapend, in den tuin waagde, eveneeus. Nu deden de roovers een stormaanval op het hotel, doch tever geefs. Zij trokken af; den geheelen nacht was na tuurlijk iedereen op de been. Den volgenden morgen zocht men tevergeefs de twee dochters van don waard; de bandieten hadden ze meegesleurd en eischen een hoog losgeld. Dat Fuensanta op het oogenblik zonder badgasten is, begrijpt men. In de gang van het stadhuis van Reims wierp een kamenier haar vroegeren verloofde, die trouwen ging, vitriool in het gelaat. De bruide gom en een der getuigen werden zwaar gewond. In een der Londensche kerken zou de ze r dagen een huwelijk worden ingezegend. De bruid liet zich wachten, en men dacht reeds dat de plech tigheid zou worden uitgesteld, toen zij met hare bruidsmeisjes verscheen. De geestelijke deed aan den bruigom de gebruikelijke vragen, die hij toestem mend beantwoordde; de bruid echter verklaarde, toen hij haar vroeg of zij den bruidegom tot echt genoot aannam, dezen niet te begeeren. Er ontstond eei groote ontsteltenis en de familie begaf zich naar een der kamers in de kerk, om de oorzaak van dit besluit te vernemen. De bruid wilde ze slechts aan den geestelijke onder vier oogen mededelen en verhaalde hem nu, dat haar bruidegom haar had toegevoegd, dat hij haar lang wegblijven zeer kwa lijk nam en met een vloek gezegd had, dat hij het haar wel zou afloeren hem te laten wachten, wan neer zij maar eenmaal zyne vrouw was. De bruid had toen terstond besloten om zijue vrouw niet te worden, en de geestelijke gaf haar groot gelijk en liet haar door een zijdeur de kerk verlaten, waarna hij den bruidegom en den bloedverwanten kennis gaf van den toestand, waarin men wel gedwongen was te berusten. De echtelieden Yéron zijn het er niet over eens, of de slaapster in het hospitaal Beaujon te Parijs hun dochter is. De man herkent haar niet, de moeder wel (de patient© zelve geeft nog weinige teekenen van leven). Beiden verklaren dat zij een dochter haddon, die van haar 11de jaar af aan toe vallen leed en die in dienst trad bij een vroedvrouw, maar de man zegt dat zijn dochter na een toeval stierf, terwijl de vrouw volhoudt dat zij niet stierf en dat haar man met haar wegliep. Een akte van overlijden bezit de vader niet; hij zegt dat zijn vrouw niet wel bij het hoofd is. BUITENLAND. ITVft-jOLliryiE. Niet gemakkelijk zal op dit oogenblik een invloed rijk staatsman gevonden worden, die zich met de leiding van Frankryks politiek belasten wil, vooral wat do buiteulandsche zakon betreft; en reeds wordt het vermoeden geait dat president Grévy, misschien tegen zijn zin, genoopt zal wezen aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken iemand to plaatsen, die niet in Senaat of Kamer zitting heeft. Sommigen beweren dat, hoewel allo ambtgenooten van De Freycinet hunne portefeuilles tor beschik king van den president hebben gesteld, eenigen ze zullen behouden, zooals Say (financiën), Billot (oor log), De Jaureguiberry (marine) en Cochery (pos- terij- en telegraafwezen). De Kamer heeft, zooals het „Journal des Dé'oats" doet opmerken, wel ge zegd dat do politiek van De Freycinet haar niet be valt, maar zij is in gebreke gebleven te zeggen welko politiek in de plaats van de afgekeurde moet komen. John Lemoinne, de bekwame publicist, wiens hoedanigheid van senator thans aan zijne opstellen nog meer waarde bijzet dan zij vroeger hadden, verklaart zich ook tegen de door den afgetreden premier gewenschto beperkte interventie in Egypte. „Bopaalt Frankrijk zich tot het merlo-bezetton van het Suez-kanaal, dan zal die handeling voor do ande- ron niet nuttig, voor ons niet roemrijk zijn", schrijft hij. „Hot is een verkeerd begrip, to meenen dat wij, door ons te onthouden, van het Engelsche bondge nootschap afwjken. De waarheid i*3 dat Engeland licvor alleen te werk gaat. Dit is de grondge dachte der Engelsche regeering, uitgedrukt door de Britscho staatsmannen die het best op de hoogte der zaak zijn en de meeste ondervinding hebben. Altoos heeft Engeland, wanneer het toetrad bj de fictie, welke hot „concert européen" heet, een ach terdeurtje opengehouden, en het middel gevonden om zich er van te bedienen. Thans zogt Engeland tot de andere mogendheden„Komt met ons als gij wilt; zoo niet, dan gaan wij alleen."" Het diner aan den gedecoreerden machinist Grisel heeft nog tot een vervolging geleid. Do restau rateur moest 7396 fr. hebben en hij kreeg slechts 6000 fr. De heer Nublat, die het feest had georga niseerd, word tot botaling van de rest veroordeeld. JDiiitsclilaiicl. De Duitsche rogeering heeft aan de Fransche doen weten dat de Kabinetten het er over eens waren om door de conferentie eene collectieve be scherming van het Suez-kanaal te doen organiseeren, als dat noodig bleek. Men gelooft dat het Fransche Kabinet, als zijnde demissionair, het initiatief hiertoe in de conferentie niet zal willen nemen. Dan zou Italië het waarschijnlijk doen. Volgens bericht uit Konstantinopel, heeft de porte aan prins Bismarck te kennen gegeven dat zj in iederen maatregel van dien aard, die door de conferentie zou zijn goedgekeurd, zou toestemmen. - De gedelegeerden Yan Rasland hebben nieuwe instructiën ontvangen, die hun volmacht geven om de zittingen bij te wonen, voor zoover die bescherming van het Kanaal beoogen. Zj zullen ook de zittingen kunnen bj wonen, waarin over de interventie van Turkje gehandeld wordt, zoo Engeland met dio interventie genoegen neemt. De vergadering der Yereeniging van Duitsche Spoorwegmaatschappijen te Broslau heeft ten slotte Weenen aangewezen als plaats der eerstvolgende algemeen© vergadering en is daarop uiteengegaan. Keizer Wilhelm heeft bevolen dat zijn klein zoon, prins Heinricb, zich tegen October op de korvet „Olga" zal inschepen om een reis van ander half jaar te maken naar West-Indië en de oostkust van Zuid-Amerika. GrooWJrttaimiS. Terwjl in het Engelscho Parlement staats mannen van den eersten rang zich bezighielden met do vraag, op welko w jze aan de moordtooneelen in Ierland een einde gemaakt en te geljk de toe stand der hulpbehoevende pachters verbeterd kon worden, hield men zich in de te Belfast vergaderde Syncde der Presbyteriaansche Kerken onledig met de quaestie, „of het gebruik van instrumenten tot begeleiding van het kerkgezangin overeenstemming is met het Woerd van God". De zitting, hieraan op Yrjdag 9 Juli gewijd, mag vergeleken worden met de befaamde zitting van 32 achtereenvolgende uren van het Lagerhuis, nu eeuigo weken geleden. Immers van dien Yrjdag-voormiddag tot in den vroegen ochtend van Zaterdag hebben 705 stem hebbende synodale leden, ten aanhooro van eene do vergaderzaal tot in do uiterste hoeken vullende belangstellende schare, dit punt behan dold. Zóó'n groot aantal leden was nog nooit tot eene Iersche kerk vergadering opgekomenzóóvele toehoorders haddon nooit nog van hunnen jver blijk gegeven. Honder den trachtten tevergeefs toegang te bekomen. Rede voeringen van anderhalf en van twee uur leidden het debat inden voorzitter viel het dikwijls zwaar genoeg de orde te handhaven. Niets kon de be langstelling doen verflauwen; menige dame week niet van hare plaats voordat om twee uren in den morgen de zaak beslist en de zitting gesloten was. Do uitslag was, dat, met 15 stemmen meerderheid, een verbod werd uitgevaardigd van het gebruik van muziok-instrumenlen, van welken aard ook, bij de godsdienstoefeningen. Merkwaardig i3, dat ditmaal de predikanten met groote meerderheid (3 togen 2) voor vrjheid waren, doch dat de ouderlingen (2 tegen 1) van geene orgels wilden weten en den doorslag gaven. Er wordt echter twijfeP geopperd, of het wel mogelijk zal zjn, dit besluit te doen naleven. In het Lagerhuis heeft do minister Dilkegis- teron gezegd dat de mogendheden gezamenljk den sultan hebben verzocht om Arabi by proclamatie voor een rebel te verklaren; alsmede dat de Rus sische gedelegeerde instructie had ontvangen om zich weder bij do conferentie aan te sluiten. Oosten i*.-Y-Xorxg'. De industrie- en landhuishoudkundige tentoon stelling to Triëst is door aartshertog Ernst Salva- tor geopend, die, de toespraak van den voorzitter der tentoonstellings commissie beantwoordende, zyne vreugde uitsprak zich van den schitterenden voor uitgang der vaderlandsche productie in den laat- sten tijd persoonljk te kunnen overtuigen. Als lid van het keizerlijk huis verheugde het hem dubbel dat de tentoonstelling plaats heeft by de feestelijke gelegenheid nu Triëst zjn 500-jarige vereeniging met het vaderland viert. Met zijne beste wenschen voor haar sncces verklaarde hij de tentoonstelling geopend. (Luide hoezees en evviva's; kanonschoten en aanheffing van het volkslied.) Eveneens sprak de aartshertog vriendelijke woor den, in antwoord op de toespraak van den voor zitter van het. Hongaarsche comitó. Egypte- De vrees voor watergebrek te Alexandrië is ge weken. - De heer Malet wordt den lOden dezer aldaar verwacht. - Yolgens gerucht zyn er talrijke benden Bedouïenen in den omtrek van het meer Mariotis. - Het aantal vermoorde Christenen te Damanhour, Tantah en Mehalla wordt op 550 geschat. Uit Weenen wordt aan de „Frankforter Ztg." getelegrapheerd dat op het initiatief van Duitschland onderhandelingen tusschen de Mogendheden plaats vinden over het instellen van een Europeesch or gaan ter verzekering van het verkeer in het Saez- kanaal. Van dat lichaam zouden alle belangheb benden bij de Suez-scheepvaart worden uitgenoodigd deel uit te maken, in de eerste plaats naast de groote Mogendheden, Spanje, Nederland en Grie kenland. De conferentie te Konstantinopel zou zich reeds in een der eerste zittingen met dat onderwerp bezighouden. Men geloofde te Weenen dat het plan kans van slagen had, en hoopt vooral, dat de Porte hare toestemming geven zon. Telegi'ammen. MADRID, 31 Juli. Tusschen Spanje en Chili is een tractaat van vrede gesloten. Een Spaansch fro-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2