LEIDSCH DAGBLAD. K°. 8890. Donderdag 3 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Kommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, AhïU-IUS. Aan den 21sten verjaardag van de Koningin werd heden s'.hier door het doen wapperen der vlaggen van openbare en particuliere gebouwen gedacht. Het carillon van den stadhuistoren deed zich bij deze gelegenheid van twaalven tot éénen hooren - in plaats van zooals gewoonlijk op Woensdag van tie nen tot elven, - en des middags deden de jongens •der Kweekschool voor Zeevaart een militaire pro menade door de stad. Ten gevolge van het jaarlijksche diepen van atadsgt achten bestaat behoefte aan een bergplaats van het diepgoed en komen daartoe in aanmerking sommigo gedeelten der Singelgrachten, die tot dem ping geschikt, de stroom on do bevaarbaarheid van het Sir.geiwater oer kannen bevorderen den ver hinderen. Do commissie van fabricage acht daarvoor dienstig: 1°. een inham van den Zijlsingel tegen over do begraafplaats ter grootte van 1650 centi aren, waarmede het Singelpad kan worden verfraaid door beplanting; 2". een driehoekig gedeelte van de Heeren-Singelgraeht tusschen de R.-C. begraaf plaats en de openbare Zwemplaats ter grootte van 2800 centiaren, waarmede de bewaarplaats van oade keien zou worden vergroot. De commissie, al vorens daartoe over te gaan, behoeft de goedkeu ring van den gemeenteraad en van het Hoogheem raadschap van Rijnland, die zij, onder overlegging der daartoe betrekkelijke teekeningen, door tnsschen- komst van den gemeenteraad verzoekt te verkrijgen. De commissie van financiën kan zich vereeni gen met de adviezen van Burg. en Weths. op de verzoeken van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaat schappij dat op het Raamland onder de gemeente Leiderdorp eeDe erfdienstbaarheid van weg zal worden gevestigd, en van de wed. J. W. Speet en het bestuur der Kon. Ned. Grofsmederij tot beko ming van een gedeelte water van de Binnenvest- gracht ter aanplemping en bebouwing. Zjj geeft der halve in overweging gunstig op die verzoeken te beschikken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Limburg", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op Zaterdag den 5den Aug. a. s., des namiddags te halfeen. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. dus uiterlijk des morgens te halftien bozorgd zhd. De te Rijnsburg gehouden collecte ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van de veron gelukten op de „Adder" heeft opgebracht f 53,50. Onder de punten van beschrijving voor doop 7 September a. s. te Gouda te houden 43ste alge meens vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw komt voor een voorstel van de af- deeling Overflakkée en Goedereede om do jaarlijk sche tentoonstellingen der Maatschappij te doen houden in do vijf grootste steden van Noord- en Zuid-Hollandnl. Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, 's-Gravenhage en Leiden. De nadeelige financieels uitslag voor de kas der Maatschappij van de ten toonstellingen die plaats hadden in minder groote gemeenten (Schagon ligt nog versch in het geheugen) geeft der afdeeling aanleiding tot dit voorstel. Gisteren werd in de Gothische Zaal in het Noordeinde te 's-GraveDhage de eerste tentoonstel ling van teekeningen geopend van het Koninklijk Genootschap van Nederlandsche Aquarellisten. Prin ses Marianne en prins Albert van Pruisen bezich tigden reeds des voormiddags de aquarellen, terwijl de expositie heden voor het publiek toegankelijk zal zjjn. Ofschoon slechts een deel der Nederland- echo schilders heeft ingezonden - de leden van de Haagsche Teokenschool o. a. hebben voor de uit- noodiging bedankt - wordt deze tentoonstelling toch uitnemend geslaagd genoemd. Zij telt bijna 200 nummers, waaronder eenige uit het buitenland Prachtige aquarellen van Dav. Bles, Ten Kate Smits, Stroehei, Yerveer, Klinkenberg, Haaxman Destrée enz. bedekken de wanden, zoodat men ver trouwt dat deze tentoonstelling zeker een druk be zoek der kunstvrienden zal mogen verwachten. Hot is de heer Blaanw van 's-Gravenland, die den treurigen moed heeft om do algemeen© verontwaardiging ovor het duivenschieten te trot- Beeren en zijne buitenplaats daartoe beschikbaar te stellen; 4 Augustus zal dat schandolijk „spel letje" want meer is het niet hij Killcgom gespeold worden. En dan te denken, dat er dames nitgenoodigd zullen worden, om dit schouwspel bij to wonen! Wat moeten dat 'n teedere moeders wezen of worden; hoe treffend zullen ze haar kinderen liefde voor do dierenwereld weten in te prenten! We hooren hare straffende vermaning al, wanneer zoontjelief een vlieg de vleugels hoeft uitgetrok ken: Foei, Kareltje, hoe kinderachtig; zoo'n kleine vlieg! Wacht tot je groot bent, dan mag je duiven de vleugels lam schieten.net als papa! Als we het zien, zullen we het gelooveu; maar nog wil het er niet bij ons in, dat er dén vrouw in Nederland gevonden zal worden, die gebruik zal willen maken van eene uitnoodiging, die op zich zelve reeds, goed beschouwd, eene beleediging voor haar is. (R. iV.) In de elfde zitting van de Ned. Herv. kerk werden verscheiden rapport-en uitgebracht, die bij de behandeling vermeld zullen worden. Een lid deed opnienw het voorstol, dat verleden jaar werd afge wezen, om ter classicale vergadering uit vacante gemeenten voor ioderen afwezigen predikant een ouderling af te vaardigen. Een viertal leden Btelde voor dat de Synodo nog in dezo zitting in overleg met en onder goedkeuring der Regeering het Sy nodaal plaatselijk reglement voor de gemeenten Veenhuizen on Ommerschans bij gebleken gelijkheid van toestand zou wijzigen, om het in overeoostem- ming te brengen met art. 23 algemeen reglement voor de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten. Zij willen bierdoor aan de genoemde gemeenten het recht verzekeren, om deze benoeming zelve te doen en die niet meer door de classicale besturen van Zwolle en Assen te laten doen. Hot. lijk van prof. Van Oosterzee isperRiinspoor- weg naar Utrecht overgebracht. Op de kist werden door eonige vrienden een tiental kransen gelogd. Door wijlen jhr. Van den Bosch, te Utrecht overleden, is aan de Maatschappij van Woldadigheid gelegateerd een som van duizend gulden, vrij van successierechten. Volgens „de Sport" is het rijpaard, door den Koning als prijs uitgeloofd voor de aanstaande officiers-steeplo chase to Bnssum, eenige maanden geleden door den luitenant O. Van Diepenbrugge voor dat doeleinde aan Z. M. verkocht. Hot is een zeer schoone bruine ruin, oud zes jaar, door ge noemden -luitenant zelf in Engeland aangekocht, alwaar het gedurende een winter gejaagd had met de Soutdown Foxhounds. Het paard zal volkomen geharnacheerd den winner worden aangeboden. Blijkens aanschrijving van de betrokken in specteurs van het geneeskundig staatstoezicht zijn de mazelen epidemisch verklaard te Zevenhuizen, terwijl diezelfde ziekte heeft opgehouden te heer- schen te Barneveld, Abcoude-Baambrugge en Ab coude-Proostdij. Onder bevel van den Isten luitenant der infanterie W. Stiemens zal den 23sten dezer van Harderwijk vertrekken een detachement, sterk 29 man, waarbij 4 onderofficieren, met bestemming naar Java, aan boord van het stoomschip „Prinses Marie". Tot medegeleide van dit transport is aange wezen de 2do luit. der inf. C. F. A. H. Fundter. Blijkens bekendmaking in de Portugeesche Staatscourant, is de haven van Batavia door de Portugeesche Regeoring besmet verklaard met cholera, terwijl de overige havens van Java door haar als verdacht worden beschouwd met die ziekte besmet te zijn. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infan terie, bij hot 1ste regiment tot luitenant-kolonel, den majoor jhr. F. F. Von HuhleD, van het regiment grenadiers en jagers. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen te 4 uren is in het water van den Maresingel drijvende gevonden het lijk van den 20-jarigen milicien der infanterie W. D. Nadat het op het droge was gehaald, is het naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Teleurge stelde liefde moet oorzaak van dezen zelfmoord zijn. Door de Leidsohe Vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek wordt heden- namiddag aan eenige kinderen, die men meent dat daarop aanspraak mogen maken, een feestje gege ven. Ditmaal is daarvoor en uitstapje per stoomtram naar Katwijk gekozen. Ter eere van Koningins verjaardag was behalve do onmisbare wafel- en poffertjeskraan» ook tijdelijk een draaimolen in het Yoe-^ont te 'c-Hage verrezen. De eerste haringschuit arriveerde gis teren te Scheveningen met een vangst van 130 kant jes pekelharing en 24 kantjes steurharingde laatste bracht van f 25.50 tot f 26.50 per kantje op, de pekelharing werd opgeslagen door den reeder P. Varkevisser; een tweede haringschuit van denree der A. Krul Pz. ging met haar vangst naar Vlaar- dingen. Vier Zandvoorter vischschuiten kwamen te Scheveningen aan; zij hadden zeer weinig visch. Van Engeland waren 160 vaten visch aangevoerd. De Roeivereeniging „Fortunn" te Am sterdam zal 19 Augustas haar eersten wedstrijd op den Amstel honden, waartoe alle Nederlandsche roeivereenigingen zullen worden uitgenoodïgd. Uit Nienwediep wordt gemeld: Schip per Bakker, met de kotter „Zwaluw" van de Noord zee alhier binnen, rapporteert dat Engelsche visschers hem op den 17den Juli ter hoogte van Ameland mededeelden dat zij verschillende lijken haddon zien drijven, alle voorzien van zwemgordels, o. a. dat van een onderofficier, een matroos en één geheel naakt; dat zij in de kor hadden opgehaald het lijk van een in het zwart laken gekleed heer van jeug digen leeftijd, doch hiermede geen heenkomen wetende, is het door hen weer in zee geworpen. Per stoomschip C as t or" zij n uit Nien w- York te Amsterdam teruggekomen 96 landverhui zers, vreemdelingen uit verschillende landen, dia te Nienw-York geen werk konden vinden, of tot werken ongeschikt zijn. Zij koeren naar hnn vader land terug. Nabij Sas-van-Gent is de kanaaldijk doorgebroken. Het nieuw gegraven kanaal is onder water gezet, en de aangrenzende polder wordt met inundatie bedreigd. Er wordt met kracht gewerkt om dit onheil te voorkomen. Op de hoogte van Doggersbank (Noord zee) is eene blanwe postduif (niet van de grootste soort; aan boord gevlogen van het Noordsche schip „Hast," kapt Torresen, thans te Dordrecht van Fre- drikstad aangekomen. Het beestje was door dorst en vermoeidheid niet meer in staat zijn reis te ver volgen en liet zich gemakkelijk vangen. Onder den linkorvleugel heeft het aan de tweede slagpen een rood en aan de derde slagpen een blauw onleesbaar stempel, alsook op do derde slagpen staat nog in drukletters 81A echter zeer onduidelijk.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1