infanterie tot tijdelijke bezetting wa9 gisteren be reids hier aangekomen. De Noord-Zuidhollandsche stoomtram weg-maatschappij (Leiden-Haarlem) vervoerde in de ma^d Juli 33,883 reizigers met eene opbrengst van f 8240.2-*. Naar men veï*l©6mt, bestaat het voor nemen in den loop de'J-er maand te Alphen eene harddraverij te organiaeeren, welke zal plaats heb ben op den hiervoor gunstig bekenden straatweg aan het noordeinde van het dorp. Gisteren is zekere C. De ö*oot, woon plaats Nieuwer-Amstel, £oor den gemeente-veld wachter van Haarlemmermeer, Bremer, aangehouden en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem, als verdacht van landlooperij en vermoedelijke brandstichting, 's Avonds te voren was hij aangehouden op de boerderij van J. Wezelen burg aan de Yijfhijzen, alwaar een begin van brand werd opgemerkt. In de maand April van dit jaar is dezelfde persoon in bewaring geweest wegens dronkenschap. Eenige dagen geloden hebben de heeren C. C. Callenbach van Loosduinen on D. Yan Os uit Monster een vélocipède-tocht van Loosduinen over Delft en Gouda Daar Utrecht ondernomen; nadat zij aldaar eenige dagen hadden vertoefd, hebben zij hun reis over Woerden, Leiden en Den Haag naar hun woonplaats mot goed succes volbracht. Het gerechtshof te 's-Hage heeft gis teren bevestigd het vonnis der rechtbank te Dor drecht, in zake C. V., bouwman te Goudriaan, waarbij deze veroordeeld werd tot 183 dagen cel straf, wegens het aangrijpen en moedwillig in het water werpen van den schoenmaker G. Y. aldaar. - Tegen het in zake Jansen door het hof uitgespro ken arrest is door den verdediger van den veroor deelde, Mr. Bik, cassatie aangeteekond. De Yeenkade te 's-Hago bood gister- morgen een schouwspel van schandelijke dieren mishandeling aan. Een kat, die eerst in het water was geworpen en na tegen den wal te zijn opge klommen, door den tram ovor de voorpooten was gereden, werd wederom in het water geworpen en bij haar pogen om nogmaals tegen den wal op te klimmen, door een smidsjongen met een zak onbarm hartig op den kop geslagen. Een poging om het zwaar verminkte dier den doodstrijd te bekorten, door het een steen aan den hals te binden, werd verijdeld door een anderen wreedaard, die het beest ten derden male midden in de gracht wierp, waarin het eindelijk den dood vond. Toen de politie kwam, waren de dierenbeulen reeds afgetrokken. Gedurende de vorige week zijn te Sclie- veningen aangekomen 407 badgasten met 18 be dienden, en wel in de hotels 301 badgasten met 8 bedienden en bij de particulieren 106 badgasten met 10 bedienden. In het geheel bevonden zich heden te Scheveningen 1537 badgasten met 175 bedienden. Sedert 1 Mei 11. kwamen te Schevenin gen aan 2176 badgasten en 228 bedienden. In de week, geëindigd 29 Juli, zijn in Zuid-Holland alleen te Rotterdam poklijders aan gegeven. Daar was het getal grooter dan tot nog toe in eenige week het geval was, nl. negeD. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van arrest overgebracht Cornelis Kortekaas, oud 40 jaren, arbeider, die zich in de vorige week te Heemstede en te Haar lem aan diefstal van kleediDgstukken heeft schul dig gemaakt. Reeds vroeger was hij wegens oplich ting gestraft. C. G. Yan Schenk is gisteren door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan vakchheid in een onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken van dat valsche stuk. Hij werd deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vijf jaren en betaling van twee geldboeten ieder groot f 50. Het hof heeft namelijk overwogen dat de ten verzoeke van beschuldigde door de getuige W. gestelde handteekening in blanco, hem door haar niet is toevertrouwd, zoodat er geen sprake kan zijn van een „abus de blanc seign", maar boven die handteekening door hem plaatsen van een overeenkomst, welke hij heeft verzonnen, dat feit onder de gewone bepaling van valschheid doet vallen. Die beslissing is in overeenstemming met het arrest van de raadkamer van het hof, waarbij de zaak naar de openbare zitting werd verwezen, in strijd met het gevoelen van het openbaarminis terie, die de veroordeeling vroeg ter zake van „abus de blanc seign" terwijl de verdediger tot vrijspraak concludeerde. Uit de derde verdieping van eeninaan- bouw zijnd huis op de Lindengracht te Amsterdam is een metselaar op straat gevallen en voor dood naar het gasthuis gebracht. Bij vonnis van dearrondissemonts-re c h t- bank te B^eda is tot drie maanden eenzame op sluiting veroordeeld de vischkoopcr Cornelis Fluiter, die den veldwachter Yan Poppel van Prinsenhago, met zijn juk een slag gaf. De schietwedstrijd op duiven - welke een nationale schietwedstrijd genoemd wordt - ^al toch plaats hebben bij gologenhoid van de wedren nen te Bussum. Te 's-Gravenland een buitenver blijf, gonaamd „"Westervold" 'oeschikbaar gestold voor den nationalen str^u gn kunnen honderd gul den inleggelden un eer gewonnen werden met het dooden van duiven, in tegenwoordigheid van belang stellende vrouwen, door alle leden van „Nimrod", of door Nederlanders, die door twee leden van ^Nimrod" aan de commissie worden voorgesteld. Terwijl eenige jongelieden onder Driel bezig waren de koeion uit de overstroomde weilanden te drijven, begaf zich zekere Van Oort te paard te water. Nabij een dam struikelde het paard en wierp zijn berijder af, die door den stroom werd meegevoerd. Zijne metgezellen konden den 21-jarigen, oppassenden jonkman niet redden, wiens droevig uiteinde algemeone deelneming verwekt. Over eenige maanden zal Berlijn zich kunnen verheugen in het bezit van een ijzeren cir cus, waaraan geen enkel spaandertje hout te vinden zal zijn. Hij wordt voor rekening van den directeur Salomonski gebouwd op een terrein, dat bij voor eene groote som voor zes jaren heeft gepacht. Zoo dra het contract met den eigenaar van den grond, die op het oogenblik te Gasiein vertoeft, geteekend is, zullen de voorbereidende werkzaamheden een aanvang nemen. Met het bouwen echter mag men eerst beginnen in 1883, zoodat do eerste voorstellingen vermoedelijk niet vóór Mei zullen plaats hebben. De circus wordt gebouwd in den vorm van een langwerpig ovaal on zal 80 voeten hoog worden. Do samenstelling is hoogst eenvoudig; de circus zal bestaan uit een aantal ijzeren pilaren on een dak en wanden van plaatijzer. Ook do zitplaatsen worden van ijzer gemaakt, maar natuurlijk met kussens voorzien. Yoor do aan deu circus grenzende stallen zal ook niets dan ijzer worden gebruikt. De kosten van het goheele gebouw, dat in korten tijd afge broken en vervoerd kan worden en op gemetselde fundamenten moet rusten, worden geraamd op 150,000 a 180,000 mark. Do directeur van dat Ber- lijn8che paardenspel, die ook de andere groote steden van Europa met zijn gezelschap bezoekt, behoeft nu slechts in die steden oen stevigen grondslag to maken en kan dan in korten tijd overal zijn circus opslaan, waar men geen brand heeft te vreezen. Ten gevolgo van de groote hitte zijn te Lemberg, in de Zolkiewer voorstad, waar de arme Israëlietische bevolking woont, die in don laatsten tijd door vluchtelingen uit Rusland sterk is ver meerderd, in één nacht niet minder dan 300 geval len van cholerine voorgekomen. Do overheid heeft afdoende ontsmettiDgs- en voorzorgsmaatregelen ge nomen. De 60-jarige Bateman, werkzaam aan 03n glasblazerij te Manchester, kreeg een toeval en viel in een gloeiendon oven; men vond zijn ver koold lijk. De straf op majostoitsschennis in Rus land is thans gewijzigd; behalve hot verlies Yan alle rechten zal de hoogste straf, die totnogtoe was 20 jaar dwangarbeid, zijn 16 maanden vestingstraf. buitenland. Franlcrijk. Uit Ismaïlia wordt onder dagteekening van gis teren geseind: De Engelsche depeches over de hou ding van den heer De Lesseps zijn onnauwkeurig. Zijne onderhandeling met Arabi-pacha had ten doel het verzekeren der emigratie van 120 Grieken, de bescherming van een transport (van Cairo naar Ismaïlia) van 35 zieken, 11 pleegzusters, 1 genees heer en 4 ziekenoppassers; verder het verzekeren der orde in de provincie Zagazig. De heer De Les seps blijft gelooven dat de onzijdigheid van het Suez-kanaal door de Egyptenaren niet geschonden zal worden, indien de Europeanen haar niet schen den. Hij protesteerde tegen eene handeling der Engelsche marine, als in strijd met de reglementen der Kanaal-Maatschappij. De openbare meening op het geheel e schioi eiland is met de zienswijze van den heer De Lesseps in overeenstemming. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp betreffende vergoeding van de slacht offers van 2 December met 383 tegen 72 stemmen aangenomen, zooals het door den Senaat was goed gekeurd, met weglating van de officiëele vermel ding der l^uen van de gemengde commissio. Yoorts i<? het ontwerp tot vaststelling van 1 millioen ten behoeve 'Jer departementen, die door overstrooming hebUeti geleden, met algemeen© stemmen aange nomen. Daarna werd de zitting gesloten. Duitschland. In do gisteren te Breslau gehouden vergadering der Yereeniging van Daitsche Spoorwegmaatschap pijen waren 79 maatschappijen van Middel-Europa door 130 gedelegeerden vertegenwoordigd. De ge heimraad Simon uit Berlijn presideerde en de opper- president Seidewitz heette de aanwezigen welkom. De Altdam-Colberger Spoorweg, de K.K. Militaire Spoorweg Banjaluk-Doberlin, de Stargard-Custiner- weg worden in de Yereeniging opgenomen. De Maat schappij der Boheemsche handelsbauen had haar daartoe reeds ingediend verzoek ingetrokken. De door de commissie voor het personenverkeer inge diende voorstellen, betreffende invoering van gecom bineerde rondreisbiljetten binnen het gebied der Yereeniging, werden met eenige voor het publiek gunstige wijzigingen aangenomen. Het voorstel ter- invoering van maatregelen tegen de ontbranding van bozendiugen wol en katoen door vonken uit do lo comotief is gedeeltelijk aangenomen. HC Groot-Britaimi©. De „Daily News" ontvangt belangrijko berichten uit Zoelooland. Zij zjju gedagteekend uit Maritzburg van 28 Juli en bevatten in hoofdzaak do mededeeling, dat do koningsgezinde partij dagelijks aan kracht wint; zelfs wanneer men de overdrijving in aanmer king neemt, welke gewoonlijk in de berichten uit die streken heerscht, valt het niet te onkonnen dat allo hoofden, met uitzondering van John Dunn, ten gunste van Cetewayo gestemd zijn. Het gevaar ligt, volgens den berichtgever, vooral hierin, dat de ko ningsgezinde partij een regentschap afkondigen en den tegenwoordigen staat van zaken met geweld omverwerpen zal. Hij meent reden te hebben om te gelooven dat Cetewayo's boodschap, waarvan in het Blauwe Boek melding wordt gemaakt en waarin Cetewayo tegen beroering waarschuwt, nooit in handen der hoofden gekomen is. Er is van een plan van sir H. Bulwer om Zoeloeland te bezoeken niets bekend. Sir H. Bulwer is' besluiteloos, en de be richtgever voorziet van die weifeling ernstige ge volgen. Yolgens een telegram uit Madeira van 28 Juli is Cetewayo aldaar in goeden welstand aangekomen. Hij wordt heden, Dinsdag, in Engeland verwacht, en zal in eene woning in Holland-park to Londen verblijf houden. Hij heeft in den beginne aan zee ziekte geleden, maar was spoedig hersteld. De „Daily News" vestigt de aandacht op do geschillen tusschen de Boeren en inlaudsche, steeds aan Engeland trouw gebleven hoofden op de weste lijke grenzen van de Transvaal. Het blad verzekert dat één dier hoofden groot gevaar loopt van met zijn stam door de Boeren verdelgd te worden en dat hot de plicht van den Britschen resident te Pretoria is, tusschenbeide te komen en zich niet langer tevreden te stellen met- de verklaring der Transvaalsche regeering, dat de zaak buiten haar omgaat. De heer Gladstone heeft gisteren in het Lager huis verklaard dat geene vragen betreffende het gaan van Turksche troepen naar Egypte het onderwerp eenor interpellatie kunnen vormen, daar geen der vooraf noodzakelijk overeen te komen voorwaarden nog geregeld is. Het voorstel om wegens de kosten voor de zending van troepen naar Egypte eene wijziging te maken in de inkomstenbelasting, werd na kort debat aangenomen. Het Hoogerhuis heeft met 169 tegen 98 stemmen een amendement van lord Salisbury op de ontwerp- wet op de achterstallige pacht in Ierland aangeno men. Het bevat eene bepaling, volgens welke aan pachters tegemoetkoming zal worden verleend wan neer hunne aanvraag geschiedt met toestemming van den grondeigenaar. De regeering bestreed het amendement, op grond dat het op het wetsontwerp te veel inbreuk maakte. Tttrliije. De Russische gezant te Konstantinopol heeft aan de leden dor conferentie medegedeeld dat Rusland de Egyptische qnaestio in twee deelen scheidt en aan do conferentie alleen dan zal deelnemen als de quaestie betreffende het kanaal wordt behandeld.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2