LEID'SO DAGBLAD. K°. 88S9. Woensdag 2 Augustus. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AC^nderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt i^frelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, F't PEIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad vrprdt 0.10 berekend. OHlelëele Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1881, metal de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, -algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, o; 29 Juli 1882. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad yan Leiden, op Donderdag 3 Aug. 1882, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen.: -21°. Benoeming van een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan de gemeente-instellingen voor Hoo er en Middelbaar Onderwijs. LSSI&EN, 1 Augustus. Blij ken 8 van de directie der Leidsclie Tram weg-Maatschappij ontvangen inlichtingen heoft de exploitatie der Havenlijn gedurondo de wintermaan den een verderfelijken invloed op de fioantiëole resultaten der onderneming, zoodat zij niet alleen geen voordeel oplevert, maar bovendien oorzaak is dat het gering bedrag hetwelk de exploitatie des isomers overlaat, geheel verslonden wordt. Zelfs de exploitatie der Plantagolijn met een tien maal grooter vervoer dan langs de Havenlijn, levert des winters nog verlies op en de Maatschappij zou dus van een drukkenden last ontheven zijn, indien zij do zooveel duurdere en met groot verlies wer kende exploitatie op laatstgenoemde lijn gedurende het winterseizoen tijdelijk kon staken. Tot toelichting geven B. en Ws. eenige cijfers, aantoonende bij benadering welk eene besparing door de bedoelde dienststaking des winters zou kunnen worden verkregen, aannemende dat de dienst zou plaats hebben op denzelfden voet als gedurende den afgeloopen winter, d. i. met slechts één wagon, terwijl het bedrag der besparing uit den aard der zaak ook voorstelt het bedrag van het eventueel verlies. 1°. Afschaffing van minstens 9 paarden a 1.20 per dag 10.80 per dag of per maand 324. 2°. Afschaffing van één koetsier, twee conducteurs, een stalknecht en een stal jongen 12 -f- (2 X ƒ10) 8 -f- 4 44 per week of per maand190. 3°. Winterbeslag van 9 paarden bij zeer lage raming stellende op 15 ets. per paard en per dag, geeft per maand40. 4°. Sneeuwopruiming en onderhoud der baan16. niet overbodig hier nog bij te voegen dat ook het jaar 1882, zij het ook in minder mate dan het vorig jaar, een nadeelig saldo zal opleveren door do talrijke vernieuwingen en reparation aan het materieel enz., als: Vernieuwing van do wielen der rijtuigen 1500. oaoutchouc buffers. 320. wisselstukken en kruis- Per maand 570. Totaal van 6 wintermaanden (1 Nov.—1 Mei) 3420. Bovendien zijn er nog tal van andere kleine be sparingen, welke bezwaarlijk onder cijfers te brengen zjjn, als minder slijtage aan materieel en kleeding, mindere aanschaffing van winterkleeding, geringer verbruik en minder slijtage van stalbehoeften en Voorkomende artikelen van dagelijksch gebruik. Een en ander maakt dat bovengenoemd bedrag van 3420 zeer vermoedelijk nog te laag is ge raamd. Daartegenover staat dan wel dat ook het passagiersvervoer naar evenredigheid zal vermin deren, doch die vermindering is zeer gering. Ge middeld toch bedraagt des winters het vervoer langs de Havenlijn niet meer dan 50 personen daags, gevende voor 6 maanden 9000 personen met eene opbrengst van 850. Er blijft dus eene zuivere besparing over van 2570, een cijfer belangrijk genoeg om de voorgestelde tijdelijke staking in ver band met het uiterst geringe vervoer te recht vaardigen. Bovendien, zeggen B. en Ws., ia het wellicht 810. 120. 250. platen (gedeeltelijk) der winter kleeding Het opnieuw schilderen der wagons. Te zamen3000. Overtuigd van de billijkheid van het verzoek der directie en mode dat eene inwilliging daarvan in het belaDg is van de onderneming en van den dienst in hot algemeen, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging gunstig op het verzoek te beschik ken, onverminderd de verplichting der onderneming van onderhoud tot de straat waarop de rails zijn gelegd tot een halven meter ter wederzijde van de rails. De commissie van financiën heeft onderzocht en in orde bevonden de in hare handen gestelde rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuïs alhier, over den dienst 1881, in ontvangBt ad 5408.57% en in uitgaafad ƒ5408.577,, sluitende alzoo quite. Noch bij den voorzitter der commissie van fabricage, noch bij B. en Ws. bestaat bedenking tegen de inwilliging yp" het verzoek van J, J. Groen om een hardsteenen 6toop te leggen op ge meentegrond vóór zijn perceel in de Pieterskerk- Koorsteeg, zoodat zij den gemeenteraad in overweging geven de gevraagde vergunning te verleenen onder voorwaarde dat do stoep niet hooger dan 5 cM. boven de straat en niet meer dan 50 cM. buiten den gevel uitspringe. Ia de afgeloopen week zijn voor het notarieel examen de volgende heeren geslaagd: voor het lste gedeelte: H. J. Sierevelt, te Gorkum; C. M. Yan der Weijde, te BoxmeerB. Schutter, te Groenloo W. J. Vogel, te Haarlem; T. J. W. Van E verdin gen, te Tcrborg; W. Aleva, te Warmond; J. T. Hackstroh, te Beverwijk; D. F. Oudenampsen, te Warnsveld; - voor het tweede gedeelte: H. G. N. Yan Romondt, te Utrecht; G. A. De Gelder, te RoermondH. W. Prillevitz, te LekkerkerkE. C. Lalleraan, te Moordrecht; - voor het 3degedeelte: G. C. Dingeman8 Wierts, te Tiel; G. Kingma, te Haren; L. E. A. Liebert, te Breda, en J. A. De Lorraine Holling, te Hilversum. De Koning en de Koningin worden op hun terugreis morgen, Woensdag, te Frankfort verwacht, alwaar zij tot Vrijdag of Zaterdag zullen vertoeven. Door den rouw over de znster van H. M. zijn ze verhinderd bij de wedrennen te Bussum tegenwoordig te zijn. Ds. S. De Waard, predikant bij de Doops gezinde gemeente te Westzaan, heeft voor het be roep naar de gemeente te 's-Hage bedankt. In de tiende zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk werd door den voorzitter met weemoed hulde gebracht aan de nagedachtenis van den hoogleeraar Van Oosterzee, wiens overlijden zoo diepen indruk zou maken overal, waar dit werd vernomen in de vaderlandsche kerk. De buitenge woon bekwame, de eenig welsprekende man had met zjjne uitstekende gaven ijverig en trouw, zoo veel hij vermocht, ook als man dos vredes gearbeid. Met eere had hij in de Synode zijne plaats inge nomen, waar thans zijne discipelen zitting hadden en het best konden getuigen van het vurig en innig geloof, dat hem deed strijden voor de waarheid, zooals hij die kende, zonder dat ooit aan de liefde mocht worden tekort gedaan. Belangrijke mededeolingen werden gedaan om trent do kolonie Veenhuizetf, waar een aanzienlijk getal lidmaten, die evenmin onder de bedeelden als de gecensureerden behooren, zich, gesteund door het Prov. kerkbestuur van Drente, tot de Synode heeft gewend, ton einde een door hen gewenschte rege ling hunner gemeentezaken te verkrijgen. Er is een voorstel ingediend om de vereischte wijzigingen te maken in de Synodale reglementen, ten einde te voorkomen dat iemand tot lidmaat worde aangenomen zonder gedoopt te zijn. De geneeskundige adjunct-inspecteur van Gel derland en Utrecht heeft bericht dat de mazelen epidemisch heerschen in de gemeenten Didam en Zutfen. De majoor der dd. schutterij te Veendam heeft bij dagorde bekend gemaakt dat ieder, die wegens bezwaren van godsdienstigen aard niet wensckt te exerceeren op kerkdag van een of ander godsdienstig genootschap, daarvan kan worden vrij gesteld zonder kennisgeving. De vrijgestelde zal dan den volgenden dag moeten aantreden. Het uitvoerend comité voor de internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden (jhr. G. J. G. Klerck, eerevoorzitter, mr. C. J. Sicke8z, voorzitter, P. F. L. Waldeck, secre taris), heeft een circulaire aan de burgemeesters in de verschillende gemeenten van ons land verzonden, waarin een en ander omtrent die tentoonstelling wordt medegedeeld. Indien op 1 Januari 1883 ge noegzame geldelijke steun door de natie aan het comité zal zijn geschonken, zal de tentoonstelling in 1884 doorgaan. Tot dit besluit gaf ook aanleiding de toezegging dat het zoo uitnemend geschikte ter rein, achter het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam gelegen, ter beschikking van het comité zal worden gesteld, zoodra het door de koloniale tentoonstelling zal zijn ontruimd. Zij, die vóór 1 Jan. 1883 minstens 25 aan de onderneming zullen hebben geschonken, zullen dona teur der tentoonstelling worden on een personeele toegangskaart voor den geheelen duur dertentoon- stelling? benevens toegang tot de plechtige opening krijgen. Het comité hoopt dat deze mededeelingen 1 nog velen zullen doen besluiten bijdragen voor de tentoonstelling te geven of de reeds gegeven© te verhoogen. Bij den Raad Vftn State is eon ontwern in be handeling voor een algemoenen maatregel van be stuur, die aan de spoorwegen de verplichting oplegt tot het bezigen van doorloopende, zelfwerkende remmen. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Zondag Aden; de „Maas", van Niouw-York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Scilly; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Scilly. De luit. t/z. lste kl. J. Fichet en de officier van gez. lste kl. dr. P. G. J. Vogelpoel, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-acti viteit gesteld. Z. M. heeft L. W. Van der Kuijp, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Noordwolde c. a., in dezelfde betrekking benoemd te Waarden- burg c. a.; den officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemacht G. Poolman, arts, met den eersten Augustus 1882 bevorderd tot officier van gezond heid der lste kl. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfzevenzjjndebeide alhier garnizoen houdende bataljons van het vierde regiment infanterie met de stafmnziek per extra- trein van de Rijnspoor over Utrecht tot Barneveld vertrokken, van waar de tocht naar de kampplaats Milligen verder te voet zou worden afgelegd. Eenige officieren der dd. schutterij deden de troepen uitge leide. Het detachement van het derde regiment

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1