LEIDSCH DAGBLAD. S°. 6888. Dinsdag 1 Augustus. A0. 1882: Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LËIDEV, 31 Juli. Door da directie der Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij is bericht dat, voor het leggen van de spoorwegverbinding met de gasfabriek, hot noodig is gebruik te maken van den grond, kadas traal bekend gemeente Leiderdorp, Sectie A, num mers 27 en 28, door de Maatschappij aangekocht van den heer Johannes Zwetsloot, onder verplich ting een harden rijweg van voldoende breedte te maken en te onderhonden, van den Singel der ge meente Leiden tot aan den dam in de scheidings- 8loot tusschen den verkochten grond en het over blijvend deel van het perceel no. 27. Vermits, bij het tot stand komen van het con tract tusschen de gemeente en de maatschappij, de directie overtuigd was Yan de medewerking van het gemeentebestuur om de noodigo gronden in eigen dom te bekomen, heeft de maatschappij deze ver plichting aanvaard, en nu de aanleg van de ver schillende werken zoover gevorderd is dat begonnen moet worden aan den door Zwetsloot afgeatanen grond, beeft de directie verzocht het servitaut op het Raamland af to staan of zooveel grond beschik baar te stellen, dat zij in staat is om ten behoeve van Zwetsloots eigendom het servituut te vestigen. De weg, waarop dat servituut moet worden ver leend, zal gelogd worden aan de grens van het Raamland, nl. langs de sloot en niet midden door het land, in welk geval bij onverhoopte ontbinding der overeenkomst, een belangrijk nadeel wat het gebruik voor andere dooleinden betreft, zou ont staan. Blijkens een ingesteld onderzoek zal de te maken weg eeno lengte hebben van 165 en eene breedte van 3.20 meter. Voor het gebruik van den grond zal, naar het inzien van B. en Ws., van de Spoorwegmaatschappij eene recognitie moeten worden geheven, voor het bedrag waarvan tot maatstaf kan worden genomen de schadevergoeding, die aan de huurders van het Raamland wordt toegekend voor de afneming van een gedeelte van het niet met ramen bezet gedeelte, krachtens eon vroeger genomen raadsbesluit B. en "Ws. geven den gemeenteraad alsnu in overweging, gunstig op het verzoek der Hollandsche Spoorwegmaatschappij te beschikken en alzoo te besluiten dat op het Raamland onder de gemeonte Leiderdorp, ten behoeve van de perceelen van Jhs. Zwetsloot, kadastraal bekend gemeente Leiderdorp, Sectie A nummers 27, 28, 28, 30 en 31, de erf dienstbaarheid van weg zal worden gevestigd, onder bepaling dat door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij, voor het gedeelte grond waarop de erf dienstbaarheid wordt gevestigd, eene jaarliiksche recognitie aan de gemeente Leiden wordt betaald van 0.02 per centiare. In de afl. 8 en 9 van „FIor&Ka" (uitgave van den heer Henri J. Stemberg te 's-Hage) behandelt de heer H. Witte op zijn gewone onderhoudende wijze „de narcis". Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters waren de hoogste prijzen f 33, f 16.50, 3.40 en f 1.65; de laagste f 32, f 16.00, 3.10 en f 1.60. Het rijkstelegraafkantoor te Katwijk zal van i Augustus tot 31 October aanstaande op werk dagen open zijn van 8 uren 's voor- tot 1 uur namiddags en van 2 tot 9 uren 's namiddags. Do diensturen op Zon- en feestdagen blijven on veranderd. In het oostelijk gedeelte der gemeente Haar lemmermeer komen eenige gevallen van mazelen voor. Prinses Marianne bracht gisteren een bezoek aan bet badhuis to Katwijk aan Zee. Thans ziet het licht het voorloopig verslag van do Tweede Kamer over de ontwerpen tot wijzi ging der wetten van 1877 en 1878, met vaststelling van bepalingen omtrent het personeel der to ont binden arrondissements-rechtbank te Haarlem. Uit dat verslag blijkt, dat slechts zeer enkele leden zich voor het ontwerp verklaarden. Naar hunne meening werd in de mem. van toel. voldoende aangetoond, dat in Noord-Holland ten noorden van het Noordzee kanaal behoefte bestond aan twee arrondissements rechtbanken, en de groote afstanden het bestaan van eene enkele rechtbank in dit gedeelte des lands te Alkmaar voor vele juetitiabelon in het oostelijk deel te bezwarend maakteD, terwijl de rechtbank te Haarlem, wegens de nabijheid van Amsterdam, zeer goed kon vervallen. De overgroote meerderheid verklaarde zich echter tegen het wetsontwerp. In 1877 was eindelijk de sinds lang wenschelijk geachte maatregel genomen, het aantal rechtbanken te verminderen, daardoor aan de rechters meer werk en betere bezoldiging te verschaffen en het bestaan van eene voldoende Balie bij elke rechtbank te bevorderen. Op dien grooten maatregel, op dat goede beginsel moest men niet zonder overwegende redenen terugkomen. Die overwegende redenen bestonden hier niet of golden dan evenzeer voor verschillende andere arrondisse menten. Eenige leden maakten de opmerking, dat door de opheffing eener rechtbank de onafzetbaar heid der rechterlijke ambtenaren illusoir kan worden gemaakt. Er waren er zelfs, die op dien grond het wetsvoorstel in strijd met de Grondwet achtteD. De meerderheid deelde in die bezwaren niet, ofschoon werd toegegeven dat alleen om zeer overwegende redenen tot de afschaffing eener rechtbank moest worden overgegaan. Terwijl dus de groote meerderheid der leden het wetsontwerp onaannemelijk achtte, waren er echter meerdere leden, die de opheffing dor rechtbank te Haarlem wenschelijk oordeelden, maar zonder herstel van die te Hoorn. Deze leden zouden in dat geval het arrondissement Haarlem bij Amster dam willen voegensommige ook het kanton Hoorn. Andere waren van meening, dat een betere op lossing zon te vinden zijn door de kantons Haar lem, Haarlemmermeer en Zaandam bij het arron dissement Amsterdam te voegen, het kanton Hil versum over te brengen van Amsterdam naar Utrecht en het kanton Purmerond bij Alkmaar te voegen. Daartegen werd opgemerkt, dat de ophef fing der rechtbank te Haarlem eene te groote uit breiding van het arrondissement Amsterdam met zich zou brengen. Sommige leden betwijfelden het, of er wel noodzaak bestond tot vergrooting van het personeel van de rechtbank te Amsterdam. De meeste leden achtten echter zoodanige versterking van personeel noodzakelijk, vooral met het oog op de geregelde en spoedige afdoening van civiele pro cessen en de instructie der strafzaken. Wat den omvang betreft der voorgestelde versterking, zoo werd die nauwelijks voldoende geacht voor de be staande uitgebreidheid van het arrondissement. Be paaldelijk werd gemeend, dat het rechter-commis- sariaat versterking behoefde. Ook ten opzichte var net ontwerp ter voorziening in de kosten tot aanbouw van cellulaire gevange nissen waren vele leden overtuigd van de nood zakelijkheid om spoedig tot eene vermeerdering van het aantal cellulaire gevangeniseen over te gaan, maar eenige leden verklaarden zich tegen het ont werp, om redenen van finantiëelen aard. De bouw eener nieuwe gevangenis te Amsterdam werd door vele leden noodzake$k geacht. Onder de aélto 's rijks veeartsenijschool tot veeartsen bevorderde candidaten, wordt do heer R. A. Plemper Yan Balen, van Utrecht, voorgedragen als militair veearts voor den dienst in Ned.-Indië. Uit Wiesbaden is te Utrecht de treurige tij ding ontvangen van het overlijden van den hoog leeraar J. J. Yan Oosterzee, die, in 1841 tot pre dikant te Eemnes beroepen en vervolgens in geli/ke betrekking te Alkmaar en Rotterdam werkzaam, sinds 1863 zijne beste krachten aan do Utrechtsche hoogeschool had gewijd. Eene breede lijst van god geleerde en andere geschriften getuigt van zijne veelzijdige kennis en onvermoeiden ijver. Zijn heen gaan zal door eene talrijke vriendenschaar diep worden betreurd. De burgemeester van Zeist, jhr. W. K. Huy- decoper, is aldaar in den ouderdom van 52 jaren overleden. In de negende zitting der Algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk werd nog goedgekeurd het besluit der Synodale commissie om ter zake van de belangen van het beheer der kerkelijke gooderen geen vernieuwd verzoek om diligentver- klaring te doen. Het besluit dor Synode van het vorige jaar, om af te wachten of de regeering bij herziening van den titel van het Burgerlijk wet boek over zedelijke lichamen, daaraan een titel over stichtingen zou toevoegen, en daardoor rechts grondslagen leggeD, die tot opbouwing van een gewenscht toezicht zouden in staat stellen, had de Synodale commissie daartoe geleid. De vergadering was van oordeel dat de Synodale commissie geen nieuwe opdracht noodig had, om op to treden, als zij zich daartoe op haar stand punt als dat der meerderheid van de Synode in staat achtte, en in dit gevoelen deelden ook zij, die, in strijd met de opvatting dier meerderheid, van oordeel waren dat de gewenschte rechtsgrond reeds nu aanwezig was. In de tiende zitting werden verschillende rapporten uitgebracht. Naar het Hbl. verneemt, zal de heer F. C. De Brieder met ultimo December dezes jaars de hoofdredactie der Amsterdamsche Courant neer- In het kamp bij Milligen zal van 1 tot 26 Augustus a. s. een Rijkstelegraafkantoor met be perkten dagdienst voor het algemeen verkeer open zijn. De diensturen van dit kantoor zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 7 tot 10^ uren 's voor- en van 3 tot 5 en 6 tot 8 uren 's namiddags; op Zon en feestdagen van 8 tot 9 uren 's voor- en van 2 tot 5 uren 's namiddags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Neder land zal het uniforme tarief van 15 cents per tele gram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toe passing zijn. Het stoomschip „Edam", van Amsterdam, is Zaterdag te Nieuw-York aangekomen; de „Zaan dam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen vroeg Dover. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer A. C. Yan Dijk, arts, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; - den lsten luit. B. Gordinou De Gouber- ville, van het 2de reg. inf., in zijn rang overge plaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; - den heer E. J. Van Wisselingh, laat stelijk predikant bij de Protestantsche gemeente te Salatiga, en den Oost-Indischen ambtenaar W. West- maas, laatstelijk opzichter bij den waterstaat en *s lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, beiden thans met verlof hier te lande, op verzoek, met lo. Aug. a. s., eervol uit 's lands dienst onf- slagen. Gemengd Nieuws. Als een bijzonderheid van de nu afge- loopen Leidsche kermis dient vermelding dat de laat ste nacht aan niemand het leven heeft gekost. Yan

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1