Vier j aren geledenleerdeeen beeld- schoon joog meisje, dat te Berlijn oene deftige kostschool bezocht en zich door eene tengelloozo zucht naar vrijheid onderscheidde, o. a. vaak in ge zelschap eener vriendin van de kostschool, buiten weten der directrice, kleine wandelingen in den Thiergarten deed, den als Pruisisch garde-officier daar vertoevenden prins Hassan van Egypte kennen en beminnen. Op den duur kondon natuurlijk voor de directrice de attenties van den vorstelijken pre tendent, die het goed moet gemeend hebben, niet verborgen blijven. Om echter alle éclat te vermijden, gaf zij den ouders van het gebeurde kennis, met verzoek hunne dochter naar huis te willen halen. Het toeval wilde dat juist om dezen tijd de prins naar zijn vaderland teruggeroepen werd. He min- nenden werden gescheiden, zonder elkander nog eenmaal gezien te hebben. Doch reeds na weinige dagen verdween het nauwelijks 17-jarige meieje spoorloos uit hare geboorteplaats, zonder aan de ver twijfelde ouders een enkel levenstoeken achter te laten. Alle nasporingen bleven vruchteloos. Nu ruim een week geleden, ontving de vader van het verdwenen meisje een brief van een zijner vrienden te Berlijn, waarin hij verzocht werd spoedig over te willen komen. Hij vond er zijne dochter. In alle stilte bracht de vader zijn doodgewaand kind naar zijn buitengoed terug, nadat zijne dochter hem, zonder terughouding, haar geheele wedervaren had mede gedeeld. Zoo veelbewogen en bont afwisselend is in die vier jaren het leven van het meisje 'geweest, dat de stoutste schildering van een romanschrijver verre achter de werkelijkheid zou blijven. Zij was den jongen prins naar Konstantinopel nagereisd, doch daar zeer brutaal ontvangen. Men had haar onder bedreiging van onmiddellijke gevangenneming tot de afreis gedwongen. Zij nam daarom van Yarna, waar prins Hassan als bevelhebber van een Turksch legercorps (het was tijdens den Russisch-Tnrksclien -oorlog) zich ophield, haar weg naar Athene, wachtte daar hot einde van den oorlog af en ging toen in gezelschap van een gewezen HoDgaarschen officier naar Pesth. Ook daar bleef zij niet lang. Haar naar avonturen dorstende aard voerde haar Daar "War schau, vervolgens naar St.-Petorsburg en eindelijk naar BerlijD, waar een vriend baars vaders haar in een gezelschap van twijfel ach tigen naam ontdekte en aan het ouderlijk huis terugschonk. Onder hare schoolkameraadjes was zij algemeen bekend onder den naam van „de schoone Olga." Een dame hield zich op een bank in fien tuin van het Luxembourg te Parijs met eenig handwerk bezig, terwijl haar vierjarig dochtertje in hare nabijheid speelde. Eensklaps opziende, mist zij het kind. Hevig ontsteld, begint zij overal te zoeken, toon zij op een afstand een datne met de kleine zich ziet verwijderen. Terstond aan kinder roof deukende, roept zij de halp van oen politie agent in, doch weldra maakte hare verontwaardiging plaats voor het diepste medelijden, toen zij bemerkte dat de dame, die haar kiud wegleidde, oene krank zinnige was, wier verstandsverbijstering het gevolg was van den dood van haar eigen kind van onge veer gelijken leeftijd, dat zij nu meende te hebben teruggevonden. Zij vergezelde de ongelukkige naar de echtelijke woning, en eerst tegen den avond, toen de krankzinnige in slaap viel, gelukte het haar zich zonder stoornis mot haar kind te verwijderen. Op de Schelde voor Antwerpen is oen boot der douane, met vijf personen bemand, tusschen eon stoomboot en een kaaimuur beklemd geraakt. Een douaau en drie matrozen wisten zich te redden, doch de vierde matroos werd de borst verbrijzeld; hij bleef op de plaats dood. Volgens de „G-azette des Animaux'' heeft men opgemerkt dat de bijen van sommige korven in die van andere bijenstaten een inval doen en ze ten eigen bate plunderen. Is haar dat eens gelukt, dan schijnen zij bepaald schik in hot stelen ie krijgen en vormen ten laatste een bepaalden roofstaat. De natuuronderzoeker Buchner beweert zelfs dat men de bijen kunstmatig op het stelen kan africhten, door ze nl. op een mengsel van honig en brandewijn te onthalen. Men ziet het: dezelfde toestand als bij sommige menschen, dron kenschap en lediggang, gevolgd door diefstal en roof. Een politiebeambte te Brussel, door «enige voorbijgangers gewaarschuwd dat een per soon, dien zij hem aanwezen, voornemens scheen zich van het leven te berooven, nam den aange- duiden jonkman in hechtenis en deed hem in een rijtuig plaats nemen, ten einde hem naar het com missariaat van politie te brengen, nadat hij hem vooraf een geladen revolver had ontnomen. Onder. weg evenwel verzwolg do arrestant, voordat hem dit kon wordon belet, een grooto hoeveelheid ver gif, dat hij bij zich droeg. Hot middel werkte zoo snel, dat de ongelukkige, die nog slechts negentien jaar oud was, kort na aankomst aan het politiobureel den geest gaf. Aanleiding tot den zelfmoordteleur gestelde liefde. Volgens de laatste uit Tonkin ont- vangon berichten hadden de Chineezen op de te Hanoi door pater Landais gevestigde stichting van Fransche zendelingen een aanval gedaan, die echter door de bewoners, ondersteund door de Christenen uit don omtrok, was afgeslagen, waarbij twee der aanvallers het leven verloren. BUITENLAND. Duits ch land. Bij den Duitechen Rijksdag zijn verschillende petitiën ingekomen, waarbij op de invoering eener wet tot wering van de wijnvervalsching wordt aan gedrongen. Vermoedelijk zal er ook gevolg aan gege ven worden. De koning van Beieren heeft het bescherm heerschap over de te Munchen in het kristallen paleis te houden internationale electrische tentoonstelling aangenomen. In het Lagerhuis hoeft de heer Gladstone giste ren gezegd dat de regeering des ochtends van Mu- surus-pacha de meöedeeling had ontvangen dat de sultan terstond troepen naar Egypto wil zenden; van eene voorafgaande proclamatie is echter in deze mededeeling geen gewag gemaakt. Sir Ck. Dilke zeide dat een telegram van Cart- wight van gisterochtend vroeg melding maakt van een indirecte mededeeling van Arabi-pacha; eene directe mededeeling was er echter van hem niet ontvangen. De heer Gladstone zeide dat lord Dufferin do instructie heeft om te verklaren dat do regeering, hoewel zich hare vrijheid van handelen voorbehou dende, gaarne de samenwerking met elke mogend- hoid aanneemt, ook de hulp vau don sultaD, onder door Europa vast te stellen voorwaarden. Intus- schen maakt het aarzelen der Porte en de onze kerheid omtrent hare plannen, welke door de aan Arabi-pacha geschonken decoratie nog vermeerderd werd, het noodzakelijk dat, ter handhaving der autoriteit van den sultan en den khedive, onmid dellijk en vóór het afzenden der troepen eene pro clamatie door den sultan worde uitgevaardigd, waarbij het gezag van Tewfik-pacba bevestigd en Arabi-pacha tot rebel verklaard wordt. Gladstone verklaarde verder dat de tijd voor den sultan om als souverein alleen en uitsluitend te interveniësren, thans voorbij is. De „Daily Tolegraph" beholst het volgende telegram uit Alexandrië van gisterochtend 10 uren: Arabi heeft hedenochtend per telegraaf vredesvoor stellen aan don khedive gedaan. Hij biedt aan, zich naar Monastir terug te trekken, doch met behoud van den rang en de bezoldiging van kolonel, en vraagt dezelfde gunst voor Ali-Febmy, Abdoullah, Toulba, Mahmoud-samy en nog vijf zijner metgezel len. De khedive heeft deze voorstellen aan generaal Alison onderworpen en diens advies daarop gevraagd. Hatton en twee adjudanten van generaal Alison zijn hedenochtend naar Mahala vertrokken, om daar met Rauf-pacha on twee ulema's uit Kafr-el-Dowar over de bedoelde voorstellen te beraadslagen. Turkije. In de conferentie verklaarden de Turksche ge delegeerden gisteren, dat de Porte, aan den uit- drukkelijken wensch der conferentie toegevende, bereid was terstond troepen naar Egypto te zen den, maar tevens hoopte dat Engeland vooraf zijne expeditie staken en zijne troepen uit Egypte terug trekken zou. Egryp te- Uit Alexandrië wordt gemeld dat gisteren te halftwee de militaire positie te Ramleh onveran derd was; alles was rustig; de gezondheidstoestand der troepen was uitstekend. Cherif-pacha heeft be loofd te Alexandrië te zullen komen; eene ziekte van een familielid verhinderde hem, terstond aan de oproeping van den khedive gevolg to geven. Twee afgevaardigden, die Maubarek van Cairo hadden moeten vergezellen, maar door Arabi te Kafr-el-Dowar werden aangehouden, werden gis teren te Alexandrië verwacht en zullen, naar men meent, eenige voorstellen vanwege Arabi overbren gen. Maubarek acht nog steeds eene schikking mogelijk, waaraan Arabi zich zou willen onderwerpen. De eerste der personen, die door het inlandsch gerecht wegens medeplichtigheid aan den opstand van 11 Juni ter dood veroordeeld zijn, is gisteren buiten Alexandrië door Egyptische autoriteiten en in tegenwoordigheid der vertegenwoordigers der Engelschen gefusileerd. Eene deputatie van Kafr-Dowar is aldaar aange komen en zal door den khedive in gehoor ont vangen worden. Zuid-Afrika. Rechtstreeksche berichten uit Zuid-Afrika loopen tot 4 Juli jl. De zitting van het Kaapsch Parle- men was gesloten en wel bij eenvoudige proclamatie. De oppositie had nog getracht hot Basoetoland te bestoken, doch dit mislukte haar geheel en al. Men hoopt dat do verzoenende staatkunde des bestuurs nopens dat land vruchten zal dragen en bij de opening van do nieuwe zitting de volkomen be vrediging dor Basoeto's zal kunnen worden aan gekondigd. Er is eene wijziging in het Kaapsch ministerie gekomen, die echter in zijne staatkundige richting geen verandering brengt. De heer Molteno, do nestor dor Kaapscbe staatslieden, is uit het bewind getreden om oene welverdiende rust te gaan genieten. De heer Scanlen neemt zijno plaats in als koloniaal secretaris, en advocaat Leonard is lid van het ministerie geworden als procuieur-goneraal. Het departement is, naar den vorm; tot 6 Sopt. geprorogeerd, doch er zai wel eene nadere proro gatie plaats hebben. De afgeloopene isvan belang geweest, vooral omdat de beraadslagingen en besluiten getoond heb ben dat een verzoenende staatkunde vrijwat. beter uitkomsten oplevert dan die men door vorige gou verneurs, met name sir Bartle Frère, heeft zien volgen. Het toestaan van het gebruik vanhetNoder- landsch in het Parlement heeft niet weinig tot be daring der door den Transvaalschen oorlog opgezette gemoedereu bijgedragen. Ook betrekkelijk Zoeloeland wordt thans meer en meer ingezien dat genoemde gouverneur een ver keerde gedragslijn volgde. Hij verklaarde dat Cote- wayo de vijand van Zuid-Afrika was en hield hem gevangen. Nu breekt de rijksregeoring mot die staat kunde; Cetowayo mag naar Engeland gaan; dit staat met zijne invrijheidstelling gelijk, en deze wordt als de voorloopster van zijn terugkeer in Zoeloeland beschouwd, waar John Dunn alles behalve gematigd schijnt huis te houden. Uit de Transvaal verneemt men dat het comité van financiën van den Volksraad eene tegenrebe- ning tegen de Engelsche regeering ingeleverd heeft, tot een gezamenlijk bedrag van 176,755 pd. st. De Volksraad had de begrooting afgehandeld en zou spoedig gesloten worden. Geruchten waron in omloop wegens het ontdek ken van nieuwe goudvelden. (Hbï.) Gemeenteraad vau Haarlemmermeer. Benoemd tot vroedvrouw* aan de standplaats Lijnden raej. D. II. De Boer, te Schiermonnikoog. Worden aangeboden: a. de gemeente-rekening over 1881, be dragende in ontvang 82272.3773 en in uitgaaf 72282.22, alzoo sluitende met een batig saldo van /'9290,15l/3b. do Toke ning Burger). Armbestuur dienst 1882, bedragende in ontvang 5604.35, in uitgaaf 5395.91: batig saldo 208.44. Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. Spruitenburg, onder wijzer aan school 5, ingaande 15 September. De jaarwedden der onderwijzeressen worden vastgesteld ojk- 650 in plaats van op f 625, zooals in de vorige vergadering was besloten. Omtrent de plaat9 waar aan den IJweg eene nieuwe school zal worden gebonwd, besluit men burgemeester cn wethouders op te dragen om uit te zien naar grond in 't midden van den IJweg tnsschen Krnisweg en Vijfh. weg en daaromtrent nader advies te geven. Omtrent het vergrooten van de school no. 4 wordt gelezeu liet rapport van den gemeente-opzichter. Bnrgemeestcr en wet houders adviseeren tegeu vergrooting met het oog op de hooge kosten. Na deliberatie wordt besloten te stemmen over de vraag of er al dan niet zal bijgebonwd worden, welke vraag toestemmend wordt beantwoord. Daarop wordt besloten het plan van den ge meente-opzichter met het te maken bestek te stellen in handen van de commissie voor de gemeentewerken. Komt ter tafel het bestek voor eene provoost bij de Lijnden. Wordt gelezen het rapport der commissie, waarna wordt beslo ten iets grooter te bouwen, zoodat de kosten zullen bedragen -f- 700, en Burg.cn Weth. te machtigen om met den polder over eenkomst aan te gaaD omtrent den grond. Een verzoek van den heer Timmer om meerdere hulp op de school no. 7 wordt gesteld in handen van de schoolcommissie om advies. Alsvoren op een verzoek van den heer Boekei school no. 6. Een verzoek van den gemeente-ontvanger, om opheffing vaa den zitdag hij de Lijnden, wordt aangehonden tot onderzoek. Aan den gemeente-veldwachter A. v. d. Wateren te Haarlem» mermeer wordt eene gratificatie toegekend van 5 voor 't opspo ren van 8 diefstallen door één persoon gepleegd. Op de vraag of er al een besluit is genomen omtrent een brandvrijen kelder, wordt geantwoord dat het bestek wordt gomaakL Wegens a. s. vertrek nit de gemeente bedankt de heer Dor- beck voor de vriendschap gedurende 16 jaren van de ledea ondervonden. De Voorzitter hoopt dat het den heer Dorbeck wel zal gaan in zijne nieawe woonplaats.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 3