verzoek, wegens langdorigen dienst, op ponsioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijkecli pensioen Fan 2100, en van een verhooging van dat pen sioen voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 3b Rijks ovorzeesohe bezittingen en koloniën en losschen de keerkringen, van 1275 'sjaars; 2o. bevorderd: tot kapt. ter zee, den kapt.-luit. ter zee C. F. T. Yan Woelderen; tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee lste kl. F. J. P. M. Mulder; tot luit. ter zee lste kl., den luit. tor zee 2de kl. U. Yan Brakel Schimmel; - den kapt. E. Roelants, Tan het 2de reg. inf. en de lste luit. Q. F. G. Vermijne, van het 4de reg. vesting-artillerie, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt; - den luit.-koloDel M. F. J. Phaff, van het l6te reg. inf., op aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen, bepaald op 800 'sjaars; en aan den luit.-kolonel Phaff voornoemd de rang verleend van kolonel; - bij het wapen der artillerie benoemd, den lsten luit. H. W. Van Rhijn, van het wapen, gedetachoerd bij het leger in Ned.-Indië, en bij het 4de reg. ves ting artillerie, den lsten luit. J. R. N. Naeff van het corps pantonniers. Gemengd Nieu>vs. Voor de eerste maal werd in de schouw- burgloge van de heeren Yan Ollefen, Moor en Velt- man gisteravond opgevoerd Bigot's „Drie jongens van Jan De Wit." Met recht mag dit stuk op den naam van kluchtspel aanspraak maken. Zij die het grootste gedeelte van den avond eens hartelijk willen lachen, moeten bepaald hierheen. Het geheel, met inbegrip der nieuwe coupletten, liederen, quod libets enz. verwierf oen bijzonder succes. De uit voering, ook wat den zang betreft, geeft blijken dat er veel zorg aan is besteed, om den bezookers een aangenamen avond te verschaffen. Niemand der kermisgangers zal zich dan ook oen bezoek aan deze tent beklagen. Niot alleen zal het stuk nog heden, maar ook morgenavond- en dan tegen verminderde prijzen- worden opgeveerd. Door hot Rotterdamsch tooneelgezelschap werd gisteren de derde voorstelling gegeven. Het-stuk, „de Dienstboden," mocht zeker algeraeonen bijval verwerven en wat de artisten betreft - door den één een woord van lof toe te brengen zou men den ander te kort doen. De heer Willom Yan ,7 ^1j, -0^v.b con aanval van rneu- matiek had gehad, scheen genoegzaam hersteld, al thans als Jozef, de kamerdienaar, schitterde hij weer als gewoonlijk. De zaal was opnieuw goed bezet. De verdienstelijke kapel van den hoer Basch deed zich hedenmorgen ook buiten de tent hooren, en wel reeds zeer vroeg. De echtgenooto namelijk van den koning der goochelaars viert heden haren verjaardag en zeer eigenaardig brachten de muzikanten haar nu omstreeks zes uren een sorenade vóór de woning op do Garenmarkt waarin beiden tijdelijk verblijf houden. Hunne tent op de ruïne blijft tot Maandag avond open, evenals de menagerie van de ver maarde dierentomster miss Cora aldaar. Het aantal zwembaden op „Rhynzigt" genomen bedroeg deze week 572 door heeren en 61 door damos. De temperatuur van het Rijnwater was heden 20° Celcius. Op do paardenmarkt te Voorschoten waren ruim 1000 stuks aan de lijn gebracht. Yoor luxe-paarden werd besteed van f 700 tot en met f 800, voor werkpaarden van 150 tot en met ƒ200. Over het algemeen was de handel flauw, zoodat er vele paarden onverkocht met hunne geleiders weder huiswaarts moesten keeren. Het hoog militair gerechtshof heeft goedgekeurd o. a. de navolgende door den krijgsraad te 's-Hage gewezen vonnissen, als in zaken tegen: A. B., 19 jaar, geboren te Nieuw-Beierland, militien-nummerverwisselaar, 6de batterij, 2de reg. veld-artillerio laatst in garnizoen te Leiden, schul dig verklaard aan lste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. - Veroordeeld tot eene militaire detentie van een maand. C. M. K., 20 jaren, geboren te Rotterdam, mili- tien-loteling, 4de reg. inf., laatst in garnizoen te Delft, schuldig verklaard aan lste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. - Veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden. J. F. B., 23 jaar, geboren te Amsterdam, mili- tien-plaatsvervanger, 4de regiment infanterie, laatst in garnizoen te LeideD, schuldig verklaard aan lste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie en overtreding der krijgstucht, door zonder vergun ning kameraadsgeld te gebruiken. - Veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden. Te Scheveningen is men van gevoelen, dat het wrak van de „Adder" betrekkelijk gemak kelijk kan worden gelicht; men meent nl. dat, wan neer onder het schip twee zware kettingen worden gebracht en twee marineschepen winden daaraan, de monitor zal rechtenindien dit echter mocht mis lukken, wat men niet denkbaar acht, dan zou het - zoo wordt te Scheveningen gooordeeld - het een voudigste zijn, twee oude vischschuiten aan do zijden van de „Adder" te doen zinken, op welke schuiten men vertrouwt dat de „Adder" dan zou schuiven en zoo dus meer dan waarschijnlijk vlot komen. Het zijn middelen, die voor beter aan de hand ge geven worden. Gistermorgen te zes uren is bij het plaatsen van een due d'Alvo aan de Westerkade te Rotterdam, de timmerman L. v. _S., in dienst der gemeente, die zich in eene boot bevond, zwaar aan het hoofd verwond, doordien een stutbalk door de deining van hot water losschoot en hom op het hoofd viel. Na voorloopige behandeling door dr. W. M. Van Loon, is hij por brancard naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd en te tien uren reeds overleden. Hij laat eene zwangere vrouw en vier jonge kinderen na. Een paar boerenmeiden wilden teWas- pik een ledigon hooiwagen verrijden; de wagon, die op een helling stond, reed, nauwelijks in be woging, ia vaart achteruit, met het ongelukkig ge volg dat een der meiden in de klem geraakte tusschen den wagen en een hooimijt; het meisje, 18 jaar oud, bleef op de plaats dood. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam zijn dertig ingezetenen der gemeente Eg- mond aan zee, die naar aanleiding van de in de maand Mei 11. aldaar plaats gehad hebbende wan ordelijkheden ter zake van verschillende misdrijven, zoo ter zee als op het stand geploegd, vervolgd worden, naar de crimineele zitting van het gerechts hof verwezen. Op een daartoe door hun verdediger, mr. Ph. A. Haas Az., advocaat aldaar, aan het hof ingeleverde memorie van suggestie, heeft het hof gelijktijdig de invrijheidstelling van alle zich inhech- tenis bevindende beklaagden gelast. Vermoedelijk zal do openbaro behandeling dezer geruchtmakende zaak eerst in September of October plaats vinden. Gistermorgen is door den zand trein op de liin Zaandam -TTr.~— -1 J1«»»»- reden; de beide beenen werden verbrijzeld, terwijl hij mede aan het hoofd zware verwondingen bekwam. De ongelukkige was eenige oogenblikken na het vervoer een lijk. Dit is reeds het derde slachtoffer op die lijn. In den pletmolen der Belgische So- ciété de Couillet bevond zich een jong werkman bij eene in gang zijnde pletmo chine, toen een gloeiende dunne ijzeren staaf tusschen de cilinders uitkwam en den ongelukkige de dij geheel doorboorde. De werklieden, die hun makker te hulp snelden, tracht ten het voorwerp uit de wond te trekken, doch moesten wegens de afgrijselijke pijn, die dat den lijder veroorzaakte, daarvan afzien en er zich toe bepalen de staaf aan beide zijden af te breken. De heelkundigen zullen nu moeten overgaan tot een amputatie, doch het is niet waarschijnlijk dat de verwonde die zal kunnen doorstaan. In het hospitaal BeaujonteParijs bevindt zich sedert den 12den Mei een vrouw, welke al dien tijd in bewu6teloozen toestand ver keerde. Op genoemden dag werd zij door de politie op straat gevonden, waar zij word nedergelegd door iemand, die zich blijkbaar van haar had willen ontdoen in den belangwekkenden toestand, waarin zij verkeerde. Daar de zieke echter steeds achteruitgaat en in de laatste dagen zelfs geen voedsel meer tot zich neemt, zal de oplossing van dit zonderlinge raadsel wel nimmer gevonden worden. Een telegram uit Kukujeff aan de „Go- los" meldt dat de opgravingen ten gevolge der spoorwegramp op de lijn Moskou-Kursk geëindigd zijn, en dat daarbij nog 42 lijken te voorschijn zijn gebracht. De aanhoudende regens hebben de Ves- dre en de Ourthe en alle zijrivieren van de Maas in België buiten hare oevers doen treden. De schade, aan den oogst toegebracht, is zeer aanzienlijk. Te Yerviers en te Spa staan een aantal straten onder water. Een aantal fabrieken moesten het werk sta ken. Een deel van de lijn Luik-Maastricht stond onder water en bijna moest de dienst worden ge staakt. Yolgens de laatste berichten zakten de rivie ren en kon men het gevaar als geweken beschouwen. Te Warnemünde, eene zeebadplaats te Mecklenburg, is een hotel afgebrand. Tijdens den brand, die do reizigers verraste, woedde een hevig onweer. De gasten kwamen met den schrik vrij, maar de meesten konden niets van hun goed red den, zoodat er groot gebrek is aan kleeren en geld. Uit Berlijn wordt zoo spoedig mogelijk hetnoodige gezonden. Niemand schijnt bij den brand te zijn omgekomen, maar het hotel, het „Hamburger Hof", i3 geheel vernield. Een handelaar van Rouaan, voorzaken op reis, kreeg te Brive twist met een tandmeester, dien hij met zijn stokdegen in koelen bloede door stak. Bedaard liet hij het lijk liggen en ging naar bed, waar de gendarmerie hem arresteerde. Ook by het voorloopig verhoor, waarbij hem het lijk werd vertoond, behield hij de grootste bedaardheid. Ten huize van een bewoner der rue Charonne te Parijs had een huiszoeking plaats naar aanleiding van hot vordwijnen van een zestienjarig jongeling. Reeds had de justitie alles doorzocht, toen zij onder een bed een koffer ontdekte. Toen de politie beambten zich gereedmaakten dien te openen, sprong de bewoner uit het raam van het vertrek op de dordo verdiepinghij had daarvoor trouwens reden genoeg, want in den koffer vond mon do kleederen van den verdwenen jongeling. Tot aller verbazing werd de bewoner zonder eenig letsel van de straat opgenomen. Een prins van h e t k oni n k 1 ij k e huis te Berlijn ontmoette verleden Zondag in den dieren tuin een dragonder, wiens zigzagbewegingen om do boomen van het park, zingen en rondzwaaien mot zijn sabel duidelijk bewezen dat de man te diep in het glas had gekeken. Verontwaardigd bleef de prins staan en voegde den soldaat toe: „Maar man wat voer je daar toch uit?" Verschrikt nam de soldaat, zoo goed en zoo kwaad als het ging, een stijve militaire houding aan, salueerde en antwoordde: „Tot uw order, generaal, ik breng een beschonken dragonder naar do wacht!" Dit gevatte, snedige antwoord deed den prins in een lach schieten, en in zijn zak tastende, gaf hij den soldaat een thalcr, vergezeld van do aanmaning: „Maak nu dat je wegkomt en laat je snel naar je kazerne rijden, opdat je geen verdere onaangenaamheden overkomen." Onder de troepen van het garnizoen te Keulen hcerscht de trichinose op een hoogst beden kelijke wijze. Bij een der bataljons waren niet min der dan ÏOO mau «augotaot, bij de andere batal jons waren insgelijks vele lijders aan trichinenziekte, zoomede onder de burgers dor stad. Men schrijft het toe aan het nuttigen van rauw (ongekookt) spek en varkensvleesch. Van den kant der burger lijke en militaire overheid zijn de noodige maatre gelen genomen, om de verbreiding der ziekte zoo krachtig mogelijk tegen to gaan. De bewoners der Salomons-eilanden hebben een eigenaardig decimaalstelsel. Een kokos noot fungeert als do eenheid en witte en roode mosselen, paarlen, honden- en vischtanden doen als veelvouden dienst; een keten van witte mosselen is gelijk aan tien kokosnoten; tien zulke ketenen gelijk een hondentand; tien hondentanden gelijk een verzameling van 50 vischtanden, isa genaamd, en 10 zulke isa's „gelijk"een vrouw van goede qualiteit. Aan het Zuider-station te Brussel ont stond tusschen twee broeders een minnelijk geschil, daar beiden een portie roomijs wilden betalen, die zij aan het kind van een derde hadden aangeboden. Den rondventer van die versnapering, een Italiaan, Morelli Fornato genaamd, duurde dat zeker wat lang, althans nadat hij eenige woorden had gewisseld met de hem vergezellende landgenoote Benedicta Fanelli, trok hij zijn mes en bracht daarmee een der broe ders een steek in de dij toe, en toen de tweede hem afweerde, ontving deze een viertal gevaarlijke verwondingen met hetzelfde wapen. De Italiaan ec zijn gezellin, die zich met hun wagentje in de ver warring uit de voeten trachtten te maken, werden spoedig in hechtenis genomen, terwijl de tweede der broeders in hopeloozen toestand naar een zieken huis werd vervoerd, zoodat de justitie hem zelb niet kon ondervragen. Onder de papieren van ge neraal Skobe leff heeft men een lijvige correspondentie van dei overledene met Gambetta en generaal Galliffet ge vonden, loopende tot het tijdstip, waarop de Russisch Turksche oorlog uitbrak. Dat de steek eener bij soms dood el ij* kan zijn, bleek onlangs opnieuw te "Wantage, it Berkshire. Daar is eene vrouw overleden aan d« gevolgen van eene bijensteek op haar voorhoofd Zij stierf een uur nadat zij gestoken was, en vóór men hulp had kunnen inroepen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2