LEIDSCÏÏ DAGBLAD. m. 6887. Maandag 81 Juli. A0. 1SS2. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Comant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f.' Grootere lettere naar plaatsraimle. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Tweede Blad. HJEISEIS, 29 «Vuil. B. en "W8. leggen aan den gemeenteraad over de rapporten van de commissie van fabricage om trent de verzoeken van de wed. J. W. Speet en het bestuur der Koninklijke Noderlandsche Grofsmederij ter bekoming van een gedeolte der Binnenvestgracht. Zicb met den inhoud dier rapporten vereenigende, geven zij in overweging overeenkomstig de conclusie gunstig to beschikken. Op grond dat de vroeger door de wed. Speet ingediende bouwplannen niet voldeden aan de daarvoor in het belang van de openbare gezondheid te stellen eischen, was haar te kennen gegeven dat er bezwaar bestond een voor stel tot afstand van een gedeelte der Binnenvest gracht aan den Raad in te dienen. Yormits thans de bouwplannen zijn gewijzigd, kunnen de vroeger bestaande bezwaren geacht worden te zijn opgeheven. Voor de achtergebleven betrekkingen der veron gelukten van den monitor do „Adder" is aan ons bureel f 40 ontvangen van een commerce-clubje van studenten in het café „Stadt Nürnberg", welk bedrag wij aan de commissie van onderofficieren enz. der Kweekschool voor Zoevaart alhier hebben afgedragen, bij welke bovendien reeds ruim 1100 is ontvangen. Onder de gisteren medegedeelde, bij de andere commissie iDgekomen giften kwam v«nr PP/U Ledrap- van f 47.50 als opbrengst van een door den heer Eugels uitgegoven werkje. Dit is niet geheel juist. Deze som is door don heer Engels afgedragon als vrijwillige giften waarvoor mede geteekend was op een lijst ter aanbieding van een boekwerkje, dat ten voordeele van het liefdadige doel zal worden uitgegeven. Tot leeraar in hot viool-onderwijs aan de Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst alhier is be noemd de heer Jan G. Strioning, thans te Rotterdam en vroeger leerling aan do „hohe Schule" te Berlijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen van 4561 volwassen personen en van 412 kinderen. Door don Koning is nog een kostbare prijs uitgeloofd voor de aanstaande wedrennen te Bas3um. Die prijs bestaat in een prachtige zweep, geheel uitgevoerd in vermeil en émail in den stijl Louis XVI. Twee keurig geciseleerde cariatyden, het go- emailleerde Nederlandsche wapen en het geëmail leerd monogram van den Koning en de Koningin omgevende, dragen een globe, waarop en ronde bosse een uiterst fijn gemodelleerd en gedreven steigerend paard en jockey zijn aangebracht. Ter wederzijde der globe prijken de namen van Bussnm en Hilversum. De groep is geheel gecanneleerd en omgeven door een gedreven lauwerkrans on een banderolle, waarop in sierlijke letters de inscriptie: „Vanwege HH. MM. den Koniüg en de Koningin", terwijl het wapen van Noord-Holland en het jaar tal 1882 in geëncadreerde schilden zijn geëmailleerd, overgaande in blauw fluweel met gouden sterren. Dit prachtstuk is besloten in een fraai palissander houten étui en vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. In de achtste zitting der Algemeene Synode van do Ned. Hervormde Kerk word met algemeene stemmen besloten den president op te dragen, der Synodale Commissie baar bijzonderen dank te be tuigen voor al hare werkzaamheden, die ook der Synode bij hare taak zoozeer waren ten goede gekomen. Reeds was door den heer I. C. Verhoeff, pred. te Utrecht, rapport uitgebracht namens de Commissie over de voorloopig aangenomen wijziging in art. 2 van het reglement op het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften, om Da „alsmede" te lezen in dat artikel: „indien de behoeften het toelaten". De wijziging heeft ten doel, dat alleen in dat ge val kapitaalsvergrooting plaats hoeft nit botvierde deel der jaarlijksche bijdragen on giften. De voorgestelde wijziging had bijna onverdeelden bijval gevonden in do kerk. Met algemeene stemmen besloot dan ook do Synode baar te onderwerpen aan de eindstemming der provinciale kerkbesturen. Op voordracht van het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd de heer H. J. Krol, pred. te Neuzen, benoemd tot lid der commissie op den druk en de uitgaaf der Evangelische zangen. Iu de zitting werd namens de commissie voor de voorloopig aangenomen wetsvoorstellen door den heer A. G. Jans, predikant te Westzaan, rapport uitgebracht over de voorloopig aangenomen wijziging van art. 4 van het Reglement op de vacaturen, en dadr te lezen: Meerderjarige kinderen of andere bloed- en aanverwanten van den predikant, die tijdens zijn overlijden bij hem inwonen, zijn gedu rende drie maanden, te rekenen van den dag des overly dens, gerechtigd tot het genot van pastorie en al de overige inkomsten van de standplaats. Volgens de letter der oude redactie kon het schijnen dat alle ook niet inwonende meerderjarige kinderen recht bleven behouden. Bijna al de pro vinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen hadden zich voor de wijziging verklaard, die dan ook met algemeene stemmen door de Synode aan de eindbeslissing zal worden uuuv.-r medegedeelde drietallen werden gekozen tot lid predikant van do Synodale commissie dr. J. Koch, te 's-Hertogenbosch, tot lid-ouderling dr. I. R. Beynen, te ?s-Gravenhage. In dertien bijvoegsels, behoorend8 bij de Staats courant van heden (die achtereenvolgens zullen worden verzonden), wordt medegedeeld het verslag over het jaar 1881, door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten aan den minister van water staat, handel en nijverheid uitgebracht. Het bnrgerlijk armbestuur van Heemstede is weder verblijd door hot ontvangen eener aanzien lijke gift van f 120, met het volgend schrijven: „Uit dankbare herdenking aan 22 Juli 1824, op 22 Juli 1882, don 58sten verjaardag van ons hu welijk, voor do armen te Heemstede f 120, in 2 bankb. f 60 van J. W. Jr. en E. W. J." Door wijlen mej. C. H. Slesinski, wed. C. Tros, is een legaat van f 300 besproken aan het Wees-, Oade Mannen- en Vrouwenhuis der Christelijk Ge reformeerde gemeente aldaar en door wijlen mej. C. Schoor, laatstelijk wed. D. S. Klij, een van f 500 aan de Diaconie dor Evang. Luth. gemeente, mede aldaar. Het Vad. verneemt dat de commissie tot her ziening van het Burgerlijk Wetboek de eerste vrucht van haar arbeid dezer dagen aan den Koning heeft aangeboden, namelijk een ontwerp mot mc.v.orie van toelichting voor een nieuwe wet, ter uitvoering van art. 7 der Grondwet: de wet verklaart wie Nederlanders zijn. Deze wet moot dienen ter ver vanging van de wet op bet Nederlanderschap van 28 Juli 1850 (Stbl. N°. 44) en van den Tweeden Titel van het Eerste Boek van het Burgerlijk Wetboek (artt. 5—12): van Nederlanders en vreem delingen. Eenheid in de bepalingen omtrent het Nederlanderschap zal dus het eerste gevolg van het nieuw ontwerp zijn. Een onzer vrienden, zegt de Arnh. Crt., ont ving van een man, dien wij kennen als allo ver trouwen te verdienen, een brief nit Atjeh van het begin der vorige maand. Het blad ontleent daaraan het volgende, waaruit beter dan uit officiëele rap porten de toestand kan gekend worden. De toestand in Atjeh is kort geprezen met de woorden: „een beroerde boel". Do bedonkelijkste zijde van den toestand alhier is de aanhoudende desertie en ik vrees dat ze nog grooter omvang zal nemen. Met de soldaten begonnen, heeft ze zich mi reeds tot de onderofficieren uitgestrekt. Verleden week zijn er drie gedeserteerd met geweer en pa tronen, en onder die onderofficieren is een sorgoant- majoor Vk., vroeger kadet op de koninklijke militaire academie. Die hot gevaar van deze desertie niet inziet, is blind of dom. Bij Toekoe di Thiron zijn reeds een 20-tal goed gewapende Europeanen. Ik zoek de oorzaak van do desertie vooral in den ollendigen toestand alhier; ongestraft worden wij vermoord en doodgeschoten; dat wekt wrevel op; de geest bij den troep is dan ook bepaald slecht, wat optimisten en autoriteiten ook durven verklaren. Het optimisme zal ons hier ten verderve leidenfeiten zal men toch niet op den duur kunnen loochenen. De guerilla-oorlog wordt door do Atjehors op groote schaal en met het meeste sncces gevoerd. Wat is er in dit jaar al weer veel gebeurdbijna geen benting, die niet hot voorrecht had herhaalde lijk hevig beschoten te worden. Transporten worden aangevallen, bruggen verbrand enz. Twee detache menten zijn buiten Sénélop aangevallen, waarbij de officieren gewond werden plus tal van manschappen. Ondanks den vrede, rukte eenmaal een kolonne buiten Djérir tegen Moroëe op, sloeg den vijand op de vlucht, vermeesterde de Missigit, doch met verlies van 2 dooden en 6 gewonden. Vrede! Deze plaats speelt in den guerilla-oorlog ook een voor- ratalkens worden de transporten, die 's mor gens hier aanKomeu, nen ik gedurig genoodzaakt sterke detachementen den trans porten te gomoet te zenden. Ja, het is hier een lieve boelbeter zou het echter zijn, zoo men dit erkende; het maakt ons allen wrevelig, wanneer wij, na voor heete vuren gestaan te hebben (op oen nacht had ik ruim 500 man tegenover mij), toch iu de verslagen lozen, dat op Atjeh alles rustig is. Waarachtig, ik behoor niet tot de alarmisten, ik begrijg dat in elk land, waar de vrede pas geproclameerd is, maraudeur3 enz. het hoofd zullen opsteken; maar waarom het verzwegen, waarom, waar men nog iets mededeelt, de ware toedracht verkleind De onveiligheid is grooter dan ooit; nu worden de transporten al door 50 man begeleid, waar drie jaar te voren een korporaal mot 4 man voldoende wareu. Wat ik hier mededeelde zijn feiten, geen opgesmukte of alarmeoren de ver halen vertel ze dus gerust. De transporten worden uit de kampongs begroet (zelfs door vrouwen en kinderen) met de woorden: „God-Compagnie smeer lap, tida brani (laf)." Ik heb aan mijn officieren last gegeven, dat niet meer ongestraft te dulden en er voortdurend op te vuren. Dan zal er wel een kreet van verontwaardiging opgaan, maar ik laat den troep niet ongestraft boleedigen daardoor werkt men juist den slechten geest in de hand". Z. M. heeft den officier van adm. 3de kl. K. J. Van den Bussche, op verzoek, met den laat- sten Aug. a. s, eervol uit den zeedienst ontslagen- den kapt. der inf. W. Weytingh, thans op non- activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1560 'sjaars; - met 1 Aug. a. s.: lo. den off. van adm. 2de kl. J. Gal las, ter zake van in doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebroken op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 845 en van een verhooging van dat pensioen van f 825 '8 jaars, voor werkelijk verblijf in den militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2o. bevorderd tot off. van adm. lsto kl. den off. van adm. 2de kl. P. J. Roest; tot off. van adm. 2de kl. den off. van adm. 3de kl. J. A. M. Korpershoek Van der Kooy en J. C. Van Reyn; - met lo. Aug. a. 8.: lo. don kapt. ter zee J. D. J. Van der Hegge Spies, op

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1