de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ver zoeken bij adres aan den gemeenteraad de beplanting van de Beestenmarkt. Volgons ingewonnen rapport van den gemeente-architect zou zulks kunnen door het planten van 36 kastanjeboomen ieder omgeven door hekjes van staaf- met bandijzer, waarvoor de kosten worden geraamd op f 360, maar volgens het oordeel van den gemeente-veearts is de beplan ting niet raadzaam: lo. omdat daardoor de ruimte tot plaatsing van vee wordt beperkt; 2o. omdat door het druipen der boomen, het afvallen van bla deren, sjzel enz. do toestand wordt verergerd voor het vee, maar ook voor de bezoekers. De commis sie van fabricage meent daarbij Dog te moeten op merken dat wellicht die bezwaren hebben verhin derd dat gedurende het bestaan der Beestenmarkt in de laatstverloopen twee eeuwen de verlangde be planting is geschied. Heden had op Zomerzorg de 7de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der spoor wegmaatschappij LeidenWoerden plaats, waarin door het bestuur dier Maatschappij verslag werd uitgebracht over het op uit0. April 1882 geëindigde boekjaar. Voor uitdeeling bij do Ned. Rijnspoorwegmaat schappij is nog beschikbaar f 87,157.80!, waarvan het bestuur voorstelde een uitdeeling te doen van f 5 per aandeel, makende met de plaats gehad heb bende voorloopige uitdeeling een jaardividend van f 8.50 per aandeel. Door de vergadering werden de volgende beslui ten genomen: lo. de balans over het boekjaar 1881/82 goed te keuren 2o. als dividend nader uit te deelen f 5 per aandeel. 3°. den heer J. P. De Bordes over het boekjaar 1882/83 te benoemen als de bij art. 5 van het contract met de Rijnspoorwegm. bedoelde persoon tot het houden van toezicht op het onderhoud, en bij artt. 6 en 7 tot het nazien en bij juistbevin- ding goedkeuren en onderteekenen der exploitatie rekening, jaarlijks door do Rijnspoorwegm. in te zenden, op denzelfden voet als over de vorige boek jaren 4°. den heer T. P. Viruly als commissaris te herkiezen. Prinses Marianne heeft aan het Haagsche dames-comité tot het samenstellen van een fancy- fair ten behoeve van do in Rusland vervolgde Isra ëlieten, een fraai vuurscherm als prijs geschonken, waarop een borduursel is gewerkt, door H. K. H. vervaardigd. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juni. {Vervolg.) De laatste gebeurtenissen in Atjeh schijnen on rustbarend te zijn. Hoewel geen landmacht derwaarts is gedirigeerd, wordt ons gemeld dat twee der krach tigste hier vertoevende oorlogsschepen van het auxiliair eskader een kruistocht naar Atjeh zullen ondernemen. Een daarvan is 19 dezer via Singapore daarheen vertrokken. Het oorlogsvaartuig, dat wij hier bedoelen, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Koningin Emma der Nederlanden." {Bat. Hbl.) Volgens het „Indisch Vaderland" heeft het 5do bataljon, in garnizoen te Samarang, bevel ontvangen om zich gereed te maken tot vertrek naarBanjer- massing, voor het geval de nader van daar te ont vangen berichten eene versterking der troepenmacht noodig mochten maken. Eergistermiddag heeft er met den trein van Tandjong Priok weder een droevig ongeluk plaats gehad. Eenige passagiers, die meenden dat er aan de locomotief een mankement was gekomen, spron gen, terwijl de trein nog in. beweging was, uit de waggon 8, met het gevolg dat acht personen onder de waggons zijn gekomen en naar men ons meldt verpletterd zijn. {Bat. Elb.) Van den resident der Preanger-regentschappen is, onder dagteekening van 17 dezer, een telegra- phisch bericht ontvangeD, meldende dat ten gevolge van oen hevige bandjir in de Tjimanoek, een ge deelte van district Dermawangi (afdeeling Soeme- dang) den vorigen dag is overstroomd; drie per sonen verdronken, zes huizen werden weggespoeld. Een menigte bebouwde landen zijn vernield. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indiê. GETROUWD: C. H. Ter Voort met A. DriesseD, PaDgkal- Ian.' Bij volmacht: M. Boot met J. Scheffer, Leidea-Poer- woredjo. G. J. La Baatide met 5. G. Priester, Soerabaia. A. E. Brainier met A. J. L. Mulder, Banda. BEVALLEN: M. A. V. Kats, geb. Griiffner, d., Batavia. G. M. De Booy, geb. Van Lennep, D., id. J. M. Schweers, geb. Ocrbals, Z., id. C. J. Gaberel, geb. Depmer, Z., Meester Coraelis. Mevrouw Wm. Webster, D., Batavia. L. Th. Hauri, geb. Scheel, Z., id. C. Sol, geb. Lammere Van Toorenburg D., id. Mevrouw E. D. J. Houbolt, Z. Welte vreden. M. W. A. Glaser, geb. Glater, Z., Samarang. - M. Goudriaan, geb. Koocken, Z., Kedoug Djattie. J. M. Aabeek Brusse, geb. Kicherer, Z., Kedong-Kebo. F. De Stoppelaar, geb. v. TooreDenbergeD, Z., Phaeto (Kraksan). J. A. Hemen, geb. Fischer, Z., Padang. OVERLEDEN: Jongste zoontje van H. L. De Lij on, Ba tavia. W. Moerkerk, geb. Landegent, Poerwakarta. E. C. G. Cohen, m., Batavia. E. A. A. Rijckmans, jongeling, 14 j., id. C. N. Prnijs, m., 34 j., Tjilidoek (Cheribon). J. B. Scheepe, m., 63 j., Soerabaia. K. M. Haagmane, m., 42 j., Pasaeroean. Zoontje vaD L. A. Nijvenheim, Loemad- jang. ZooDtje van C. J. F. Tack, Soerabaia. A. J. L. Wijthoff, k., 5 m., id. ZooDtje van J. G. G. Oodegecst, Padang. W. P. Vetter, vr., 36 j., Macassar. Vertrekkende passagiers van Batavia op 24 Juni, per Ned. mailboot „Prinses Marie", naar Amsterdam. Notaris J. De Brnijn M.G.z.luit.-ter-zee 2de klasse J. Last drager en echtgenoote; mevrouw Schliraaier cn 3 kinderenW. Bosch; D. A. Detmar, echtgenoote en 4 kinderen; raevronw J. W. F. Du Cloni en zoontje; verificateur W. P. Van Dainen, echtgenoote en kind; gep. kapitein-kwartiermeester Lafontaine, echtgenoote en 2 kinderen; mevrouw de wed. C. R. Lindgreen, geb. HagensteinM. J. A. Steenbergh en echtgenoote; luit.-ter- zee 2de klasse G. Fabins; A. Th. H. Driessen; H. H. Huizenga; off. van adm. marine M. C. De Jong; E. Fenanx en echtgenoote F. Von Bihl; G. Jelke; W. G. Biukhnijsen, echtgenoote en 6 kinderen; H. C. Knaud; C. HagedoornW. VoorthuijsenH. D. A. De Wolff, echtgenoote en 4 kinderen; mejnffronw L. H. Hielckert; J. Gorter, echtgenoote en 4 kinderen; M. J. Sikkcs; John GreenZr. Ms. troepen en schepelingen. Telegrammen. GENEVE, 27 Juli. Te Lauterbrunnen (kanton Bern) is een hevige schok van aardbeving gevoeld. Vijf of zes trillingen van den grond volgden elkander op en waren vergezeld door een onderaardsch ge rommel gelijk aan den donder. - Een gedeelte van het kanton Freiburg is door een hagelstorm ver nield; al de te veld staande gewassen zijn ver loren gegaan. BUDAPEST, 28 Juïi. Gisteren overleed alhier generaal Antony Vetter, die, vóór Görgey, in 1849 het opperbevel over het Hongaarsche leger voerde. Bij het Parlement is een adres ingekomen, bevattende het verzoek dat de minister van justitie in staat van beschuldiging gesteld worde wegens schennis der drukpersvrijheid. Hij heeft nl. aan de overheidspersonen een circulaire gezonden, waarbij hij hun gelast, als administratieve maatregel, anti semitische vlugschriften in beslag te nemen zoodra daartoe rechterlijke bevelen zijn gegeven. LONDEN, 29 Juli. De „Times" zegt: "Wij heb ben zeer goede gronden om te beweren dat de nieuwe schaakzet der Porte geen ander doel heeft dan oneenigheid tusschen Engeland en de andere leden der conferentie te verwekken. De mogend heden zijn echter volkomen overtuigd dat Enge- lands tu88chenkomst in Egypte thans volstrekt noo- dïg is, en aan het doen van pogingen, om die in terventie te verhinderen, wordt niet gedacht; de neiging om er tegen te protesteeren bestaat zelfs niet. De medewerking van Turkije zal alleen dan aangenomen worden, als zij geschiedt onder voor waarden welke zoodanig de oprechtheid er van waarborgen. KONSTANTINOPEL, 28 Juli. Ter conferentie zitting van eergisteren hebben alle leden goedge keurd het voorstel-Dufferin om van den sultan te eischen dat hij Arabi tot rebel verklaart. De Turk- sche gedelegeerden gaven te kennen dat zij de zaak aan de Porte zullen onderwerpen. Door lord Dofferin werd overigens gisteren en door generaal Sandison heden aan de Porte onder het oog gebracht dat zulk eene proclamatie noodzakelijk is, en Engeland onmogelijk zijne troepen kan terugtrekken. ALEXANDRES, 28 Juli. Zes gedelegeerden zijn uit Kafr-el-Dowar hier aangekomen. Men gelooft dat zij schikkings-voorstellen van de partij van Arabi mede brengen. De khedive en de ministers weigeren de afgezanten als zoodanig te ontvangen, maar zijn bereid een bezoek van hen aan te nemen alleen als blijk van achting. Arabi heeft aan Ali Munbarek een brief ge schreven, waarin hij verklaart dat hij (Arabi) niets anders is dan generaal van het leger, eu consta teert dat ie Cairo een voorloopig bewind is inge steld met een nationale vergadering van driehon derd leden. LONDEN, 28 Juli. De „Standard" meldt uit Alexandrië dat hedenavond een sterke expeditie gezonden wordt om eene positie aan deu spoorweg te bezetten op 2 mijlen afstand van ArabiTs kamp. ALEXANDRIE, 28 Juli. (5 uren 's avonds-). Sir Beauchamp Seymour heeft den khedive geschreven dat het fort Aboukir voor de stelling der Engelschen te Ramleh een voortdurend gevaar is, en hg daarom vraagt welke maatregelen Z. Hoogheid daartegen zou kunnen nemen. De khedive heeft geantwoord iun» wj dat hij Kiamil-pacha daarheen gezonden heeft om het garnizoen te sommeeren tot de trouw aan den khedive terug te keeren; in geval van weigering liet hij de te nomen maatregelen geheel aan het goedvinden van den admiraal over. Men gelooft dat, als hot garnizoen zich niet onderwerpt, de Engelschen Maandag het fort bombardeeren zullen. PARIJS, 28 Juli. De Kamer heeft met alge meene stemmen (424) het ontwerp aangenomen om 1,900000 fr. te geven aan de slachtoffers van den moord te Saida op de grenzen van Marocco. LONDEN, 28 Juli. Te halftwee hedennamiddag^ hadden de ministers van buitenlandsche zaken, oor log en marine nog geene bevestiging vernomen van het bericht dat Arabi zou aangeboden hebben zich te onderwerpen. MADRID, 28 Juli. Maandag zal eene openbare vergadering gehouden worden naar aanleiding van het wetsontwerp tot het sluiten eener leening van 250 millioen pesetas, ten behoeve van de reorgani satie van leger en vloot. ST.-PETERSBURG, 29 Juli. De stad Solzi, in het gouvernement Pleskaa, bekend door haren uit- gebreiden vlashandel, is door brand vernield. LEIDEN, 29 Juli. De verwachting voor morgen is: zwakke wind,, goed weder. Men meldt ons per telegraaf uit Rotterdam dat de „Saus nom" van do Leidsche stodenten- roeivereeniging „Njord" door het breken van den dol van den roeier Vreede bij den roeiwedstrijd der Deutschen Turn- und Ruderverein aldaar tijdens den wedstrijd buiten mededinging is geraakt. „Njord" was vóór en zou anders zeker den prijs met vijf gouden medailles gewonnen hebben. De „Minerva", mede van „Njord", behaalde in de vijfde afdeeling den eersten prijs met drie gou den medailles. De heer Yolck te Utrecht ontving uit Ham- mersfest het volgende telegram van dr. Maurits Snellen, leider der Nederlandsche Noordpool-Expe ditie: „Vertrekken hedenmorgen (28 Juli) naar Dicksonhavenalles wel." De weleerw. heer J. Van J. Ferrares herdenkt heden zijn veertig-jarig ambtsjubilé als opperrabbijn der Ned.-Portugeesch-Israël. gemeente te 's-Hage. Deze gewichtige dag in de kerkelijke loopbaan van den geachten geestelijke werd op feestelijke en gods dienstige wijze in herinnering gebracht. Uit naam van den kerkeraad bood de heer Teixeira don waar- digen herder een geschenk aan, bestaande uit twee groote photographieën in fraaie omlijsting, voor stellende het kerkgebouw der gemeente zoowel inwendig als van buiten, welk geschenk begeleid was van een oorkonde op perkament. De opperrab bijn der gemeente bood ten geschenke aan een wets rol en door het koor werd een gezang voorgedra gen, voor deze gelegenheid vervaardigd door den heer Benedethy, uit Amsterdam. Prinses Marianne en prins Albert van Pruisen zullen aanstaanden Maandag een bezoek brengen aan Arnhem, waar denzelfden dag de tentoonstel ling van merkwaardigheden op het gebied van lokaal-spoor- en tramwegen offieiëel door den mi nister van waterstaat geopend wordt. De gemeenteraad van Alkemade heeft het besluit genomen tot oprichting van een post- en telegraafkantoor te Roelofarendsveen. Door het dagelijksch bestuur is bereide aan den gemeente- architect opgedragen het indienen van bestek en begrooting van dit gebouw. Hierdoor zal voorzien worden in eene door de inwoners van Roelof arendsveen lang erkende behoefte. De afgetreden directeur van bianenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië, oud-secretaris-gene raal bg het departement van koloniën, mr. G.Th» H. Henny, is in de residentie aangekomen en af gestapt in het Hotel Paulez. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok gisteren van Malta; de „Gelderland", van Batavia naar Amsterdam, was 27 Juli bg Gibraltar; de „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde Donderdag-middag te Aden; alles wel. Moet vijf dagen quarantaine houden. Leiden, 29 Jnli. Heden aangevoerdTarwe 9 hectoliter. Win tertarwe lateqaal. 12.a 13.2de qnaL fl.— a ƒ7.50. Zomertarwe f 9.a 11.Rogge 8 H.L Winterrogge f 7.a f 7.50. Zomerrogge f 6.a 6.50. Gent 11 H. L. Zomergerat 6.a f 6.60. Chevalier-gerit f 6.75 a f 7.50. Haver 10 H. L. Zware Haver/5.a 5.60. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Duivenboonec 3 hectoL ƒ8.50 a f 9.Paardenboonen 4 bectol. 7.50 a 8.50. Boter: 8060 kilogr., late qoalit. l/a vat f 54.— a 60. 2de qnalit 1/4 vat f 48.a f 52.Boter late qualit. per kilogr. f 1.36 a f 1.60, 2de qualit. per kilogr. f 1 20 a f 1.30. Lange Zwarte Taxi 14000 dubb. heetol., 0.22 a ƒ0.26.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2