LEIDSCH DAGBLAD. JN°. 6887. Maandag 31 Juli. A0. 1882. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer O.fty, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bei incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 131 tot 140 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofilciëele Kennisgevingeii. Oproeping in werkelijken dienst Tan milicien-verlofgangers der lichting van 1879. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire Tan den heer Commissaris des Kenings in de provincie Zuid-Holland, van den Sisten April 11., A. N°. 849/1 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 29; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1879, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, de acht regimenten Infanteriede regimenten Huzaren en de regimenten Veld artillerie, dat zij, krachtens art. 425 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe, wat het 4de en 7de regiment Infanterie, het 3de regiment Huzaren, het 1ste en 2de regiment Veldartillerie betreft, op Donderdag den 3den Augus tus aansthet regiment Grenadiers en Jagers, het 4ste, 2de, 3de, 5de, 6de en 8ste regiment Infanterie op Dinsdag den fisten Augustushet 1ste en 2de regiment Huzaren op Donderdag den 10den Augustus e. k., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van klee ding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, voor zooverre zij behooren tot het regiment Grenadiers en Jagers, het 4sle, 2de en 8ste regiment Infanterie, op den Qiden Septemberdie van het 3de, 4de, 5de, 6de en 7de regiment Infanterie, het 3de regiment Huzaren en het 4ste en 2de regiment Veldartil lerie op den 44den September, en die van het 4ste en 2de regiment Huzaren op den \3den September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Maandag den 31sten Jnli aanst., des voor- rniddags tusschen 9 en 42 uren, aan te melden terplaatse- lijkc Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Juli 1882. DE KANTER. JAGT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 17den Julij 1S82, n°. 77; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Junij 1857 (Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1®. de opening der jagt op klein wild, vermeld iB de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Junij 1857 (Staats blad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vast gesteld op Zalerd-ag den tweeden September a. s. met zonsopgang 2°. van die opeaiDg is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedryf, vermeld in art. 15, lettor e der aangehaalde wet; 3°. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen s weeksen wel des Woensdags, Vrijdags en Zaturdags mag worden uitgeoefend. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrnkt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gbayemhaoe, den 21sten Jnlij 1882. Ter waarschuwing. Yele zijn de wegen, langs welke menschlievende lui ons gelukkig wiNen maken. Lag het slechts aan hen, niemand onzer zou ooit met financiëele zorgen te kampen hebben: we behoeven ons maar aan hun leiding over te geven, en binnen zeer korten tijd hebben we onze schaapjes op het droge. Om tot welvaart te komen, moet ge vlijtig zijn en - spaarzaam, zei Franklin. Een mooi ding, dat sparenmaar het gaat zoo verbazend langzaam. Telkens een druppel om den emmer te vullen, - wat geeft het? Eere daarom den weldoeners der goldbegeerende en naar de genietingen van het rentenierschap dorstende menschhoid, die het pad banen waarop mon met enkele, niet de minste in spanning eischende schreden, den tempel der fortuin kan binnentreden. Men zegt wel eeüsde edelmoedigheid is de wereld uit. Gelooft er asjeblieft niets van. De voorbeelden dat het niet zoo is liggen voor het grijpen. Slechts één, waarvan de mededeeling ons werd gedaan door een dankbaren wandelaar naar Fortuna's lusthof, willen we hier vermelden om alle ongeloovigen en pessimisten te boschamen. Evenals Lissonne te Rotterdam gezelschapsreizen organiseert naar Londen, naar Parijs en - verderop nog, heeft de firma Philip Paërl en Co. te Amsterdam zijn best gedaan om den tocht naar het paradijs der rijksdaalders zoo gezellig mogelijk te maken. We gaan met ons twintigen. Het getal is niet zoo groot dat het naar een karavaan gelijkt, en toch groot genoeg om aangenaam te converseereD. De onderneming heet „Algemeene spaarkas". Die titel moet een beetje in overdrachtelijken zin worden opgevat, want, is bij de gewone, alledaagsche, pro zaïsche, en door haar langzaamheid ergerniswek kende spaargelegenhedon het verzamelde kapitaal in elk geval aangegroeid, bij Paërl (kortheidshalve zullen we dien veelbelovenden eigennaam zonder eenig toevoegsel laten, evenals die van alle groote mannen: wie zegt er ooit de heer Rothschild, de heer Ketswayo, de hoer Philippart?) - bij Paërl groeit het niet a&n: integendeel, daar gaat aardig wat af. Maar - het verdwenen bedrag wordt omgezet in zulke schitterende kansen op winst, dat wo daar eigenlijk het heele kapitaal wel voor mochten missen. Ge vraagt wellicht, waarom Paërl en zijn com pagnons die kansen niet liever voor zichzelf houden? Mensch - go kent niet en daarom waardeert ge niet de geheimenissen van de innige toewijding aan het algemeen welzijn. Het plan zit netjes in elkander. Luistert: „Door de buitengewone aanvraag" (hoe nobel van Paërl: hij doet het voorkomen alsof aandrang van buiten hem tot zijn monschlievende bemoeiingen opwekt, - terwijl hij alleen de inspraak van zijn edelmoedig hart volgt!) „hebben we opnieuw een Combinatie 500 a 45 per maandeljjksche afbeta lingen uitgesteld. „Bij storting van een of moerdore termijnen a f 15 ontvangt men een gezegeld bewijs van aandeel in bovengenoemde Combinatie, waarin zich met Serie en Nommer vermelde Honderd Premieloten bevinden, nl. 20 3 pet. Antwerpsche Loten 1874 a 100 fr. - (enz: vijf soorten, van elk 20.) „Alle prijzen, welke op deze loten gedurende den loop der Combinatie mochten valleD, worden gelijk matig onder de aandeelhouders verdeeld en a con tant uitbetaald, terwijl ieder deelnemer buitendien ten slotte vijf van bovengenoemde Loten in eigen dom ontvangt. „Nog bevinden zich aan het Bewijs van Aandeel, Coupons voor rentevergoeding der gestorte gelden. Het aantal termijnen bepaalt zich naar beurswaarde." „Deze Combinatie wordt bijzonder voor jongge huwden en kinderen aanbevolen." Hoe diep gevoeld is die laatste aanwijzing! Na tuurlijk, jonggehuwden en kinderen kunnen, als zij niet doodgaan, het langst pleizier hebben van de schatteB, die Paërl en zijn vennooten hun in den schoot werpen. Laat ons nu eens gaan cijferen. Yolgens het ons vertoonde „Bewijs van Aandeel" wordt betaald vijftien gulden als eerste storting en verder 36 maandeljjksche termijnen van genoemd bedrag: maakt 37 X f 15 f 555. Daarvoor ontvangt ge, als de „Combinatie" is afgeloopen (tenzij de firma inmiddels op de flesch mocht gaan, wat altijd tot do „ge beurlijkheden" behoort) de volgende premie- loten terug, waarvan we de beurswaarde mede aangeven: 4 3 pet. 1874 Amsterdam (circa) 112 1 1879 Brussel 45 1 1874 Antwerpen 45 1 HoQgaarsch Staatslot 1870 60 1 Oostenrijksch 1864 86 ti 348. Zoodat ge in de Combinatie" hebt laten zittenf 207. Yoor die f 207 ontvangt ge de kans op de prijzen, die gedurende drie jaren bij uitloting zul len vallon op een gelijk en gelijksoortig aantal pre mieloten als hierboven is opgegeven. Loot er geen uit met een prijs, - en ieder weet dat de kans op die prrzen zeer gering is, dan is uw geld Weg? Weineen! 't Is maar overgegaan in de zakken van Paërl Co. Als het ongeluk eens mocht willen, dat zij een prijsje hebben nit te betalen, dan gaat er dat eerst af. Het overige is door hen „eerlijk verdiend 1" Is het dnidolijk Haar, zogt ge, de Wet moost zulken zwendel onmogelijk maken. Gekheid. De Wet kan niet overal voor zorgen. Do monschon moeten loeren wat beter uit hun oogen te zien. Zij zullen dan het oor sluiten voor de mooie praatjes van hen, die tot de bewuste „jacht naar fortuin" uitnoodigen. 't Kan soms zijn nut hebben, den afgezant van zoo'n menschonvriend, als bij wat ai te lastig op deeinemiDg aandringt, de donr uit te smijten. Dat helpt in den regel beter dan de strafbepalingen van een Wetboek. LEIBEN, 29 Juli. Door de directie der Leidsche Tramweg-Maat schappij is reeds meermalen gewezen op de nadee- lige resultaten die de exploitatie der lijn Haven- Station oplevert, oek niettegenstaande bij de laatste dienstregeling de dienst op deze lijn zooveel mogelijk beperkt is tot het rijden op de aankomende en ver trekkende spoortreinen. Thans is door do directie het bepaald verzook gedaan den dienst op die lijn gedurende den winter te staken en zoodanige dienst, regeling met goedkeuring van B. en Ws. te be krachtigen. Wat de zaak zelve betreft schijnt hnn de opheffing van de lijn HavenStation gedurende den winter, met het oog op het weinig gebruik dat daarvan tot dusverre wordt gemaakt, alleszins te rechtvaardigen en in het belang van het voortbe staan van oene voortdurende geregeldo exploitatie der onderneming in alle opzichten wenBchelijk, zoo dat zij in dien geest adviseeren te besluiten. Ter vervulling der vacature aan de school der 3de kl. No. 2, ontstaan wegens het aan mej. C. M. Dee verleend eervol ontslag uit hare be trekking van derde onderwijzeres, is de volgende voordracht opgemaakt: J. P. Lancel, tijdelijk met de waarneming der betrekking belastJ. M. Schef- fer, derde onderwijzer aan de school der derde kl. No. 3, en J. C. A. Binnendijk, onderwijzer te Katwijk. Onder overlegging van een schrijven van de hoofden der scholen der 3de en 4de klassen en der onderwijzers belast met de leiding van het herba- lingsonderwijs, geven B. en Ws. in overweging om over te gaan tot de benoeming van een onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken arm de her- halingsschool op eene jaarwedde van f 50. De besturen der af deelingen Zoeterwoudo en Leiderdorp, Koudekerk en Hazerswoude, Zoeter- meer en Zegwaard en Alphen en omstreken van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1