aan, maar telkens werd hnn door hunne geleiders het zwijgen opgelegd. Het was waarschijnlijk een maatregel van orde, dien wij als zoodanig niet mogen beoordeelen, al begrijpen wij er de portée niet van. Maar jammer was het zeker, al was het alleen maar om hen die zich op den hoogsten rang bevonden, die van de jongens hadden kunnen leeren, hoeveel beter en mooier een dergelijk kunsteloos lied klinkt dan hun afgrijselijk kermisgelol. En dat ze het wilden daarboven was zekerwant toen Janmaat zong, zweeg de engelenbak, evenals toen eenige oogenblikken later het orkest de taak van de jongens overnam en bij afwisseling de instrumenten liet rusten en een Duitsch volkslied aanhief. „H Is drommels aardig!" hoorden wij zeggen. „Kom daar nu ergens anders eens om!" En het is zoo. Wat men bij Basch hoort en ziet, het draagt immer den stempel van netheid en keurigheid. Er is en bljjft maar één Basch. Het Rotterdamsch tooneelgezelochap onder directie van den heer Willem Yan Zuylen opende zijne voorstellingen in den Schouwburg op de Oude Yest met „Cesar Mopper of een dichter in den nood", blij spel met zang in 3 bedrijven (C tafereelen) van Adolf FArronge met nieuwe coupletten en quod-libets van Rosier Faassen. Waar Willem Yan Zaylen optreedt, kan men zeker zijn zich te amuseeren. Met zijn rol als Cesar Mopper was hij juist op zijn plaats en dat zijn spel ook nu weder gewaardeerd werd, bewezen de herhaalde bijvalsbetuigingen welke hem ten deel vielen. En over het algemeen kweten de verschil lende heeren en dames zich zóó goed van hunne taak dat de vroolijkheid van het stuk er zeker be langrijk door verhoogd werd. Een bijzonder woord van lof komt echter toe aan den heer Wagemans als Anton Bok en zijne huishoudster, mevrouw De Graef-Verstraete, die dan ook meermalen terugge roepen werden. De schouwburgloge van de heeren Yan Ollefen, Moor en Yeltman was den tweedon avond, gelijk te rerwachten was, reeds beter, zelfs goed bezet, zoo- \t het lokaal thans voor de optredende leden va n het gezelschap een aangenamer gezicht aanbood. Q0i k bij de opvoering van „de Roovers" toonden zy hierop alle aanspraak te mogen maken en het pubh ek by herhaling zijne tevredenheid te ken nen. hebben beide partijen hun zin en zal dit ook v< dgende avonden wel zoo blijven. rper^ ijl alle tenten „aan den gang zijn", maar toch ni bot minst daarna, blijft de Stads zaal het een tl *aa^*Punt der kermis. Ze trekt eiken avond een talry ker bezoek. Met genoegen wonen velen er zelfs den geheelon avond de uitvoering van het afwisselend 0 programma bij en slaan ze erdegym- nastisohe e. a andere werkzaamheden gade, welke niet het min st d© indacht trekken. Yooral deelen daarin de h 'raziliaansche en Lorenzi-troepen, de „drie zwarten1 alsmede Napoli, met zijn kolossale toeren met de zware gewichten enz. Zij allen worden telkens en telkt ns teruggeroepen, waarvoor zij zich dan niet onbetuig 'd lateD> ©venals de andere medewer kenden, die allentrachten de Leidsche kermisgaugers te dezer plaatse elk °P hunne wijze te amuseeren en daarin aldus c 'ok slagen. Heden zal de soirée met een bal beslote n worden. Eenige dagen g ©leden maakten we reeds melding van een klok 'j© dat 400 dagen liep en alleen in de residentie verk ©cht werd. Nu echter is het ook hier verkrijgbaar ©n wel bij den heer Baten burg op de Haarlemmer straat, die ons mede in de gelegenheid stelde, het nieuwe uurwerk te bezich tigen. We kunnen niet anders getuigen dan dat het klokje - of eigenlijk kleine pendule onder gla zen stolp - in alle deelerf netjes afgewerkt is en ook de constructie van het instrument wel de moeite waard is in oogenschouw te worden genomen. Hoe wel er geen slagwerk aan is, meenen we toch dat het om zijn uiterlijk en de nieuwheid over het ge heel wel in den smaak zal vallen. Een ongeveer veertienjarig meisje 'had. hedenmiddag te één uur, terwijl zij bezig was goed te spoelen, het ongeluk voorover in het Levendaal te vallen. Zekere Y., het ongeluk ziende, aarzelde niet zich oogenblikkelijk te water te be geven en slaagde er in de jeugdige drenkelinge behouden op het droge te brengen. Op de markt te Hoofddorp waren gis- teren aangevoerd 110 paarden, S veulens en 14 hitten. De handel was vlug en de prijzen liepen van 75 tot 400. Ter crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage werd gisteren behandeld de zaak van den gewezen directeur van het huis van arrest te Middelburg, P. A. J., beschuldigd van verschillende valschheden in geschriften, in zijne betrekking gepleegd. Zeven getuigen a charge en twee a décharge werden gehoord. Beschuldigde be weerde ten opzichte van elk punt der beschuldiging te goeder trouw te hebben gehandeld. Het Open baar Ministerie werd waargenomen door den advo caat-generaal mr. Gregory, die de beschuldiging volhield en de veroordeeling van beschuldigde eischte tot één jaar celstraf en 14 boeten van f 50. De verdediger mr. Bik trachtte de goede trouw van beschuldigde aan te toonen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Maandag 31 dezer, te 3 uren. In een buitengewoon Politieblad ver zoekt de hoofdcommissaris van politie te Utrecht opsporiDg en aanhouding van: 1 verguld zilveren beker; 1 verguld zilveren romonstrans; 1 zilveren Christusbeeld, lang ongeveer 0.29 meter3 verguld zilveren lepeltjes; welke voorwerpen in den nacht van 22 op 23 Juli jl. ontvreemd zijn door middel van binnenbraak in de R.-K. kerk aan de Bildt- straat te Utrecht. Op de paardenmarkt te Haarlem waren gisteren aangevoerd 824 paarden en 10 veulens. De hoogste prijs was 800. De paarden waren van gekruist en buitenlandsch, doch meerendeels van inlandsch ras. De handel was zeer levendig. Te Deventer is een vijfjarig meisje overreden. Het bleef op de plaats dood. Het is thans bekend dat de aan de fail liete firma toevertrouwde gelden der verschillende stichtingen te Yenloo niet door de regenten dier instellingen met de noodige borgen gedokt zijn. Yolgens de bestaande reglementen zullen dezen nu wel genoodzaakt worden om deze kapitalen uit eigen kas bijeen te brengen. Te De Bilt (Utrecht) is een brutale in braak met diefstal gepleegd, in 't midden van het dorp, ten huize van mevrouw Martens. De dief heeft blijkbaar 't geheele huis doorzocht en zelfs een bezoek gebracht op de slaapkamer van me vrouw, die, opgestaan zijnde en een deur willende sluiten, tegen den inbreker is aangeloopen; deze koos daarop dadelijk hot hazenpad en is tot nog toe niet opgespoord kunnen worden, aangezien geen ander signalement van hem is opgegeven, dan dat hij donker gekleed was. Ook zijn, behalve eenig geld, door hem geen voorwerpen meegenomen, die gemakkelijk tot zijne opsporing zullen kunnen leiden. De eigenaar van een der op de kermis te Leeuwarden staande oliekoekkramen had zich op een bank ter raste gelegd, om van de vermoeie nissen van don nacht tö bekomen. Toen zijne vrouw hem eenigen tijd daarna wilde wekken ontdekte zij tot haar grooten schrik dat hij was overleden. Ook in Spanje, en wel in den omtrek van Sevilla, zijn nu petroleumbronnen ontdekt. Er is terstond eene Fransche maatschappij gevormd tot ontginning van die bronnen. Gistermiddag stortte in het pakhuis „Zeelust" aan de Hooge Nieuwstraat te Dordrecht oen 26-jarig opperman met een emmer met vuil van de vijfde verdieping, vermoedelijk door het kantelen van het luik, door een koker en kwam op do tweede verdieping terecht met eene groote wonde boven de knie, terwijl bovendien het rechter dijbeen over eene handlengte was verbrijzeld. Door de onmiddellijk aangebrachte hulp van een genees heer zal intusschen het been van den ongelukkige nog behouden kunnen blijven. Hij werd per brancard van het corps pontonniers huiswaarts vervoerd. In het „Hippodröme" te Parijs vielen twee paardrijdsters, wier paarden tegen een paal waren aangereden, met de paarden omver. Een werd bewusteloos, de andere met een gebroken been van den grond getild. Beider toestand is gevaarlijk. De Spaansche bladen bevatten een offi cieel telegram, inhoudende dat de cholera is uit gebroken te Jolo en te Yamboanga (Philippijnsche eilanden). Eenige maanden geleden, huwde te Brussel een jonkman van 23-jarigen leeftijd een jongedochter, die volgens den burgerlijken stand 32 zomers telde. "Weldra echter kreeg de echtgenoot de zekerheid, dat zijne wederhelft in werkelijkheid 52 winters achter den rug had. Naar het schijnt had zij, een gewezen actrice, de verwoestingen, door de jaren aangericht, weten te maskeeren door de kunstmiddelen van het toilet. Haar echtgenoot diende dientengevolge een aanklacht in, doch werd in het ongelijk gesteld. Een nieuw proces is thans echter aanhangig op grond dat de 52-jarige schoone op wat al te intimen voet omging met een jonkman yan zeer jeugdigen leeftijd. BUITENLAND. Groot-Brttannlê. In het Lagerhuis is het debat over het oorlog! krediet gisteren voortgezet en verdaagd. De ministi Childers verzekerde dat de Engelsche soldaten he Ramleh-paleis niet geplunderd hadden. De raad van fondsenhouders to Londen heef uit Caracas van 4 Juli bericht ontvangen dat ei 6861 pd. st. in wisselbrieven onderweg zijn voor de geconsolideerde schuld. De „Globe" zou liever gezien hebben dat de uitnoodiging, die, naar verzekerd wordt, aan Italië gedaan is, om mede deel te nemen aan de bezetting van Egypte, van de zijde van Engeland gekomen ware dan van die van Frankrijk. Maar het blad acht dit niet van veel gewicht. Het verheugt er zich over dat in de thans openbaar gemaakte de- peche van lord Granville aan lord Dufferin van 11 Juli 11. de minister ronduit verklaart dat hij en zijne collega's in de Egyptische quaestie geen anderen uitweg zagen dan geweld van wapenen, om een einde te maken aan een onverdraaglijken toestand. Italië. De „Diritto" zegt, sprekende over interventie, dat Italië de fout niet begaan zal van gehoor te geven aan de zelfzuchtige wenken van Frankrijk en Enge land, en zich niet zal losmaken van het verbond der drie keizers. Het zal zijne belangen in de Mid- dellandsche Zee niet prijsgeven, maar hooger belan gen in het oog houden. In de Italiaansche provincie Yerona had men verleden week niet minder dan 80,912 kilogram sprinkhanen gedood, waarvan 20,039 kilogram in den omtrek van Yerona. De kosten van die ver delging bedroegen 20,077 franken. Egypte- Uit Alexandrië wordt van gistermiddag halféén gemeld: Heden is alles rustig op de Engelsche liniën. Te Ramleh is de vijand niet zichtbaar. De Engelsche troepen veraterken de positie. Ton gevolge van een gerucht, dat eenige soldaten een deel van het Ramleh-paleis hadden geplunderd, ging gene raal Alison zelf op de plaats een onderzoek instel len. Hij gaf heden verslag aan den khedive, verklarende dat er, naar het hem voorkwam, door dienstboden van het paleis of door Bedouïenen ge plunderd was. Uit Port-Saïd wordt geseind dat er eene paniek is ontstaan. Een piket van vijf en twintig Duitschers kwam aan wal om het consulaat te beschermen. De Lesseps kwam in den avond aan en deed afzien van het plan van een algemeene vlucht. De gouverneur stond hem voor de veilig heid der Europeanen borg. Ten gevolge van een bericht van Arabi verklaarde De Lesseps voor eene talrijke vergadering dat Arabi het kanaal met rust zou laten. De Lesseps verzekerde dat zoolang hij tegenwoordig was er niets te vreezen was. Telegrammen. NIEUW-YORK, 25 Juli. Een depeche uit San- Domingo meldt dat generaal Ulysse Heureaux tot president der Republiek gekozen is. De hitte is hier zeer groot; de sterfte be draagt gemiddeld 1000 per week, het hoogste cijfer dat tot dusver bekend is. De sterfte is vooral groot onder de kinderen. BERLIJN, 25 Juli. Het gerucht loopt hier dat tusschen de kabinetten van Berlijn en Den Haag verscheidene telegrammen zijn gewisseld over de houding, die Nederland ten opzichte van het be dreigde Suez-kanaal denkt aan te nemen, daar Ne derland wegens zijn uitgestrekte bezittingen in Indië naast Engeland het meeste belang bij het kanaal heeft. De Porte heeft een lange nota gereed gemaakt om tegen het bombardement van Alexandrië te protesteeren, en zal die in de eerstvolgende zitting der conferentie aan de vertegenwoordigers der mo gendheden overhandigen. ALEXANDRIE, 25 Juli. Arabi-pacha heeft ver scheidene aanzienlijke cheiks en Bedoeïenen, die wei gerden hem te gehoorzamen, in hechtenis doen nemen. In een schermutseling met de Bedoeïenen te Kafr-el- Dowar werden er een tachtigtal gedood. Verscheidene Bedoeïenen kom en thans hunne diensten aanbieden. KONSTANTINOPEL, 26 Juli. De Porte is niet van zins de nieuwe houding van Engeland in overweging te nemen, zoolang haar niet een officiëele mededeeling dienaangaande gedaan zal zijn. De Porte zet hare toebereidselen tot het zenden van

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2