LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6884. Donderdag 27 Juli. A". 1882: Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met mtzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regelB 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEN, 26 Juli. Naar wij vernemen, zal op 30 Augustus in het bassin der zwem- en badinrichting „Rhynzigt" een zwemwedstrijd gehouden worden. Behalve de prijzen en premiën, welke de ondernemer de heer H. J. Yan Nouhuys daarvoor denkt uit te loven, zijn hem er ook toegezegd door do commissarissen van toezicht der zwemschool, het bestuur van „Arena Studio- sorum" en de commissiën van „Njord" en den Stu denten-IJsclub. Sommige afdeelingen zullen open gesteld worden voor elk ingezeten van Leiden, andere alleen voor de leden dezer inrichting. Op de voordracht voor leeraar aan het gym nasium te Groningen in de classieke talen staan de heeren J. "W". Beek, tijdelijk leeraar aan het gymnasium to Groningen, en H. R. Idzerda, litt. «andidaat te Leiden. De aanleg van den stoomtramweg Gonda Schoonhoven is opgedragen aan do heeren Reymers, Kooy en Verwaayen, die ook de lijn Gouda Bodegraven hebben aangelegd. Yoor de betrekking van onderwijzer in de gymnastiek aan de eerlang te openen gemeente school in de Rembrandtstraat te 's-Hage zijn door B. en "Ws. aan den gemeenteraad ter benoeming voorgedragen de heerenW. Eymers, vroeger hoofd onderwijzer in de gymnastiek aan de Normaal- schietschool aldaar en thans bij het regiment gre nadiers en jagers, tevens in het bezit der akte voor middelbaar onderwijs; J. J. B. C. Yan Dijk, onder wijzer in de gymnastiek aan de schietschool en de openbare school te Rijswijk; A. G. Montfoort, on derwijzer te Rotterdam, met akte voer middelbaar onderwijs, en J. B. Wijnstra, onderwijzer in de gymnastiek te Leiden. Naar aanleiding van het besluit tot vermeerde ring van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes, heeft de Raad aan die inriehting benoemd: tot klasse-leeraresse, mejuf frouw C. Yan Doorninck, onderwijzeres te Gro ningen tot leeraresse in de Hoogduitsche en Fr&n- sche talen, mej. B. M. P. Yan Aalst, leeraresse te Middelburg; tot leeraresse in de Engelschetaal, onder verplichting tijdelijk tevens onderricht te geven in het rekenen, mejuffrouw J. E. Treub te Voorschoten. Bij den gemeenteraad is een voorstel ingekomen tot verbinding van een burgerdag- en avondschool aan de Ambachtsschool aldaar. De minister van oorlog heeft bepaald dat de veldmanoeuvres op uitgebreide schaal dit jaar in een gedeelte vaa Gelderland, Utrecht en Noord- Holland zullen plaats hebben van omstreeks 26 Augustus a. s. tot en met 7 September d. a. v. Tot commandant der cavalerie wordt bestemd de kolonel, commandant van kot 3de regiment huzaren, aan wien wordt toegevoegd de ritm.-adjudant van genoemd regiment. Tot commandant van de cava lerie bij de 1ste brigade wordt aangewezen de majoor C. D. H. Sethe en bij de 2de brigade de majoor C. A. Thurkow, beiden van het 3de regiment huzaren. Aan de manoeuvres wordt deelgenomen door de lste, de 2de, de 5de en de 6de batterij vaa het 2de regiment veld-artillerie. Tot commandant der Artillerie wordt bestemd de kolonel, commandant van het 2de regiment veld-artillerie, aan wien wordt toegevoegd de kapitein-adjudant van genoemd regiment. Tot commandant van de artillerie bij de lste brigade wordt aangewezen de luit.-kolonel J. W. J. Zegers Rijser en bij de 2de brigade de lnit.-kol. A. J. F. Egter, beiden van het 2de regiment veld artillerie. Tot commandant van de genietroepen bij het hoofdkwartier der divisie wordt bestemd de kapt. F. M. Yan Panthaleon baron Van Eek yan het corps geDietroepei. In de zesde zitting van de Algemoene Synode der Ned. Hervormde kerk bracht de voorzitter ter tafel den toegezegden staat, door hem met den quaestor opgemaakt van de gemeenten, waar het inkomen van den president nog geen f 1000 be draagt. Er waren er nog onder deze 61, waar het minste traktement f 800, het hoogste f 951 be droeg; 17 gemeenten werden gebracht op 875; ia het geheel werden bijdragen aan 65 gemeenten toegestaan tot een geheel bedrag van f 3872. De algemeene weduwenbeurs stelde reeds in de vorige zitting tot de verblijdende mededeeling in staat dat een verhoogde uitkeering van.8 (acht) gulden mogelijk werd, zoodat die nu tot 128 geklommen is. De aanzienlijke nalatenschap van wijlen den edelen C. C. Gies had deze ver hooging mogelijk gemaakt. Het hnlppensioenfonds voor emeriti-predikanten stelde dit jaar tot een uitkeering van f 100 in staat, in Juni van het volgende jaar te voldoen. Ter vervulling der vacaturen in de Synodale commissie werden deDavolgendedrietallen gemaakt: voor een predikant-lid dr. J. Koch te 's-Hertogen- bosch, S. Coolhaas v. d. Woude te Meede en G. J. Yan Lakerveld te Helmond; voor een ouderling-lid dr. L. Beynen en mr. O. W. Star Numan te 's-Gra- venhage, en mr. H. O. Feith te Groningen. De samenstelling van het gezelschap van den Nieuwen Rotterdamschen Schouwburg, directeur de heer Willem Yan Znylen, voor het speelseizoen 1882/83, is als volgt: Alex. Faassen, regisseur; Yan Korlaar, administrateur; Jac. DeYos, tooneel- meester; J. J. Poutsma, decoratieschilder; J. Egener, orchestmeesterL. Zagewijn, souffleur; Jac. Yan Zuylen, bureaulist; A. C. Kleyn, 2de tooneelmeester; C. Jansen Smit, requisitour; W. L. Jambroes, kapper; W. Assendelft, machinist. Dames. Albrogt-EngelmaD, (als gast), M. De Graef-Yerstraete, W. Kley, Yalois-Sablairolles, Egener-Yan Dam, Eveline Kapper, E. De Boer- Yan Rijk, Brnyn-Sablairolles, M. Vink, Egener- Yan Dijk, Marie Ten Voorden, L. Ruffa, H. Kley, M. De Vos-De Heer, Boekbinder, Yan den Borden en B. Yan Rijk. Heeren. L. B. J. Moor, "Willem Yan Zuylen, Alex. Faassen, L. H. Chrispijn, M. Van Nienwland, S. H. Spoor, G. Wagemans, A. Van Zuylen, B. Ruysbroek, M. Yan Beem, W. F. Rentmeester, D. Yan Ollefen Jr., C. Yan Dijk, F. A. Wiebes, A. Van Sprinckhuyzen, D. Yan Eysden, A. C. Kleyn, L. J. Yan den Borg, M. Boekbinder en Yan den Borden. KinderrollenJongejuffrouwen Kley en De Wolff, on de jongenheer Willem Yan Zuylen Jr. De minister van marine maakt bekend dat in zee tijdelijk een ton is gelegd, om te dienen bij het onderzoek van het wrak van Zr. Ms. rammo- nitor „Adder", welk vaartuig met den kop om de Zuid en op bakboordzijde gezonken ligt in 10 vaam water, dwars van Scheveningen, ongeveer 7/g geo- graphische mijl uit den wal. De bedoelde ton ligt Noordwest op 20 M. afstand ongeveer van het voor- sehip waarop slechts 7 vaam water blijft op de peiling: Kerktoren MonsterZ.t.W.s/4W. Lichttoren ScheveningenZ.O.'/8Z. Peilingen: miswijzend 17° N.W. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, passeerde 24 Juli Gibraltar. De gewone audiëntie van den minister van bi.anenlandeche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuvrt De heeren Van Ollefen, Moor en Velt- man openden gisteravond hunne reeks voorstellin gen met de opvoering van de „Verzoening of de Broedertwist", groot beroemd tooneelspel in zes be drijven, naar het Hoogdnitsch van August Von Kotzebue. Wel was hunne schouwburgloge niet zoo goed bezet, als waarop zij aanspraak mogen maken, doch het weder en het concert op Zomerzorg waren op do opkomst zeker niet zonder invloed. De gun stige reputatie, welke het gezelschap van vroeger hier heeft, alsmede de net ingerichte tent en de goede standplaats daarvan doen echter voor de volgende avonden een talrijker publiek verwachten. De medewerkenden vervulden ook nu weder zich uit stekend van hunne taak; zij bezorgden den aanwezigen een genotvollen avond en werden dientengevolge herhaaldelijk voor het voetlicht teruggeroepen. Niet het minst deelde in den algemeenen bijval mevrouw Albregt-Engelman, die men, hoe bejaard zij reeds moge worden, toch nog steeds gaarne ziet optreden. Allen - waaronder meer artisten van naam - vorm den met haar een goed ensemble, zoodat een be zoek, al spelen zij niet op de „Oude Vest", ook hier gerust kan worden aanbevolen. Het paardenspel van do heeren Blanes en Cohen mocht zich reeds de beide kermisavonden in een goed bezoek verheugen. Men amuseert er zich - ook de jeugd - uitmuntend. Morgenmiddag zal er bovendien een extra-kindervoorstelliDg gegeven wor den. Bij die van den heer Spriet hedenmiddag kwamen er plaatsen te kort. De reus op de Beestenmarkt is een alleszins be zienswaardig wonder. Hij wordt algemeen door hen, die hem reeds aanschouwden, om zijn forsche maar tevens schoone gestalte geroomd. Kort in de nabijheid aldaar bevindt zich een tent met een collectie wassenbeelden, die voor menigeen nog steeds veel aantrekkelijkheid bezitten. Wat men hier ziet is wel de moeite waard. De heer Noë, op de Beestenmarkt, heeft ook dit jaar voor een uitstekend cafë-chantant-gezel- schap zorg gedragen. De verschillende Amerikaan- sche, Engelsche, Fransche, Dnitsche en Hollandsche artisten kweten zich tot ieders genoegen van hunne taak. De werkzaamheden van den heer Henri Riech, beroemde jongleur op het bijna onzichtbare ijzer- draad, werden vooral gedurig toegejuicht. Men twijfelt niet of de ondernemer, die moeite noch kosten gespaard heeft, zal zijne pogingen be kroond zien door een talrijk publiek. Gisteravond is door de politie alhier aangehouden A. L., verdacht van het ledigen van winkelladen. Niet overbodig wordt het geacht nering doenden aan te manen de laden der toonbank be hoorlijk af te sluiten. Een straatkunstenaar, wiens toestel op de Nieuwe Beestenmarkt (IJzerengracht) ge plaatst is, was gisteravond omstreeks halftien juist bezig zijne toeren aan het publiek te vertoonen, tóen een der palen, waaraan het touw voor de werktuigen verbonden is, omviel met het ongelukkig gevolg dat do kunstenaar op duchtige wijze met de straatsteenen in aanraking kwam. Een der ijzeren punten, onder aan de palen bevestigd en tot steun in den grond gestoken, brak af en was oorzaak van het ongeval. De man is ter verpleging in het academisch ziekenhnis opgenomen. Gedurende de vorige week zijninZuid- Holland de volgende gevallen van pokken voorge komen: Barwoutswaarder 1 (bij den buurman van den lompenkoopman, bij wien de vorige gevallen waren voorgekomen), Gouda 1, Kralingen 1 (een niet gevaccineerde man, die een poklijder had be zocht), Rotterdam 5, Wassenaar 1 (het eerste geval in die gemeente, een vrouw, die de begrafenis van haar te Rotterdam aan pokken overleden zoon was gaan bijwonen). Uit al deze gevallen blijkt weer overtuigend hoe besmettelijk pokken zijn en hoezeer men voorzichtig moet wezen. Het „Panopticum" te Amsterdam is in de eerste week, dat het geopend is, door 12,000

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1