LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6880. Zaterdag 22 Juli. A0. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen... O.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OfHoiëele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 20sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting van Wijk 6, voor den dienst van 1882/83, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Juü 1882. DE KANTER. LEIDEN, 21 Juli. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan - deelen Rijnl. stoomtram aangeboden tot 180; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden aangeboden tut 801/, pet.; de aand. Rijnl. stoomtram aangeboden tot 100 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 108 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 115 pet. en aangeboden tot 125 pet. De kapt. W. J. Von Leschen, de lste luits. S. L. Wouter8en, A. Breeman, J. B. Veltman en J. A. Roeloffs, van het 3de reg. int te Bergen- op*Zoom, worden op 31 dezer, tijdens het kam peeren en manoeuvreeren van het 4de reg. inf., successievelijk gedetacheerd te Leiden, Delft, Gouda en Woerden. De totale sterkte der detaohementen bedraagt 5 officieren, 31 onderofficieren, 43 korpo raals, 5 tamboers en 304 soldaten. De kapitein der infanterie M. H. J. Plantenga wordt op 1 September a. s. eervol ontheven van de betrekking van leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda en van hoofd van onderwijs voor de ca detten der infanterie. Hij wordt op dien datum overgeplaatst bij het 2de bataljon van het 4de re giment infanterie te Haarlem. Het hoofdonderwijzers-examen is met gun- stigen uitslag afgelegd door den heer G. Boteren- brood te Koudekerk. Men schrijft ons uit Noordwijk: Het was een genot dat we gisteravond hebben gesmaakt, zooals ons, helaas hier maar te zelden te beurt valt. De heer W. H. Van Konijnenburg te Noordwijk a/Zee wijdde zijne nieuwe zaal in met een concert van de «tafmuziek van het 4 de reg. inf. Hoezeer het de inwijding der zaal betrof, spreekt het toch wel van zelf dat zoowel de muziek als de overgroote meer- derheid van de bezoekers, genietende van den heer lijken zomeravond, zich buiten bevond. - Of de muziek goed was? Och, waar Grentzius' corps op treedt, daar worden geen wanklanken gehoord. - Den heer Van Konijnenburg wenschen we geluk met het succes dat hij met dit eerste concert heeft verworvenhet flinke bezoek dat hem ten deel viel, moge hem aansporen om, zoo mogelijk spoedig, ons weder zoo'n aangenamen avond te verschaffen. De nieuwe zaal is flink, ruim en keurig en met smaak 'door Flora's kinderen versierd, en voor vlugge bediening en uitstekend coneumabel was de noodige zorg gedragen. - In één woord: we durven een ieder die van goede muziek en frissche zeelucht houdt, tot een bezoek uitnoodigen. In de tweede zitting van de Algemeene Sy node der Ned.-Herv. kerk werd mededeeling gedaan van de benoemde commissiën, wier werkzaamheden aanvankelijk een overzicht geven van het gewicht der zaken, waaromtrent de Synode te beslissen heeft. lste commissie. Art. 38. Godsdienstonderwijs en art. 27 Examen, (aanneming van lidmaten, toelating tot het predikambt) de hoeren prof. Kruyff, Douwes, Von Reeken, Zeeman en Jungius. 2de commissie. Voorstellen betreffende het hooger onderwijs (daaronder dat omtrent de studenten der Vrije Universiteit) de prof. Gooszen, Segers, Alingh Prins, Dikema, Roodhuyzen (Gelderland). 3de commissie. Nieuwe gemeenten (gewijzigde kerspel vorming) de heeren Jans, Verhoeff, Rood huyzen, (Utrecht), Van Hees, Houwing. 4de commissie. Nieuwe voorstellen, de heeren: Douwes, Van der Vlier, Jans, Kronenberg. 5de commissie. Verslagen van de prov. kerbe- sturen (examina, kerkvisitatie, financiën) de heeren Ringnalda, Van Heel, Houwing, "Wanrooy, Land. Op voorstel van de synodale commissie werd de rekening en verantwoording van den quaestor- generaal, den heer I. R. Scholten, onder dankbe tuiging met algemeene stemmen goedgekeurd; op dezelfde wijze besloot de vergadering den heer Scholten en zijn secundus, den heer Mom, uit te noodigen zich met het quaeBtoraat te blijven belasten. In eene gisteravond gehouden buitengewone algemeene vergadering der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam is besloten, Zaterdag 5 Augustus a. s. (wedloopen te Bussum) niet als Beursdag te beschouwen. Dit besluit is genomen op voorstel van 157 leden. Voor het theologisch examen A aan de theo logische school te Kampen zijn van de 18 studenten, die er aan deelnamen, 14 geslaagd. De gemeenteraad van Maasdam heeft met ingang van 1 October a. s., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer L. Kluit als onderwijzer, hoofd der 2de openbare school aldaar, met dankbetuiging voor de gedurende een tijdvak van 34 jaren aan de gemeente bewezen diensten; terwijl almede op diens verzoek, met in gang van 16 September a» eervol ontslag werd verleend aan den onderwijzer J. D. A. Rademaker, aan de lste openbare school aldaar. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijne zitting van gisteren aanvaard een legaat van wijlen mr. N. J. A C. A. Hoffmann, groot f 38,000, zijnde ongeveer het bedrag van salaris en vacatie gelden, hem van 1859 tot 1881 als wethouder dier gemeente uitbetaald, met de bepaling die gelden te bestemmen voor eene blijvend nuttige inrichting van onderwijs, kunst of wetenschap. Goedgekeurd werd de strafverordening, waarbij na vijf jaren het gebruik van het abattoir verplichtend wordt gesteld en het voorstel tot nitbreiding van het aantal leeraren aan het gymnasium met één in de oude talen. Zr. Ms. stoomschip „Marnix" heeft het ar chief van het Nederlandsch consulaat-generaal te Alexandria naar Malta overgebracht. Waar is echter, vraagt het Vad., de Nederlandsche consul-generaal zelf gebleven Enkele dagen is hij op de „Marnix" voor Alexandrië geweest, doch toen heeft hij zijn heil op een ander schip gezocht. Op welk schip? En waar is dit schip thans? Zou het niet zaak zijn, dat de regeering in de „Staatscourant" officiëel mededeelde waar de Ne derlandsche consul-generaal voor Egypte te vinden is, als hij noodig mocht zijn - ten minste als zij het zelf weet. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Saïd; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Woensdag Kaap St.-Vincent; do „Pollux" vertrok dien dag van IJmuiden naar Nieuw-Yorkde „Maas" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken, aan boord hebbende de mail voor Ne derland en 70 passagiers; de „Rotterdam" is gis teren van Nieuw-York te Hellevoetsluis aangekomen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is de oefenings-divisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst den kapt. ter zee F. H. P. Van Alphen, in den namiddag van 19 dezer van Cadix vertrokken, koers stellende naar Nieuwediep. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Zutfen, standplaats Aalten, J. B. W. Maitland, thans notaris te Dinxperlo; binnen het arr. Leeu warden, standpl. Leeawarden, H. Metman, thans notaris te Hillegersbergbinnen het arr. Assen, standpl. Meppel, W. Coops, thans notaris te Olde- markt; binnen het arr. Heerenveen, standpl. Olde- markt, J. A. Van Hamel, vroeger notaris in Ned.- Indië, wonende te Twello; - tot kantonrechter te Druten, mr. C. J. W. N. Van Hengst, lid van het Hof van Justite in de kolonie Suriname, thans met verlof, wonende te Utrecht; - tot vice-president van het gerechtshof te Arnhem, mr. W. C. J. J. Cremers, thans raadsheer in dat gerechtshof; tot raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. P. Van Bsmmelen, oud-rechterlijk ambtenaar, wonende te 's-Graven- hage; - tot adjunct-archivaris bij 's Rijks archief te 's-Gravenhage jhr. mr. Th. H. F. Van Riemsdijk^ aan wien, met ingang van denzelfden dag, eervol ontslag is verleend als archivaris in Gelderland; B. De Stoppelaar Blijdesteyn, telegrafist lsto klasse bij de Rijkstelegraaf, tot direct, van een der Rijks telegraaf kantoren; - aan J. B. Van Bork, telegra fist 2de kl. bij de Rijkstelegraaf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Gemengd Nieuws, Onder de vele vermakelijkheden, dia de kermis te vunschouwen zal geven, zal ook het goochelen vertegenwoordigd zijn, en - alleen de naam Bamberg doet alles goeds verwachten; immers al onthaalde hij het jeugdig publiek reeds dikwijls op zijne toeren, telkens worden zijne voorstellingen met genoegen bijgewoond en nu vooral zal hij aan de verwachting voldoen, nn zijne toeren worden afgewisseld door het Marionetten-theater der ge broeders Sem. Prijzen enz. maakt hij in eene adver tentie bekend. Geleid door twee agenten v an politie en vergezeld van een vrij talrijke menigte trok hedenmor gen voorbij ons bureel een druipende mislukte zelf moordenaar, die door in den Singel nabij de Doo- zabrug te springen, een einde aan zijn leven had trachten te maken. Personen, die zijn plan opmerk ten, waren evenwel van meening dat hij nog wel wat op het droge tehuis behoorde. Huiselijk onge noegen, waaraan hij zelf voornamelijk moet debet zijD, schijnt de oorzaak van zijn rampzalig voornemen. Een dorpsfeest blijft altijd gezellig. De ongedwongenheid en vroolijkheid, die daar heer- schen, kunnen niet anders dan medewerken tot het welslagen van een feest, waarbij juist zulke eigen schappen niet kunnen ontbreken, ja zelfs hoofdzaak zjjn. Begunstigd door mooi weder werd gisteren te "Woubrugge onder znlke omstandigheden eene harddraverij gehouden. Een talrijk publiek bewoog zich om en langs de baan, waar een tribune was opgeslagen en een orkest zich nu en dan deed hooren. Ofschoon men over de opkomst volstrekt niet te klagen had, zou deze echter nog beter ge weest zijn, wanneer de buitenlui in de eerste dagen van den hooibouw het niet zoo ongelukkig met het weder getroffen hadden. Jammer dat daardoor me nigeen weerhouden werd om aan het feest deel te nemen. Des morgens te tien aren had de hard draverij plaats van paarden die nooit een prijs ge wonnen hadden. Daarvoor waren er 16 ingeschreven. De prijs werd behaald door J. Koster uit Noord- Holland en de premie door Brom uit Utrecht. Aan de namiddag-harddraverij door paarden van zessen klaar namen er 18 deel. De prijs werd gewonnen door de „Vogel", pikeur P. Yan Santen, eigenaar Barendregt, en de premie door de „Victoria", pikeur Van den Akker, eigenaar Oppelaar. De commissie komt alle lof toe voor de maatregelen door haar genomen om het feest zoo aangenaam mogelijk te doen zijn en goed te doen afloopen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1