De drie Bchepen kruisten gistermorgen in moer westelijke richting dan de Torige dagen, waarschijn lijk op den raad Tan den schipper Kens. Hij hoopt het wrak te Tinden tnsBchen de banken ;de Gouden Bergen" en den „St.-Jacobstoren." Door de onderofficieren en manschappen van het regiment grenadiers en jagers ïb bijeengebracht, ten behoeve Tan de nagelaten betrekkingen Tan de om gekomen mansohappen van Zr. Ms. monitor „Adder", de som Tan f 93.40. Het op het eiland Rozenburg aangespoelde brief je, waarop geschreven staat: „Adder zinkt. Geen Tedding mogelijk. Van der Aa" - is naar het depar tement Tan marine opgezonden. Of het werkelijk Tan den oommandant van de „Adder" is, betwijfelt het Vad., zonder nadere gegevens, zeer. Behalve die flesoh toch is niets, Tan de „Adder" afkomstig, zuidelijk aangespoeld. En zon de commandant, indien hij de gelegenheid had gehad om enkele woorden op te schrijven, niet met één woord de oorzaak Tan de ramp en de plaatB hebben aangegeven? Het ljjk van den tamboer 3de klasse H. D. Van der Plnym is te Nieuwediep aangebracht. Het was in zee opgevisoht en in onherkenbaren staat. Het wapennommer ran de kleeding wees de identiteit van het lijk aan. Thans zijn 37 lijken gevonden; nog 26 personen worden vermist. Men verneemt dat vanwege het departement van bnitenlandBche zaken een aanschrijving zal gezonden worden aan de Nederlandsche consols in de kust plaatsen van Engeland, Noord-DnitBchland, Dene marken, Zweden en Hoorwegen, met verzoek om bij het aanspoelen of aanbrengen van lijken nit zee zich te vergewissen, of deze van de bemanning van de „Adder" zijn. Een beschrijving van de henteeke- nen van de kleeding, waaruit de identiteit zon kun- nen opgemaakt worden, zal aan de consnls worden medegedeeld. De N. R. C. verneemt dat dit jaar geen moni tor in dienst wordt gesteld om de „Adder" te ver vangen. Aan boord Tan den monitor „Haai" zal een groot getal zeemilitiens geplaatst worden, die door dezen bodem niet van Willemsoord zullen worden afge haald, maar onder geleide naar eene aan te wijzen plaats zullen worden gebracht, om aldaar te em- barkeeren. HetBraziliaansche oorlogsschip „Vidal de Oliveira" is van IJmuiden naar Antwerpen ver trokken. Door den commandant is, op verzoek van het aldaar gevestigde comité, eene collecte aan boord gehouden voor de behoeftige nagebleven betrek kingen van de verongelukten met de „Adder"; deze heeft de som van honderd negen en vijftig gulden opgebracht. De gisteren door eenige leden van het corps Eon. scherpschutters te Schiedam gehouden collecte, ten behoeve der betrekkingen van de verongeluk ten op Zr. Ms. rammonitor „Adder", heeft een opbrengst opgeleverd van f 542.43. Dezer dagen had te Rotterdam een koetsier, die 's nachts te Feienoord op een genees heer wachten moest, zich na zijn paard te hebben toegedekt, in het geopend portier neergezet en was daarbij in slaap gevallen. Het paard, waar schijnlijk het wachten moede, was de Maasbrug over naar den een half uur in de stad verwij derden stal gesukkeld, en de koetsier bemerkte er niets van, véér het dier voor den stal stilhield en hij tot zijne verbazing bespeurde dat hij zich niet meer te Feienoord, maar in het centrum der stad bevond. In het „Bulletin Therapentique" deelt dr. Groussin mede, dat hij ontboden werd bij een dame van vijftigjarigen leeftijd, die klaagde over duizeligheid, hoofdpijn, beverigheid enz. Voor congestie of misschien wel een aanval van beroerte beducht, schreef ik daartegen de gebruikelijke ge- neeemiddelen voor. Beter had ik gedaan haar het gebruik van eiken anderen drank dan zuiver water te verbieden. Wat toch was het geval? Zooals mij toevallig bleek bedronk mijn patiënte zich een keer of vier maal per week aan het bekende Eau de Botot. Waarom zij niet liever wijn of cognac ge bruikte? Omdat dan haar adem haar ondeugd zou hebben verraden. Op zijn laatsten onderzoekingstocht in de binnenlanden van Afrika had Stanley zijn photo- graphisch portret ten geschenke gegeven aan ver schillende opperhoofden van stammen, die niot wei nig verbaasd waren over de treffende gelijkenis van het beeld op die kleine kaartjes en de gelaatstrek ken van den reiziger. In navolging daarvan heeft thans de bekende ontdekkingsreiziger Brazza, die voornemens is een tocht naar de Congo-rivier te doen, eveneens een groot aantal photographische portretten van zich laten maken, ten einde door middel daarvan zioh van de welwillendheid der hoofden te verzekeren. Op die wijze, zeggen de spotters, zal de photographic in Afrika's binnen landen populair worden en zou een photograaf, die zich daar vestigde en zijn producten tegen goud en ivoor inruilde, daar geen onaardige zaken doen. BUITENLAND. Franliryk. In de Kamer heeft de heer Clémencean gisteren de regeering geprezen omdat zij Engeland vóór Alexandrië niet heeft nagevolgd. Hij keurde de interventie van Turkije en het herstel van het status quo af en wil een gemeen Europeesch overleg. De kredieten werden met 340 tegen 66 stemmen goed gekeurd. De heer Goblet bestreed de urgentie van het ontwerp op de centrale Parijsche mairie en vroeg overgang tot de orde van den dag. Dit werd met 278 tegen 171 stemmen verworpen. De Kamer heeft eene „orde van den dag" van den heer Deves aangenomen, die vijandig was aan het instellen van eene centrale mairie, met 278 tegen 176 stemmen. In de couloirs verzekerde men dat het Kabinet besloten had, zijn ontslag in te dienen. Het nieuwe stadhuis te Parijs is Zondag door 80,000 en Maandag door 110,000 personen bezocht. Qroot-BrltannlA In het Lagerhuis heeft de heer John Bright Maandag 11. verklaard waarom hij het Kabinet verliet. Veertig jaar lang had hij getracht zijnen landgenooten te doen inzien dat de gewone wetten der zedelijkheid evenzeer van toepassing behoorden te zijn op het gedrag dor natiën als op dat der individuen. De houding van Engeland jegens Egypte was, meende hij, eeD klaarblijkelijke Bchending van het internationale recht en van de zedewet. De heer Gladstone verklaarde daarop dat hij en zijne ambt- genooten den heer Bright met het diepste leed wezen uit hun midden zagen heengaan. De heer Gladstone verzekerde evenzeer van meening te zijn, dat de zedewet zoowel de gedragslijn der natiën als die der individuen moet regelen; het verschil tnsschen hem en den heer Bright, voor beiden even pijnlijk, bestond alleen in de eigenaardige toepassing dier wet in dit bijzondere geval. Esypt®- De geruchten betreffende het vermoorden van Christenen te Tantah en Kafr-el-Zajat worden be vestigd. Te Cairo heerscht groote ontsteltenis, of schoon daar tot dasver nog geene wanordelijkheid is voorgevallen. De politie aldaar is ijverig in de weer om de orde te handhaven; maar toch beBtaat er vrees voor de veiligheid van eigendom der Euro peanen, vermits schier alle troepen van daar naar Kafr-el-Zajat zijn gezonden. Alle consuls en verdere Europeanen zijn ook uit Caïro vertrokken, op een twintigtal Duitschers na, die weigerden zich te verwijderen. Telegrammen. SIMLA, 18 Juli. De rajah van Putteeala heeft zijne troepen ter beschikktng van do regeering ge steld om in Egypte dienst te doen. KONSTANTINOPEL, 19 Juli. Volgens berichten uit Smyrna heeft een hevige brand, die gedurende 7 uren woedde, aldaar 140 huizen in de asch ge legd. Zesduizend personen zijn zonder dak. Nog andere wijzigingen in het kabinet wor den verwacht. Men zegt dat Server-pacha kans heeft minister van buitenl&ndsche zaken te worden ook zouden de portefeuilles van justitie en van de „vakut" (gerechtelijke goederen) nieuwe titularissen krijgen. PARIJS, 19 Juli. Het gerucht omtrent het af treden van het ministerie is tot dusver niet beves tigd. Morgenochtend heeft op het ElyBée een mi nisterraad plaats. Eene schikking wordt waarschijn lijk geacht. ALEXANDRIE, 19 Juli. (halftwee nam). Der- wisch-pacha keert herwaarts terug. [Nog niet lang had hij Alexandrië verlaten, of er kwam een be langrijke depeche voor hem uit Konstantinopel. Dat de inhoud belangrijk wordt genoemd, strekt ten bewijze dat admiraal Seymour zich er mede bekond maakte. Onmiddellijk zond de Britsche slotvoogd een stoomschip af, dat een officier aan boord had, aan wien de depeche was toevertrouwd en die in last had zoo mogelijk Derwisch-pacha in te halen.] LONDEN, 20 Juli. De „Times" meldt dat het dralen van de Porte, om te antwoorden op de nota waarbij zij wordt uitgenoodigd in Egypte tnsschen beide te komen, de EngeUche regeering genoopt heeft niet meer deel te nemen aan de conferentie, en dat dientengevolge heden bevelen verzonden zullen worden tot het uitrusten eu zenden van een expeditiecorps naar Egypte. KONSTANTINOPEL, 20 Juni. (R. O.) Do Porte heeft de gelijkluidende nota der ambassadeurs be antwoord. Zij stelt eene nieuwo conferentie voor. LONDEN, 20 Juli. De terugkeer van Derwisch- pacha naar Alexandrië heeft zich niet bevestigd. Eenige dagbladen melden dat de door sir Beauchamp Seymour gezonden stoomboot het stoomjacht, waarop Derwisch-pacha zich bevond, niet heeft kunnen inhalen. LEIDEN, so Juli. De verwachting voor morgen is: zwakke weste lijke wind, over 't algemeen goed weder, wellicht nu en dan wat regen. Heden werd te 's-Gravenhage, in het Vendu- huis der notarissen, ten overstaan van de notaris- Ben Van de Watering en Feith, in het openbaar gehouden de verloting van kunstwerken, aange kocht voor den vierden jaargang der nieuwe serie van de Kunstkroniek. De hoofdprijzen vielen op: No. 1160: een har- moniphono met 12 airs uit de fabriek van C. Kettner te AmsterdamNo. 101een naaimachine; No. 319; een zilveren soezenmandNo. 983een zilveren inktkoker met hertengewijd a pates de lion; No. 127: vier en twintig kleine en een grooto ijslepel in palissanderhouten étui; No. 578: een amboina wortelhouten étui met geheel thee-garnituur; No. 189: een zilveren bokaal; Nos. 918 en 914: elk een gouden dames-armbandNos. 142 en 956elk een gouden Medaillon. Verder o. a. op No. 90: een schilderij van S. Van den Berg, „Landschap"; No. 39: een schilderij van Eduard Van der Meer, „Landschap met water"; No. 704: een schilderij van R. E. J. Roeterink, „In de groote Kerk te Haarlem b/d. Damiaatjes"; No. 817: een Bchilderij van Theod. Hanrath, „Stil leven"; No. 589: een Bchilderij van D. Bles, „Dame met een papegaai spelende"; No. 85: een Bchilderij van R. Craey- vanger, „Een zonderling bezoek"Nos. 361 en 783: elk een exemplaar van PerB, „Neerl. O.-Indische Typen"; Nos. 1024, 422, 375 en 1135, elk een dames Werktasobje; No. 960: een ex. Miquel „Choix de Plantes rares"Nos. 503 en 930elk een „Faust" met platen naar Liezen Meyer; Nos. 68 en 606: een ex. van „Nederlands geschiedenis en Volks leven", 4 dln. in prachtbanden; No. 1007: een ex. van „Oeuvres de William Unger d'après les mailre» anciens, commentées par M. C. Vosmaer", 70 eaux fortes; Nos. 1108 en 209: elk een exemplaar van „Oeuvres de William Unger d'aprèB les maitres anciens et modernes, commentées par M. C. VoBmaer;" 70 eaux fortes; No. 431: een ex. van Vosmaer en Unger, „Frans-Hals-Galerij", épreuvos de choix; Nos. 275, 245 en 445: elk een ex. van Milton's „Verloren Paradijs", door Ds. J. J. L. Ten Kate, met platen van Gustave Doré, gebonden; No. 175: een ex. van „Dante's Hel", door Ds. J. J. L. Ten Kate, met platen van Gastave Doré, gebonden, enz. Gisteren is er een buitengewone Ministerraad gehouden, uitsluitend gewjjd aan de overweging dor Egyptische aangelegenheden. Door de regeoring is besloten het oorlogsvaartuig „Marnix", dat van Alexandrië naar Malta was vertrokken, last te geven onmiddellijk naar Egypte terug te keeren eu te Port-Said te statiooneeren. Per telegraaf ie dien bodem deze lastgeving verstrekt en blijkens heden ontvangen bericht had de „Marnix" daaraan reeds gevolg gegeven en is ze naar hare nieuwe bestemming vertrokken. Voorts is bepaald dat de „Bonaire", welke te Nieuwediep gereed ligt, spoedig eveneens naar Egypte zal vertrekken om te Alexandrië be scherming te verleenen zoowel aan de Nederlandsche als Belgische onderdanen aldaar. De geruchten dat de minister Van Lijnden reeds eene beslissiDg zou hebben genomen omtrent het hem verleend mandaat tot formatie of recon structie van een Kabinet, bevestigen zich niet. Eerst na de terugkomst des Koniogs op 26 dezer is eene definitieve beslissing ter zake der crisis te wachten, gelijk reeds in den aanvang daarvan werd gemeld. Het loodsvaartuig „Frans Naerebout", hetwelk met het schip de „Schelde" zich in de Noordzee ter plaatse bevond alwaar men vermoedt het wrak van de „Adder" te zullen vinden, is heden naar den nieuwen Maasmond gestoomd, waarschijnlijk tot hst innemen van materieel ten gebruiko bij het in

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2