LEIDSCH DAGBLAD. N°. 6879. Vrijdag £1 Juli. A'. 1882. Avond-editie. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. AL»oderHjke Nommere... 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIENt Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaseee- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Oproeping in werkelljken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1879. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des iSConings in de provincie Zuid-Holland, van den 24sten April 11., A. N°. 849/1 (2de afd.), Provindaalblad n*. 29; BreDgi ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1879, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagersde acht regimenten Infanteriede regimenten Huzaren en de regimenten Veld- 'artillerie, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder dewapenen worden geroepen en daartoe, wat het -4de en 7de regiment Infanterie, het 3de regiment Huzaren, het 1ste en 2de regiment Veldartillerie betreft, op Donderdag den 3den Augus tus oans/., het regiment Grenadiers en Jagers, het 1ste, 2de, 3de, 5de, 6de en 8ste regiment Infanterie op Dinsdag den Sstrn Augustushet 1ste en *2de regiment Huzaren op Donderdag den 10den Augustus e. k., des namiddags vóór vier aren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen, van klee ding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, voor zooverre zij behooren tot het regiment Grenadiers en Jagers, het 1ste, 2de en 8ste regiment Infanterie, op den 6den Septemberdie van het 3de, 4de, 5de, 6de en 7de regiment Infanterie, het 3de regiment Huzaren en het 1ste en 2de regiment Veldartil lerie op den 11 den Septemberen die van het 1ste en 2de regiment Huzaren op den 18den September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden nitgenoodigd, zich op Maandag den Sisten Juli aanst., des voor middags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden ter plaatse lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te ^even, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Juli 1882. DE KANTER. LEIDEN, 29 Juli. Prinses Marianne heeft heden van Voorburg over Leiden een rijtoer naar Den Haag gemaakt. H. K. H. kwam hier met het prachtige vierspan de voor malige Koepoort binnen en ging de. voormalige ^Wittepoort weder uit. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail de nog ontbrekende Indische bladen van 5 tot cn met 11 Juni. De Hollandsche mail, twee dagen later van Batavia vertrokken, was reeds Dins dag-dus twee dagen vroeger - hier aangekomen. De 67ste vergadering van de Alg. Synode der Nod. Herv. kerk werd gisteren te 's-Gravenhage geopend door den heer C. Douwes, als oudste in diensttijd van de afgevaardigde predikanten. Dank baar voor zeer veel goed, ook wat den toestand der kerk betreft, kon dr. Douwes niet voorbijzien, dat niet weinig anders had kannen en moeten zjjn. Gemengd waren de gewaarwordingen. Toch hield bet woord van een ond-hoogleeraar, bij zijn afscheid van de vergadering vóór eenige jaren gesproken, zijn recht: men was vooruitgegaan in broederljjken geest en onderlinge waardeering. Al mocht men <eenigermate afwijken, ja zelfs den strijd voor be ginselen voeren met warmte en kracht, wanklanken werden er niet gehoord. Het was voor dr. Douwes een ernstige vraag, of dit zoo blijven zou. De strijd in de kerk nam toe, de onrust en beroering werden grooter. Vaak had hij gewen scht, dat de kerk aan haar Synode eeu voorbeeld nam, en met humaniteit algemeene belangen leerde behartigen, zonder in partij dienst op te gaan. Verborgen mocht dan blijven, wat de toekomst zou brengen, als de Synode vóór ging en aan het geweten, het Christendom, den geest van Christus de heerschappij trachtte te ver- zekeren, zonder ter rechter- of ter linkerzijde af te wijken, dan kon het niet anders, of de Trucht van den arbeid moest zegen aanbrengen. De reeds medegedeelde samenstelling der Synode werd gewijzigd door het optreden van den hoog leeraar M. A. Gooszen van Leiden, ds. I. C. Ver- hoeff van Utrecht, dr. L. Dikema, onderling te Win schoten, en ds. I. F. C. Kronenberg, ouderling bij de Waalsche gemeente te Arnhem, in plaats van den hoogleeraar dr. J. Offerhaus van Leiden, ds. J. We8trik Van Cotheo, dr. P. Hofstede De Groot, oud-onderling te Groningen, en mr. R. Van Boneval Faure, ouderliog bij do "Waalsche gemeente te Leiden. D». L I. L. Luti, Waalsoh pred. te Middelburg, werd voor de derde maal tot voorzitter gekozen. Van de 17 stemmen werden er 14 op hem uit gebracht. Dr. Douwes werd tot vice-voorzitter en ds. Alingh Prins van Korte Zwaag tot diens secundus gekozen. Een voorstel om niet slechts de eerste vergadering van iedere week met gebed te openen en haar laatste vergadering met gebed te sluiten, maar dit dage lijks te doen en ook de vergadering te beginnen met het lezen van een gedeelte van den bijbel vond wel waardeering, maar slechts bij enkele instemming. Met algemeene stemmen werd het voorstel aan genomen, om alle rapporten, waarvan de commissiën dit wenschelijk achtten, te laten drukken. Er werd kennis genomen van de verslagen on trent het kerkelijk hooger onderwijs te Groningen en te Utrecht, en van het voorstel om een adjnnct- predikerschap in te voeren, dat aanstaande predi kanten gelegenheid zou geven zich practisch te oefenen, voordat zij in oen eigen gemeente optraden. De vergadering besloot eindelijk aan den presi dent het benoemen der commissiën over te laten en van haar recht om dit zelf te doen geen gebrnik te maken. Het examen voor commies bij 's Rijks be lastingen zal op 7 Augustus a. a. en volgende da gen plaats hebben te Amsterdam, in het Oost-In disch Huis aldaar. Tot leden van de examen-com missie zijn benoemd de heeren: J. Goossens, prov. inspecteur aldaar, voorzitter; A. O. J. Schindler, controlenr te Leiden, en H. E. Hulsebos, id. te Groningen. Voor het 100-tal plaatsen hebben zich volgens de „Winschoter Crt." nagenoeg viermaal zooveel candidaten aangemeld. Bij het gisteren gehouden eindexamen aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen is het diploma als landbouwkundige verleend aan de heeren F. "Van der Breggen en J. C. Van der Torren, beiden van Waddingsveen. Ds. J. Barger te Goudswaard, heeft bij den kerkeraad zijn ontslag ingediend. Zondag 30 Jnli a. s. zal hij zijne afscheidsrede honden. De PrinB van Oranje heeft het buitengewoon eerelidmaatschap aanvaard van de Scherpschutters- vereeniging „Eendracht maakt Macht", corps Ko ninklijke scherpschutters van 's-Hertogenbosch, hem door het bestuur dier Vereeniging aangeboden. Zooals bekend is, is de vlakte van Waalsdorp en omliggend terrein als rijksdomein aangewezen tot oefeningsveld van het garnizoen der residentie. Er bestaat echter verschil van gevoelen omtrent de grens van de domeinen en de eigendommen van particuliere personen. Opdat de troepen voortaan znllen weten, hoe dis grens - aangednid door reeds geplaatste of nog te plaatsen paaltjes - loopt, zoo dat er geen schendjng van particnlier eigendom kan plaats hebben, zullen aan de corpsen vanwege het ministerie van oorlog kaarten verstrekt worden van het geheele oefeningsterroin tot aan zee, met de ingesloten of aangrenzende particnliere gronden. Bedoeld terrein wordt opgenomen en in teekening gebracht op eene schaal van 110,000 door den lsten luit. van het regiment grenadiers en jagers Hora Adema, onder toezicht van den directenr der militaire verkenningen. De commissie voor het Staatsexamen tot toe lating aan een der Universiteiten heeft het getuig schrift voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid of der wijsbegeerte en letteren nitgoreikt aan twee candidaten, de heeren J. Hey- denrijck van 's-Gravenhage en H. M. A. Verheijen van Nijmegen. Vijf candidaten zijn afgewezen, twee hebben zich vóór den aanvang van het examen teruggetrokken, één is niet op het examen ver schenen. In de officiééls courant van de internationale tentoonstelling, in 1833 te Amsterdam te honden, wordt medegedeeld dat het hoofdgebouw der ten toonstelling, waarvan het ontwerp door het uitvoe rend comité is vastgesteld, een HindoeBch Paleis zal voorstellen. Aan de nitvoering wordt met ijver gearbeid in de werkplaatsen der kunstenaars, van waar de verschillende beeldhouwwerken spoedig worden verwaoht. De hoofdingang zal rechts en links door twee torens van groote afmeting worden bezet naar Hindoeschen stijl, elk gesteund door eenige olifanten, zooals men dat in de Indische tempels opmerkt. Bij de a. s. najaarsmanoenvreB znllen de fnnc- tiën van scheidsrechter worden vervuld door de kolonels Van der Schrieck en Van de Pol, respec tievelijk van het 3de en lste reg. inf. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Nederlandsch-Indische Gasmaatschappij werd het jaarverslag goedgekeurd en alzoo het dividend bepaald op 5 pet. plas een extra divi dend, dat uitgekeerd zal worden, zoo het pro ces met de Rotterdamsche bank gewonnen wordt, en waarvoor 90,000 gnlden gereserveerd werd. Tot commissaris werd gekozen de heer Joost Van Vollenhoven. Onze consnl te Port-Said seint dat het zoo wel daar ter plaatse als in het kanaal van Suez volkomen veilig is. Blijkens telegraphisch berioht van den waar- nemenden consnl te Aden moeten alle schepen met pelgrims aan boord, vijf dagen quarantaine honden voor Djeddah. Voor schepen met bestemming naar Enropa, acht hij het raadzaam te Aden kolen en water in te nemen voor de reis tot Malta. Bij resolutie van den minister van koloniën zijn M. C. Haye, J. E. Smidt en C. Kikkert ge steld ter besohikking van den Gonv.-Gen. van N.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuur man bij de gonvernements-marine daar te lande. Het stoomsohip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Southampton. Gemengd Nieuws, Met den pleiziertrein van hier naar Den Helder vertrokken gistermorgen 87 personen. De schepen, die het wrak gevonden hebben, dat men vermoedt het wrak van de „Adder" te zijn, zijn de „Frans Naerebout" en de „Schelde." Het onderzoek werd heden voortgezet. De plaats waar men het wrak gevonden heeft, is, volgens mis- wijzend kompas, ongeveer 5/4 mijl noordwest van Monster gelegen. Deze plaats komt ongeveer over een met die, waarop volgens de verklaring van stnnrman Den Dnlk en zeven andere Sohoveningsohe visschers, het schip zon gezonken zijn. Het gevonden wrak ligt op 10 vadem diepte. Te Soheveningen wordt echter door anderen be twijfeld of het wrak dat van de „Adder" is, alge meen houdt men het voor het overschot van een schip, dat, met asch geladen, jaren geleden op die hoogte is gezonkenhet wrak wordt door de Sche- veningers nog het aschschip genoemd. Verder be weren de zeelieden, die met de kust en de stroo- mingon goed bekend zijn, dat, ware de „Adder" op de bewuste plaats gezonken, velen van de opva renden te Scheveningen hadden moeten aankomen.

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1