Avond-editie. Concert op Zomerzorg N°. 6878. Donderdag 20 Juli. A°. 1882. Het vergaan van „de Adder". LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Fnneo per post.1.40. Alzocderitjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: y Van 1—8 Kgels 1.08. Iedere regel meer O.ITJ. i Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- reo bailen de stad wordt 0.10 berekend. De ondergeteekenden, bewogen met het lot der achtergebleven betrekkingen van de bemanning van Zr. Ms. Monitor „de Adder", wenschen op Zaterdag 22 Juli a. s., 's avonds te 7 uren, een te geven, waarvan de geheele bruto- opbrengst, na aftrek van eenige kleine on kosten, aan de Commissie kan overgemaakt worden, daar zoowel de Muziek door HH. Officieren van het 4de Regiment Infanterie, alhier in garnizoen, als de Tuin door den Heer Couvée, daartoe gratis verstrekt zal worden. C. H. DE GOEJE. Dr. H. G. HAGEN. HOOG. L. M. DE LAAT DE KANTER. H. P. KELDER. Dr. C. J. VAN KETWICH. F. J. G. W. LEERS. H. G. J. MAAS GEESTERANUS. Mr. S. C. J. W. VAN MUSSCHENBROEK. Mr. H. L. A. OBREEN. Mr. S. LE POOLE. A. C. QUANT. C. D. H. SETHE. F. G. BE WILDE. W. J. ZEGERS RSJSER. LEIDEN, 19 Jdl. Evenals elders heeft zich ook hier ter stede een commissie govormci om de gelegenheid open te etellen door het offeren van rechtstreeksche gelde lijke bijdragen een blijk van deelneming te geven dn het leed dat de achtergebleven hulpbehoevende betrekkingen der bemanning van de „Adder" heeft getroffen. Elk lid verklaart zich voor de ontvaEgst bereid. Tevens zal er blijkens eene aan het hoofd van dit mommer voorkomende kennisgeving op Zomerzorg «en concert gegeven worden. Een woord van op wekking tot eene mime gave of mime deelneming achten wij geheel onnocdig; immers waar zich de gelegenheid tot weldoen voordeed bleef men in Kfe- derland nooit achter. Sleohts willen wij hierop wijzen, dat, waar gewoonlijk vooral dan aan het doel kan werden beantwoord wanneer de bjjdragen recht streeks en niet door middel van uitvoeringen, voor drachten of gelegenheidsuitgaven worden bijeenge- braeht, daar in dat laatste geval een groot deel der gestorte gelden door het maken van allerlei onvermijdelijke kosten aan zijne bestemming wordt onttrokken, - dit thans niet het geval is, omdat de commissie tot neg toe van bijna alle zijden kostelooze medewerking ondervond. Op de aangeboden wor- dende lijsten is gelegenheid tot inteckocing voor kaarten a f 0.SÜ9 voor één heer en twee dames, ai f 0.19 voor één dame of één kind, alsmede voor vrijwillige bijdragen. I Mejuffrouw Fischer alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Fröbelschool, verbonden aan het „Amstel-InstituuC," te Amsterdam. Bij de door het departement van koloniën te Amsterdam gebonden aanbesteding waren voor de levering van 4000 meter donkerblauw grein minste inschrijvers de heeren P. CIos en Leembruggen al hier voor f 2940. I In eene te Voorschoten gehouden aigemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, departement „Voorschoten", is bij meerder heid van stemmen beslist dat de Nuts-Spaarbank aldaar met 1 Augustus a. s. zal worden opgeheven. Vrij algemeen was men van gevoelen dat de Rijks- Postspaarbank voldoende in de behoefte om te spa ren voorziet. Tot deurwaarder bij 's Rjjks directe belastin gen te Haarlemmermeer is benoemd M. Van Praag te Amersfoort, om met 1 September in functie te treden. Prins Albert van Pruisen bracht gistermiddag een bezoek aan den Prins van Oranje. Onderscheidene leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zuid-Holland gaven gisteren in het Hotel Panlez te 's-Hage na afloop der ver gadering een diner tor eere van hnn medelid, mr. P. L. F. Blussé. De heeren jhr. mr. P. A. Van der Velden, secretaris van den Hoogen Raad van Adel, W. graaf Van Limburg Stirnm, kamerheer des Konings, en J. M. Lion, wapenteekenaar bij genoemden Raad van Adel, allen te 's-Hage, zijn benoemd tot leden der „Dentsche Herold" te Berlijn. Dr. E. H. Von Baumhaner te Haarlem viel dezer dagen de onderscheiding te beurt van be noemd te worden tot lid der „KaiserlichenLeopol- dino-Carolinischen Dentschen Akademie der Natur- forscher", gesticht in 1652, de oudste Academie van Enropa. Het ljjk van den lnit.-ter-zee 2de kl. G. Borel werd gistermiddag te kwart voor zessen te's-Hage van Nieuwediep aangebracht. De lijkkist was in een nationale vlag gewikkeld en een monsterkrans „van zijn kameraden" sierde de baar. Op het per ron van het Holl. spoorwegstation hadden zich tal van autoriteiten, meestal officieren der marine, o. a. ook de inspectenr van den geneeskundigen dienst der zeemacht, vereenigd. Een 14- a 15-tal kransen werden in den lijkwagen gelegd, voordat de treu rige stoet zich naar de aigemeene begraafplaats in beweging stelde. De slippen van het ljjkkleed wer den door de kapiteins ter zee 2de kl. jhr. Van Asbeck, Van Geldrop, De Koek en Schouten gedra gen. De deelneming was groot. Aan de groeve werden treffende toespraken gehouden door den gepensioneerden schout-bij-nacht Van Rees en den vriend des overledenen, den heer Lent. De kapitein der artillerie Borel betnigde den aanwezigen den dank der familie vcor aller deelneming. Met voldoende zekerheid kon hedenochtend nog niet worden uitgemaakt dat het voorwerp, in zee ontdekt, ter hoogte waar de Scheveninger Den Dnlk den monitor de „Adder" het laatBt heeft ge zien, werkelijk het wrak van dit vaartuig is. Het onderzoek wordt voortgezet. In de maand Angnstns a. 8. zal de Koninklijke Maatschappij „de Wijngaard" te Brussel haar 225- jarig jubelfeest vieren, beginnende op Zondag den 13den dier maand met een optocht, waartoe de be stuurders en leden der Tooneel-, Muziek-, Zang- en Letterkundige Maatschappijen van Noord- en Zuid- Nederland bij „omzendbrief" zijn uitgenoodigd. „Elke inlandsche Maatschappij", zoo leest men in dien brief, „door ten minBte vijf leden, met een standaard, vaandel, kartel of blazoen in den stoet vertegenwoordigd, zal eene voor die gelegenheid opzettelijk geslagen herinnerings-medaille bekomen. Een zilveren medaille zal geschonken worden aan het genootschap dat met harmonie- of fanfaren- muziek den stoet zal opluisteren. Aan elke buiten- landsche Maatschappij, door ten minste drie leden bij den stoet vertegenwoordigd, zal een zilveren medaille worden gegeven. De stoet zal gevormd worden op het Antwerps Boulevard, nabij de Noor- derstatie, te 10 uren 30 min. voormiddag, om zich stipt te 11 uren in beweging te stellen." Men wende zich ter deelneming uiterlijk 5 Aug. a. s. tot den heer Stroobant, Znidstraat 130, te Brussel. Te 6 uren zal er een avondfeest gegeten worden „in het lokaal en den tnin van den Lyrischen Schouwburg, Marktplaats, nabij de Noorderstatie." De Maatschappijen, die bij den stoet zullen ver tegenwoordigd geweest zijn, zullen „inkomkaarten" voor dit feest ontvangen. Naar men verneemt, is bet nog onzeker of Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire," commandant de lnitenant-ter-zee 1ste klasse jhr. H. M. Van der Wijck, zijne bestemming naar Alexandrië tot bescherming der Nederlandsche onderdanen zal op volgen, nadat het gebleken moet zijn dat zich daar te lande geen Hollanders meer bevinden. Het oor logsvaartuig ligt nog in Nieuwediep ter reede. Uit Nieuwediep schrijft men aan het Haagsche Dagblad: De heer Kaiser, verificatenr van 'sRijks zeeinstrnmenten, komt Maandag hier om de kom-- passen van „Bnffel" en „Schorpioen" te compers- Beeren en verifiëoren. Commentaren zijn overbodig* Het stoomschip „PrinB Hendrik" arriveerde- gisteren te IJmuiden van Batavia; de „Insnlinde", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 15 Juli; de „Zuid-Holland" arriveerde 16 Juli te Ba tavia van Rotterdam, laatst van Padang; de „Noord- Holland," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 16 Juli te Southamptonde „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde Dinsdag-ochtend Lizard. De gewone andientie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 22 Jnliniet, die van den minister van marine op Vrijdag 21 dezer wèl plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot off. van gez. 2de kl., den arts dr. J. K. H. Brnmnnd, geboren te Batavia; - goedgekeurd dat het onderwjjs in staats wetenschappen aan de Rijks hoogere burgerschool te Alkmaar, gedurende het tijdvak van 1 Sopt. 48821883, is opgedragen aan K. E. Scheld, leeraar aan genoemde school- met 1 Sept. a. s. voor één jaar benoemd: bij de normaalschool voor tecken- onderwijzers, tot leeraar Ludwig Jünger, te Weenon bij de school voor kunstnijverheid, tot leeraren ge noemden Lndwig Jünger en Georg Sturm, te Weenen; - den ritmeester G. N. H. Schultz Van Haegen, van het wapen der cavalerie, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1300 'sjaars; - benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve-officier van gez..2de kl., de bnrgergeneesknndigen A. Huysman en J. A. Guldenarm, artsen te Utrecht. Gemengd Nieuws. Hier en daar is men druk in de weer met het opslaan van de spellen en kramen voor de aanstaande kermis; zoo ook met de tenten van de heeren Basch en Van Ollefen, Moor Veltmann op de Ruïne, die, naar men ons mededeelde, eerst naast elkaar zouden komen te staan. De onder vinding van vroeger heeft echter geleerd dat de muziek van den hoer Basch, hoe verdienstelijk ook op zich zelve, toch voor een in de nabijheid zijnde schouwburgtent hinderlijk is. Vandaar dat de heeren Van Ollefen c. s. besloten hebben hunne standplaats aan de zijde van de Doezastraat te verzoeken, terwijl de tent van den heer Basch met het front naar de Garenmarkt wordt gebouwd. Door de eventueele bezoekers zal dit zeker op prijs worden gesteld. In een schouwburg toch is afleiding zoo min mogelijk gewenscht. Een paard dat gisteravond tegen acht nren eenige dames in een vigilante te ver-

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 1