Telegrammen. PORT-SAID, 14 Juli. (12 u. 4 m. 's nam. Depe- clie van Lloyds.) Het is aan alle schepen verboden het kanaal binnen te varen. LONDEN, 14 Juli. Renters agentschap meldt dat het bericht als zou de „Glenlyon" in het kanaal van Suez schipbreuk hebben geleden en door de Arabieren geplunderd zijn, valsch is. De „Glenlyon" heeft gisteren zonder letsel het kanaal gepasseerd. Eene particuliere depeche uit Alexandria van hedenavond 8 uren meldt dat een talrijk detache ment troepen hedenavond debarkeeren en door de bemanning van neutrale schepen worden bijgestaan ter handhaving van de orde in de stad. Men ver zekerde dat Arabi-pacha met 9000 man buiten de stad staat, maar het is onmogelijk daaromtrent stel lige inlichtingen te verkrijgen. RN.) De correspondent van de „Daily Tele graph" die in vereeniging met den reiziger Long gisteren in het brandende Alexandrië drong, ver haalde het volgende: Van tijd tot tijd kwamen groote getallen Europeanen, voornamelijk Grieken en personen uit de Levant, ons voorbijgesneld, die zich van het begin van het bombardement tot nu toe dag en nacht verborgen hadden gehouden. Daaronder waren eenige Fransche dames, in waarlijk betreu - renswaardigen toestand. "Van deze dames hoorden wij dat de Arabieren gisteren verschrikkelijk huis gehouden hadden; zij hadden alle Christenen vermoord, die maar te vin den waren. Vluchtelingen met wie wij gesproken hebben, hadden zich in kelders verborgen, zoo goed het even gaan kon. Zij vertelden voorts welk een enorme verwoesting het bombardement had aange richt. Maar nog verschrikkelijker en afgrijselijker was het gehuil van een groot aantal geblesseerde Arabieren en soldaten geweest, die onder moordge schreeuw de straten doorliepen. In dit oogenblik kwam hun een voorname vluchte ling tegen en wel een Egyptische Bey, de opvolger van den prefect van politie, die den moord der Euro peanen op 11 Juni had toegelaten often minste daaraan schuldig was. Hij verzocht van den officierbrandblusch- middelen om het vreeselijke vuur eenigszins te kun nen beperken. Volgens een gerucht zou de heer Bright zijn ontslag nemen. HAVEN VAN ALEXANDRIE, 14 Juli. (10 uren 's avonds). Al de poorten van Alexandrië worden thans door de marine-troepen bewaakt en deze hebben bevel de soldaten te ontwapenen en de plun deraars te fusilleeren. Men tracht de bevolking tot den terugkeer naar de stad te bewegen. De „Pene lope" en de „Alexandra" zijn hedenavond naar Port- Saïd vertrokken. - De brand breidt zich nog gewel dig uit. ST.-PETERSBURG, 14 Juli. Op bevel des kei zers is grootvorst Nicolaas Nicolajewitsch onder curateele gesteld. Hij krijgt nog slechts 7000 roe bels per maand, heeft bovendien rijtuig, paarden, vuur en licht vrij. Al het overige moet uit de hem verstrekte toelage bekostigd worden. Schulden wor den door zijn oom, den keizer, niet meer betaald. KONSTANTINOPEL, 14 Juli. De Groote Raad van ministers, oud-ministers enz. heeft gisteren te middernacht besloten tot het doen van pogingen om tot eene vreedzame oplossing van het Egyptische vraagstuk te geraken, en tot het zenden van troe pen naar Egypte, indien die pogingen mochten mis lukken. PARIJS, 14 Juli. Blijkens bericht uit Alexandrië is het aan de 28 Fransche onderdanen, die zich nog in die stad bevonden, gelukt ongedeerd haar te verlaten. LONDEN, 15 Juli. John Bright heeft ontslag gevraagd en gekregen als kanselier voor Lancaster. De reden waarom hij uit het kabinet treedt is, dat hij de thans gevolgde politiek afkeurt, De „Times" deelt de voorwaarden mede onder welke de mogendheden een Turksche interventie in Turkije willen gedoogen. Deze voorwaarden zijn 1°. Verwijdering van Arabi uit Egypte. 2°. Na herstel der orde, herstel van het gezag van den khedive, binnen een te bepalen tijd, na afloop waar van de Turksche troepen moeten vertrekken. 3°. Twee Europeesche commissarissen vergezellen de Turksche troepen. 4°. De kosten van de inlegering worden door de Europeesche mogendheden gedragen. De „Daily News" verneemt dat Frankrijk geneigd is aan het bezetten van Egypte deel te nemen als het door do andere mogendheden daartoe wordt uitgenoodigd. LEIDEN, 15 Juli. In den weerstoestand is sedert gisteren weinig verandering gekomen. Nog altijd hebben wij het centrum dor depressie, waarbinnen wij ons be vinden, westwaarts van ons. De aangekondigde regen is gedeeltelijk weggebleven, toch vreest men dat wij hem nog te wachten hebben on dat met het dalen van den barometer de kans daarvoor toeneemt. De verwachting is ZW. wind, buiig weder, regen. Als hoofdonderwijzers zijn heden door de examen-commissie te 's-Hage toegelaten de heeren M. H. Lem en A. L. De Leeuw, beiden uit Leiden. Naar wij vernemen, heeft zich een commissie uit de onderofficieren, gedetacheerd aan de Kweek school voor Zeevaart alhier, gevormd len einde zoo veel in hun vermogen is pogingen aan te wenden tot het geven van een tooneel- en gymnastiek-uit- voering. Plaats en tijd zal nader bekend worden gemaakt. Tot het geven van inlichtingen zijn de commissieleden, n.l. de opperschipper J. De Smit, president; tweede schrijver Jan Hogenkamp, secre taris; eerste schrijver C. A. Bader, penningmeester; konstabelmajoor T. Bolwerk en tweede schrijver G. Lans, als commissarissen, voortdurend bereid aan het gebouw der Kweekschool alhier. De gelden, die weldadige stadgonooten willen afzonderen, worden aldaar mede in ontvangst genomen en opgezonden naar het ministerie van marine te 's-Gravenhage. Men zal zich herinneren dat verleden jaar voor het zomerseizoen een inteekening werd opengesteld voor zes concerten aan het Badhuis te Katwijk door de muziek der Leidsche dd. schutterij te geven. Die concerten - waarvan er een echter achterwege bleef - werden over het algemeen door goed weder begunstigd en vrij goed bezocht. Gedurende het tegenwoordige seizoen wenscht men er opnieuw nog een gelijk getal muziekuitvoeringen te doen plaats hebben, waartoe het initiatief thans uitgaat van de heeren Vlaanderen en Duyser als pachters van het „Groot Badhuis" en „Paviljoen." Zooals uit een in dit nommer voorkomende advertentie blijkt, zijn do voorwaarden zeer billijk gesteld, hetgeen naar we vertrouwen een reden te meer zal zijn om de onderne mers in hunne pogingen om ook in deze badplaat s eenige amusementen te verschaffen, te steunen. Het eerste concert zal gegeven worden op Maandag-avond a. s., door de stafmuziek van het 4de reg. infanterie. De commissie uit de Staten dezer provincie, belast met het onderzoek van het vraagstuk nopens den onderhoudsplicht van do gemeente Leiden ten opzichte van den Leidschen Vliet, heeft haar rapport uitgebracht. Zij meent dat de overgelegde stukken er stellig toe bijdragen om het geloof aan de ver plichting van Leidon om in het hier bedoelde onder houd te voorzien, te versterken, maar zij toch niet verder brengen dan tot een vermoeden en in elk geval de beteekenis missen, welke zij zouden moeten bezitten, om voor een in rechten bruikbaar bewijs middel te kunnen doorgaan. De commissie meent dat er alle reden bestaat om in overeenstemming met het voorstel, door Ged. Staten gedaau omtrent den Vliet, voor zooverre deze zich uitstrekt van Leidschendam tot Leiden, nu hetzelfde besluit te- nemen als in de jongste najaarsvergadering omtrent den Rijn werd genomen. De heer Van Weel, lid der commissie, ofschoon bedenkingen hebbende tegen sommige van de ontwikkelde motieven, verklaarde zich nochtans bereid met de conclusie Yan de overige leden in te stemmen. De commissie stelt alzoo voor in dion zin te besluiten. Heden werd onder voorzitterschap van don heer W. C. Hojel de algemcene jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Eigen Hulp". Achttien districten behalve hot algemeene district waren ver tegenwoordigd, te zamen uitbrengende 51 stemmen. De voorzitter herinnerde in zijne openingsrede dat de vereeniging haar tweede lustrum was inge treden, dat de afgeloopen weg stof tot tevreden heid wekte en de jonggeborene haar eerste wind selen heeft afgelegd en krachtige teekenen van levensvatbaarheid heeft gegeven. Met dankbaarheid herdacht hij hen die hun steun aan do vereeniging gaven en byzonder den stichter, den heer J. Kuyper. De toekomst noea^de hij bemoedigend, mits men onvermoeid voortwerke en door vermeerdering van het ledental dc populariteit dor vereeniging trachto te doen toenemen. Verschillende raededeoÜDgen omtrent den stand der onderscheidene afdeetingen werden door de heeren Kuypor, Kool on Elias gegoveu en sterk werd tot deelneming aangespoord, vooral in de afdee- lingen Levensverzekering, Zekerheidstelling en Leger en Vloot. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd do heeren jhr. H. O. Wichers, J. C. C. Den Beer Poortugael, mr. A. Teixeïra De Mattos en E. Evers, nadat de aftredende leden Hojel, Kool, Van Geuns en Van Aken, ondanks het verzoek van do verga dering, gemeend hadden uit beginsel voor eene her benoeming te moeten bedanken. Gisteren werd te Amsterdam onder voorzitter schap van den schout-bij-nacht Escher eene verga- dering gehouden door de in Amsterdam aanwezige zeeofficieren, officieren van gezondheid, administrate en der mariniers, officieren-machinist en ingenieur* der marine, in activiteit. In deze vergadering werd gevormd een plaatselijk comité voor Amsterdam; het doel van dit comité is to trachten een fonds tot stand te brengen ter voortdurende ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van hen, die om het leven kwamen bij het vergaan van Zr. Ms. monitor „Adder." Het comité bestaat uit: den schout-bij-nacht directeur en commandant der marine te Amster dam, W. B. F. Escher, presidentden kapt.-ter-zee W. Steffens, Marinewerf; den dirïgeerenden officier van gez. lsfce kl. dr. F. J. Van Leent, Utrecht- schestraat hoek Rombrandtpleinden hoofdinge nieur L. C. P. W. Visser, Marinewerf; den kapt.- luit.-ter-zee S. Krayenhof Van de Leur, commandant van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wasse- naer"; den luit.-kol. der mariniers M. C. Koning, Maurit8straat 10; den kapt.-luit.-ter-zee Le Bron de Vexela, commandaut van Zr. Ms. wachtschip, Mauritsstraat 6; den off. van adm. lste kl. W. H. F. Vogel, penningmeester, Marinewerf; den luit.- ter-zee 2de kl. G. M. Titsingh, Rembrandtploin 54; den luit.-ter-zee 2de klasse W. D. H. baron Van Asbeclr, secretaris, aan boord van Zr. Ms. wachtschip. Bovengenoemde heeren zijn allen bereid tot het ontvangen van bijdragen. Op het lijk van don luit.-ter-zee Jonckheer is door de familie nog gevonden een naamkaartjo, waarop was aangeteekend dat te halfdrio is ge schaft. Verder „48 duim water bij de pomp;" het schip verkeerde dus toen reeds in groot gevaar. Het tijdstip van laatste aanteekening is niet vermeld. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, passeerde gisteren Point do Gallo; de „Prinses Marie," van Batavia naar Am sterdam, passeerde Aden 11 Juli; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, arriveerde gietormorgea te Port Said en zou denzelfden avond de reis door het Kanaal voortzettende „Jason", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermiddag 1 uur 40 minuten Lizard. KOLONIËN. PARAMARIBO, 16 Juni. Van eene goede zijde verneemt men dat onze Gouverneur bij vleiend kabinetschrijven namens Z. M. den Koning is aangezocht zich met het be stuur over deze kolonie nog tot November aanst. te willen blijven belasten. Met ingang van 1 Juli is de waarneming der func- tiëii van den kantonrechter alhier mr. J. B. Vos, ge durende diens buitenlandsch verlof, aan den kanton rechter van Coronie J. Da Costa opgedragen. Mr. G. H. Barnet Lyon is benoemd tot advocaat- generaal bij het hof van justitie en ontheven van de waarneming der functiën van lands praktizijn. Die betrekking is alsnu definitief opgedragen aan den heer A. J. Da Costa, praktizijn bij het hof van justitie. 3 O 9 <1 e STAATSBOTER I«I. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Katerdag 15 «fait. N°. 7996 Premie J 3000. N°. 10273 f 100. Prijzen van f 70 594 6079 6640 8488 10924 12763 15437 17302 19928 G49 6115 6687 9342 11029 14982 16331 18544 20127 701 6219 7265 9420 12215 15297 16691 19565 20757 2009 ilarktberichtea. Leiden, 15 Juli. He-ien aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Win tertarwe lste qual. f 12. -- a f 13.2de qnal. 7.50. Zouiertarwe f 9.- a 11.—. Rogge 7 H. L. Winterrogge f 7.a f 7.50 Zcraerrogge f 6a f G.50. Gerst 8 I], I, Zomerzere', f 5.50 a ƒ6—.— OhevHÜïr-gerït f 7.— a f 7.£0. Haver 9 H. L. Zware Haver f 5.a/5.50. Lichte Haver 4.25 a /4.50. Duivenboonea 4 bectoL f 8 a f 8.50. PaardenbooneD 3 bectol. 7.50 a 8.25. Boter: 7960 kilazr. late qnalit. vat f 52.— a GO.— z\Ie quaiit. i,4 va: f 44 - a f 50—; Boier late qoalit. ner kilogr. f 1.30 a f 1.50. 2de qneiit per Icilogr. f 1.10 a f 1.25. ï.ariEc Zwarte Tarf SOPO <lubl>. bectol., ƒ0.22 a 25. Louden, 34 Juli. Tarwe over het geheel vast cn onvcramlcid. Fricsche Boter 87/ a

Leidsch Dagblad | 1882 | | pagina 2